Lenovo ThinkPad L450 és T450 a tesztpadon

Teljesítmény, hűtés, fogyasztás

A ThinkPad T450-ben dolgozó Core i5-5300U, illetve az L450-ben érkezett Core i5-5200U vizsgálatának külön cikket szenteltünk, így most a lényegre szorítkozunk. A számok tükrében a 14 nm-es csíkszélességgel készülő Broadwell CPU-részlege nem lett lényegesen gyorsabb a 22 nm-es Haswellnél, ami nem is csoda, hiszen ebben közel azonosak. Az integrált grafikus mag viszont új, és bár Windows 7 alatt a ThinkPad T450-ben nem igazán akart muzsikálni, az L450-ben Windows 8 társaságában viszont jellemzően 10-30%-kal bizonyult jobbnak az előző generációnál. Persze ez a teljesítmény is csak a régebbi játékok visszavett grafikával, kis felbontáson történő futtatásához elég.


Balra ThinkPad T450, jobbra ThinkPad T450 merevlemeze

Nagyon érdekes volt, hogy a két, közel azonos hardverű notebook mennyire különböző hűtést kapott. A ThinkPad T450-et mondhatni vállalati stílusra hangolták, csak akkor volt néma a hűtése, amikor teljesen nyugalomban volt, a legkisebb terhelésre is beindult a ventilátora. A félórányi terhelés alatt mért 26 dB-es maximális zajszint teljesen rendben van, akár halknak is mondható, de sajnos zavaró, kissé sivító hangszínnel produkálja ezt.

A processzor szobahőmérsékleten (22-24 °C) 80 °C-ig melegedett, ami egyáltalán nem vészes, és a billentyűzeten mért 35 °C-os maximum is elfogadható. A fenéklemez 40 °C fölötti értékei már nem ennyire jók, ölben tartva melegnek érezzük majd a gépet. Jó hír, hogy a processzor a félórás terhelés alatt végig maximális Turbo Boost órajelén dolgozott, thermal throttling jelét nem tapasztaltuk. Az IGP-t is terhelve jószerével semmi nem változott, a processzor nem lett melegebb, a hűtés nem hangosodott.


ThinkPad T450 harminc percnyi terhelés után

Teljesen másképp viselkedett a ThinkPad L450. Bármennyire is terheltük pusztán a processzorát, a hűtése lényegében néma maradt, ha minden igaz, csak a merevlemez motorhangját hallottuk az átellenes sarokból. Nagyjából hárompercnyi folyamatos terhelés után a 2,5 GHz-es turbó órajel 2,1 GHz-re esett vissza, ami bizony 100 MHz-cel a Core i5-5200U névleges, 2,2 GHz-es órajele alatt van. Fél óra alatt 90 °C-ig melegedett a processzor, a szerény hűtés hatása pedig a billentyűzeten közel negyven, a fenéklemezen közel ötven Celsius-fokos hőmérsékletben mutatkozott meg, ami sok.


ThinkPad L450 harminc percnyi terhelés után

Még furcsább volt, amit az IGP terhelése alatt csinált a notebook. A grafikus részt is meghajtva azonnal emelkedni kezdett a CPU-hőmérséklet. Fokozatosan felmászott 95 °C-ig, a CPU-órajel pedig leesett 1,7 GHz-re és jelentős, 40%-os thermal throttling jelentkezett. Ekkor viszont harsányan, 30 dB-en sípolva felkapcsolt a hűtés, gyorsan lenyomta a hőfokot 80 °C-ra, a CPU órajele pedig felment 2 GHz-re. Ekkor újra lekapcsolt a hűtés, és elölről indult a melegedés, lassulás, lehűtés, gyorsulás ciklus, amit nagyjából 3 perces körökben csinált a notebook.

Kihatással volt a fogyasztás alakulására is az eltérő ventilátorvezérlés. Annak ellenére, hogy a ThinkPad T450 szinte pontosan feleakkora kapacitású akkumulátort kapott, mint az L450, üzemideje jóval kevesebb, mint a felét érte el. Alacsony terhelésnél és HD videó lejátszása közben az eltérést valószínűleg a ventilátor és a kijelző extra fogyasztása okozta, így nyert az L450 3,2 W kontra 3,9 W, illetve 5,5 W kontra 7 W arányban.

Teljes terhelésen az L450 azért bírta mégis lényegesen jobban, mert processzora az órajelből és működési feszültségből is visszavett, így 16,11 W kontra 23 W arányban nyert. Ezek az értékek egyébként kellemesen alacsonyak már a ThinkPad T450 esetében is, olyan számokat látunk, amit a Haswell processzoros elődök nehezen értek el. A viszonylag rövid üzemidő annak tudható be, hogy a T450 mindössze a kisebb, külső, 24 wattórás akkuval járt nálunk, ám várhatóan legalább 47 wattórányi teleppel lesz kapható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés