HP EliteBook - találó a neve

Megjelenítés, bevitel

Eddig halogattuk a 14,1”-os EliteBook elsőre legnagyobbnak tűnő hibájának bejelentését, de most már nem tudjuk tovább: TN+film technológiás kijelzőpanelje van LED-es háttérvilágítással. Ez így első hallásra meglehetősen méltatlannak tűnik egy elit géphez. Azt viszont szem előtt kell tartani, hogy matt felülete, nagy fényereje és a környezet világosságát érzékelő rendszere miatt elölről nézve igen jó a képe, szabadtéren direkt napfényben is jól használható. Sok esetben kevés lehet az 1280x800 pixeles felbontás, de szintén sok esetben meg elegendő. Akinek több kell, az választhat 1440x900-at, többet viszont sajnos nem.

Természetesen megvizsgáltuk a kijelző színhelyességét. A kalibrációt a GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorral (koloriméterrel) és a LaCie Blue Eye Pro, illetve az Eye-One Match szoftverekkel végeztük. A programok azt mérik, hogy a képernyőn bemért színek mennyire térnek el a referenciától. Ezt az eltérést a deltaE értékkel határozhatjuk meg. A kisebb deltaE érték kisebb különbséget jelent a szín referenciához való hasonlóságában. A szabály általánosan az, hogy ha a deltaE nagyobb háromnál, akkor a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól, tehát szemmel láthatóan különbözik tőle. Az ennél kisebb különbséget már nem látjuk. DeltaE<1 esetén a színhűség szinte tökéletes.

Bizony, a HP elitje is megkapta a szokásos túlszaturálást, amin kalibrálással elég sokat sikerült javítani. Bár a TN+film panel hangolás után sem lett teljesen tökéletes, azért az 1 DeltaE értékes átlag és a vörösnél tapasztalható 3,1-as maximum bőven az elfogadható tartományban van.

Köszönhetően LED-es háttérvilágításának, az EliteBook 6930p kijelzőjének bevilágítása egyenletes volt, szabad szemmel nézve homogén színeit is rendben találtuk. Meglepődtünk viszont, hogy a műszeres mérés csak közepes egyenletességet mutatott, pedig a környezetfigyelőt is kikapcsoltuk, nehogy megzavarja a mérést. Ez a rendszer úgy működik, hogy sötétben visszaveszi a fényerőt. Természetesen kikapcsolható, és éjjel is „agyröntgenezhetjük” magunkat több mint 250 cd/m2-rel, ami a 0,6 cd/m2-es minimummal 400:1 fölötti kontrasztarányt eredményez. Mint említettük, a nagy fényerő és a matt felület miatt az EliteBook 6930p szabadban, erős napfénynél is jól használható.

Viszonylag egyszerűen jellemezhető a 14,1”-os EliteBook billentyűzete: nagyszerű. Igaz, ezt csak akkor lehet kimondani, ha elfogadjuk, hogy a HP-nál a billentyűzet jobb oldala fölé rendezett Insert, Delete, Home, End, PageUp, PageDown hatos már a múlté. Szerintünk mostani helyük sem rossz, mert egy üres sávval jól elkülönítették őket az Enter jobb oldalára. Mivel sok konkurenssel ellentétben a billentyűzet szabásánál kihasználták a gép teljes, 331 mm-es szélességét, még a magyar kiosztás í-vel megkurtított bal Shiftje is elég széles, a kurzormozgatók pedig jól el lettek különítve.

Egy szavunk sem lehet a billentyűk nyomáskomfortjára. Úgy járnak, ahogyan egy komoly, üzleti gépen járniuk kell: finoman, kényelmesen, kellően hosszú úton, jól elkülönülő nyomásponttal. Alapjuk masszív, ezért heves kalapálás közben sem horpad.

Az EliteBookok tapipadja hangsúlyos peremet kapott, így jól érezni, mikor értünk a szélére. Méretben kibírtunk volna valamivel nagyobbat is, de felülete és két kényelmes gombja nagyon rendben van. Akik ThinkPadről érkeztek – mint mi – azoknak talán egy kicsit kemény (nagyobb erő kell a mozgatásához) és mélyen ülő lehet a pöcökegér. A 6930p-n csak két – tapipadéhoz hasonlóan finoman járó – gomb van, így a görgetéshez más kezelőszerv után kell nyúlni.

Fények tekintetében nagyon erős az EliteBook; ez egyrészt rossz, másrészt jó. Rossz, mert sötétebb környezetben a billentyűzet fölötti érintőgombok állandó, különböző színű fénye kissé zavaró. Jó viszont a webkamera mellől előugró lámpa, ami éppen olyan mértékben világítja meg a billentyűzetet, hogy a vakon gépelni képtelenek eligazodjanak rajta.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés