AMD Richland: ismerős lapka új köntösben

A Richland APU, mint ráncfelvarrás

Az AMD az elmúlt év májusában mutatta be a Trinity kódnevű APU-t, melynek képességeiről részletesen beszámoltunk korábban. A vállalat a mai napon a Richland APU-t indítja hódító útjára, mely abból a szempontból érdekes, hogy alapvetően a Trinity továbbfejlesztésének fogható fel, de a ráncfelvarrás igen jelentős lett, illetve erős szoftveres támogatás társul hozzá.

A Richland APU az alapvető felépítés szempontjából alig különbözik a Trinity-től. A 32 nm-es SHP gyártástechnológiával készülő lapka ugyanazokat a Piledriver magokat kapta meg, és az IGP felépítése sem változott. Ezek pontos képességeit az előbb linkelt oldalak részletezik, így a korábbi adatokat nem írjuk le ismét. Jelen cikkünk tehát főleg a változásokra koncentrál.

Hardveres oldalon az AMD a Richland APU-ban némileg felújította a HSA-MMU (IOMMU v2) egységet. A Trinity APU képességei természetesen megmaradnak, ám az új rendszer jobban idomul majd a HSA infrastruktúra követelményeihez, így több kiterjesztést támogat a véglegesítés előtt álló platformból. A képességek szempontjából is a Trinity köszön vissza, így az alábbi oldalon leírtak igazak a Richland APU-ra is. A VCE, azaz a Video Codec Engine kapott módosításokat, így mostantól gyorsabban végzi a dolgát. Némileg javult a kétcsatornás memóriavezérlő is, így az 1866 MHz-es modulok támogatása hivatalosan is lehetséges már a mobil vonalon is.


[+]

A lényeges fejlesztések az energiagazdálkodást érintik. A Richland APU és a köré épülő dizájn videólejátszás alatt 47%-kal kevesebbet fogyaszthat a Trinity APU-ra épülő rendszereknél, de más területen is előrelépés történt. Tulajdonképpen a Trinity APU ebből a szempontból igen erős volt a mezőnyben, hiszen az energiagazdálkodása a kategóriájában kiválónak számított, de valóban gyenge pontja volt a videók lejátszása melletti fogyasztás, amit orvosolt az AMD. A fejlesztések természetesen pozitív hatással lesznek az üzemidőre, amit a cég a Trinity és a Richland referenciadizájnjának összehasonlításával ki is mért 45 és 55 Wh-s akkumulátor mellett.

Az újítások szempontjából a Richland alapvető eleme a Start Now technológia. Ezt opcionálisan a Trinity APU-val is lehet támogatni, ám az új platformmal az AMD megköveteli a gyártóktól az implementálást. Ennek hála a Windows 8 operációs rendszer nyolc másodperc alatt üzembe állítható, alvó módból visszatérve pedig egy-két másodperc után munkára fogható az adott masina. Megújul a Wireless Display technológia is, ami kétségtelenül a Richland APU egyik legnagyobb előnye. Az előző verzió az AWD 1.0 jelzést viselte, és a Wi-Fin keresztül küldött tartalmat a processzormagok kódolták H.264-es videófolyammá. Ez az opció csak 720p-s felbontásig működött, és csak klónozásra volt képes, a skálázás pedig szoftveresen történt. Ezeknél is nagyobb hátrány, hogy a késleltetés 100-200 ms volt, ami persze az akkori konkurens megoldások mellett a legjobb értéknek számított, de azért a használhatóságra így is rányomta a bélyeget.

A VCE, mint a Wireless Display technológia kulcsa
A VCE, mint a Wireless Display technológia kulcsa [+]

Az AWD 3.0, vagyis az új Wireless Display gyakorlatilag egy teljesen új megközelítést alkalmaz, így a Wi-Fin keresztül küldött H.264-es videófolyamot a dedikált VCE biztosítja, vagyis teljesen felszabadul a processzor erőforrása, ami a fogyasztásra is jó hatással lesz. A rendszer ráadásul már 1080p-s felbontásra is képes 60 Hz-es frissítéssel, a klón mód mellett a kiterjesztett asztalt is támogatja, kezeli a HDCP 2.1-es videólejátszást, illetve a skálázás is teljesen hardveres. A késleltetés is drasztikusan lecsökkent, így 30-60 ms-os időtartamba kerül, amíg a kép megjelenítik a vezeték nélkül csatlakozó kijelzőn. Ráadásul utóbbit a rendszer úgy látja, mint a vezetékes megjelenítőket, vagyis a Catalyst vezérlőpult összes elérhető beállításával paraméterezhető.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés