Hirdetés

BlueStorm profi módban

FSP BlueStorm Pro 500

Évekkel ezelőtt a BlueStorm volt az FSP első típuskódon felül konkrét fantázianévvel ellátott modellje. Teljesen kék külsejével és világító kapcsolójával akkoriban a leglátványosabb tápok közé tartozott. Mára több fejlesztésen, sorozatváltáson ment át, és besorakozott fölé az Epsilon, majd az Everest széria. Ma a legfrissebb modellt, a BlueStorm Prót vesszük górcső alá. Doboza nem annyira látványos, mint az Epsilonok vagy Everestek csomagolása, de ez a legkevésbé lényeges paraméter. Sokkal fontosabb, hogy benne a tápon kívül csak pár csavart, egy tápkábelt és némi papíranyagot találtunk, kötegelőket nem.

A BlueStorm Pro magán hordozza a sorozatra jellemző összes stíluselemet. Háza kék, hátulján ott feszít a kéken világító billenőkapcsoló. Tetején a szokásos, FSP logóval díszített, aranyszínű rács alatt továbbra is 120 milliméteres ventilátor dolgozik, az FSP egyelőre még nem mozdult a divatos 135 milliméteres modellek felé.

Korrekt kék harisnyát kaptak a fix vezetékek, csak a PCI Express grafikus kártyákhoz való köteg burkolata vörös. Látszik a kábelek hosszán és csatlakozóin, hogy a BlueStorm Pro most már csak a felső középkategóriába tartozik. Egyaránt 40 centiméteres szálakon lóg az alaplapra csatlakozó 24 tűs és 4+4 tűs csatlakozó. Ez a hosszúság alsó tápos házakban akár kevés is lehet, bár többnyire éppen elegendő. Persze, aki biztosra akar menni, az vegyen Epsilont vagy Everestet. Szintén 40 centiméterre van a táptól az első 6+2 tűs PCI Express csatlakozó, amit 10 centiméterre követ még egy 6 tűs. Összesen öt SATA eszközökhöz való konnektort kapunk két kötegre elosztva, az egyiken kettő, a másikon három csatlakozó ül a táptól 40, 50, illetve 60 centiméterre. Ugyanígy rendeztek el öt, IDE egységekhez való dugaszt, de a hosszabb köteg végére került még egy „floppyetető”. Ismét azt mondhatjuk, hogy akinek több csatlakozó vagy hosszabb kábelek, esetleg modularitás kellene, kereshet az Epsilon és Everest modellek között megfelelőt.

Az adatlapra pillantva az első kellemes részlet, amit felfedeztünk, hogy az FSP továbbra sem alkalmazza azt a marketingfogást, hogy tápjai elnevezésénél a pillanatnyi csúcsteljesítményt adja meg. Ennek megfelelően tesztpéldányunkat nem BlueStorm Pro 530-nak, hanem 500-nak hívják. Leglényegesebb, 12 voltos részlege eléggé visszafogottnak tűnik. Az FSP továbbra is a több részre osztott megoldást preferálja. A BlueStorm Prónak kettő jutott, egyenként 18 amper terhelhetőséggel, ami egyenként 216 wattos teljesítményt jelent. Ismét azt mondhatjuk, hogy akinek több kell, az az Epsilonok és Everestek között talál három, négy, sőt öt részre bontott 12 voltos ágú modellt. Érdemes megjegyezni, hogy Everestből már a 400 wattosnak is hármas bontása van 12 volton.

A teljesítmény kapcsán a 80 Plus standard címkéje szavatolja, hogy a BlueStorm Pro 500 20, 50, illetve 100 százalékos terhelésnél is legalább 80 százalékos hatásfokkal dolgozik.

Belső

Kék tápba kék ventilátor illik, tehát ilyet kapott a BlueStorm Pro. A 120 milliméteres lapátkereket hagyományosan a Yate Loon Electronics szállította. Motorereje 0,3 amper, ami tápos viszonylatban gyengének számít, szóval alacsony fordulatszámon valószínűleg nem fog morogni. Hangban az FSP által ugyancsak használt ADDA ventilátorok jobbak szoktak lenni, de a táp zajosságát nemcsak a lapátkerék, hanem a szabályozása is nagyban befolyásolja.

Belül a szokásos, hárombordás FSP-s elrendezést találtuk, amit viszont itt-ott egyszerűsítettek, minden bizonnyal a költséghatékonyság miatt. Rövidebb lett a középső borda, a kimeneti oldalon pedig elhagyták a fő nyomtatott áramkörre merőleges kisebbet. Stílszerűen a kimeneti rész tekercseinek magját is kékre festették.


Az FSP BlueStorm Pro belseje


Everest 80 Plus és Epsilon 80 Plus belseje

A korábbi FSP tápokkal kapcsolatban nemrég fény derült a CapXon márkájú bemeneti kondenzátorok okozta hibajelenségre. Szerencsére a BlueStorm Prónál ez a veszély nem fenyeget, itt ugyanis – az aktuális Everest 80 Plus és Epsilon 80 Plus modellekhez hasonlóan – megbízhatóbb, TEAPO márkájú alkatrészt használtak. A nyomtatott áramkörről megtudtuk, hogy a 60GHY kódot kapta – 80GLN szerepel az Everest 80 Plusnál –, de arra utaló jelet nem találtunk, hogy ezt a kapcsolást milyen teljesítménytartományban használják majd. Mivel az Epsilonok és Everestek másra épülnek, mi inkább a BlueStormnál egyszerűbb, olcsóbb modellekben számítunk rá.

Míg a kevésbé melegedő bemeneti oldalra elég a 85 Celsius-fokig hitelesített kondenzátor, addig a kimenetire illik magasabb kategóriás, 105 fokot bíró kéménykéket rakni. Így tett az FSP is a BlueStorm Prónál, ahol a kimeneti oldalon is TEAPO gyártmányok sorakoznak.

Teljesítmény, értékelés

Szokásunkhoz híven, tesztünkben most is a Cooler Master Silent Pro 600 wattos modellje volt az etalon, hozzá mértük az FSP újdonságát. Tesztkonfigurációnak egy olyan tuningolt Core 2 Extreme proceszorral és két GPU-s grafikus kártyával szerelt számítógépet használtunk, amihez sokan 500 wattnál erősebb tápot ajánlanának.

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 RAM
  • Asus Radeon HD 4870 X2
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Asus DWR-0804P optikai meghajtó
  • Casetek CK-1020 ház két ventilátorral

Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek. Azok a mennyiségek, amiket a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít, és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.

Ahogyan a Silent Pro 600, úgy a BlueStorm Pro is a 80 Plus tanúsítvány standard szintjének felel meg, tehát 20, 50 és 100 wattos terhelésnél is 80% fölötti hatásfokra képes. Az eggyel jobb, bronz fokozatról azért maradtak le, mert teljes terhelésen hatásfokuk a megkívánt 82% alá esik. A Cooler Master nyugalmi állapotban és terhelve is egy hajszálnyival kevesebb energiát vett ki a konnektorból. Ez a 3-5 wattos eltérés viszont minimális, teljes terhelésnél nagyjából egy százalékot tesz ki.

Fontos megjegyezni még, hogy a valamivel 460 watt fölötti, konnektoron mért fogyasztási érték a tápok 81% körüli hatásfokát figyelembe véve picivel 370 watt fölötti fogyasztást jelent a teljes rendszerre, és ezt is csak pillanatokra érte el. A BlueStorm Pro 530 wattos csúcsértéke konnektoros mérésünkben durván 650 wattos értéket jelent, szóval az elég komoly hardver mellett is maradt majdnem 200 wattnyi tartalék.

Termék megnevezése FSP
BlueStorm Pro 500
Cooler Master
Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 500 W 600 W
PFC típusa aktív aktív
Fogyasztás csatlakoztatva 0 W 0 W
Fogyasztás nyugalmi állapotban 194 W 191 W
Fogyasztás terhelve 466 W 461 W

Hangban a BlueStorm Pro nem tartotta a lépést a Silent Próval. Alapjáraton a többi komponens hűtésének és a merevlemeznek a hangja elnyomta mind a kettőt, de terhelve már jól hallhatóan zajosabb volt az FSP. Persze ilyenkor is nagyon kellett fülelni, hogy meghalljuk a nagy VGA hűtője mellett. Érdekes adat, hogy a konnektoron mért, 460 watt körüli fogyasztásnál 90 wattnyi hő keletkezik a tápban, ami megfelel egy kisebb Core 2 Quad hőtermelésének.

Termék megnevezése FSP
BlueStorm Pro 500
3,3 V 3,30 - 3,33 V
5 V 4,95 - 5,10 V
12 V 12,0 - 12,2 V

A mai, jó minőségű tápok esetében ritka, hogy ne tartanák stabilan az ATX12V szabványban megadott feszültségértékeket. A BlueStorm Pro is bőven a határértékeken belül maradt.

Értékelés

Úgy gondoljuk, az FSP BlueSorm Pro egy korrektül összerakott táp, 500 wattos teljesítményében bőven van tartalék ahhoz, hogy több GPU-s vagy enyhén tuningolt rendszereket is meghajtsunk vele. Komolyabb tuningnál a 18 amperben maximált 12 voltos részek védelme beleszólhat a mókába, oda célszerűbb egybeszabott, vagy esetleg kettőnél több részre osztott 12 voltos ágú modellt választani. Hang tekintetében az FSP újdonságát nem sorolnánk az abszolút elitbe, de az átlagnál – különösen üresjáratban – csendesebbnek találtuk. Vételára két éves garanciával jelenleg 16 000 forint környékén mozog, amit a konkurenciából csak a Chieftec tud tartani DT500A2 modelljével, és pár ezresre megközelíti az Enermax Cyclops 500. A BlueStorm Pro 500 azért kap „csak” ajánlott minősítést, mert a közvetlen konkurensek az FSP kétéves garanciájával szemben hosszabb, 3-5 éves garanciaidőt biztosítanak.


FSP Bluestorm Pro

rudi

Az FSP BlueStorm Pro 500 tápot az FSP bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés