Hirdetés

A Zen+ architektúra vörös óriása, az AMD Ryzen Threadripper 2950X

Az új AMD HEDT platform javulást hozott elődjéhez képest, de az alkalmazott árazási stratégia mit sem változott.

Játékok

A játékokban a belső benchmarkokat használtuk, és ahol lehetett, DirectX 12 helyett Vulkan API-t inicializáltunk, mivel ez általánosságban véve elég jól optimalizált. A vertikális szinkronizáció kikapcsolása után a felbontást egységesen 1366x768-ra állítottuk, hogy a legkevésbé a GPU határozza meg a sorrendet. Bőséggel találkoztunk már anomálikkal a (virtuális) szálak kapcsán, ezért a HEDT processzor és a Coffee Lake esetében mértünk felezett kapacitáson is: előbbinél az AMD Ryzen Master szoftverének Game Mode-ját használtuk, ami letiltja a magok felét, utóbbinál pedig deaktiváltuk BIOS-ban a HT-t. A naplófájlba kapott eredményekből az Excel segítségével eltüntettük a mérések alsó 1 százalékát, hogy a teszt szempontjából lényegtelen pillanatnyi visszaeséseket (melyek számos okból jelentkezhetnek) kiszűrjük.


(forrás: PROHARDVER!) [+]

Az első rundot a már bevált Ashes of the Singularity: Escalation valósidejű stratégiája vitte. Az átlagos framerate-et illetően alapfelállásban a három CPU között vajmi kevés különbség volt, a 2700X és az i7 effektíve azonos eredményt produkált, és a Threadripper is mindössze 4 fps-sel szárnyalta túl őket. Érdekes, hogy a minimum szempontjából vizsgálódva már nem volt ennyire fényes helyzetben, hiszen 3 fps-sel lemaradt még a 8700K-tól is, mely különbség 9 fps-re nőtt, amint az Intelben kikapcsoltuk a Hyper-Threadinget, és ez a szám 4-re csökkent, mikor aktiváltuk az AMD Game Mode-ot, hogy NUMA módból UMA módba váltsunk. A legkiegyensúlyozottabban kétségkívül a Ryzen 7 teljesített, mivel ő rendelkezett a legjobb minimumokkal.


(forrás: PROHARDVER!) [+]

Elérkezett az idő a belső nézetes akcióra, így már indult is régi pajtásunk, a Deus Ex: Mankind Divided. Itt cáfolhatatlanul a 2950X teljesített a legrosszabbul, s bár a 8 magos üzemre váltás látható javulást hozott (+8 fps-t mind a minimumot, mind az átlagokat tekintve), még így sem sikerült az ellenlábasok sarkába kerülni. A 2700X és a 12 szálon serénykedő Intel fej-fej mellett haladt, ellenben midőn az utóbbinál lekapcsoltuk az extra virtuális szálakat, ugrásszerű teljesítménynövekedésnek lehettünk szemtanúi: a minimum képkocka/másodperces érték 14-gyel nőtt, az átlag pedig 21-gyel, ami már igen tekintélyesnek mondható.


(forrás: PROHARDVER!) [+]

A soron következő delikvens a Rise of the Tomb Raider volt. Szokás szerint az első benchmark eredményét kukáztuk, mert jellemzően hibás értékeket mutat, és a második lefutás végkifejletét vettük alapul. A tényállás nagyon hasonlónak mutatkozott a Deus Exben tapasztaltakhoz, hiszen a Threadripper ismételten a ranglétra legalsó fokát ragadta meg, méghozzá elég magabiztosan. Annyi eltérés volt, hogy 8 magon 10 százalékkal csökkent a minimum framerate, míg az átlag 3 százalékkal javult. Az Intel HT nélkül megint érezhetően jobban produkálta magát: a HT-s működéssel összehasonlítva a minimum 20 fps-sel lett jobb, az átlag 10-zel, és így került minimum fps-ben nagyjából a Ryzen 7 mellé.


(forrás: PROHARDVER!) [+]

A játszóház kijáratánál még szóba elegyedtünk a Strange Brigade-del is, Vulkan alatt. A 8700K itt csúfosan leszerepelt minimum framerate-ben, és a Hyper-Threadinggel történő babrálás sem hozott semmilyen változást. Szerencsére az átlagot megkapva már nem volt ennyire szörnyű a helyzet, mert mintegy 26 százalékos fps-növekedést tapasztaltunk: 226-ról 287-re ugrott föl a mutató. A 2950X esetében felemás grafikonok születtek, ugyanis 16 magon 35 fps-sel több lett a minimum, viszont az átlagot nézve majdnem 23 százalékos gyorsulást (+50! fps) értünk tetten az AMD Game Mode indítását követően, ergo a több szál meglehetősen jó hatással volt a minimumra, viszont amikor már a középérték volt terítéken, számottevő hátrányt jelentett. A leginkább egyensúlyban lévő versenyző újfent a Ryzen 7 2700X volt, messze ő bírt a legjobb minimum értékkel, és az átlagot szemlélve is sikerült karnyújtásnyi távolságra kerülnie a natúr 6 maggal taroló 8700K-hoz.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés