ASUS Pundit-R mini PC

Nemes vas: ASUS Pundit-R

Több gyártó mini PC-je tette már tiszteletét tesztlaborunkban, ám mindegyikük a szokásos (szinte már szabványos) felépítést követte. Az igazán apró, helytakarékos megoldások még mindig várattak magukra -- egészen mostanáig. Az ASUS Pundit-R felépítését tekintve inkább Book-PC; karcsú külsejével egy vaskos könyvhöz hasonlítható.


Egy elképzelhető konfiguráció

Az elegáns ezüst köntös alatt a gyártó számos érdekességet sorakoztat fel, de még mielőtt belemennénk a részletekbe, nézzük meg technikai és műszaki paramétereit (a gyártó adatai alapján):

ASUS Pundit-R Book-PC

Alaplap ASUS PR8L
Alaplapi chipkészlet ATI RS300 / IXP200
Támogatott buszsebességek 400 / 533 / 800 MHz
Támogatott CPU-k Intel Pentium 4 Northwood és Prescott
Támogatott RAM DDR266 / DDR333 / DDR400
Maximum memória 2 GB
RAM-foglalatok száma 2 db
VGA ATI Radeon 9100 IGP integrált VGA
Hangkeltő 6-csatornás, AD1888
LAN 10/100 ATI IXP200 + RealTek 8201BL PHY
Bővítősínek 2 db PCI, teljes magasságú PCI-kártyák számára (PCI-riser-kártyával)
HDD-hely 1 db
Optikai meghajtónak hagyott hely 1 db
Méretek 91 x 357 x 275 mm
Tápegység Delta 200 Watt
Előlapi csatlakozók 1 db PCMCIA
1 db 4in1 kártyaolvasó
1 db Security Key
1 db S/PDIF out
2 db IEEE1394
2 db USB 2.0
1 db mikrofon bemenet
1 db fejhallgató kimenet
Csatlakozók a hátlapon 2 db PS/2
1 db S-videó
1 db TV-kimenet
2 db USB 2.0
1 db RJ45 LAN
1 db DVI
1 db D-Sub
1 db párhuzamos port
1 db soros port
Bruttó kiskereskedelmi ára 52 125 Ft

A küllem

A Pundit-R egyszerű csomagolásban érkezik -- már itt is sejthetjük, hogy apró géppel lesz dolgunk (először azt hittük, noteszgépet kapunk a Book-PC helyett..):

Az ASUS book PC-je kapható feketében vagy ezüstben -- nálunk ez utóbbi járt. Megpróbáltuk elképzelni a fekete változatot, s arra következtetésre jutottunk, hogy az ezüst öltöny jobban áll neki. Külleme ezáltal hűvösen elegáns, futurisztikus. Bár az előlap műanyagból készült, az igényes megmunkálásnak hála a kezelőszervek nyomkodása közben sem nyekereg vagy hajlik. A gép állva és fektetve is üzemeltethető, ám a gyártó egy stabil talppal jelzi, hogy a készülék állítva az igazi.


Hat gumiból készült tappancs alul


Szépre sikeredett a bekapcsoló gomb is..


PCMCIA és 4-in-1 kártyaolvasó slotok


Firewire csatlakozó is van


USB és audió részleg

A lenyíló ajtók egyike mögött az előlapi csatlakozások rejtőznek: USB 2.0-, Firewire-, Audió csatlakozók és a kártyaolvasó, valamint a PCMCIA slot. A kisebbik lenyíló ajtó mögé az optikai meghajtó kerül.


Akadásmentesen működött az ajtó

A Pundit-R hátoldala is telis-tele van különféle csatlakozókkal. Aminek nagyon örültünk, hogy az alaplapi VGA (ATI 9100 IGP) végre nem csak a szokásos analóg (D-Sub), hanem immár digitális (DVI) kimenettel is rendelkezik!


Végre van DVI csatlakozó is

S-video és TV-kimenet is található a hátlapon a számos egyéb csatolópont mellett.


A processzor légzőnyílása

A Pundit-R lényegében egyetlen szellőzőnyílással rendelkezik: ez a perforált rész közvetlenül a CPU hűtője fölött helyezkedik el. Ugyan a gyártó honlapján arról ír, hogy a kis herkentyűt akár a legújabb Intel Pentium 4 Prescott magos processzorokkal is bővíthetjük, mi a kipróbálás erejéig inkább maradtunk a "sima" 2,8 GHz-es CPU-nál. De erről kicsit később...

A Pundit-R belseje

A borítólemezt két csavar tartja helyén, így azok lazításával és a lemez leemelésével hozzáférhetünk a barebone rendszerhez. A gép alapja az ASUS P4R8L típusú alaplap, amely az ATI RS300 / IXP200 chipek köré épül.


ATI IXP200


PCMCIA-vezérlő lapka


PCMCIA és 4-in-1 slotok belülről

Az optikai - vagy más, öt és egynegyedes - meghajtó, valamint a merevlemez keretét három csavar kiszedése után felfelé kiemelhetjük a házból. A HDD és a CD beszerelése egyszerű, semmit sem ronthatunk el.

A processzor hűtőbordája rézből készült, súlyra is egy kellemes darab. Az alja gyárilag be van pasztázva, de ezt mi egy lefagyott operációs rendszer telepítés után a hagyományos, fehér szilikon-zsírra cseréltük. A borda alja viszonylag sima, de nem az igazi. A CPU beszerelése után tegyük rá a bordát és csak utána kínlódjuk be a RAM-modulokat. A bordát két leszorító tartja, melyek csak úgy rakhatóak a helyükre, ha a RAM-ok és a meghajtók kerete még nincsen beszerelve -- mindennek ára van, így itt a kis méretnek is.


Nem sok hely marad borda és RAM között

Ügyes megoldás a PCI-raiser kártya. Ennek köszönhetően normális méretű PCI-kártyából akár kettőt is szerelhetünk book PC-nkbe (példának okáért egy második LAN- és egy videokártyát). Említésre érdemes a Delta gyártmányú, 200 Watt teljesítményű tápegység:


A tápegység..


..és hűtése

Bekapcs!

Mindezek után nagyon kíváncsiak voltunk, vajon milyen teljesítményre képes az ATI lapkái köré épített kis bestia, ezért a következő komponensekkel leheltünk bele életet:

  • Intel Pentium 4 2,8 GHz / 800 MHz FSB

  • 2 x 256 MB DDR400 Kingston Value-RAM

  • 80 GB Seagate 7200 rpm HDD

  • LG DVD-ROM


Kék LED jelzi a bekapcsolt állapotot (is)

A készülék BIOS-a a szokásostól küllemében némileg eltér, így ezt is dokumentáltuk egy pár fotóval:

A BIOS-ban találtunk egy olyan funkciót, hogy "Smart Q-FAN Function". Ezt mindenféleképpen érdemes engedélyezni, mert e nélkül folyamatosan a legnagyobb fordulatszámon üzemelne a CPU hűtőjének ventilátora.


Boot screen

Zajszint újra, értékelés

Zajszint reloaded

A Pundit-R zajszintje megfelelő; ha valaki mégis hangosnak találná, az mindenképpen ellenőrizze le a BIOS-verziót, ugyanis az 1003 előttiekben némi gond volt a CPU ventilátorának szabályozásával.

Kipróbáltuk és tényleg érdemi a változás: az új BIOS-szal csak terhelés alatt emelkedik olyan szintre a zaj, mint a régebbivel idle állapotban. A hűtés hatékonyságát is megmértük -- régi BIOS-szal terhelés alatt 48°C volt a CPU hőmérséklete, ez az új változattal csak három fokkal emelkedett.

A Futuremark 3DMark2001SE B330 tesztjével mértük a rendszer összetett teljesítményét, ami 5400 és 5410 pont között ingadozott. A memóriakezelés sebességének mérésében az Everest 1.10 változata segédkezett:


Olvasás


Írás

A gép által elért eredmények nem rosszak; az integrált VGA-val akár egy-két éves játékainkat is kellemes sebességen futtathatjuk.

Értékelés

A gyönyörű külső, no meg a részletekre is kiterjedő odafigyelés, amellyel a gépet tervezték önmagáért beszél. A Pundit-R kis helyigényével és nagyon elegáns külsejével széles rajongói táborra tehet majd szert. Ideális választás lehet irodákba, de akár azoknak is, akik a nagy böszme rendszereket megunták, s végre el szeretnének férni asztalukon. Ha az ASUS AGP-sínnel is bővítené a Pundit-R-t, akkor azzal gyakorlatilag a LAN-partikra járók Nirvanáját is megépíthetnék. A gyártó információi szerint a Pundit-R augusztus folyamán kerül majd a boltokba, addigra valószínűleg ára is esni fog.

Ami tetszett:

  • szemet gyönyörködtető külső

  • jó minőségű a ház

  • nagyon jó tápegység

  • DVI kimenete is van

  • kártyaolvasó és PCMCIA slotok integrálva

  • csekély helyigény

  • korrekt ár

Ami nem tetszett:

  • jól jönne egy AGP sín is

Értékelés: Ha lenne AGP, akkor erősen ajánlottat kapna a gép, de így csak ajánlottal jelöljük.

MLaca

Az ASUS Pundit-R book PC-t az ASUS-tól, a gép működéséhez szükséges alkatrészeket a Komel Kft-től kaptuk bemutatóra, köszönjük!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés