G.Skill RipjawsX a tesztpadon

A G.Skill RipjawsX

Már több mint egy év is eltelt azóta, hogy a Prohardver olvasói memóriateszttel találkozhattak az oldalon. Ezen eltelt időszakban jó néhány különféle új asztali processzor és chipkészlet került bevezetésre, bár a hivatalosan támogatott maximális memória-órajel továbbra is csak 1333 MHz maradt. Ez alól az első kivételek az AMD-től érkezőben lévő, hivatalosan DDR3-1866 támogatással rendelkező Lynx (Llano) és Scorpius (Bulldozer) platformok lesznek, de mivel ezek a cikk készítésének időpontjában még nem elérhetőek, ezért nem is sorolhatóak ide.


[+]

Mostani tesztünk főszereplője egy 2133 MHz órajelű, 4 gigabájtos G.Skill kit, mely, ahogy a fenti képről is látható, két darab 2 gigabájtos modulból tevődik össze, azaz dual-channel. Ez a kapacitás ma még elégséges lehet a legtöbb átlag felhasználó számára, de egy 64 bites Windows 7, és néhány nagyobb étvágyú alkalmazás segítségével már ezt is gyorsan meg lehet tölteni, bár ez így talán már nem tartozik az átlagfelhasználás körébe.


G.Skill RipjawsX [+]

Most kanyarodjunk vissza tesztalanyunkhoz, mely a RipjawsX családból származik. Talán a G.Skill tervezői is ismerik Ben 10 című animációs (rajz)filmsorozatot, melynek egyik szereplőjét hívják Ripjaw-nak, de az is lehet, hogy pusztán véletlen az elnevezés, mindenesetre nyilván a hűtés kialakítása játszhatott főszerepet a névadásnál. A borda alumíniumból van, melyet egy öntapadós hővezető csík rögzít a chipekhez. Egy modulon 16 darab DRAM chip található, melyből kiszámolható, hogy egy chip kapacitása 1 gigabit (=128 megabájt).


[+]

Kíváncsiak voltunk, hogy mégis melyik nagy gyártó chipjei lapulnak a bordázat alatt, de annak eltávolítása után sem lettünk sokkal okosabbak, mivel egy kódsoron kívül semmilyen más felirat nem található rajtuk. Valószínűsíthetősen valamilyen Hynix vagy Powerchip által gyártott lapkák kaphattak helyet a modulokon kissé álcázott formában.

A hűtésre ragasztott matrica alapján a 2133 MHz-es effektív órajel mellé 9-11-9-28-as késleltetések párosulnak, melyek eléréséhez 1,6 voltos feszültség szükséges. Ezen túlmenően a kit XMP támogatással is rendelkezik, azaz az ezt támogatni képes alaplapoknál elég csak engedélyezni az opicót, és a BIOS minden szükséges paramétert beállít a felhasználó helyett. A gyártó ajánlása szerint ezt a kitet elsősorban Intel P67 és Z68 chipkészletes alaplapokhoz, azaz az LGA1155-ös platformhoz ajánlja, melyekről egy kompatibilitási listát is közzétett a weblapján. Természetesen mindez nem azt jelenti, hogy kizárólag LGA1155-ös rendszerben működik ez a memória.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés