ASUS ROG Strix XG27VQ monitor: meglepően karakteres

Kiváló tulajdonságokkal rendelkezik az egyébként játékosoknak szánt kijelző.

Bevezető, külső

Láttunk már jó pár monitor az elmúlt években, amelyekre a gyártó ráaggatta a gamer jelzőt ilyen vagy olyan funkció, esetleg kiegészítő okán, de úgy tűnik, a gamerség az XG27VQ-ban teljesedett ki. Hogy pontosan miért gondoljuk ezt, arra mindjárt kitérünk. A ROG Strix családba sorolás egyértelműen jelzi, hogy milyen céllal hozták létre ezt a modellt, aminek egyes részei talán nem mindenkinek tetszenek majd, másrészt úgy tűnik, hogy a mérnökök sokat beleadtak abba, hogy alapvetően elégedettek legyünk a teszt végén. Nem spoilereznénk el a "miértekre" és "hogyanokra" adott válaszokat már most a legelején; haladjunk inkább sorban, és kezdjük a külsővel!


[+]

Talán ez a leginkább megosztó tulajdonsága a kijelzőnek. Egyrészt itt van rögtön az ívelt kialakítás, ami szokott kapni hideget és meleget is, másrészt a megjelenés is roppant feltűnő. Nem mintha a ROG Swift PG348Q óta újdonság lenne az aszimmetrikus csavart láb és az az alá beszerelt LED-es fényvető, ami az asztalra képes vetíteni mindenféle ROG-os emblémát, illetve a korábban "maja" motívumoknak hívott mintázat is a ROG sajátja, tehát meglepődni egyáltalán nem érdemes. Egyébként ha már szóba került a PG348Q, akkor ez a modell apró különbségeket leszámítva szakasztott mása, csak 34 helyett 27 hüvelykes méretben, G-Sync helyett pedig FreeSync kompatibilitással, tudással.


[+]

Élőben egyébként nem néz ki rosszul a monitor, bár a mintázat haszna rögtön megkérdőjelezhető, ha a falnak háttal van, ilyenkor a hátsó krómgyűrű tőszomszédságába épített Aura RGB világítás sem fogja a látogatókat levenni a lábukról. Igen, jól olvasta mindenki, a talp aljában lévő vörösen izzó LED-ek mellé a hátoldalra RGB világítás is került, ami szinkronba hozható más eszközökkel, amennyiben kihasználjuk az Asus világítási rendszerében rejlő lehetőségeket. Akinek "bejön" ez a fajta világítás, azok értékelni fogják, a többiek kikapcsolhatják.


[+]

Amiben a tesztelt monitor viszont tényleg nagyot megy, az az állvány és a talp, mivel a kettős rendkívüli, régóta nem látott stabilitást ad, miközben a különféle állítási lehetőségekről sem kell lemondani. Talán az aszimmetrikus lábkiosztás nem a legnyerőbb helyfoglalás szempontjából, de ad némi lehetőséget a játékra, hogy ne legyen útban, így nem mondanánk rossznak. Az egész szerkezet viszont olyan masszív, hogy az asztalt direkt rángatva sem tudtuk kihozni a sodrából, még egy kis remegést sem sikerült kicsikarni a kijelzőből. Ezek után kár lenne lecserélni VESA-kompatibilis falikonzolra vagy karra, de erre is van lehetőség.


[+]


[+]

Mindezt úgy, hogy hogy a magasságon 100 millimétert változtathatunk, a dönthetőség -5 és 20 fok között változtatható, jobbra és balra pedig 50-50, tehát összesen 100 fokot állíthatunk a kijelzőn. Pivot, avagy portrémód nincs, de egy játékra fejlesztett monitor esetében ez nem is túl fontos.


[+]

Elérkeztünk végül a csatlakozókhoz, amelyeket egyébként hátul egy külön lepattintható műanyag lap takar (a fenti fotón is rajta van a készüléken, a bal alsó sarokban), a kábeleket pedig az állványban kivágott lyukon át lehet elvezetni. Csatlakozás terén dual-link DVI-D, HDMI 1.4 és DisplayPort 1.2a van, ami mellé még egy 3,5 milliméteres jack hangkimenetnek és a külső tápegység dugójának szorítottak helyet. USB tehát nincs, amit azért hiányoltunk.

Adatlap, panel és háttérvilágítás vizsgálat

Adatlap

Főbb paraméterek
Monitor típusa ASUS ROG Strix XG27VQ
Technológia VA panel, AMD FreeSync (48-144 Hz)
Háttérvilágítás típusa WLED, PWM-mentes (ELMB módban 120 Hz)
Kijelző mérete 27 hüvelyk (68,47 cm), szélesvásznú, ívelt
Felbontás 1920x1080 (82 ppi)
Válaszidő 4 ms (g2g)
Kontrasztarány 3000:1
Fényerő 300 cd/m²
Betekintési szögek 178°/178°
Megjelenített színek száma 16,7 millió
Színtérlefedettség sRGB
Csatlakozók 1 db DisplayPort 1.2a, 1 db HDMI 1.4, 1 db DVI-D DL, 1 db 3,5 mm jack audiokimenet
Teljesítményfelvétel 50 watt maximum, külső tápegység
Gyártó honlapja www.asus.com/hu
Termék honlapja ASUS ROG Strix XG27VQ
Fogyasztói ár 139 900 forint
Garancia 3 év

Panel és háttérvilágítás áttekintése

Az ASUS ezúttal VA típusú panelre épített, ami azt jelenti, hogy a beszállító az AUO vagy a Samsung; a gyártó ezzel kapcsolatban nem tett közzé semmilyen információt, amit viszont tudni lehet, azt az adatlapon feltüntettük. Full HD felbontású panellel van dolgunk, ami ekkora képátló mellett nem eredményez világbajnok képpontsűrűséget, de legalább könnyen kihajtható VGA-val, és biztos nem lesznek olvashatósággal kapcsolatos problémák sem – legalábbis nem ebből fakadóan. Ezenfelül érdemes megjegyezni, hogy a panelt egy meglehetősen tiszta réteg borítja, ami épp elég ahhoz, hogy a tükröződéseket csökkentse, viszont a képminőségre ne legyen hatással.


[+]

A háttérvilágítás a jó öreg WLED, semmi extra, viszont nem PWM-mel oldja meg a fényerő beállítását, így nincs villogás. Ez alól egyetlen kivétel az ELMB mód, ami a G-Sync kijelzőknél használt ULMB-vel rímel, nem véletlenül, ugyanis funkciója ugyanaz: csökkenteni az elmosódást a képtartalom váltásával szinkronban kapcsolt háttérvilágítással. Ez esetben beszélhetünk PWM-ről, méghozzá 120 Hz-ről. Az ELMB aktiválása csak abban az esetben lehetséges, ha a FreeSync módot kikapcsoljuk és a frissítést 60 vagy 120 hertzre állítjuk, minden más esetben az opció szürke marad a menüben. A FreeSync tartomány egyébként 48-tól 144 hertzig tart.

Betekintési szögek és glow


[+]

A VA panelek gyakran rosszabbul teljesítenek ezen a teszten, mint IPS-es társaik, bár utóbbiból is vannak rosszabb darabok, míg VA-ból is jobbak – tesztalanyunk az utóbbiak közül való. Nagyon szélesre tárt szögben már látszanak a hibák, mint a csökkenő kontraszt és a változó szaturáció, de normál használat közben a kijelző jól teljesít, klasszikus glow jelenség ezúttal értelemszerűen nem tapasztalható; amit láthatunk rézsútosan, az a háttérvilágítás beszűrődéséből fakad, ami ebből a szögből jobban látszódik.

Színek és kalibrálás

Gyári beállítások


[+]

Mostanság nem ritka, hogy egy-egy kijelző túlteljesíti az adatlapon megadott maximális fénysűrűség értéket, és most is ennek lehetünk szemtanúi. A beállítás változtatását viszont lineárisan követik az értékek, a legalacsonyabb, 40 cd/m²-es érték pedig külön üdvözölendő.

Profil/beállítás Versenyzés Tájkép Mozi RTS/RPG FPS sRGB Moba
Fényerősség (fehérpont) 295,40 cd/m² 322,75 cd/m² 216,94 cd/m² 295,84 cd/m² 295,84 cd/m² 276,89 cd/m² 276,75 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0962 cd/m² 0,1051 cd/m² 0,0962 cd/m² 0,0964 cd/m² 0,0963 cd/m² 0,0963 cd/m² 0,0962 cd/m²
Kontrasztarány 3071:1 3070:1 2254:1 3071:1 3072:1 2874:1 2876:1
Gamma 2,15 2,17 2,35 2,09 2,09 2,16 2,16
Színhőmérséklet 6024 K 6031 K 9210 K 6027 K 6029 K 6768 K 6769 K

Mint máskor, most is végigmértük az alapbeállításokat. Dobozból kivéve (és reset után is) a" versenyzés mód" az aktív, így a táblázatban ennek az oszlopnak az értékeit kell referenciának tekinteni. A többi beállításnál láthatóan nem nagyon erőltették meg magukat, jó pár módnál csak 1-2 kisebb eltérés látható a másik beállításhoz képest.

Kalibrálás

Kalibrálással 0,31 átlagos delta E értéket kaptunk, míg a legnagyobb eltérés értéke 2,37, mindkettő remek érték. A dispcalGUI naplója szerint 100%-os fehéren 119,7 cd/m², míg a feketén 0,049 cd/m² volt a fénysűrűség, ami 2902,5:1 kontrasztarányt eredményez, tehát a kalibrálással ez minimálisan csökkent, de még mindig kiváló érték. A gamma mérés pontos eredménye 2,16, a színhőmérsékleté pedig 6560K lett.

A színtérlefedettség a következőképpen alakult: a képet felnagyítva a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia (jelen esetben sRGB) színteret, míg a színes háromszög a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 105,3 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság kereken 93,4%, ami nem kiemelkedő, egy 99% vagy ahhoz közeli érték ma már nem lenne luxus. Mélyebb elemzéshez az Argyll+DispcalGUI mérési jegyzőkönyve további információval szolgál a kalibrálással és annak eredményével kapcsolatban (gamma és színhőmérséklet tracking, szürkeegyensúly stb.), ez itt érhető el.


[+]

120 cd/m² – 6500K – 2,2 gamma fényerő kontraszt vörös zöld kék ICC profil
ASUS ROG Strix XG27VQ 29 80 91 98 100 >katt<

További mérések

Válaszidő, input lag

A válaszidő papíron 4 ezredmásodperc, a beállítási lehetőségek pedig igen szélesek. A kikapcsolt állapot mellett 5 további fokozatot kapunk, így tulajdonképpen kis lépésekben tudunk beavatkozni az overdrive működésébe. A gyorsítás véleményünk szerint remekül működik, a legnagyobb fokozaton sincs zavaróan erős túllövés, így semmi akadálya, hogy kihasználjuk az ebben rejlő lehetőséget.


[+]

Az ELMB üzemmód esetében is készítettünk egy képet, bár ez nem tükrözi a beállítás lényegét, ami egyébként a szemkövetéssel kapcsolatos képélességet adja vissza.

Az input lag 12,3 ezredmásodperc, ez pedig elegendő a felsőházba.

Homogenitás


[+]

A 3000:1 kontrasztarány magáért beszél, a fekete kiváló, beszűrődés csak a káva közvetlen tövében vehető észre itt-ott, ha nagyon koncentrálunk, de alapvetően az utóbbi idők egyik legjobb feketéjét láthatjuk.


[+]

A fehéren mért homogenitás nem tökéletes, a széleken akár 15% feletti eltérések is tapasztalhatók egy-két mérési ponton, de a képfelület nagy részén nincs probléma.

OSD, menü


[+]

A monitor és menürendszerének kezelhetőségét a hátoldalra rejtett gombokkal és pöcökkel tudjuk intézni, mely az utóbbi időben nem szokatlan, és tulajdonképpen egyben kényelmes megoldás is.


[+]

A négy gomb közül kettővel közvetlenül a képmódok választására szolgáló Game Visual, illetve a játékosok számára kitalált kiegészítő funkciókat (célkereszt, időzítő, FPS számláló) tartalmazó GamePlus menüt varázsolhatjuk elő.



[+]

A menübe belépve jutunk a többi, már jól ismert és megszokott beállításhoz, innen vezérelhetjük a már említett világításokat is. A kezelhetőség és az elrendezés megfelelő, nem igazán találunk olyat, amit kifogásolni tudnánk.

Használatban, értékelés

Az elvégzett tesztek fényében és a már leírtak után igazából nem lehet újdonságot mondani arról, hogy milyen valójában, használat közben a kijelző, hiszen nem kínál olyan újítást, ami további elemzést igényelne – a világítást pedig már kiveséztük. A 27 hüvelyk, az ívelt kijelző, a 144 hertz és a FreeSync is mind olyan tulajdonságok és funkciók, amelyeket ismerünk, ezeket pedig csont nélkül integrálták az XG27VQ-ba.


[+]

Az az igazság, hogy kissé előítéletesek voltunk a kijelző gamersége láttán, de most bebizonyosodott, hogy nem minden vacak, ami gamer. Persze az árát is megkérik ennek a modellnek, de ismét az a helyzet, hogy árban ott van, ahol a konkurensek, és a jó magas hazai adókról se feledkezzünk meg, amelyek miatt jócskán 100 000 forint fölé kúszott az összeg, pedig a dolláros MSRP (ajánlott fogyasztói ár) alapján nem mondanánk túlárazottnak. Vannak vitatható pontok, amelyekkel alacsonyabb is lehetett volna a végösszeg (az ominózus világítások mellőzése), de ne feledjük, hogy egy ROG Strix monitorról beszélünk, ami alapvetően határozza meg azt, hogy hova szánják, és ennek megfelelően milyen igényeknek kell megfelelnie.

Ha nem nézzük a blingblinget (világítás, külső megjelenés), akkor egy igen jó minőségű monitorról beszélünk: remek a panel, kiváló a kontrasztarány (és tényleg tudja, ami le van írva papíron), jól kalibrálható, minden szempontból gyors, kiváló a feketéje és mesésen stabil az állványa. Ha nem lenne a színtere kisebb a manapság elvártnál, akkor jobbat sem kívánhatnánk. Nem lenne rossz, ha az Asus ugyanezt a tudást pakolná egy hétköznapi külsőbe is (de szigorúan ilyen masszív állvánnyal) és USB hubbal, akkor azoknak sem lehetne egy rossz szavuk sem, amiknek nem tetszik a "csomagolás", bár az íveltség így is maradna.

Véleményünk szerint a ROG Strix XG27VQ a gamerek részéről egy igen megfontolandó, részünkről ajánlott választás, főleg akkor, ha a játékok mellett egyéb, kicsit komolyabb munkára, másfajta szórakozásra is bevetik, feltéve, hogy hajlandóak vagyunk megfizetni az árát.


ASUS ROG Strix XG27VQ monitor

Daywalker

Az ASUS XG27VQ monitort az ASUS Magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés