Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • AtHoS

    nagyúr

    Sziasztok!

    Újonc vagyok vízhűtés területén, így csak az itt-ott elkapott információkra tudok hagyatkozni. Sajnos a topic #1 hsz-a sem tartalmaz közvetlenül érdemleges információkat kezdők számára, így bátorkodom pár dolgot megkérdezni.

    Nemrég állt össze a gépem vízhűtése, de még nem volt időm összeépíteni és igazából ugye tapasztalatom sincs ezen a téren. Mindenesetre egy jó tanácsot megfogadva először teszteléshez összeépítem majd kint a rendszert és ha nem tapasztalok rendellenességet csak akkor teszem be a házba.

    Egyelőre a hűtő közeg összetétele sincs még meg. Olvasgattam több helyen is, hogy ioncserélt víz+fagyálló. Fagyállóból is a "piros"-at javasolgatják több helyen is, de arról nem sikerült információhoz jutnom, hogy milyen arányban is illene keverni.

    Első elgondolásból egy házon belüli kialakítást szerettem volna megvalósítani, de tegnap odakerült hozzám egy kb. 15literes légmentesen zárható tetejű "kis" műanyag vödör (tisztítószer volt valamikor benne), így elgondolkodtam egy gépen kívül elhelyezett nagyméretű tartályról.
    Elgondolásom szerint a vödör a tetejébe vágnék a csöveknek két lyukat, majd a csöveket sziloplaszttal szépen rögzíteném a tetőbe. Mivel a vödör teteje légmentesen zár (gumigyűrű van a záró részen körben) és a sziloplaszt is ugyanezt megvalósítja a csövek csatlakozásánál, nem fog ebből a későbbiek folyamán valami probléma eredni?

    A héten érkezett meg a pumpa (Laing D5), de első meglepetésemből felocsúdva (ami a mérete miatt következett be) vettem észre, hogy elég érdekes lesz a rögzítése. Láttam a topicban linkelt egyik képen, hogy ott a gép aljára volt helyezve, de sajnos a pumpa felfogatása már nem látszódott a képen. Ez irányú tapasztalatokat szívesen veszem :R persze minden más irányút is :DDD tápot milyen csatiról érdemes adni neki? (floppy, molex???)

    Első elgondolás alapján még a csődarabok hosszának a megsaccolásával lesz egy kis problémám, amit a gépen kívüli teszteléshez szeretnék már a végső, gépen belül használatos méretekben tudni. Gondolom elsődleges szempont, hogy törés ne legyen a csövekben és a hossza se legyen túl hosszú de legfőképpen ne legyen rövid :B

    Elég sok blokk lesz a rendszerben, így remélem találok egy optimális sorrendet is.
    cpu, fet1, fet2, nb, sb, gpu, hdd, radi és tervezve volt a házon belülre egy plexi tartály, de annak beépítéséhez kicsit igazítani kell a házon, viszont a fentebb említett vödör használata esetén egyelőre a tartályt nem szándékozom használni.

    Amatőrként és legfőképpen remélhetőleg egyelőre hozzá nem értőként szívesen veszek minden tanácsot, javaslatot mielőtt elbarmolnák valamit :DDD

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz Fel #33564 üzenetére

    "magyarán magasabban kell lennie"

    No de a pumpának a tartályhoz képest avagy a tartálynak a pumpához képest?
    A helkis által linkelt képből számomra az következik, hogy a tartály legyen magasabban, pontosabban a kijövő víz: [link]

    A vödör kb. feléig terveztem leengedni a cső szívó oldalát a tetőről (hogy biztosan mindig a hűtőközegben legyen), míg a beömlő (nyomó oldali) ágat csak minimálisan, hogy be lehessen szilóval ragasztani biztonságosan.
    Lehet a szívó oldali csatlakozást eleve a vödör oldalára kellene elhelyeznem? Belegondolva, így nem kellene felszívni a vödör tetejéig a vizet ezzel is fölösleges munkát róva a szivattyúra.

    A csőhossz saccolásnál akkor maradok annál, hogy lemérem így a mindenképpen szükséges csőhosszt és arra ráhagyok egy keveset. Sajnos nemigen van annyi szabadidőm, hogy szét-össze-csőhosszmérés-szét-próbajáratás-száradási idő-összeszerelés időtartamot egyszerre megcsináljam úgy, hogy közben a gépet is használnám azért.

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz Fel #33570 üzenetére

    "Annak, hogy a tartály magasabban legyen a szivattyúnál, az az értelme, hogy a rendszer feltöltésekor a gravitáció hatására áramoljon egy kis víz a szivattyúba, hogy ne kelljen levegőt szívnia (nem is indulna meg különben az áramlás)."

    Akkor ezek szerint a "tartály magasabban legyen mint a szivattyú" csak a feltöltés idejére van jelentősége?

    "Ha van "rendes" tartályod, akkor miért akarsz szórakozni egy 15 literes vödörrel?"

    Először is a tartály gépben történő elhelyezéséhez szét kellene fúrnom a ház (CM690) winyótartó részét, amihez egyelőre valahogy nincs kedvem. Előbb azért szeretném működésben látni a rendszert, még ha ilyen otromba külső megoldása lenne a tartálynak.

    Másodszor pedig régebben olvastam ilyen külső nagy méretű puffer kialakításról és ahogy hozzám került ez a vödör, valahogy egyből felötlött bennem ez a gondolat. Úgy emlékszem azt írogatták előnynek, hogy a nagyobb mennyiségű folyadéknak köszönhetően lassabban melegszik fel a víz ill. a bátrabbak jégakkus plusz hűtést is emlegettek a nyári melegebb napokra.

    Harmadszor pedig winyóhűtést is terveztem a rendszerbe 3 winyó számára. Jelenleg 36...40 fok környékén mozgolódnak. Mivel most kezdek csak tisztába kerülni a vízhűtés kialakításainak rejtelmeivel a helkis által linkelt hozzászólás sokat segít ebben, így a procihoz, GPU-hoz mérten a winyók lehet nem is hűtve lennének a rendszerben, hanem fűtve. Azt meg józan paraszti elgondolásból adódóan csak nem szeretném. Az előbb említett lassabban felmelegedő víz módszerrel (amiben azért látok rációt) talán a winyók is bekerülhetnek a körbe. Ha meg mégsem, akkor a winyótartó szétfúrásával adtam egy pofont a sz@rnak.

    Persze a tapasztalat mindent el fog dönteni, elég sok a bizonytalan tényező. pl. a mára tervezett teszt sem jött össze. Még csak a csövek hosszát sem tudtam lemérni.
    Este 7 körül meg mire hazaérek melóból, már lehet kedvem sem lesz hozzá. Nem beszélve arról, hogy holnap reggel 5-kor kelés aztán mire hazaérek megint lesz este 7-8. Utána meg ismét jön a heti cséphadaró reggeltől estig. No de ez már azt hiszem magánügy és erősen nem a vizes témához tartozik

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz helkis #33575 üzenetére

    Hát látod az ilyen fórumtársak miatt szeretek itt lenni a ph!-n mint akikkel ebben a topicban is összefutottam. Önzetlen segítséget közvetlen környezetemben sajnos ritkán van alkalmam megtapasztalni.

    A vizes témában elég labilisan mozgok, bár kellő bátorságom meg van hozzá :DDD Kézügyességemre sem panaszkodhatom, viszont nem is vagyok MacGyver :B
    Sajna hétvégéim nincsenek, hétköznapjaim meg főleg, de hogy így említetted gratulálok és sok türelmet kívánok neked az ikreidhez :C

    Megpróbálom összeszedni gondolataimat az elképzelt rendszerről, aztán ha konkretizáltam őket, akkor jól megírom majd ide. :)

    ööö... hűtővíz+fagyálló keverési arányáról szívesen vennék kb. értéket. Én 5:1-ben gondolkodtam eddig, de ez csak saját kútfőből jött ötlet

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz AtHoS #33576 üzenetére

    Nos valami ilyesmit szeretnék, ezt a rendszert kellene hűtenie:

    P5K Premium/WiFi-AP + Q9550@3.7GHz
    Sapphire HD4830

    Lapnál ezekhez készültek blokkok:

    Ilyen házba kerülne a komplett rendszer:

    A ház tetejébe menne egy radiátor 2 ventivel kifelé fújatva a levegőt a házból:

    A házról linkelt kép jobb alsó sarkában a winyórekeszek helyére lett készítve a plexi tartály, melynek beépítéséhez a belső függőleges lemezt el kell távolítani. Számítások alapján kb. 2 liter űrtartalmú a tartály.

    Csövezést valahogy így gondoltam el:
    szivattyú - déli híd - GPU - Északi híd - CPU - FET1 - FET2 - HDD blokk - radiátor - tartály

    Jelenleg ilyen körülmények uralkodnak a ház aljában:

    Mondjuk a Sata kábelek picit más elrendezésben lesznek, ha a HDD blokkal a winyók a gép tetejébe költöznek.

    A HDD blokk 5.25-ös helyre lett készítve és 3db winyót képes hűteni

    Itt vannak képek az elemekről:[link]

    A radiátort méretei alapján választottam, mert szépen be lehet szerelni a házba. Mostanában nekifeszültem a topicnak és találkoztam 1-2 hozzászólással, amit, ha hamarabb olvasok lehet nem így fekszem neki a vizezésnek.
    Egyelőre marad ez a radiátor, bár teljes terhelésen nem hinném, hogy elegendő lesz és így a rendszerbe szánt HDD hűtése bizonytalanná válik, bár most mikor hidegebb van 31...35 fokosak. Furmark alatt közel 300W-ot mutatott a fogyasztásmérő.

    A blokkok lefogatásával vagyok gondban, mert írtatok túlfeszítésről, alaplap meghajlásról és rugós előfeszítésről. Megnéztem a blokkokat, de mindegyikhez csak sima csavar+anya kombináció tartozik. Keresgettem neten összeszerelt rendszerekről részletes képeket, de kevés sikerrel. Egyet találtam amin jobban kivehető volt, hogy a proci blokk lefogatásánál az egyik oldalon rugós előfeszítést alkalmaztak, de a másik oldalon csak sima csavar+anya.

    Úgy néz ki elvetem a vödrös puffer elképzelésemet és maradok az eredeti plexitartályos elgondolásnál. Így a tartály-pumpa elhelyezése is megfelelő lesz a rendszerben. A pumpa a tartály kivezetéssel kb. egy szintbe fog kerülni.

    Szerelgetés esetére milyen megoldást javasoltok leeresztéshez? A tartály oldalán és tetején van 1-1 levakolt nyílás lásd alábbi képen. Ezeket tudnám ez ügyben hasznosítani valahogy?

    A komplett szett + Laing D5, ami hiányzik a képről

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz Fel #33584 üzenetére

    Egyelőre D5 már megvan, ha mégsem bírná a tempót, mert azért nem szeretném 5-ös fokozatban tekerni állandóan (bár még nem tudom mekkora a hangja) még mindig lecserélhetem egy megfelelő DDC-re.

    Amúgy (picit elgondolkodva az esetleges pumpacserén) ezt a DDC-t megfelelőnek látod a D5 helyére?

    Igazság szerint, ha az északi hídra vizet akarok rakni, ennél a lapnál egyből kötelező SB-re és ugye az egyik FET blokkra is. Ha meg már ezeken víz van, akkor ugye a maradék árválkodó FET már nem oszt nem szoroz, ha vizezve van. CPU meg GPU ugye nem árt, ha vizes. A HDD csak extraként került a rendszerbe.

    Sajna így valóban elég sok a blokkok száma.

    Mondjuk akkor mi van, ha NB, SB, FET1, FET2 mégis kimaradna vizezésből? Ez elég sokat javítana a rendszeren ellenállás tekintetében nem?

    Sajna az eddigi olvasatok alapján a DDC pumpák dominálnak a nagyobb ellenállású rendszerekben, míg a D5-ök a kisebbeknél jeleskednek. Bár ahogy fsb1000 fejtegette 1...1.5GPM magasságát elérve már nem a pumpa a szűk keresztmetszet.

    Azt hiszem veszek még csövet aztán csak úgy simán összedobva a szőnyegen megnézem majd mennyit is bír a D5 áttolni az összes blokkon. Utána talán már okosabb leszek vagy még tanácstalanabb :DDD

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz wrox #33587 üzenetére

    A komplett szett kevesebbe volt, mint egy 5970 GPU hűtése.
    Mivel k.mamut elég sok kedvezményt adott, így nem tudnám még csak kiszámolni sem, hogy ami neked kell azt mennyiért csinálná meg.

    Amúgy holnaphoz egy hétre már lesz, így majd "személyesen" megkeresheted

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz Kvazár #33589 üzenetére

    Igazából a jelleggörbéik alapján különböző területeken dominálnak.

    Nem rég találkoztam egy ebben a témában íródott cikkel, mivel Fel fórumtárs felcsigázott a pumpa mellényúlással és hát a cikket elolvasva úgy tűnik bizonyos szinten igaza lesz.

    "És hogy akkor mi is a konklúzió: Nagyobb rendszerekbe (értsd: mikrostruktúrás blokkok, vékony csövezés, sok komponens stb.) egyértelműen a DDC a nyerő, már ha az a cél, hogy a lehető leghatékonyabb hűtést kapjuk. Ám ha a csend a fontos, akkor itt vagy kompromisszumot kötünk és egy DDC-t vagyunk kénytelenek hallgatni (azért azok sem éppen hangos darabok egyébként), vagy a hőmérsékletek oltárán áldozunk fel egy kicsit és élvezzük egy leszabályozott D5 hangtalanságát."

    Szerk.: mondjuk amit linkelgettek aquatuning.de árak picit el vannak szállva ahogy észrevettem. Vagy valamit esetleg nem vettem észre. D5 a Subcoolingon 35k, míg az aquatuningon 170euro, ami ugye majdnem 50k HUF. Picit nagy a különbség és még a posta sincs benne :F

    Szerk2. ehh a D5 Solar árát néztem :W a Vario "csak" 117euro ami már elfogadható :B

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz wrox #33593 üzenetére

    Amit nekem készített az kb. 2 hét alatt készen volt. De gondolom az aktuális leterheltségétől azért nagyban függ. Most a "szabadsága" után biztos lesz mivel foglalkoznia :DDD

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz helkis #33597 üzenetére

    Hát igazából nem terveztem, hogy vizet fogok rakni a gépbe, de egyik barátom mail-ben átküldött egy árajánlatot. Picit meglepődtem az áron és rákérdeztem Én is mennyiért készítene egy fullos kiépítést.
    "Sajnos" olyan árat írt, amire nem tudtam nemet mondani :DDD Ez volt márciusban.

    Aztán időm sem igen volt foglalkozni a témával meg családi problémák is közbejöttek, így csak pár napja bontottam ki a csomagot és kezdtem el "újra" érdeklődni a vízhűtés irányában.

    Ideális esetben persze előbb az igény szokott jelentkezni és előbb utánajárok a magamtól telő mértékig a dolgoknak, de jelen esetben nem is foglalkoztam ki mit árul az apróban. Mindenesetre a vásárlói visszajelzések megelégedéssel szóltak, ami nekem elegendő volt.

    A léghűtéssel (Noctua NH-U12) ill. a Sapphire HD4830 gyári hűtésével csináltam IDLE és LOAD tesztet is és a szobahőmérsékletet is feljegyeztem. LOAD közben néztem meg a rendszer közben felvett teljesítményét.

    Fel

    A radiátor válogatásnál írta ezt nekem k.mamut
    "Én úgy alakítottam ki mindent, hogy elég jó legyen az áteresztő képessége a rendszernek.
    A legkisebb (belső) rész 8 milliméter!!!!!!!! Ne tegyél bele más csatikat, elrontod!"

    Igazából, mint előzőekben írtam nem is gazán volt részemről nagy átgondolás, tehát helytálló a meglátásod :K

    Remélem, hogy a 8-as belső méret azért megfelelő lesz és meglesz az 1...1.5GPM így is.

    Mondjuk annak aki megvette tőled a D-Tek FuZion v1 blokkot, lehet a k.mamut féle 8-as blokk szűk keresztmetszet volt a rendszerében. Nálam viszont minden 8-as, mivel egy helyről van. Természetesen, ha minden 10-es vagy 12-es lenne biztosan jobb lenne a hatásfok is.

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    Párhuzamos kört egy pumpával (pl. Laing D5) milyen elgondolásból szoktak alkalmazni?

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz jones965 #33613 üzenetére

    Mennyire fontos kialakításnál az ágankénti egyenlő térfogatáram? Persze elvi oldalról nézve biztos ez lenne ilyenkor az ideális kialakítás.

    Ahogy olvasgatom a topicot, olvastam a párhuzamosításról. Sajnos az alapvető szakmai magyarázatról nem találtam információt (milyen okból van értelme pl. így kialakítani a rendszert), na meg arról sem, hogy milyen kialakítási szempontokat kell figyelembe venni ill. betartani.

    Ami miatt picit elgondolkodtam ilyen tekintetben, mert eddig ami alapinformációkat olvastam a vízhűtésről:
    1. minél kisebb ellenállású rendszer kialakítása (ésszerű határokon belül)
    2. megfelelő teljesítményű hőcserélő alkalmazása
    3. megfelelő teljesítményű vízforgató alkalmazása

    Nos picit a magam szemszögéből nézve a fenti három "alaptételt" (amiről nekem fingom nem volt mielőtt vizezésbe fogtam :B , ez az én saram).
    Az 1-es és 3-as pont eléggé összefügg egymással. A 3-as pont jelen pillanatban adott nálam egy Laing D5 személyében. A fórumban olvasott tapasztalatok alapján a minél nagyobb átfolyási keresztmetszeteket szereti illetve így is célszerű kialakítani a rendszert a megfelelő térfogatáramhoz, tehát HF kialakításban villogtatja erejét inkább.

    Nos a hűtőblokkok szintén adottak nálam, amiben 8-as csövezés található. Ráadásul nem kevés a darabszámuk sem. Ezen nemigen tudok változtatni, max kihagyom a lapot a vizezésből a kisebb ellenállás eléréséhez, bár ahogy olvastam erre nem lenne szükség, mert a D5 így is elbírná: [link1] [link2].

    Ami viszont elgondolkodtatott a párhuzamos kialakítással kapcsolatban, hogy a kialakítás miatt 2x8-as rendszert kellene a pumpával ellátni, ezáltal a pumpa nem lenne annyira visszafojtva, tehát elgondolásom szerint bizonyos szinten az 1-es pont megfelelő irányába tolódna el a kialakítás.

    Mindenesetre nem ismerem az ilyen rendszer buktatóit, így inkább most már :B előbb inkább kérdezek :R

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    Ma beköszöntem a miskolci OBI-ba. Sajnos csak 8x1.5-ös csövük volt, 8x1-es nem. Megpróbáltam a gyorscsatiba beletuszkolni, de nagyon kellett erőltetni, hogy a karmokon átküzdjem, így feladtam. Lehet, hogy ezzel az erőltetéssel el is basztam a gyorscsati karmait :W

    Gyorscsatlakozókat merrefelé lehet keríteni? szerelvénybolt, praktiker, stb... ?

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz Oxi #33602 üzenetére

    No végre sikerült mérnem.

    Összedobtam egy nyitott rendszert, ahol a víz kezdő és érkezési pontja külön edény volt.
    Sajnos a vödörre még nem sikerült kitalálnom megfelelő csatlakozást, így a feltöltés miatt a kis kétliteres tartályt utánakapcsoltam (beledugtam a csövet és a tetején kivezettem, onnan le a kb. méterrel alacsonyabban lévő kis tartály tetején keresztül). A kis tartály segítségével a feltöltés rendben volt.
    Olyan érzésem van, hogy a második kicsi tartályba így a "vödörből" történő "szívás" is ellenállás a rendszerben. Zárt rendszerben meg nem tudom hogyan tudnám megvalósítani a mérést, illetve milyen módon tudnék ideiglenesen a vödör oldalán kivezetést csinálni, hogy a feltöltés ne okozzon gondot..

    Mindenesetre csalódott vagyok, mert kb. 2,2...2,3 liter/percet sikerült mérnem (spar-os szint jelzett vödör volt a végcél) úgy, hogy az összes blokk + radi benn volt és a Laing D5 5-ös fokozatban volt hajtva.

    ui.:
    Egy konyhai mérőedénnyel most rámértem a spar-os vödörre. Beletöltöttem 4liter vizet és csak kb. 3,5l-nél volt a vízszint a vödörben. LOL Azért még így is gyengus az átpumpált vízmennyiség :(

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz AtHoS #33662 üzenetére

    Ehhe, beellenőriztem a 100 Ft-os mérőedényt. Végeredmény: dobhatom ki a picsába, mert az a szar nem a Spar-os vödör :DDD

    Szerk.:
    zzolika #33641
    Köszönöm az információt :R

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz Fel #33664 üzenetére

    Úgy érzem valami nem kóser. Elkezdtem ma csökkenteni a blokkok számát és a végén oda jutottam, hogy már csak a tartály + D5 volt rendszerben + kb. 5méter cső.

    Szóval a D5 5-ös fokozatban így is csak kb. 2,9 liter vizet volt képes átnyomni egy perc alatt. Ezt nagyon karcsúnak tartom. DDC-1T képes lenne a megfelelő mennyiséget átpumpálni?

    Sajnos a miskolci Kertész áruházban csak 12/8-as cső volt, 10/8-as nem :(

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz helkis #33676 üzenetére

    Nos a gyorscsatikba 10-es külső megy csak bele, így nem sokra megyek a 12/8-as csövekkel. Oda 10/8-as kell, ha jól számolom. Ami jelenleg van cső az 10/7-es igaz merev falú, de a 8-as belső talán többet ér, mint a merevség, így mindenképp cserélném.

    Amúgy pedig k.mamut elmondása szerint:
    ""Én úgy alakítottam ki mindent, hogy elég jó legyen az áteresztő képessége a rendszernek.
    A legkisebb (belső) rész 8 milliméter!!!!!!!! Ne tegyél bele más csatikat, elrontod!""

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz Kvazár #33679 üzenetére

    Hát semmi formulám nincs csak egy stopperóra meg egy szintjelzős 10 literes Spar vödör (literenként növekvő jelzéssel).

    Szal egyszerűen lemérem, hogy egy perc alatt mennyire telik meg a vödör.

    Mondjuk van egy nagy "vödröm" amiből átfejtős módszerrel (felül beledugva a műanyag cső, majd a másik vége a lentebb elhelyezkedő kisebb tartály gyorscsatijába) egy kisebb 2 literes tartályba kerül utánpótlásra a folyadék. Ebből a tartályból szív a D5 (rézfejes) és utolsóként egyből a Spar-os vödörbe tolta a vizet a nemrég írt teljesítménnyel. Végülis a kisebb tartály ilyen módon zárt és lehet itt lesz a probléma gyökere, mivel az ejtőmódszerrel nem biztos, hogy megfelelő mennyiségű víz kerül utánpótlásra (ergo a szivattyú lehet többet tol ki, mint ami lefolyik a nagy vödörből a csövön) és a kis tartályban emiatt keletkező vákuum visszafoghatja a szivattyút. Bár ennek az elképzelésnek nem tudom mennyi alapja van

    helkis
    "a mérőn keresztül áttolod a vizet"

    Nincs semmilyen mérőm, csak a Spar-os gyűjtő vödör. Gondolom az 1 perc alatt áttolt vízmennyiség kb. lemérése (szemre) viszonylag jól mutatja a pumpa teljesítményét.
    Csinálok majd már képeket is a méregető összeállításról. Vizuálisan csak egyszerűbb lesz :DDD

    Bár a közbenső tartályt valahogy ki kellene hagyni, csak így picit problémás a szivattyúba "ejteni" a vizet, mivel a "vödörre" elképzelésem sincs hogyan varázsoljak megfelelő magasságba csatlakozót a csőnek :F

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz AtHoS #33674 üzenetére

    No. Picit alakul a dolog.

    A tartályt kicsit átalakítottam, mert volt vele egy kis gond (meg amúgy sem tetszett a vödörből való átszívás teljesítménye), így két beömléssel már egész tűrhető értékeket sikerült mérnem. Üresjáratban :DDD

    Szóval 10/7-es csővel semmi blokk csak
    vödör -> 2db csövön "táplálva" a tartályt -> 10/7 -> D5 5-ös fokozat -> 10/7 -> Spar-os vödör

    felállásban kb. 5,2 liter/perc szállítást mértem (az előző 2,9 liter/perc-cel szemben).

    Az összes blokkot betéve a rendszerbe 2,4 liter/percre csökkent a szállítás.

    Mivel sikerült szerezni kb. méternyi 10/8-as csövet, így a
    vödör -> 2db csövön "táplálva" a tartályt -> 10/8 -> D5 5-ös fokozat -> 10/8 -> Spar-os vödör

    kialakítást is megnéztem, ahol kb. 6 liter/perc szállítást mértem. Mivel kevés a 10/8-as cső, így ezzel nem tudtam mérni az összes blokkal terhelve.

    Hát van 1-2 elképzelésem mit tudnék alakítani a rendszeren, de mindegyik plusz befektetést igényel.

    Ha passzív rendszert építenék ki, mekkora és milyen hűtőradit kellene beépítenem? Mondjuk az extrém dual kétventis radit asszem megtartanám azért a rendszerbe. Az is csak hőleadó felület. No meg két lassú ventivel hangja sem igen lenne. kb. 250W-ot kellene hűteni. Emiatt ötlött fel a passzív kialakítás ötlete: [link1] [link2]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz Joshi #33735 üzenetére

    Ha 1:10 lenne az arány, akkor a 2literes kólás flakonban 2,2L-nyi folyadék lenne. Na most akkor, ha 1:10 a keveréked mégis, akkor vagy a flakonod nem 2 literes vagy nem 2deci fagyállót tettél a 2literes üvegbe.

    1:10 keveréshez a kólásflakonodba 2liter/11 mennyiségű fagyálló kell, a maradék 2liter-2liter/11 mennyiség pedig deszt/ioncserélt víz.

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz Joshi #33738 üzenetére

    A lényeg, hogy a célnak megfelel és elégedett vagy az eredménnyel :DD Ammeg, hogy 1:10 avagy 1:9,876 asszem majdmindegy

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    Vasárnap összepakoltam a vízhűtést.
    Volt pár apró buktató, így kipróbálni csak tegnap este tudtam.

    Mondhatom, egyik szemem sír a másik meg "üveg".

    A VGA hőfok irtózatosan jó lett, de a proci hőfok 5-6 fokkal magasabb lett, mint előtte a Noctua hőcsöves hűtővel. Még az IDLE hőfok is!

    A winyó hőmérsékletek megfelelőek: Samu 29 és Seagate (rendszer) 35 fok

    A proci blokknál még bepróbálkozom a blokk leszorításának változtatásán, hátha azzal tréfáltam meg magam. Sajnos rugós lefogató nem áll rendelkezésemre.

    Esetleg valami használható tipp?

    Ioncserélt vízzel töltöttem fel a rendszert + 3deci "rózsaszín" fagyálló. Összességében kb. 2.4l folyadék van a rendszerben.

    Multiméterrel néztem egy tesztet az ioncserélt vízzel és bizony nem okoz zárlatot. Bár a műszeren lévő legkisebb 200 ohmos állásban néztem. Ez jó pont :K

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz Kvazár #33938 üzenetére

    Na por az meg van jócskán, szóval ennyit az ioncserélt víz elektromos semlegességéről :(

    Picit variáltam a proci blokk lefogatásával. Valamelyest sikerült javítanom a felálláson, de még mindig nem vagyok elégedett.

    Gép bekapcsolása után nyolc-kilenc fokkal sikerült alacsonyabb hőfokot mérni az első próbálkozáshoz képest (az is gép bekapcsolása után lett mérve közvetlenül).

    Picit terhelgetve a rendszert, úgy 3/4 órával később (a vízhőfok ugye emelkedett) hasonló teszt után (Furmark+prime 3 magra) már csak 4 fokkal volt jobb a procihőfok, viszont a léghűtéshez képest még mindig rosszabb.

    A prime magában 4 thread-del viszont hozza a léghűtés eredményét. Bár azért valamivel jobbra számítottam. Lehet tekergetnem kell még egy kicsit a prociblokk lefogató csavarjait

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz SzlobiG #33940 üzenetére

    k.mamut féle blokk, mint a többi is a rendszerben.

    Sajna a lefogatórendszer miatt a Noctua hátoldali merevítőt nem tudtam beilleszteni a rendszerbe, tehát jelenleg nincs ilyen merevítő használatban.
    Paszta meg sima fehér, elektronikai boltban kapható szilikonos trutyi.

    IDLE hőfokok jelenleg:
    procc 2652MHz, 33fok (magok:37, 36, 34, 35) (léggel 31; 34, 36, 31, 31)
    gpu 160/250MHz 30fok (léggel 34)

    szobahőfok hasonlóan 20...21fok volt

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz jones965 #33945 üzenetére

    Nálam a vízhűtés úgy indult, hogy: ilyenem még nem volt és a k.mamut által kért ár beleférős volt igencsak.

    A hozzászólások alapján, főleg SzlobiG-é és danati-é (amúgy nem is gondoltam volna, hogy a Noctua NH-U12 hőcsöves hűtöm ilyen kategóriát képviselhet) erőteljesen elgondolkodtam a proci blokk cseréjén.

    Sajnos kicsit felfokozott állapotban vagyok, mert maga a gép kb. 4. reset után kerül csak használható állapotba, amit nem tudok mire vélni. Bekapcsolás után a win7 teljes felállásáig kb. 3-szor fagy le és csak resettel lehet újraéleszteni (persze teljes áramtalanításos mókát nem számítva). A kb. 4. indulás után viszont rendben üzemel, lehet stresszelni is a gépet.

    Jelen pillanatban ott tartok, hogy kivágom az egészet a p.csába, nem vagyok én ilyenhez hozzászokva. Időm is kevés amit a géppel tudnék bíbelődni, amikor meg odaülnék akkor pedig seperc alatt fel is idegesítem magam egyből. Alvó módból sem tudom felébreszteni, hogy 5...10 másodpercen belül ne fagyjon le.

    Míg léghűtés volt nem volt ilyen jellegű probléma, tehát mióta átszereltem vízhűtésre csinálja csak.

    Valami ötlet, hogy mi a frászkarika lehet a gond?

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz helkis #33955 üzenetére

    A szoftveres gondot több okból is kizárnám:
    - változó helyzetekben "fagy" meg a gép (van mikor még a gép bekapcsolása után a post képernyőt sem látom, de minden esetben egyre tovább jut el a boot folyamata)
    - átszerelés előtt semmi ilyen probléma nem volt
    - ha már beindult, onnantól akárhányszor újraindíthatom és terhelhetem, működik rendesen

    Levont következtetésem, hogy hidegen indítva a rendszert jelentkezik a gond csak.

    BIOS-ban hőfokot csak procit tudok nézni, de az is 37...40 fok magasságában láttam. Egyszer volt egy kék képernyő, de sajna egyből újraindult, így a hibaüzenetet nem sikerült elkapnom. Bár most jut eszembe, hogy van erre egy progi amivel utólag meg lehet nézni. Na mindjárt nézem is. :B Sajnos nem sokkal lettem okosabb. Annyit tudtam csak leszűrni melyik modul okozta a problémát:
    - 2010.09.02. 16:22:43 dump_pciidex.sys
    - 2010.09.02. 16:20:44 ntoskrnl.exe
    - 2010.09.02. 16:12:50 ntoskrnl.exe
    - 2010.09.02. 7:32:54 crashdmp.sys
    - 2010.09.01. 23:50:20 ntoskrnl.exe
    - 2010.09.01. 19:42:28 watchdog.sys
    - 2010.08.31. 20:20:49 dump_pciidex.sys
    - 2010.08.31. 20:16:39 ntoskrnl.exe
    - 2010.08.20. 16:55:37 ntoskrnl.exe
    - 2010.06.09. 22:31:57 dxgkrnl.sys
    - 2010.03.26. 23:43:59 SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED ndis.sys

    Aug 30-án sikerült először üzembe helyezni vizesítés után. Ott nem volt gond (az már más kérdés, hogy VGA ki/be után volt csak hajlandó elindulni, így szívtam akkor is, de utána ment és nem volt fagyás) 31-én este viszont fellazítottam a prociblokk lefogató csavarokat és elkezdtem húzni szakaszosan egyszerre mind a négyet és utána indításpróba. Na ott már volt fagyogatás, több is mint ami fentebb olvasható, de azok még a win aktiválása előtt megtörténtek, tehát csak ezért van 2 bejegyzés 31-ről. Végül is azóta jelentkezett ez a probléma, tehát tegnap este, ma reggel és ma este, mikor bekapcsoltam volna a gépet.
    Lehet meg is van a bűnös és a proci blokk feszítése miatt szívok. áhhhh :W

    Szerk.
    Mondjuk azt nem értem, ha már beindult (bemelegedett), akkor miért nem jelentkezik a probléma. A hőfokok IDLE: CPU 34, magok 37, 36, 34, 39; Gpu 32 ºC

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz jones965 #33958 üzenetére

    jones965 és Fel

    Hát ez a rövidzár dolog nemigen jutott volna eszembe, mint hibaforrás. Vasárnap lesz a napja mikor szétkapom ismét a rendszert, bár valami dolgom lesz vasárnap arra emlékszem, de hogy mi is, arra már nem emlékszem :B
    Remélem addig kibírja a lap :U

    Hátlapot is megpróbálok szerkeszteni, igazából megfelelő távtartó kellene a mostani csavarokhoz, akkor jó lenne a Noctua hátlapja is

    Szek.:
    SzlobiG
    Az alaplap mögött műanyag alátétek vannak a csavar feje alatt, de ugye az alaplapon átvezető furatbelső oldalához odaérhet a leszorítócsavar.

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz jones965 #33962 üzenetére

    Az lesz, de csak vasárnap, mert addig be leszek havazva. Most meg már nem állok neki szerelgetni. Addig meg csak kihúzom valahogy :B

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz AtHoS #33964 üzenetére

    Időközben tartály probléma miatt kiszedtem a cókmókot a gépből.

    A CPU blokk lefogatását másképp oldottam meg, így a Noctua hűtőm hátoldali merevítő lemeze is használatba került, aminek használatával a "zárlatosság" is kiszűrve, mivel festett és nem vezeti az áramot így.

    Miután újra összeraktam a rendszert a "rezetelős" indítgatás sajnos megmaradt, így elgondolkodtam jones965 felvetésén, miszerint a proci blokk lehet nem bír a húzott Q9550-el. Visszább vettem a tuningot 3500MHz körülre, de w7 betöltése közben fagyi. 3300MHz-nél viszont megszűntek a fagyások és ismét a régi gördülékeny működést kaptam.
    Még alvó módból is probléma nélkül fel lehet éleszteni a gépet.

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    Asszem lecserélem a blokkokat a rendszerben.

    Nézegettem többfelé és egyelőre ezek maradtak fenn a rostán:

    CPU:
    - T56 v3 extreme universal alu
    - Alphacool HF 14 Yellowstone copper edition
    - D-Tek FuZion v2
    - Watercool HK CPU LGA775 Rev. 3

    Mivel az ajánlásotok és a "rámragadt" információk alapján HF-ben gondolkodom, így a lap hűtését is eképpen terveztem át, még ha pár hőfokkal rosszabb is lesz így:
    Alaplap:
    - T56 p35 szett

    GPU: itt is több versenyző van még
    - ZERN Rev. 2 - univerzális Gpu blokk
    - Alphacool HF 14 Smart Motion Universal
    - Innovatek Universal VGA cooler type: VGA 53.2
    - Koolance GPU-210
    - Tody univerzális GPU blokk

    16/11-es csövezés van tervezve hozzá és gyorscsatikban gondolkodom bár valaki írta, hogy kerülni kellene ezeket. csak azt még nem tudom, hogy miért?

    Sajnálatos módon nincs információm a gyorscsatik külső átmérőjéről. A sok kutakodás közben viszont némely blokknál olvasható volt, hogy 45 fokos csatlakozók kellenek a használatához. Gondolom, hogy a ki- és beömlő nyílások egymástól való távolsága az ami ezt befolyásolja.

    Sajnos a Tody féle T56 v3 extrem blokkról annyit tudok, hogy D-tek fuzion v1 blokkhoz képest 3-4 fokkal jobb (4mag). v1, v2 összehasonlításában a v2 kb. 3 fokkal jobb 2 magos procinál. A Yellowstone pedig picit jobb, mint a fuzion v2

    GPU blokkokról semmit nem találtam, kivéve ugye a Tody féle univerzális blokkot, de annál meg ahogy látom nagyon közel vannak egymáshoz a csatlakozók, így gyorscsatiból lehet 45 fokos kell hozzá.

    NB és SB blokkok sem túlságosan nagy méretűek lehetnek, így szintén problémás lehet a kinézett gyorscsati ezeknél is.

    Nem kívánom napi szinten szétszedni a rendszert, de valahogy a gyorscsatis megoldás szimpatikusabb nekem. Lehet csak a tartály+pumpa+radi lesz gyorscsatizva a többi meg alap HF csatlakozókkal

    Milyen cső ill. kiegészítő (pl. bilincs stb...) kell még az alap HF csatlakozókhoz? Csőnek valami ilyesmit gondoltam: XSPC tubing PVC 15,9/11,1mm

    Mivel a 4830-as kártyámhoz nincs FC blokk, így a memória hűtésére ezeket nézegettem:
    - Zalman Heatsinks ZM-RHS1 RAM Cooler
    - Koolance Ram hűtőborda

    Na meg, hogy CPU hátlappal se legyen problémám: EK-Backplate CPU Universal

    A véleményeket szívesen veszem :R

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz DigitXT #34329 üzenetére

    A D5-ről annyit tudnék nyilatkozni, hogy 5-ös fokozaton sem hallom a hangját. Le kell hajolnom megfogni, ha biztos akarok lenni benne, hogy üzemel :DDD

    Magyarán, a gépben lévő 3 winyót lehet hallani csak, bár nem egyforma ugye a hallásunk sem. Számomra mindenesetre néma csendben teszi a pumpa a dolgát, így nem bántam meg, hogy beruháztam egyre.

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    Üdv!

    Ötletet szeretnék kérni a vizes rendszerem bővítéséhez, amiről alant látható egy kép.
    Vásároltam 10 db cape cora profilt, amit elképzelésem szerint a CM690 oldalára fogok rögzíteni. Legalábbis jelenleg még ez az elképzelés, bár valószínű a 10 profil nem fér el egy oldalon és lehet nem is fogom használni mind a 10-et

    A vizes rendszer 19/13-as csövezéssel:
    tartály a ház hátulján kívül - D5 - HDD hűtő - cpu blokk - dual radi a ház tetejében - ismét tartály a ház hátulján kívülről a kialakítás jelenleg.

    Még beszerzési fázisban van egy áramlásmérő pl. [link]

    Elgondolásom szerint a radi után a házon kívülre kerülne az áramlásmérő, majd innen a cape cora-k jönnének és ezután kerülne vissza a tartályba a víz.

    Mivel ez a kialakítás egy "kontár" agyszüleménye szeretném kikérni a hozzáértőbbek véleményét az elgondolásomról

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz oriic #37710 üzenetére

    Ahogy nézem ez egy gyors-csatlakozó lesz és a csatlakozóba bele kell dugni a csövet. FESTO csatik pont ilyenek.

    FESTO csatiknál belül van egy gumigyűrű körben, tehát az tömít illetve apró méretű kis karmok állnak ki a belső oldalfalon, melyek srégant a csatlakozó belseje felé irányulnak, így mikor beletolod a megfelelő külső átmérőjű csövet csak akkor tudod kihúzni azt a csatlakozóból, ha a csatlakozó elején lévő gyűrűt benyomod, ezáltal a kis karmokat a csatlakozó oldalfalához préseled.

    Nekem volt ilyen gyorscsatis megoldású vízhűtésem és nem volt gondom szivárgással.

    Mod: lassú voltam :B

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    Monitoringban kérnék egy kis segítséget!

    Pár napja már rákérdeztem egy átfolyásmérő tervezett elhelyezésére és mivel nem érkezett rá reagálás így gondolom nincs az elképzelésemben eddig probléma :B [link]

    Közben nézegettem a különböző monitoring eszközöket (átfolyásmérők, vízhőmérők) és ugye bele-bele futottam a profi venti/pumpa szabályzós vezérlőkbe.

    Természetesen ezeknek az ára igencsak szép összegeket nyomnak, így inkább tippet kérnék mielőtt összevásárolnék drágán valami hülyeséget.

    Olvasgattam a topikban is és keresgettem itt-ott elejtett megjegyzéseket a témával kapcsolatban. Közben más irányú információk is lecsapódtak, amiket talán én is tudnék hasznosítani (pl. golyóscsap beépítése).

    Első elgondolásban csak a vízáramlás kontrolljára koncentráltam . A keresgélés közben találkoztam csak vizuális (álá látom, hogy forog egy kerék), venti fordulatban visszajelzett és egyéb módon visszajelző eszközökkel. Ezeknél azért a csak vizuálist hanyagolnám.

    Ahogy vizslattam a témát jött képbe a vízhőfok mérő. Ezt egyből a tartályban kívántam elhelyezni, mivel lenne is ott neki csatlakozó. Közben belefutottam egy csatlakozó hosszabbítónak kinéző hőmérővel, tehát elvileg egyszerűen megoldható lenne a belépő (tartálynál) és kilépő víz (radi előtt) hőmérsékletének mérése.

    Eddig majdnem rendben is lennénk mivel az ár döntő tényező lesz, ezt a keresgélés során már leszűrtem. Viszont ugye még kellene egy controller, ami úgymond összefogja ezeket, amikből láttam már 1-2 példányt, de mint kevésbé járatos a témában bizonyosan nem találkoztam a jó ár/szolgáltatás mutatóval rendelkezőkkel.

    Igazából még azt sem döntöttem el, hogy mekkora összeget is vagyok hajlandó rákölteni erre a vízhűtés teljesítményt nem befolyásoló, de a biztonságos üzemeltetés szempontjából nem elhanyagolható területre.

    Van még biztosan több olyan kérdés amit tisztábban kell látnom, hogy meg tudjam magam győzni esetleg egy komolyabb monitoring/szabályzó rendszer beruházására.
    - pl. D5 pumpát van-e értelme automatikus feszültségvezérlésre rakni ill. ha igen, akkor milyen controller képes kezelni?
    - egy ilyen controller pl. aquaero 5 mekkora helyet igényel az előlapon (házban lévő része milyen "mély"), mivel jelenleg a CM690 mind az 5db 5,25" helye foglalt és talán elfér a HDD hűtő előtt (ami 2 helyet foglal)
    - és még biztos van jó pár, ami most még csak szembe sem jut

    Mod:
    Milyen golyós csapot érdemes beapplikálni a rendszerbe szereléskori szakaszoláshoz?

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz szacsee #37944 üzenetére

    Van abban sok igazság amit írtál. Meg is fontolom, ígérem :R

    A Shteer féle átfolyásmérő már jegelve van és korábban utána is olvastam, a kiegészítő elektronikával rpm-ben venticsatira lehet kötni a lapon és a jelzett fordulatot át lehet számítani vízmennyiségre, tehát jó is lenne.

    Megnézem a P5K BIOS-ában milyen lehetőségek vannak, de asszem Intel procikban amúgy is van hővédelem.

    A Cape Cora-k mellett meghagyom a dual radit is 2 teljesen szabályzott ventivel. Jelenleg egy manuális ventiszabályzós Kama Panel van használatban. Eddig meg voltam elégedve vele, a D5 viszont csak a saját fordulatszabályzójával van kezelve. Bár amióta belőttem hozzás sem nyúltam. 2-es vagy 3-as fokozaton van, már nem is emlékszem rá, de procc hőfokok eddig rendben voltak. Utánanézek ennek a Kama servernek, hátha megtetszik

    Kösz a reagálást és az építő jellegű kritikát :R

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz Razermazer #37946 üzenetére

    Semmi gond, időhiány miatt nem tudtam foglalkozni igazából a témával, aztán mire összejött már a szükséges infó láttam, hogy "blokkoltad" az átfolyásmérőt Shteer-nél.

    Nálam is D5 van :)
    Mivel most akarnám bővíteni a rendszert CapeCora elemekkel, ha már úgyis szétkapom kezdtem filózni egy monitoring rendszer kialakításán.

    Megnéztem a P5K BIOS-ában és még csak riasztást sem lehet beállítani. Állítási lehetőség: ventifordulat figyelés engedélyezése/kikapcsolása ill. ventiszabályzás ki/be kapcsolása
    No ezen azért nem kicsit lepődtem meg. Azt hittem picit komolyabb már ez a lap. De hát ugye Asus, asszem ez mindent elmond. :(((

    Ha valaki esetleg ismer olyan átfolyásmérőt, amit közvetlenül lehet lapra kötni, az ne kíméljen az információval :B Ha pénztárcakímélő, azt nem veszem rossz néven :DDD

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz BioNiCMaN #37954 üzenetére

    Ez egy gyárilag előszerelt rendszer, aminél a radit oda helyezed ahová a csőhossz engedi?

    Bírom azokat a gyári adatokat, ahol még azt az adatot sem tüntetik fel amire az eszközt készítették. Ez esetben a maximális hűtési teljesítményt mondjuk watt-ban :U

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz BioNiCMaN #37957 üzenetére

    Hát, ha éppen meg tudja oldani az ember az aktuális házában, akkor be is lehet vállalni.

    Tapasztalatodra kíváncsi vagyok, remélem megosztod majd velünk. Lehet anno nekem is valami ilyesmit kellett volna vennem. Biztosan kevesebb gondom lett volna vele :DDD

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    Jól gondolom, hogy Alphacool HF 14 Yellowstone copper edition sockets 775/1366/1156 blokkot tudom majd használni 1155-ös foglalaton?

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz TESCO-Zsömle #38217 üzenetére

    No ennek örülök, akkor jól kombináltam.

    Még nem volt szétszedve a blokk, így magam sem ismerem a belső felépítését.

    Amit linkeltem róla oldalt az aquatuning-ról van egy beágyazott video, ahol szétkapták a blokkot illetve van több teszt is linkelve. Ha saját magam tudok valamilyen érdemleges infóval szolgálni, azt szívesen megteszem

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz gabyka #38332 üzenetére

    Ez a "hangorkán" dolog is olyan, hogy addig nem zavarja az embert, míg nem találkozik egy a sajátjától jóval halkabban működő, ráadásul nagyobb teljesítményű géppel vagy éppen a sajátját sikerül ilyenné tenni és pár hét elteltével majd egyszer beleakad valahol egy igencsak zörgőbe.

    Mert ugye a jót hamar meg lehet szokni ;]
    Ki az aki élvezi a 20dB helyett a 40dB-t? Én inkább a zajtalan zenét élvezem :B

    Nekem az az álláspontom, hogy ne 20eFt-on múljon már, hogy tudok-e nyugodtan szundítani a gép mellett avagy kialvatlanul, fáradtan kelljen reggel bármivel is foglalkoznom, még ha igen csak ritkán is fordulna ez elő.
    Erre szokták mondani ugye, hogy: "Szerencsére nem vagyunk egyformák" :DDD

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz sg22 #38339 üzenetére

    Mint írtam: ha huzamosabban használtál már gépet csendben, UTÁNA már lehet más véleményen lennél Te is.

    A hozzászólásommal nem kívántam senkit sem cáfolni, de belátásom szerint senki nem hangorkánra kívánja kialakítani a gépét (tisztelet a kivételnek).

    "....este nincs is bekapcsolva (minek?)"
    Ebből is látszik, hogy nem vagyunk egyformák és elég széles a PC felhasználási területe. Én pl. szeretem az olyan dolgokat, amikhez nincs szükség az aktív tevékenységemre olyan időszakra ütemezni, amikor épp más irányú tevékenységet is tudok végezni. Amikor gép előtt vagyok, akkor azokat a feladatokat végzem el, amihez feltétlenül ott kell lennem a gép mellett.

    Nem kell itt egyébként orbitálisan nagy dolgokra gondolni, de pl. egy megfelelő minőségűre kódolt videóanyag elkészítését nem szívesen ülöm végig a gép mellett és inkább alszom, amit egy nyugodt csendes szobában jobban el tudok viselni, mint "hangorkán"-ban :B

    Éjszaka pedig a zajviszonyokhoz másként viszonyulunk, mert amit napközben szinte észre sem veszünk, az az éjszakai csendben még "daráló"-nak is tűnhet :DDD

    De ez Én vagyok. Nem kell másnak is feltétlenül hasonlóan gondolkodnia. Nekem megér plusz 20eFt-ot a nagyobb hőleadó a csendesség oltárán. Ráadásul a hőleadót megfelelően megválasztva még csak cserélgetni sem kell platformváltásnál, így hosszútávú befektetés vízhűtésnél.

    Amúgy meg ez a csendesség is nagyon szubjektív dolog, mert egy belvárosi nagy forgalmú helyen lévő lakásban a napközbeni legcsendesebb pillanatok sem vetekedhetnek egy nagyon csöndes helyen lévőével.

    De a lényeg, hogy tudjuk nekünk mi az ami jelen pillanatban elfogadható

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    Ezzel a készülékkel van valakinek személyes tapasztalata?

    Thermaltake CL-W0138D

    Az LCD kijelző elég érdekes méretűnek látszik. 3.5"-os helyre be lehet rakni? Illetve mekkora lehet a mélysége (vastagsága)?

    A csatlakozókat a két végén cserélném HF csatikra. Milyen menet lehet a műanyagban?

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz #16939776 #38447 üzenetére

    6/4"-os csatlakozó? Affene :(((

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    Összeállítottam egy monitoring szettet:

    Alphacool Heatmaster
    temperature sensor G1/4 van neki csatlakozási hely a tartályban
    Flow sensor GMR Acetal incl. electronics G1/2" outer thread - Highflow
    2 x O-Ring 19 x 12 x 8 mm flat seal NBR50
    2 x reducing socket G1/2 to G1/4 inner thread

    Bár elgondolkodtam az Aquacomputer Flow sensor 'high flow' G1/4 áramlásmérőn is. kb. 3500Ft-tal jönnék ki többre

    Vélemény a hozzáértőktől?

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    Ellenállás tekintetében mekkora különbség lehet egy Aquacomputer Flow sensor 'high flow' G1/4 és egy Flow sensor GMR Acetal incl. electronics G1/2" áramlásmérő között?

    HF 13-as csövezésnél mekkora ellenállást jelent az AC?

    Az AC belső furata 7mm be-,kiömlő, míg a GMR-nél 9,2mm beömlő és 12,8mm kiömlő méretek vannak.

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz DigitXT #39006 üzenetére

    Az a HF áramlásmérő belül 7mm-es átömlőkkel rendelkezik be- és kiömlő oldalon

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz sinya85 #39038 üzenetére

    ""ioncserélt jobban vezeti az áramot"

    Ezt kifejtenéd bővebben? Mivel az ioncserélt víz nem vezeti az áramot, nem értem a mondandód lényegét :F

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz DigitXT #39090 üzenetére

    Én bevásároltam egy ilyen HF kütyüt. Épp itt van mellettem a földön. Mikor kivettem a dobozból és megláttam a szűk átömlést majdnem elsírtam magam és rögtön egy tolómérő után kutakodtam. Sajna a tolómérő nem hazudik: 7mm-es átmérőt biggyesztettek rá.

    Erősen elgondolkodtam, hogy rámegyek egy 10-es fúróval, aztán lesz ömlés ezerrel. Ezzel viszont bukom az áramlás pontos meghatározását, mert a 169 impulzus per liter egyből ugrik ugye.

    Másik lehetőség lenne, ha kib@szom a picsbe és veszek egy másik átfolyásmérőt pl. GMR Acetal incl. electronics G1/2", mivel 9,2mm beömlő és 12,8mm kiömlő méretek vannak megadva hozzá [link]

    Viszont kerestem teszteket az AC-ről, ahol bizony kisebb ellenállást jelentett a rendszerben, mint a GMR. [link]

    Szóval tanácstalan vagyok. Egyelőre az a terv, hogy be üzemelem a Heatmastert és megnézem a jelenlegi kialakítással hogyan alakul a vízhőfok. Ha ezzel megvagyok, bedobom az AC áramlásmérőt-t és megnézem azzal is mit mutat anélkül, hogy máson változtatnék (venti, pumpa sebességek)

    Mondjuk jelenleg 2-esen pörög a D5, de megnézem mindkét esetben 4-es fokozaton is. Sajna mindig van valami más, így még nem sikerült megvalósítani az elképzelésem és a tesztet.

    Itt vannak a CapeCora csövek is. Jelenleg nincsenek beépítve, azt is szeretnémmegnézni, hogy mennyit hoznak majd a konyhára. Szóval lenne mit csinálni :DDD

    Szerk:
    #39094: cserélj tápot olyanra, ami nem 30 fokos levegőt küld, így hatékonyabb lesz az XSPC is ;]

    [ Szerkesztve ]

    read-only mode on the forum

  • AtHoS

    nagyúr

    válasz TESCO-Zsömle #39111 üzenetére

    Mikor elgondolkodtam az AC áramlásmérő "felfúrásán" egyből eszembe jutott, hogy bizony a 169 impulzus / liter-nek ezzel lőttek is részéről, tehát valahogyan újra meg kellene tudni mennyire is változik ezzel az impulzusok száma.

    DigitXT flakonos megoldásából kiindulva simán ejtőtartályos megoldással (tehát pumpa nélkül) kimérhető lenne ez az érték szerintem, bár nem laboratóriumiak a körülmények és biztosan lenne benne hibatényező, de otthonra saccperkb értékre jó lehetne nem?

    Egyébként az is bevillant, hogy áramlástanban van valami elv, ami alapján ugye a szűkületnél megnő a folyadék áramlási sebessége és csökken a nyomás, majd a szűkület megszűntével az áramlási sebesség csökken, míg a nyomás nő. Csak az a kérdés, hogy a szűkület előtti és utáni értékek hogyan viszonyulnak egymáshoz.

    read-only mode on the forum

Aktív témák