Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • batmanéhes

    tag

    A sok off után remélem nem baj: a kaviártól indulva összehasonlítottam EPA DHA adatokat, csak hirtelen. Kérem fenntartással kezelni, mert némileg random számokat dobnak a különböző források, minden szám ellenőrzésre szorul.

    Jóár makréla (oké, füstölt, szálkás, amúgy fini) = 9mg / huf
    Jóár kaviár (fekete v. piros) = 6,9mg / huf
    Nem value hering (oké, paris, repceolaj stb., mustáros olcsóbb x0,8) = 6,7mg / huf
    Contimax ruszli = 11mg / huf
    IKEA lazac = 4,1mg / huf
    IKEA üveges hering = ?, valaki megnézhetné mennyi a hal tömeg a 250g-ból
    Feketekagyló (ez néha van friss, nem fagyasztott belga is) = 4,1mg / huf
    Vadlazac (nem értem, a sima 6000 / kg) = 7,3mg / huf

    Ezek haltömegre vetített adatok (good guy Teszkó a haltömegre írja a / kg árat). Rozmárhoz műkedvelőként betérni öngyilkosság.

    Érdekességképp 250-500 mg lenne a minimum napi javasolt mennyiség, ami végeredményben nem vészes, nagyságrendileg 100 forint naponta.

    Más: olvasgattam a preferred fuelről egy szép vitát, kiderült hogy népes társasága van azoknak, akik az etilalkoholt tekintik a preferált sejtüzemanyagnak. Haladunk, remélem eljutunk valami keménydrog-diétához lassacskán.

    [ Szerkesztve ]

  • batmanéhes

    tag

    válasz batmanéhes #51 üzenetére

    Jut eszembe a Rozmárnál a bolti ár mindig webshop -10%, szóval 8-as értékkel van a vadlazac vö. IKEA lazac 4... Az 500mg / nap esetén 60 forint naponta. De ha jól értettem a konszenzus inkább a 250 mg, azaz 30 forint. Ez ~ a sajtos kifli ára.

    [ Szerkesztve ]

  • erdoke

    titán

    válasz batmanéhes #51 üzenetére

    Kösz, ez nagyon hasznos összehasonlítás! Talán nem is baj, hogy a (leginkább higanyos) tonhalat kihagytad belőle...
    Szóval a kézenfekvő stratégia továbbra is a következő:
    – Hozzáadott omega-6-ot a minimumra szorítani, van bőven elég a diófélékben, húsokban, stb. Napraforgó-, kukorica- és hasonló olajok csúnya hatással vannak az emberre!
    – Hasonló szintre feltornázni az omega-3-at, elsősorban nem növényi (= rövid szénláncú, rossz hatásfokkal hosszabbított) forrásból, hanem állatiból. A DHA a lényeg.
    – Nyugodtan és mennyiségben fogyasztani az egyszeresen telítetlen és telített zsírokat, de kevés cukor és (egyszerű, feldolgozott) keményítő mellett.

    A legjobb aláírás a héten

  • batmanéhes

    tag

    válasz erdoke #53 üzenetére

    Persze, ezeket addig volt könnyű csinálni, míg be nem érett a cseresznye. Másik fronton meg nagymama csinált rakott krumplit, jaj. Ezen is elfilozofáltam, hogy hűtőtt főtt krumplit javallanak nyers helyett, de az a hűtött az ugye 37 fokossá válik... Mindegy, mert miközben bezabáltam a hűtős rakott krumplit direkt másra gondoltam. Akit érdekel jó tipp lehet a kínai krumplisaláta, ami mondjuk feleségem tetszését nem nyerte el, de nekem bejön. Ezt még korábban próbáltam ki, csak most esett le. Gondolom nem nagy baj, hogy jól ki van mosva belőle a keményítő. Érdekes lenne, hogy a C-vitaminból mennyi mosódik ki. Ahogy olvastam egy méretes krumpli amúgy RDA 100% körül lenne.

    Meg se merem nézni miből van a srácok halrudacskája. Most még említették, hogy mivel kétszer sült maxi karcinogén. Majd megpróbálunk mindenképp átállni sütőre, esetleg kicsit lefújkálni a végén olivával (van ilyen szórófejes megoldásban). Egyik gyerek bármit bárhogyan, másik nagyon megválogatja...

    Ezen az írásban linkelt oldalon pedzegetik a csont alaplevet, mint izotóniás kiegészítőt. Ahogy olvasom nem is alaplé, hanem egy elég erős zöldségmentes csontfőzet, 12-48 óráig főzi az író. Gondolom nem lenne nagy dráma zöldséggel főzni, jó sok velőscsonttal, és/vagy orjával. És utána nem megenni a zöldséget persze.

    (Ja, most esett le eddig emlegetted a kocsonyát. Oké...)

    Említetted a kötőszövetet, de nem teljesen értettem a kémiát. Ha jól sejtem annyi a terv, hogy az is hasznos és egye az ember nyugodtan. Ennek okán vettem hétvégén marha lábszárat, és tegnap estig izgultam, hogy le fogom-e tudni darálni hamburgerpogácsának. Legutóbb ezektől teljesen eltömődött a daráló, nagy lukakon is. Ezt elkerülendő elég alaposan, keresztben centis csíkokra vágtam, és - mivel faggyút a boltban nem kaptam - ment hozzá egy jó adag hasaalja szalonna. Szuperül átment a darálón, elég lett volna egyszer is ledarálni, végül az irányba állítás miatt kétszer ment át. Ma délben kiderül mi lett belőle.

    Megemlítettek egy érdekes dolgot: a darált húst érdemes kerülni, mert túl gyorsan szívódnak fel belőle az összetevők és ez sokaknál kellemetlen tüneteket okozhat. Ezért is jobb lett volna egyszer darálni, de ez így még mindig messze nem olyan trutyi (borsószem méretű darabok), mint amit látványhamburgereseknél kap az ember (legutóbb Bodega émelygőse).

    Előzőhöz kis kiegészítés, ami lemaradt: a kaviár ahogy írtam kb. normál lazac árban van, viszont brutál ásványtartalma van, szóval érdemes lehet beilleszteni. Tehát hogy egyik karácsonykor lazac, másik karácsonykor legkisebb dobozos kaviár.

    Most úgy néz ki találtunk ismerőst, akinek legelnek a tyúkjai, és van tojása. Az is valami. Majd egyszer lesznek lenmagon tartott csirkéink. Ahogy értem amúgy ilyesmi van boltban is, de lényeges a pontos megfogalmazás (a nem ketreces még nem jelent önmagában jót stb.). Arról sajnos nem láttam infót, hogy a sütés nagyobb hője (tükörtojás vs. lágy) károsít-e. Mindenesetre úgy tűnik 2-3 tojás csak nagy szerencsével fedez jelentős arányban DHA-t. Meg változatos 3-6 arányokat is mutat a google.

    [ Szerkesztve ]

  • Eastman

    őstag

    Sziasztok,

    bár szorosan nem tartozik ide, engem a tej, tejtermék mint korrekt zsírforrás érdekel. Egy-két felvetéssel élnék pusztán a konstruktív vita kedvéért. Hiszek abban, hogy az emberre jelentős hatással van a táplálék amit felvesz. Sőt, a fajunk evolúciósan abból épült amit kialakulásakor "talált", amit akkor és azóta is elfogyaszt. Hiszek abban, hogy ez most is alakít minket.

    1.) Az újszülött borjú, akinek a tehén létrehozza a tejet, súlyban rövid idő alatt rengeteget gyarapszik. Kell-e ezafajta "turbógomb" nekünk?

    2.) Tudtommal a macskán és az emberen kívül más emlős nem fogyaszt kifejlett állapotában anyatejet.

    3.) ...és tőle különböző emlős tejét.

    4.) Ha elvben OK a tehéntej, mit tehetünk az ipari előállítás során alkalmazott hormonokkal, melyekkel a teheneket hosszú ideig boci nélkül is "anyaként", tehát tejelő ciklusban tartják? Hatnak-e és ha igen, hogyan hatnak ránk ezek a hormonok?

    5.) Hogyan hatnak a testünkre az egyéb, ipari állattartás során alkalmazott növekedési hormonok? Erdoke valamelyik cikke alatt említette, hogy a hasi háj* akár hormontermelő mirigy szerepet is átvehet. Egy rosszul táplált vagy gabonákkal, szénhidrátokkal táplált "cukorbeteg" sertés mája vagy szalonnája* vajon miként hat az egészségünkre? Azt gondolom, hogy ha problémát okoz, ez a hentesnél friss "hús" esetén sem szűrhető.

    Mi a véleményetek ezekről? A XXI. században lehet tisztán - nagyon leegyszerűsítve - paleolit elvek szerint táplálkozni?

    https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

  • erdoke

    titán

    válasz Eastman #55 üzenetére

    Megpróbálok sorban válaszolni, de azt előre ki kell jelentsen, hogy tejet nagyon régóta nem iszok, viszont tejtermékeket rendszeresen fogyasztok. Tehát valahol egy köztes állapotban vagyok, és talán a véleményem is ezt tükrözi.

    1. Kérdés, mi a fiziológiai háttere a gyarapodásnak, és ugyanazt a hatást váltja-e ki emberben is? Megjegyezném, hogy a borjú nem zsírosodik el a legelésző tehén tejétől, tehát nem elhízásról van szó. Azt is hozzátenném, hogy a tojásból milyen rövid idő alatt egy kis madár (csirke, liba, akármi) fejlődik ki. Ha megesszük a tojást, akkor mi is gyorsan át fogunk alakulni? Heti 20 darabot biztosan befalok, és gyerekkoromban is nagyon sokat ettem, mégse lettem gnóm. Sőt, gyerekkoromban kifejezetten sok tejet is ittam. Pár centivel magasabb vagyok ugyan apukámnál, de nem lettem óriás, legalábbis hozzá képest.
    Összegezve: a maszájok, vagy a Lötschentahl völgyiek évezredek óta sok tejet ittak, mégis híján voltak a modern betegségeknek, amikor a 30-as években Weston A. Price meglátogatta őket. Nem úgy tűnik, mintha ártana. Persze ott vannak a laktóz intoleráns emberek, nekik talán érdemes a fermentált (savanyított) változattal próbálkozni. Magam is ide tartozom egyébként, de nem próbáltam legeltetett állatból származó nyers tejet, mióta kialakult az állapot, szóval nem tudom, hogyan reagálnék az igazi tejre. Ne felejtsük el ugyanis, hogy a nyers tej tartalmaz laktáz enzimet, ami a pasztőrizálással inaktiválásra kerül, illetve a bélflóra képes valamennyire lekövetni, ha nagyon sok laktóz tartalmú ételt fogyasztunk.

    2-3. Talán érdemes feltenni az adódó kérdést, hogy miért nem? Azért, mert ártalmasnak találják már a szaga alapján, vagy mert nincs rá módjuk/lehetőségük?

    4. Az elérhető legjobb minőséget vásároljuk, első körben ennyit tehetünk. Másodsorban megint visszanyúlnék egysejtű barátainkhoz, akik kellemesen savanykás joghurtot és kefirt készítenek a tejből, miközben sok tekintetben előszűrik azt. Az érlelt sajtokról nem is beszélve. Van egy határ, amit a földrajzi, illetve anyagi lehetőségek szabnak, mihez jut hozzá az ember, illetve mennyi ideje van, hogy menjen utána. Ezen belül nyilván törekedjünk a lehető legjobbra, és soha ne higgyük el, hogy ugyanazt adják 189 Ft-ért, mint amit a legeltetős termelő ad a duplájáért.

    5. A felvetés teljesen jogos. Leginkább az előzőben leírtakra hivatkoznék, mindenki próbálja meg a lehető legkevésbé ipari, feldolgozott élelmiszert vásárolni. Sajnos a fogyasztó egészsége harmadlagos az alacsony költség és magas hozam uralta élelmiszennyipar számára. Átlag hentesnél se garancia, amit mond, ismerős (termelő?) talán megbízhatóbb ilyen téren. Ha én nyertem volna az 5 milliárdos lottó főnyereményt, egy jó nagy legelőbe fektettem volna erdő résszel, esetleg tóval, ahol saját magunknak termelhetnénk a minőségi élelmiszert. A legnagyobb stressz faktor a szervezet számára a táplálkozás, mindenképpen érdemes energiát fektetni abba, hogy ezt a behatást minimalizáljuk.

    A legjobb aláírás a héten

  • mickemoto

    őstag

    Mennyi növényt és C vitamint kellene ennünk?

    Jó kérdés. De miért is kellene ezeket ennünk? Önmagában a kérdés teljesen értelmetlen. Talán ha úgy szólna hogy mennyi ezt meg azt kellene ennünk ha ennyi meg ennyi ideig szeretnénk élni minőségi életet. Az sem mindegy hogy milyen növényt és milyen c vitamint fogyasztunk ugyebár. Van ami nemhogy egészséges hanem egyenesen káros.

  • batmanéhes

    tag

    válasz erdoke #56 üzenetére

    Tejet én se tolok, arra meg a minap döbbentem rá, hogy majdnem minden sajt 1 : 1 fehérje : zsír (azt hittem az érlelt sajtokban - pl emmentáli - jobb az arány zsír felé)... Szóval most én is ugrottam a mascarponéra, mert érzésre nálam nem jó a zsír-fehérje arány. Egyelőre sajtkrém alapnak használom, aztán majd ráfejlesztek még. Tejszíntől továbbra is pattanásos leszek.

    Érlelt sajtokra mondasz konkrétat? Ez camembert, vagy más is? Ahogy nézem a camembert meg a mascarpone az, ami arányaiban lényegesen zsírosabb. Camembert (rendeset) mondjuk mindig veszek... ...ha van a közeli lejáratú cuccok között.

    Tojás mostanában kimarad, pedig az is jó arány lenne.

    Érdekes amúgy, néztem ezt a legeltetés témát, régi biotejről rémlik ahogy írták a legeltetést meg a virágos rétet. A Naszálytejen mostanra már nincs ilyen, csak hogy a takarmány bio és non-gmo.

    Húsokból kétféle osztrák grillkolbászt meg kétféle nagy alakú szalámit találtam a teszkóban (disznó és pulyka), amik a többihez képest vállalható összetételűek (9x% hús stb). Utólag kiderült, hogy a Táfelspicc csapat már lezongozázta nagyjából ugyanezt a kolbászkákkal. Ahogy most nézem a Tóalmási kolbászok is közelítenek a 2 zsír : 1 fehérje arányhoz. Bocsmár amúgy nem a Tescot tolom csak nekem ez elérhető.

    Háh, most találtam egy májast is.

    Közben ráeszméltem arra is, hogy a savanyúság az nem tejsavasan erjesztett, az csak a hőkezeletlen savanyúkáposzta meg a kovi ubi.

    Pfff és az állataink is ezt a sok hulladékot eszik, aztán csodálkozás van hogy mindenki rákos.

  • erdoke

    titán

    válasz mickemoto #57 üzenetére

    A cím természetesen enyhén provokatív, figyelemfelkeltő céllal. Valójában arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy a kontextus is sokat számít. A szervezetnek van saját antioxidáns előállito képessége (glutation, GSH), de ezt bizonyos behatások elnyomják. Ahogy a C vitamin sejtekbe jutását is elnyomja a magas vércukor, mert ugyanazt a membrán transzportert (GLUT5?) használják. Tehát ha alacsonyan tartjuk az oxidatív stressz mértékét, amit erre kihegyezett táplálkozással, megfelelő mennyiségű és minőségű alvással, illetve stressz kerülő életmóddal lehet megvalósítani, emellett a saját antioxidáns rendszer előtt megnyitjuk az utat, akkor akár annyi C vitamin is elég lehet, amennyi a minőségi marhahúsban található. Ugyanis ez a mennyiség nem antioxidáns szerepet tölt be, hanem enzim kofaktor elsősorbana kollagén szintézisnél. Sőt, tovább megyek, közben elolvastam két fél könyvet egy Vilhjalmur Stefánsson nevű antropológustól, aki 10-12 évet élt különböző eszkimó törzsekkel, majd – egy dán utastársával együtt – részt vett egy New yorki kórház egy éves vizsgálatában, ahol az említett időtartam alatt csak húst ettek. A vizsgálódó, szkeptikus orvosok megrökönyödésére skorbutot jeleit a legkisebb mértékben sem mutatták. Emellett beszámolt arról, hogy a sarkkörön az expedíció tagjait, vagy más európai utazókat többször friss hússal gyógyítottak ki skorbutból! Olyan embereket, akik korábban európai/amerikai kajákat ettek gyümölccsel és zöldséggel, mégis skorbutot kaptak, egy csak friss húsból álló diétával hoztak helyre. Nem egy alkalommal, és mindig működött, amikor a delikvensek együttműködtek.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz batmanéhes #58 üzenetére

    Vannak érlelt lágysajtok, mint a camembert, a brie és társaik, de léteznek akár több évig érlelt kemény sajtok is. A zsírtartalmat mindig ráírják, általában mind a szárazanyagra vetítve (min. 40 %, amit megveszek, de inkább 50 legyen), mind a tápanyag értékes táblázatban. Vannak még sajtkérémek, amiket pl. éppen a Táfelspicc is tesztelt, ott már 60 %-os értékkel is lehet találkozni.
    A Zott görög joghurtban 10 % a zsír, miközben a fehérje csak 4 % körül van, de én gyakran szoktam szimplán valami jobb minőségű vajat lapátolni dióra, mandulára, stb. Salátára is bőven lehet locsolni az olívaolajat, kávéba a 30-35 %-os tejszínt.
    Nagy boltokban legeltetős témát hiába keres az ember, reménytelen dolog. Ahogy a pasztőrizálatlan tejtermék is az.
    Ami a savanyúságot illeti, nem csak az esetlegesen benne lévő, probiotikus jószágonak lehet kedvező hatása, a szerves savak, mint az ecetsav, tejsav, lassítják a cukrok felszívódását, így csökkentik az inzulinválasz mértékét is. Utóbbi pedig a legfontosabb mind a fogyás, mind a metabolikus ("modern v. civilizációs") betegségek, mind a hosszú élet szempontjából. Én még a vörös húsokhoz is gyakran eszek joghurtot vagy savanyúságot, hátha az inkretin hatást is csökkentik. :)

    A legjobb aláírás a héten

  • mickemoto

    őstag

    válasz erdoke #59 üzenetére

    Jókat írsz, stresszmentes életmód, minőségi alvás,ezekkel egyetértek.Táplálkozás, na az ami szerintem minden emberre nézve más és más az ami előnyös, hisz nincs két egyforma ember. :)

  • erdoke

    titán

    válasz mickemoto #61 üzenetére

    Szerintem csak eltérő tolerancia van, illetve nők és férfiak között némileg különböző hormonális háttér és epigenetika. Alapvető különbségek nincsenek. Az ún. civilizációs betegségek, az öregedés nagyjából egyformán érint mindenkit, és túlnyomóan metabolikus problémákról van szó.

    A legjobb aláírás a héten

  • mickemoto

    őstag

    válasz erdoke #62 üzenetére

    Ellenkező oldalról megközelítve igen, eltérő tolerancia, de ez lényegében ugyanaz. :)

  • erdoke

    titán

    válasz mickemoto #63 üzenetére

    Persze, csak te esetleg azt hiszed, nagyok a különbségek, illetve sok tábor van, és egyenlően oszlanak el közöttük az emberek. Alapvetően három csoportot tudnék felállítani, az érzékeny-hízékonyba az emberek kb. 70 %-a tartozik, az érzékeny, nem hízékonyba durván a maradék nagyobbik fele, az alig érzékenybe, vagy ellenállóba pedig mondjuk 10 %. Tulajdonképpen a 90 %-kal foglalkozok, de a gyorsabb öregedés jó eséllyel azt a 10 %-ot is érinti.

    A legjobb aláírás a héten

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz erdoke #60 üzenetére

    "Nagy boltokban legeltetős témát hiába keres az ember, reménytelen dolog."
    Vajból nem reménytelen, Kerrygold legeltetett ("Grass feed"), legalábbis amelyik verziót én láttam belőle, az az. Kapni Lidl, Spar, Metro (valószínűleg máshol is, de ezekben vettem már többször is).

  • erdoke

    titán

    válasz Cathfaern #65 üzenetére

    Igen, vannak olyan országok, ahol szinte az összes szarvasmarha legel, és Írország is ilyen. A Kerrygoldnak megéri, hogy azt a 10 % gabonával is etetett jószágot kiszűrje, és valami más brand alatt adja el. Egyre több ember keresi a "grassfed" termékeket angol nyelvterületen.
    Ilyen szempontból a birkahús még a nyerő, azt ugyanis a legritkább esetben tenyésztik bezárva, és etetik gabonával. Persze nem is lehet ennyiért kapni, mint csirkemellet vagy disznó tarját.

    A legjobb aláírás a héten

  • Alvin_ti4200

    félisten

    (Szinte teljesen) vegánként értetlenül állok a hír előtt és szomorúnak tartom, hogy etikailag ez teljesen oké a mai világban és még terjeszteni is kell...de ez OFF abszolút, mert a táplálkozáshoz annyira nem értek, én csak magamon kísérletez(t)em.

  • erdoke

    titán

    válasz Alvin_ti4200 #67 üzenetére

    Van a biológia, és van az etika, illetve a hit. Én nem keverem a kettőt/hármat. Ellenben még soha senkinek nem mondtam, hogy ne egyen növényt. Részemről komoly egészségügyi okai vannak, hogy szinte egyáltalán nem fogyasztok belőlük, illetve amit igen, azt a "normál" étkezesimtől jól elkülönítve.
    Tudományos szempontból a csak állati eredetű táplálék fogyasztása elképzelhető hosszú távon, a csak növényi eredetűeké nem. Ennek megfelelően ismerünk olyan népeket, akik szinten egyáltalán nem fogyasztottak növényeket, de nem ismerünk olyat, aki 85 %-nál több növényt ettek volna. Ennél még a csimpánzok is több elvárt és húst esznek.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz erdoke #68 üzenetére

    Hülye autokorrekt. A csimpánzok rovart és húst esznek. Egyáltalán mi az az elvár (mint főnév?)? :F

    A legjobb aláírás a héten

  • Alvin_ti4200

    félisten

    válasz erdoke #69 üzenetére

    Így már végre értem, mert egy ideig vakartam a fejem, hogy vajon "mire gondolhat a költő?" :)

  • erdoke

    titán

    válasz Alvin_ti4200 #70 üzenetére

    Valószínűleg azt gépeltem mobilon, hogy "elvart", tehát kétszer is melléütöttem, mégse vettem észre.

    A legjobb aláírás a héten

  • spileraaa

    senior tag

    igaz hogy porban jobb a c vitamin mert nem okoz vesekövet?

    [link]

    Erdély (Románia) Huawei Mate 20 Pro /Huawei Mate 10 Pro/ Xiaomi Redmi 3s Prime / Lenovo A660

  • erdoke

    titán

    válasz spileraaa #72 üzenetére

    Nem tudom, de semmi logikát nem látok benne.
    Ha C vitamin pótlásra van szükség, akkor gond van a diétával.

    A legjobb aláírás a héten

Új hozzászólás Aktív témák