Hirdetés

Inform UPS-ek - áram a törököktől

Villamos dobozok

Hozzánk ezúttal az Inform egyszerűbb, személyi számítógépekhez, munkaállomásokhoz ajánlott UPS-eiből jutott el három típus: a 600–3000 voltamperes kapacitással árult Guard S család 800, 1000 és 1500 VA-es példányaival köthettünk közelebbi ismeretséget. Ezek a szünetmentes tápegységek egytől egyig line-interactive topológiájú berendezések, ami különösen a gyakorta instabil feszültségű áramhálózatok esetén fejtheti ki áldásos hatását. Az ilyen UPS áramingadozás esetén képes rátáplálásra és leszabályozásra (AVR), ráadásul rendszerint rövidebb idő alatt át tud kapcsolni akkumulátoros üzemre, mint a standby vagy offline egységek. A Guard S család tagjai mindemellett megvédik a számítógépet (illetve adott esetben a telefont vagy faxot is) a rövidzárlat és a hirtelen, erős áramlöket vagy villámlás okozta tüske káros hatásaitól.


[+]

Az Inform Guard S UPS-ek hagyományos felépítésűek, azaz az elektronika és az akkumulátor(ok) egy hosszúkás téglalap alapú dobozban kapnak helyet. A kisebb kapacitású példányok fizikai méretüket tekintve is kisebbek – ezek csak egy akkumulátort tartalmaznak, míg 1000 VA felett már két áramforrást szerelnek a berendezésekbe.


[+]

A Guard S 800-as modell előlapja a megszokott módon teljesen puritán látszatot kelt – ezeknél a készülékeknél véleményünk szerint felesleges is lenne bármiféle cicoma, hiszen az UPS-ek ritkán kerülnek szem elé, a külalak kialakítását tehát inkább célszerűség vezérli. A fekete műanyag házban lapuló szünetmentes homlokzatán ennek megfelelően csak egy bekapcsológombot és két LED-et találni, ez utóbbiak tájékoztatnak az áramhálózat és az akkumulátor állapotáról.


[+]

A kisebbik modell hátlapján szokás szerint AC bemenet és kimenet található, továbbá ide csatlakozik a kommunikációs összeköttetést biztosító soros kábel, és itt helyezték el az RJ45-ös csatlakozópárt, mely az adathálózat védelmének elengedhetetlen kelléke. Az egységen egyetlen hagyományos, védőfölddel ellátott (Schuko CEE 7/7 szabványú) kimenetet helyezett el a gyártó, ezzel egyszersmind jelezvén, hogy a 800 voltamperes (és kisebb) modellek maximum egy számítógépet „visznek el” áramszünet esetén. Bár a szabványos konnektor csábító lehetőséget kínál arra, hogy egy pár száz forintos elosztó segítségével a fél háztartást rákapcsoljuk, ne ragadtassuk el magunkat. Ezeket a UPS-eket számítógépek szünetmentesítésére fejlesztették, használjuk is ennek megfelelően őket.


[+]

A Guard S széria az 1000 VA-es példánytól kiindulva komolyan meghízik: mint korábban említettük, ezek a típusok már két akkumulátort tartalmaznak, ebből, illetve az ezekhez kapcsolódó komolyabb áramkörből adódik a méretnövekedés. Az 1000 és 1500 voltamperes Guard S UPS-ek külsőre egymás ikertestvérei, homlokzatukon a bekapcsológomb mellett összesen négy LED tájékoztat az áramhálózat állapotáról, illetve az akkumulátorok kondíciójáról.


[+]

A hátlap hasonlít a kisebbik példányokhoz, itt is találunk kommunikációs portot (biztató, hogy a panelen az elavult és egyre kevesebb számítógépen megtalálható soros port mellett már egy USB kapunak is van hely, jóllehet a hozzánk eljutott példányokat még nem szerelték fel ezzel a csatolóval), illetve az RJ45-ös csatlakozópárt. A két nagyobb Guard S UPS hátlapjára már két Schuko CEE 7/7 kimenet került, azaz az 1000 és 1500 voltamperes példányokat már kicsit bátrabban lehet terhelni, természetesen ezúttal is az ésszerűség határain belül.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • A lámpagyáros UPS-ei

    Az amerikai Tripp Lite-ról eddig vajmi keveset hallhattunk hazánkban, pedig a cég komoly tapasztalattal rendelkezik a szünetmentes tápegységek gyártásában.

  • Szünetmentes lovagok

    Áramszünet esetén jól jöhetnek az UPS-ek. Powercom Black Knight sorozat tagjai az olcsó alternatívát jelentik.

  • Dobozba zárt feszültség

    Bemutatjuk az APC három, munkaállomások mellé szánt szünetmentes tápegységét.

Hirdetés