Egészpályás ASUS letámadás Windows 8/RT fronton

ASUS VivoTab RT

Az ASUS tablet/netbook hibridjének első korai példányai már az idei Computexen is tiszteletüket tették, majd a 2012-es IFA-n is felbukkant az ígéretes masina, azonban hivatalos megjelenése egészen a mai napig váratott magára. A VivoTab RT (TF600T) nevéből nem nehéz kitalálni, hogy ARM-os variánsról van szó, amin természetesen a napokon belül debütáló Windows RT operációs rendszer fut majd.

A tablet önmagában 263 x 171 x 8,3 milliméteres és 525 grammot nyom, előlapján egy 10,1”-es Super IPS+ panel terpeszkedik, melynek felbontása 1366x768 pixel. A kijelző nem csak 178 fokos betekintési szögekkel és remek színekkel rendelkezik, de magas fényerejének köszönhetően közvetlen napsütésben is jól olvasható marad, védelméről pedig Corning Fit Glass gondoskodik. A középpontban egy jól ismert NVIDIA Tegra 3 SoC teljesít szolgálatot 2 GB rendszermemóriával karöltve – ez a páros bizonyára elegendő teljesítményt nyújt a rendszer gördülékeny futtatásához. Az adatok 32 vagy 64 GB kapacitású eMMC memóriában tárolhatók, ez microSD memóriakártyával bővíthető.

A vezeték nélküli kommunikációért Bluetooth 4.0 adapter és IEEE802.11b/g/n kompatibilis Wi-Fi modul gondoskodik, de opcionálisan 3G (DC-HSPA+) és 4G (LTE) modemmel is elérhető lesz majd. Hátlapi kamerájának felbontása 8 MP, munkáját LED-es villanó segíti, az előlapon pedig 2 MP-es kamera figyel, aminek működését LED indikálja. Csatlakozói között egy headset aljzat és egy micro HDMI port is fellelhető. 25 Wh-s akkumulátora körülbelül 9 órás használatot biztosít.

A koncepció persze a billentyűzetes dokkolóval válik teljessé, amely nemcsak két teljes méretű USB 2.0 portot, de egy 22 Wh-s akkumulátort is magában foglal, ezzel együtt már tisztességes, 16 órás üzemidő préselhető ki a gépből. Fontos még megemlíteni, hogy fedélzetén GPS és NFC is helyet kapott.

Az ASUS VivoTab RT 32 GB (TF600T) a mai naptól kapható, vételára 599 dollártól indul, amelyben a billentyűzetes dokkoló is benne foglaltatik. A gép az operációs mellett előtelepített Office Home & Student 2013 RT Preview irodai szoftvercsomaggal érkezik. Az Egyesült Államokban kapható lesz egy 4G LTE modell is az AT&T-nél, egyes európai országokban pedig egy 3G-s modell jelenik meg a Vodafone kínálatában, ezek árazása azonban még ismeretlen.

Minden várakozás ellenére az x86 platformon alapuló VivoTab (TF810C) nem érkezett meg eddig, még egy picit várni kell rá. Ennek okai egyelőre nem tisztázottak, az atomos tableteket érintő pletykáktól pedig szeretnénk elvonatkoztatni.

ASUS VivoBook

Utrabook és notebook új köntösben

Az ASUS egy másik új elnevezést is bevet a köztudatba, ez pedig a VivoBook. Ebből már könnyen kitalálható, hogy a VivoTabbal ellentétben nem tabletek, hanem notebookok kerülnek ebbe a sorozatba, melyek szintén a Windows 8 és az érintőpanel bűvkörében készülnek a megmérettetésre. A VivoBookon belül egyelőre az X202 és az S400 család lesz elérhető, de ezek többféle konfigurációban.

ASUS VivoBook X202
ASUS VivoBook X202

A VivoBook család tagjai az eltérő számozás ellenére sok téren egyformák: üveg borítású, többujjas érintőképernyővel rendelkeznek, házuk a Zenbookokhoz hasonlóan ék formájú és fémből készült, valamint többféle színben is elérhetőek lesznek. Mindegyik notebookhoz jár 32 GB ASUS WebStorage tárhely, hangzásvilágukról pedig a SonicMaster technológia és MaxxAudio hangfeldolgozási eszközei gondoskodnak, még a kisebb variánsokban is – ahol a hangszóró mérete ugyanakkor, mint a nagyobbakban.

ASUS VivoBook X202
ASUS VivoBook X202

Alapvetően az X202 és S400 mégis külön-külön kategóriát képvisel. Előbbi inkább a netbookok irányvonalát célozza meg, míg utóbbi az Ultrabookok családját gazdagítja. A VivoBook X202 303 x 200 x 217 milliméteres méretével, 1,4 kg-os tömegével, valamint a 11,6"-es, 1366x768 pixeles érintőkijelzővel egyértelműen a hordozhatóság felé tereli a hangsúlyt, míg nagy, 14"-es notebookoknál megszokott méretű touchpadja a kényelmes használatot helyezi előtérbe. Ezen adatok alapján egy felsőkategóriás szubnotebook képe is kirajzolódhatna, azonban a harmadik generációs Core i3, valamint Pentium 987 és 847 processzorok és integrált grafikus magok miatt miatt nem beszélhetünk világmegváltó számítási teljesítményről. Ehhez a gyártó 3 GB DDR3 memóriát, valamint 320 vagy 500 GB-os merevlemezeket párosít. Az akkumulátor 38 Wh, de az üzemidőről nem esik szó, a gyártó csupán annyit említ, hogy készenléti állapotban legfeljebb 15 napig képes ellátni feladatát.

ASUS VivoBook S400
ASUS VivoBook S400

Az S400 ezzel szemben 339 x 239 x 210 milliméteres mérete és 1,8 kg-os tömegével nem más, mint egy 14"-es Ultrabook. Érintőkijelzőjének felbontása ez esetben is 1366x768 képpont, viszont hardver téren már harmadik generációs Core i7 processzor és 8 GB DDR3 RAM is szóba jöhet. A tárolást ennél is 320 vagy 500 GB-os merevlemezekkel oldották meg, amit egy 24 GB-os SSD gyorsítótárral egészítettek ki, így teljesíti a kategória iránt támasztott szigorúbb követelményeket (mint például a gyors ébredés alvó üzemmódból). A nagyobb méret és tömeg egy erősebb, 44 Wh-s akkumulátort rejt, de ennek üzemidejét sem árulta el a gyártó, ám az Ultrabook besorolás miatt biztosra vehetjük, hogy 5 óránál hosszabb időtartamra számíthatunk.

ASUS VivoBook S400
ASUS VivoBook S400

Árat egyelőre nem adott meg a gyártó, de a felszereltségből sejthető, hogy barátságosabb árkategóriába szánt eszközökkel lesz dolgunk. Az Amazonon már felbukkantak az előrendelhető példányok, így például az X202 Intel Core i3-3217U processzoros változata 4 GB memóriával és 500 GB-os merevlemezzel 599 dollárba kerül, míg az S400 Intel Core i5-3317U CPU-val, szintén 4 GB memóriával és 500 GB-os merevlemezzel 699 dollárt kóstál. Természetesen mindkét géphez alapból jár Windows 8 operációs rendszer. Nyilvánvalóan a lassabb processzorral és kisebb merevlemezzel forgalomba kerülő példányok ára még ennél is moderáltabb lesz.

A hivatalos bejelentés említést tesz az S500-ról is, ami gyakorlatilag ugyanaz, mint az S400, csak 15,6"-es kijelzővel. Azonban magyarországi szemmel ez a termék egyelőre kevésbé fontos, ugyanis első körben csak az X202 és az S400 érkezik, az áruk azonban még nem tisztázott.

ASUS Taichi: dupla élvezet

Az esemény keretein belül bemutatták a dupla kijelzős ASUS Taichi családot is, amelynek 11,6"-es változatairól nemrégiben minden információt megírtunk, ezért ezzel a termékkel kapcsolatban nem ismételnénk önmagunkat.

Kiegészítésül csak annyi információval szolgált a gyártó, hogy a korábban említett két modell mellett lesz egy köztes harmadik is, ami lényegében megegyezik az olcsóbb Core i5-re épülő variánssal, azzal különbséggel, hogy a benne lévő SSD 128 GB helyett 256 GB-os tárkapacitást kínál. Ennek megfelelően árát is középre pozicionálták: hivatalosan 1499 dolláros árat szabtak meg neki, ami jó átmenetet képez az 1299 és 1600 dolláros példányok között.

Fény derült viszont a Taichi által kínált működési módokra. A korábban említett notebook és tablet módok mellett megjelenik a Mirror és Dual Screen. A mirror, azaz tükör értelemszerűen azt jelenti, hogy a két kijelzőn egyforma tartalom jelenik meg, míg a dual screen egyfajta kiterjesztett képernyőt takar, ami nem csak a normál kiterjesztett képernyőt jelenti, hanem elvileg lehetővé teszi azt is, hogy egyszerre ketten is használhassák a Taichit.

Azonban az újdonságok sorának nincs vége: ahogy várható volt, a 13,3"-es példány is felbukkant. A 339,2 x 228 x 17,4 milliméteres, 1,55 kg-os Taichi 31 hardvere nem sokban különbözik a kisebbik verzióétól. A választható processzorokban például nincs különbség (Core i5-3317U vagy Core i7-3517U), illetve a tárolók között is 128 és 256 GB-os SSD-k szerepelnek. A kijelzők a méretet leszámítva hasonló paraméterekkel bírnak, azaz felbontásuk Full HD, maximális fényerejük pedig 280 cd/m2 (notebook rész) és 250 cd/m2 (tablet rész).

Jelentősebb eltérés akkumulátorfronton tapasztalható, ugyanis a nagyobb fizikai méret lévén egy nagyobb, 53 Wh teljesítményű energiatárolót sikerült a fedél alá bepasszírozni, ami szemben a 11,6"-es Taichi 21 35 Wh-s akkujával nem 5, hanem 7 órás üzemidőt biztosít. Szintén a méretből fakadó eltérés, hogy a nagyobbik Taichi 31 a meglévő 2 db USB 3.0, micro HDMI 1.4 és mini VGA port mellett egy SD kártyaolvasóval gazdagodott.

Más téren nincs különbség a Tachi 21 és Tahici 31 között: Bluetooth 4.0, IEEE 802.11 b/g/n Wi-Fi, 5 megapixeles hátlapi és két megapixeles előlapi kamera, háttérvilágításos billentyűzet, Bang & Olufsen ICEpower audiorendszer.

A gyártó az új modellek árát egyelőre nem említette.

Zenbook-parádé

Az ASUS a Windows 8 tiszteletére kisebb-nagyobb mértékben felfrissítette Zenbook sorozatát is. Például a piacon lévő UX21A és UX31A típusok újonnan érkező Touch verziói Full HD vagy HD+ (1600x900) érintőkijelzőt kapnak, ami egyben 100 gramm pluszt jelent a mérlegelés során. Emellett, mint újdonság, megjelentek a 14"-es UX42VS és a 15,6"-es UX52VS modellek is, valamint az IFA-n beharangozott U500VZ is most debütál hivatalosan.

ASUS Zenbook UX32A
ASUS Zenbook UX31A

Az ASUS pontos technikai paramétereket nem közölt, csak a leglényegesebb információkkal láttak el bennünket. Ez alapján az UX42VS-ben Intel Ivy Bridge Core i3, i5 valamint i7 processzorokra számíthatunk 6 GB memóriával és 1 TB-os hibrid tárolóval. A grafikus vezérlő terén nem muszáj beérnünk az IGP-vel, ugyanis az Full HD érintőkijelzőt a közlemény szerint NVIDIA GeForce GT 645M is hajthatja, 1 GB-os dedikált memóriával. Az 1,9 kg össztömegű notebook pontos méretei nem ismertek, de annyit elárultak, hogy legvékonyabb pontján 6 mm, tömege pedig 1,9 kg. A hízás egyértelműen betudható annak, hogy az optikai meghajtó is beépítésre került. Az UX52VS hardver terén hasonló paramétereket mutat fel, azzal a különbséggel, hogy itt 10 GB RAM-ról tesznek említést, noha itthon legfeljebb 8 GB-os konfigurációval lesz elérhető.

ASUS Zenbook UX32A
ASUS Zenbook UX32A

Sokkal pontosabb információk láttak napvilágot a Zenbook U500VZ-ről. A 15,6"-es, Full HD IPS kijelzős notebookból lesz érintős és hagyományos változat, ettől függően vastagsága 20 vagy 19,7 milliméter lesz (a legvékonyabb ponton mindkettő 6 mm), tömegük pedig 2 kg. A 35 wattos TDP osztályba sorolt Intel Core i7-3612QM vagy i7-3632QM processzorral választható U500-ba 4 GB memória és legfeljebb 512 GB SSD kerülhet, utóbbi akár RAID 0 konfigurációban. A grafikus számításokat a processzor IGP-je mellett egy NVIDIA GeForce GT 650M dedikált egység végzi 2 GB fedélzeti memóriával, így pedig már egy egészen komoly, játékra is alkalmas konfigurációt kapunk, aminek akkumulátora 7 óránál hosszabb üzemidőt ígér – természetesen ez nem teljes terhelés alatt értendő.

ASUS Zenbook UX42VS
ASUS Zenbook UX42VS

A további paraméterek között 3 db USB 3.0, HDMI 1.4, háttérvilágításos billentyűzet, 720p webkamera, irányított mikrofon, Gigabit Ethernet, Bluetooth 4.0, valamint külső "subwooferrel" megtámogatott Bang & Olufsen ICEpower hangrendszer szerepel. Operációs rendszer terén Windows 8 vagy ennek Pro változata közül lehet választani.

ASUS Zenbook UX52VS
ASUS Zenbook UX52VS

Az árról ugyan nem esik szó, de fontos információ az U500VZ-vel kapcsolatban, hogy idehaza egyelőre csak a Touch, azaz az érintőkijelzős változat lesz elérhető, RAID-be kötött SSD-kkel.

ASUS ET2300 All-in-One

A Windows 8 rajtjára összeállított csapatból nem hiányozhat egy All-in-One számítógép sem, amely érintőkijelzőjével tökéletesen illik a modernizált termékpalettába. A frissen bejelentett ET2300 egybegép sajátossága, hogy az átlaggal ellentétben fő hardverkomponensei nem a monitor házában, hanem annak talpában helyezkednek el, így maga a kijelző sokkal vékonyabb lehet, ráadásul ennek rugalmasságágára is komoly hatással van ez az elrendezés.

A modellszám 23”-es képátlóra utal, a széles, 178 fokos betekintési szögeket nyújtó IPS panel Full HD (1920x1080 pixel) felbontású, egyszerre pedig 10 ujj érintését képes megkülönböztetni, így egyidőben akár több felhasználó is tapicskolhatja a kijelzőt. Mint fentebb céloztunk rá, a monitor széles keretek között állítható, többek között 0 és 90 fok között dönthető, így akár az asztal síkjára párhuzamos pozícióba is kényszeríthető, így minden testhelyzetben kényelmes használatot biztosítva.

A belsejében lapuló központi egységet Intel Ivy Bridge sorozatú Core i3-3220, i5-3330 és i7-3770 processzorok közül lehet majd kiválasztani, vagyis a teljesítmény az igényekhez igazodva szépen skálázódik. A memóriát 8 GB-ban maximalizálták, a háttértár szerepét pedig egy legfeljebb 2 TB kapacitású merevlemez láthatja el. Amennyiben a processzorban lapuló IGP teljesítményét túl szerénynek éreznénk, úgy lehetőség van az NVIDIA GeForce GT 630 dGPU erejét kihasználni. Előlapján 2 MP-es webkamera bújik meg, oldalában pedig USB 2.0, USB 3.0 és eSATA csatlakozók, HDMI ki-/bemenetek, illetve memóriakártya-olvasó sorakozik. Opcionálisan Thunderbolt aljzatokkal és tévétunerrel is kiegészíthető a konfiguráció. Vezeték nélküli kommunikációra egy (opcionálisan) WiDi kompatibilis IEEE802.11b/g/n W-Fi modul áll rendelkezésre.

A multimédiás elvárásokat szem előtt tartva fedélzetén 4 darab 1,5 wattos hangszóró mellett egy 3 wattos mélynyomó is helyet kapott, de egy 5 W teljesítményű külső mélyládával tovább szélesíthető a megszólaltatható hangok frekvenciatartománya. A Windows 8 vagy Windows 8 Pro operációs rendszerrel érkező egybegép megjelenési dátuma és vételára sajnos még ismeretlen.

ASUS Transformer Book óriáshibrid

Az ASUS legújabb Transformer szériás masináját, a Transformer Bookot elég nehéz kategorizálni, hiszen méretét tekintve első pillantásra kapásból azt mondhatnánk rá, hogy egy fémborítású, elegáns Ultrabook, azonban a kijelző ugyanúgy kivehető a billentyűzetes dokkolóból, mint bármelyik más Transformer esetében, ekkor pedig hatalmas tabletként funkcionál. Leginkább úgy lehetne jellemezni, mint egy Zenbook, amelynek billentyűzete eltávolítható. Kissé zavarbaejtő a koncepció, de nem elképzelhetetlen, hogy megtalálja célközönségét.

A legtöbb notebook/tablet hibriddel ellentétben a gyártó itt nem volt hajlandó kompromisszumot kötni, ezért a központi egység szerepébe Intel Ivy Bridge Core i5-3317U vagy Core i7-3517U processzorokat ültetnek; ezek teljesítménye egyszerűen nem említhető egy lapon az atomos variánsokéval. Mellettük kétcsatornás, 4 GB-os memória szorgoskodik, az adatok tárolására pedig 128 GB-os SSD áll rendelkezésre. Ügyes megoldás, hogy a dokkolóba egy további 500 GB kapacitású, tányéros adattárolót rejtettek, így összességében tisztességes tárterületet kapunk. A megjelenítésért a processzorban lévő IGP felel.

A 13,3”-es képátlójú, 16:9 képarányú IPS panel Full HD (1920x1080 pixel) felbontású, maximális fényereje 350 cd/m2, így napos körülmények között is aránylag jól olvasható marad. Egy ilyen méretű tábla félkezes használata elég bizarrul hangzik, de az első szerencsések, akik személyesen is megtapogathatták a készüléket, pozitív csalódásuknak adtak hangot – persze nem érdemes egy 7 vagy 10 hüvelykes tablet komfortját várni. A gyártó egyébként azt állítja, hogy a Transformer Book a világ legvékonyabb Core i7-es táblája.

A HD felbontású előlapi kamera mellé opcionálisan egy 5 MP-es hátlapi megfelelő is igényelhető, a multimédiás élményt pedig két SonicMaster hangszóró a tabletben és egy szintén sztereó pár a dokkolóban teszi teljessé, vagyis összesen akár négy hangforrás biztosíthatja a minőségi hangzásvilágot. A tablet élében headset aljzat és két beépített mikrofon, micro HDMI videokimenet és microSD kártyaolvasó található, ezzel szemben a dokkolón normál méretű SD kártyaolvasó, mini DisplayPort, Gigabit Ethernet és két USB 3.0 port sorakozik. A tabletben és a billentyűzetes egységben rendre 38 és 23 Wh-s akkumulátorok lapulnak, így bizonyára az üzemidőre sem lesz majd panasz. Vezeték nélkül Bluetooth 4.0 + EDR és IEEE802.11b/g/n Wi-Fi kompatibilis modul segítségével kommunikálhatunk.

A Windows 8 operációs rendszerrel érkező ASUS Transformer Book megjelenési dátumát és vételárát egyelőre homály fedi.

Daywalker

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés