PH gazdaságos játékos PC

Gazdaságos játékos PC

Az Intel Atom processzora és az egyre több kisméretű notebookszerűség színre lépésével valami olyan folyamat indult el a (konzumer) számítástechnikában, amire évek óta vártunk, de sosem következett be, mert gyökeres ellentétben állt a hardvergyártók igényeivel. Évekig futószalagon kaptuk az orrunk alá az egyre erősebb és erősebb hardvert, ha akartuk, ha nem. A váltásra erőteljes reklám, a régi alkatrészek kivezetése, a velük nem kompatibilis újak bevezetése kényszerítette a felhasználókat. Most viszont már vehetünk olyan processzort és köré épülő platformot, ami félelmetesen olcsó, és semmivel sem tud többet, mint amire ez átlagos, netezős felhasználónak szüksége lehet.

Az új, drága csúcsvasak eladásának három bástyája maradt, melyek közöl a csúcstuningosoké és a munkára tényleg komoly teljesítményt igénylőké minden bizonnyal az idők végezetéig állni fog, de a harmadik, a játékosoké egyre gyengül. Keményen döngetik a falait a bőven 100 000 forint alatt kapható harmadik generációs játékkonzolok, és a PC-s játékpiac elszürkülése, valamint az erőteljes kalózkodás sem tesz neki jót, ahogyan az egyre újabb és újabb vasak szemérmetlenül magas ára sem. Sok gyártó a „Gamer” szót egyfajta értéknövelőnek használja, például láttunk már ettől a picike felirattól kétszeresére dráguló perifériákat.

Azért távolról sincs minden veszve, ugyanis az elmúlt hónapokban rengeteget csökkent a hardverkomponensek ára, és a játékok szempontjából leglényegesebb VGA-piacon is sok érdekes dolog történt. Most összeszámoljuk, mennyibe került az a számítógép, amin már minimális kompromisszumokkal jól eljátszogathatunk. Az NVIDIA nem győzi hangsúlyozni, hogy egy modern PC kulcsfontosságú hardvere a VGA. Szerintünk ez csak egy esetben, a játékos gépekre igaz, ott viszont hatványozottan. Szerencsére egy játékhoz már éppen elég erős Radeon HD 3850 256 MB memóriával jelenleg akár 24 000 forintért is megvásárolható, a dupla memóriás változat – ami nem sokkal gyorsabb – csak pár ezressel drágább, ráadásul két ilyen Radeon a megfelelő alaplapban könnyen páros vagy akár hármas, sőt négyes táncra is fogható. Ebből mi legfeljebb a párost ajánljuk.

A további komponenseknek éppen csak annyira kell gyorsaknak lenniük, hogy a videokártyát kiszolgálják. Sokan mondják, hogy érdemes időtálló konfigurációt venni, vásárláskor kicsit többet költeni rá, de mi már ebben nem nagyon hiszünk, hiszen a csúcsvasak pillanatok alatt elavulnak, elértéktelenednek. Processzorból szerintünk alapszintű játékra, Radeon HD 3850 mellé bőven elég egy Pentium Dual-Core E2180, esetleg E2220, melyeket 15-19 000 forint között vásárolhatunk meg, de ugyanerre az árszintre lőtték be a hasonló teljesítményű Athlon X2 Dual-Core 4050e, 4850e processzorokat is. Hozzájuk 20-22 000 forint magasságában kaphatóak a DDR2 memóriát kezelő, tuningot is jól bíró, középkategóriás Intel P35 chipkészletes alaplapok vagy AMD oldalon a 790X lapkásak. Memóriából egyelőre még érdemes DDR2-nél maradni, mert sokkal olcsóbb és semmivel sem lassabb, mint a jövőt jelentő DDR3. Memóriás tesztjeink alapján azt mondhatjuk, hogy DDR2-800-nál gyorsabb készletet teljesen fölösleges venni, ugyanis a játékok semmit sem profitálnak a nagyobb tempóból. A DDR2-667 is elég lehet, de a 800-as modulok ma már ugyanannyiba kerülnek. Mennyiség szempontjából egyelőre elég a 2 x 1 GB, mert a 4 GB körüli mennyiséggel már gondjai vannak a 32 bites Windowsoknak, 64 biten meg a VGA és egyéb meghajtókkal lehetnek problémák. Tehát 2 x 1GB-os DDR2-800 RAM-ot vehetünk 9-10 000 forint környékén.

Eddig tartottak a mondhatni kötelező tételek. A halkabb hűtés, merevlemez, táp, ház és külső perifériák, mint a monitor, billentyűzet, egér stb. egyéni megítélés alá esnek. Van, aki egyszerűen jobban érzi magát, ha egy méter magas, 20 kilós a háza, 1000 wattos a tápja, vagy ha teljesen hangtalan a gépe, vagy éppen mesterlövész az egere. Kicsinyes dolog emiatt cikizni az illetőt, el kell fogadni, hogy neki ettől jobb, nem a mi pénzünket, időnket rabolta ezzel, nem nekünk kell majd a gépét használni.

A cikk szerzője abba az álltatfajtába tartozik, aki nagyra értékeli a csendet, ezért a CPU-ra Cooler Master Hyper TX2 hűtőt, a VGA-ra Coolink GFXchilla-t tenne. Háznak megelégedne a Cooler Master Elite 331-gyel, tápból viszont ismét egy halk és emellett igényes, de nem olcsó darabot, a 450 wattos Corsair VX450-et választaná. Merevlemezből jelenleg a 4-500 GB-osak érik meg legjobban az árukat, de akár egy 320 GB-os vagy még kisebb is elég lehet, ha a felhasználó nem megrögzött letöltő, gyűjtögető. Szükség lesz még egy optikai meghajtóra, vagyis DVD-íróra is.

Maradtak még a külső perifériák. Játékhoz fölösleges túl drága, túl nagy monitort venni, de egy 20-22 hüvelyk körüli szélesvásznú TFT azért jól jöhet, amit 45-55 000 forint környékén vesztegetnek. Esetleg egy olcsóbb 32”-os LCD-tévén is érdemes lehet elgondolkozni, mert az nem csak számítógéphez használható. Egérből a játékos minimum nagyjából az A4Tech X7-es sorozata, annak is lehetőleg a hagyományos optikai és nem a lézeres változatai. Érdemes az egér alá tenni egy méretes szövet egérpadot, billentyűzetnek meg lényegében bármilyen olcsóbb modell megteszi, indulatosabbak mindjárt vegyenek hármat-négyet.


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés