Hálózati tárközpont a Netgeartől

Próba, értékelés

Hálózatunkban célszerű a switchre vagy routerünk vezetékes portjára csatlakoztatni a ReadyNAS-t. Itt másodpercek alatt IP címet szerez magának a DHCP kiszolgálótól, vagy ha nincs ilyen a látómezejében, akkor saját, gyári címét használja. Hogy a hálózaton hol találjuk, azt legegyszerűbben a CD-n mellékelt RAIDar szoftverrel állapíthatjuk meg, mely az eszköz IP és MAC címéről, valamint hálózati nevéről is ad információt. Segítségével egyből a ReadyNAS webes beállítófelületére ugorhatunk, de ez a böngészőbe írt IP címmel szintén elérhető. A bejelentkezés után Netgear színekbe öltöztetett, egyszerű menü és információs tábla köszöntött minket a ReadyNAS Duo főbb adataival.

A beállítások között kétféle módszerrel haladhatunk az egyik a balra található menü, a másik a balra alul, gombbal aktiválható varázsló. Az utóbbi lényegében az összes menüponton végigvisz, tehát hosszadalmasabb mintha csak az általunk módosítani kívánt résszel foglalkoznánk. Először célszerű beállítani az alapvető rendszeradatokat, pontos időt, hálózati elérést, névkiszolgálót, biztonsági paramétereket (jelszót). Itt futottunk bele a ReadyNAS első hiányosságába. Kezelőfelületének nincs időkorlátja, így ha a böngészőben felejtjük, és otthagyjuk a gépet, hosszú ideig mások is hozzáférhetnek a beállításainkhoz. Jó pont, hogy elfelejtett jelszó esetén nem kell feltétlenül resetelni a tömböt, mert a megfelelő címet a böngészőbe írva, és a korábban megadott e-mail címet megerősítve elküldi arra a kódot.

Az eszköz leglényegesebb tulajdonsága a hálózati megosztás. Ehhez a windowsos CIFS (Common Internet File Sharing), az Apple-féle AFP (Apple File Protocol), az NFS (Network File System), az FTP (File Transfer Protocol), a HTTP(s) (Hypertext Transfer Protocol over Secure Socket) és a unixos, linuxos vonalon ismert Rsync használható.

Ha kiválasztottuk és felkonfiguráltuk a megosztási módszereinket, létrehozhatunk felhasználói fiókokat saját hozzáférési szabályokkal rendelkezésre álló lemezterülettel. Hogy egyszerűbb legyen a szabályozás, kétszintűként építették fel, a fiókokat csoportokba rendezhetjük.

Ezzel még nem merült ki a Netgear ReadyNAS Duo repertoárja. Multimédiás tartalmak megosztására is alkalmas, ezért sokféle streaming szolgáltatással bír. Rendelkezésre bocsát SlimServert, melyet többféle digitális audiolejátszó ismer. Tartalmaz iTunes Streaming Servert, mellyel az Apple rendszerében vásárolt zenéinket sugározhatjuk a hálózati tárról, van UPnP AV-támogatás és Home Media Streaming Server hálózati videolejátszókhoz. És még ezzel sincs vége, mert a ReadyNAS kapott egy BitTorrent klienst és egy kissé nyakatekerten futó, ReadyNAS Photo nevezetű képnézegető, képmegosztó alkalmazást.

További extra funkció, hogy ReadyNAS-ra USB-s tárat kapcsolhatunk, és nyomtatókiszolgálóként is működik. Külön menüpontot kapott a biztonsági másolat készítése. Itt a hálózati táron, de akár a hálózatunk más részén fellelhető könyvtárról készíthetünk biztonsági mentést, sőt a NAS tartalmát másik hálózati tárra is felírhatjuk. Természetesen mindezt időzíthetjük is. Hab a tortán, hogy szünetmentes tápegységhez programozható az eszköz, és energiatakarékosság céljából időzítve ki- és bekapcsolható. A menüben bóklászva már csak a végefelé vettük észre, hogy a ReadyNAS bizony magyarul is tud.

A tesztelési idő szűkössége miatt csak a Windows általános fájlmegosztó protokollját és az FTP-t próbáltuk ki. Nagyon kíváncsiak voltunk, hogy ez a meglehetősen komolynak tűnő hardver milyen átviteli sebességet produkál. Eddig csak egyszerűbb hálózati tárakkal próbálkoztunk, melyek 10/100 Mbps-os Etherneten alig pár megabájtot tudtak átpumpálni percenként, pedig két gép között a 10 MB/s-ot is megközelítette az adatátvitel sebessége ugyanezen a hálózaton. Nagy örömünkre a ReadyNAS Duo kiváló tempót futott. FTP-vel és Windows megosztáson keresztül is 8–10 MB/s közötti írási és olvasási sebességet produkált, ráadásul ezek az értékek gigabites Etherneten írásnál megközelítették a 20 MB/s-ot, olvasásnál pedig 100 MB alatti fájloknál a 30 MB/s-os határt is átléptük. Tényleg komoly vas a ReadyNAS Duo!

Kipróbáltuk, mi történik akkor, ha még egy merevlemezt teszünk a Duóba. Minden probléma nélkül felismerte 500 GB-os Samsungunkat (azért érdemes megnézni a kompatibilitási listát), és pár perces másolgatással létrehozta rajta – feltehetőleg – ugyanazt az adatstruktúrát, amely az eredeti Seagate-en volt. Ekkor nagyjából 20 GB adatot tartalmazott az első merevlemez, többel minden bizonnyal tovább tartott volna ez a művelet. Haladó felhasználók valószínűleg hiányolják majd, hogy a második winchestert nem lehet RAID 0, 1 vagy JBOD módban használni, csak a Netgear X-RAID-je (Expandable RAID) működik, amely a RAID 1-hez hasonlóan növeli az adatok redundanciáját, de nem ad extra tárkapacitást. USB tárat csatlakoztatva új meghajtóként jelent meg, és innentől kezdve arra is készíthettünk megosztási szabályokat. Felmerült még egy kérdés: mi van akkor, ha valaki kikapja a merevlemezünket, hogy egyéb eszközbe illesztve visszaolvassa őket? Megpróbáltuk ezt a forgatókönyvet, de számítógépünkre csatlakoztatva nem tudtuk olvasni a ReadyNAS Duo merevlemezének adatpartícióját.

Értékelés

A Netgear ReadyNAS Duóban egy nagyon igényesen összerakott, szolgáltatásokkal kiválóan felszerelt hálózati tároló, megosztó és archiváló eszközt ismertünk meg, melynek sebessége végre a két normál számítógép közti átvitel szintjén van, nem pedig jóval lassabb. Az ügyesen szervezett, magyarul is beszélő menüben mindent zökkenőmentesen tudtunk beállítani. Ki kell emelni a ReadyNAS eszközök köré épülő közösségi oldalt, ahol rengeteg információ, újdonság, felhasználói vélemény olvasható róluk. Igen, ami ennyire jó, ügyes és gyors, annak komoly ára van. A Netgear ReadyNAS 500 GB-os merevlemezzel nem kevesebb mint 88 000 forintot kóstál, de nekünk így is tetszett. Aki könnyen és gyorsan akarja biztonságba helyezni és/vagy hálózaton megosztani adatait, az mindenképpen gondolkodjon el egy ilyen eszköz megvásárlásán. A nagyobb 750 GB, illetve 1000 GB tárkapacitású verzió 113 000, illetve 150 000 forintba kerül.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés