Nikon D3200 – új belépőjegy a Nikontól

Képminőség I.

A Nikon D3200-ban a Sony 24 MP-es APS-C méretű szenzora teljesít szolgálatot. Ezzel az érzékelővel pedig korábban már találkoztunk a Sony NEX-7 tükör nélküli rendszerkompaktjában, ahol a kikapcsolhatatlan zajszűrés és a még nem igazán tökéletes JPEG motor vetett némi árnyékot a képminőségre. Mivel a 24 MP-es lapka bevezetése óta már nem kevés víz lefolyt a Dunán, és a Nikon – szerintünk legalábbis – valamivel jobb JPEG motorral bír, bizakodóan néztünk a vizsgálódás eredményei elé. A D3200 képminőségét a fényképezőgép saját képalkotó algoritmusa és a nyers fájlokból kinyerhető tömörített állományok alapján néztük. Ehhez az Adobe Photoshop Lightroom 4.1-es változatának 64-bites verzióját használtuk a legfrissebb fényképezőgépek támogatásával (Camera RAW 7.1).

Első körben a szokásos „zajos” méréseket végeztük el, ahol tesztábránk több jellegzetes részlete alapján állítottuk fel a „diagnózist”. Zajos képeinken bal oldalon a fényképezőgép által generált JPEG, míg a jobb oldalon a NEF nyersállományokból, a fent megnevezett szoftver segítségével létrehozott JPEG-ek láthatóak. A D3200-ban minden lehetséges zajszűrést kikapcsoltunk, a Lightroomban pedig a telepítés utáni gyári értékeket használtuk (luminancia szűrés: 0; színzajszűrés: 25; részletek: 50).

A látottak alapján megállapítható, hogy a gép saját JPEG képei ISO 1600 érték fölött foltosodást mutatnak, színes „pacák” jelennek meg a homogén felületeken. A részletek ISO 3200 fölött elkezdenek kissé mosódni – azt feltételezzük, hogy a masina valahol stikában szűrést hajt végre annak ellenére, hogy mi azt korábban kikapcsoltuk. A NEF fájlokból épített JPEG-ek szép tiszták maradnak, csupán monokromatikus zaj válik láthatóvá ISO 3200 környékén.

Tovább haladva a tesztábrán, a színfoltos résznél azt tapasztaltuk, hogy a D3200 saját képalkotó motorja kissé túllövi a vörös csatornát, olyan a kép, mintha a készülék „szeme káprázna” a vörös négyszögtől. A legszembetűnőbben itt, ennél a részletnél jött ki a NEF állományok használatából eredő előny.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés