Bemutatkozik az extrém Pentium 4

Bevezető

Előző cikkünkben (Ringben az Athlon 64 és az Athlon 64 FX) már bemutattuk az új AMD processzorok felépítését, működését, az újításokat, és lemértük a teljesítményüket is egy Athlon XP 3200+-szal egyetemben. Jelen cikkünkben egy másik kérdésre keressük és találjuk meg a választ: mindez mire elegendő az ősi rivális, az Intel processzoraival szemben?

Pentium 4 Extreme Edition

Az Intel egy héttel az Athlon 64 processzorok bemutatója előtt, az őszi Intel Developer Forumon jelentette be, hogy piacra dob egy kifejezetten a játékosok igényeihez szabott chipet. A Pentium 4 Extreme Edition korábban nem szerepelt a vállalat terméktervében, megjelentetését minden bizonnyal az AMD 64 bites megoldásának kiemelkedő sebessége és a 90 nanométeres technológiával gyártott Prescott magos Pentium 4 késése indokolta. Az Intel a P4EE-vel próbálja meg korábban biztosnak tűnő vezető szerepét megőrizni az asztali processzorok teljesítményversenyében.

Az új processzor a sima Pentium 4-től mindössze a 2 MB-os harmadszintű gyorsítótár meglétében különbözik; L3 cache a Pentium 4-ben nincsen. Emellett természetesen az árában is: számos szakmai oldalon a chipet csak Extremely Expensive Editionnek (extrémdrága kiadás) hívják. A P4EE valójában egy áttokozott Xeon MP processzor, amely 800 MHz-es rendszerbuszt használ. Végeredményben a chip tehát egy szerverprocesszor, akárcsak az Athlon 64 FX-51.

Az új processzor egyik legjobb tulajdonsága, hogy nem kell hozzá sem új alaplap, de még csak új BIOS sem. A procit csak belerakjuk alaplapunkba (amely remélhetőleg i865PE vagy i875P chipkészlettel szerelt), és már indíthatjuk is a gépet. Vizsgálódásunk első állomása a CPU-Z program, amely a processzor legfőbb és legfontosabb adatait képes detektálni. Lássuk az eredményt!


A Pentium 4 3.2C 8KB L1 és 512 KB L2 cache-sel


A Pentium 4 Extreme Edition 8KB L1, 512 KB L2 és 2 MB L3 cache-sel

A képeken jól látható, hogy a két processzor között mindössze a harmadszintű gyorsítótár megléte a különbség. Most lássuk őket "élőben".


Balra a Pentium 4, jobbra a Pentium 4 Extreme Edition


A Pentium 4 és a Pentium 4 Extreme Edition alulról

A processzorok felülről és alulról sem különböznek, mindössze a foglalat alján található kondenzátorok száma több az Extreme Edition esetében.

Most pedig lássuk versenyzőinket!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés