Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bkercso

    nagyúr

    válasz kymera #21 üzenetére

    Eseményhorizontra gondolsz? Mert a felszín az, amire ráállni is lehet, nem csak köré. ;)

    Amúgy gondolj bele, hogy egy ekkora tömeghez közel sokkal kisebb a potenciális energiád, mint tőle távol, vagyis mikor megközelíted, felgyorsulsz (a potenciális energiád mozgási energiává alakul; meg persze gravitációs hullámokká). Oké, hogy nagy mozgási energiád van a lyuk körüli pályán, de az első kozmikus sebesség mindig kisebb, mint a második, vagyis nincs annyi mozgási energiád, mint a potenciális energiád a lyuktól távoli állapotban. Vagyis bizony le kell fékezni, ahogyan pl. a Mars körüli pályához is le kell fékezni.

    100 km... Szerinted mennyit fluktuálhat egy ilyen kolosszus geometriailag? :U
    Én se tudom. :R

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz kymera #21 üzenetére

    Ettől eltekintve az általad leírtak nem fedik a valóságot :)

    Ha már leoltod a fórumtársat, mert nem pontos amit ír, akkor neked sem árt nem blődségeket írogatni :)

    Ha a tejút lika 4 millió nap tömegének felel meg, akkor a lyuk sugara 12millió km.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Sagittarius_A*
    (elég egyszerűen számolható, higgyük el a Wikipediának)

    És akkor azt ugye még tudjuk, hogy, ha a kérdéses fekete lyuknak nincs komolyabb perdülete -mert a fekete lyukaknak nem csak tömege, hanem perdülete is tud lenni, tehát foroghatnak-, akkor a lyuk közepétől másfél (18millió Km a lyuk közepétől), tehát az eseményhorizonttól fél sugárnyira (6 millió Km az eseményhorizonttól) van a fekete lyuk körüli körpálya, ahol maga a fény tud körözni. A lyuk gravitációja ezen a (nem stabil) körpályán tartja a megfelelő irányból érkező fotonokat. Mivel anyagi testek nem mozoghatnak a fekete lyukhoz képest gyorsabban mint a fény, ezért az anyagi testek részére stabil pálya csak ezen a másfél sugárnyi térrészen kívül létezhet.

    Minden testnek amelyik nem rendelkezik saját meghajtással ha a pályája elmetszi ezt a térrészt (a fekete lyuk közepétől másfél sugárnyi távolságra vagy azon belülre kerül) menthetetlenül be fog zuhanni a lyukba (ha nincs a kérdéses lyuknak komoly perdülete).

    Tehát a lényeg az, hogy a Tejút szupermasszív lyukát nemhogy 100Km-re, de még 6millió kilométerre sem érdemes megközelíteni. Meg nyilván jelenleg úgy egyébként sem. A point-of-no-return nem az eseményhorizonton, hanem már annál sokkal kijjebb van.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák