Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg315

    aktív tag

    hello!

    egy viszonylag összetett (legalábbis számomra összetett :) ) raid-es problémám van, melyek kérdések sokaságát vetik fel. pls help! :)

    a probléma leírása: olyan gépet kell építenem, melyben tükrös raid (raid-1) van, a teljes hdd-tartalmat tükrözve (incl. boot partíció), úgy, hogy a gép az egyik kiesése esetén fel tudjon bootolni a másikról.
    a hibák, amiket elkövettem: a kereskedő weboldalán levő infók alapján választottam lapot, és az infók ellenére nincs rajta sata raid :( így vennem kell egy ó'ccsó kártyát, és a már kialakított rendszert kellene tükröznöm.
    apróságok: winxp home-ot vettem (bocs :) de a legalitás és a win környezet itt most külső elvárás), ami ugye nem tudja a sw-es raidet, így az nem alternatíva (hacsak nincs teljesen free tool). emellett a rossz szériába való belefutás esélyének csökkentéséért különböző márkájú hdd-ket vettem (80-as sata-s samu és wd), lehet hogy különböző fizikai paraméterekkel.

    amit tudok:
    - winxp home nem tud raid-elni, de a pro se megoldás, mert boot partíciót nem tud sw-esen raid-elni (m$...)
    - a kül. márkájú hdd nem szerencsés, mert még jobban lelassul az írás (pláne buta raid-kártyával). (de itt szerencsére a performance nem számít!)
    - kapható több helyen szegény ember noname sata raid-kártyája, pci vagy pcie (mind2 jó), 4-5e ft bruttó körül, ennél többet nem is áldoznék rá. (performance nem számít!)

    amit nem tudok (pls help!!!):
    - az ilyen olcsó kártyák tudnak olyat, hogy már elkészült hdd0 -t lemirroroznak egy formázható hdd1-re?
    - az ilyen olcsó kártyák tudnak olyat, hogy ~azonos méretű, de esetleg különböző fizikai paraméterű (chs) hdd-kre raid-1-et nyomni?
    - az ilyen olcsó kártyák raid-1-nél írnak valami vendor-specific dolgot a hdd-kre? azaz ha a sata raid kártya megdeglik, bármely másik sata raid kártyával összehozható újra a mirror, vagy érdemes u.olyan típusú tartalékkártyát venni már most?
    tudnak olyat, hogy ~azonos méretű, de esetleg különböző fizikai paraméterű (chs) hdd-kre raid-1-et nyomni?
    - mivel a két hdd fizikailag (chs) lehet hogy eltér, a másolatról be tud bootolni a win? nem fog kékhalállal leakadni?
    - van win xp home sp2 hun alá olyan freeware (üzleti környezetben is free) software, ami megoldja a teljes raid-1-et, két partícióra, incl. boot partíció?
    - menekülőútvonal: ha minden nap a nap végén átmásolom egyszerű file copy-val az egyik hdd-ről a másikra a file-okat, u.olyan partíciózással, akkor fel tud bootolni a win? :) azaz érzékeny a file-ok (pld. swap...) fizikai helyére?
    - menekülőútvonal 2: van olyan freeware (business célokra is free) sw, ami tud úgy mentést (folyamatosat vagy nap végit) készíteni az egyik hdd-ről a másikra, hogy a win be tud bootolni a másolatról is?

    előre is köszönöm a segítséget! btw a legjobb az lenne ha az infók úgy holnap (feb19) délutánig megjönnének ;)

    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

  • borg315

    aktív tag

    válasz tzscske #2080 üzenetére

    köszönöm a segítséget;

    4-hez: izé, úgy értettem a menekülőútvonalat, hogy ha nem jön össze a raid, hanem lesz két ~egyforma sata-s vinyóm, akkor mondjuk napi mentést csinálnék az egyikről a másikra, de lehetőleg úgy h bebootoljon, stb.

    emberek, okosságokat hintsétek mééég pls! :)

  • borg315

    aktív tag

    válasz brd #2082 üzenetére

    köszönöm a választ!

    rutintalan voltam, nem számoztam meg a kérdéseket, ejh :) node:

    1-hez: tudtok olyan boltot, ahol értenek is hozzá, és meg tudják mondani, hogy az olcsó raid kártyájuk képes-e létező hdd-tartalmat mirrorozni?
    4-hez: (win boot vs mirrored hdd) attól félek, hogy a windows van olyan balga, hogy konkrét chs-hez köti mondjuk a hibaernate file vagy a swap file, esetleg pár kernel dll helyét, és ha a content ugyanaz de máshoz (chs) van, akkor jön a kékhalál. vö: alaplapcsere ált. kékhalál (igaz, ez nem függ össze szorosan ezzel a problémával)
    5-höz: igen, én is úgy tudom, h a pro megcsinálja+kezeli, a home meg csak kezeli. viszont hiába csinálom meg mondjuk az itthoni legális pro-mmal az arrayt, ha boot partíció nem lehet raid-es :( (legalábbis amikor az itthoni hdd-ket raideltem, nekem nem engedte.)
    7- hez: köszönöm az ntbackup említését, nem is ismertem :) de vészmegoldásnak jó lesz, végülis crash esetén tud recoveryzni úgy h bootable lesz az eredmény.

    további infókat továbbra is sok szeretettel várok! :)

  • borg315

    aktív tag

    válasz brd #2084 üzenetére

    5. hát sajnos itt legalitásra kell gyúrni, tehát nem játszik a home ''felokosítása'' :) és megnéztem, alapból sajnos a home még csak nem is kezeli a dyn. diskeket (logical disk manager sincs), így még az se játszik h az ember a pro-jával összerakja a raidet és a home meg használja :( marad a hw-es raid.

    amúgy a pro biztosan tud önmagában is raid tömböt csinálni, legálisan, mert én pld. így csináltam itthon :) konfigfile-szerkesztés nélkül. xp sp2 pro eng. vagy úgy érted, h boot raidet nem lehet legálisan csinálni? mer' az tényleg nem ment :) pedig tök jó lenne ha a rendszerpartícióm tükrözve lenne.. :(

    7. úgy láttam, h az ntbackup olyat is tud, h csinál egy naaagy mentést és mellé egy boot disket, és a kettővel együtt vissza tudja állítani az állapotot. persze ennél azért jobb a raid1, hiszen a tükör összetörése ;) esetén is képes bootolni stb. és kihúzza (jobb esetben ;)) addig, amíg meg nem jön az új hdd a tükörbe az elromlott helyett.

  • borg315

    aktív tag

    válasz liksoft #2110 üzenetére

    agree!

    a mindennapi életben aki fontos adatokkal dolgozik és lusta menteni, annak pld. célszerű lehet raid-1-et csinálni, és HÁROM vagy több vinyóval dolgozni - amelyeket rotál és egyet mindig fizikailag is különálló helyen tart.

    azaz: betesz 2 hddt, raid1-ben; mondjuk N hét után a 2-eset kiveszi és berakja helyette a 3-asat. a 2-eset felteszi a polcra egy másik helyen. újabb N hét múlva ugyanez, de akkor a 3-as megint visszakerül a gépbe és az 1-es megy a polcra. stb. így mindig van egy raid-1 a fizikai hibák egy részére, és egy N hétnél nem régebbi teljes mentés, mindez viszonylag olcsón (csak amíg besyncel a cserénél az új hdd az tart el egy darabig).

    persze ez csak akkor oké ha ez a ritkaság még megfelelő.

  • borg315

    aktív tag

    válasz borg315 #2085 üzenetére

    jah, csak h meglegyen, az eredmény: a m*gic*ompban vettem egy óccsó ''PCI 2ch. SATA RAID Card'' nevű valamit, és mákom volt, mert végülis működik, a másolást is megcsinálta. igaz, nem volt problémamentes, mert a win már előre fel volt húzva, és miután a sataraid kártya is belekerült és arról bootolt, varázsfagyásokat produkált. :( eredmény: win reinst. :( de végül ment, ez is valami :)

    plusz info: szerencsére a kül. hdd-kről is bootol most már a win. szopó, de nem járt a sataraid kártyához win2k/xp-s fdd, így alaplapi sata-n lett installálva (annak lesz szopó igazán, akinek pata-s lapja van és a sata-s vinyóihoz vesz egy ilyen kártyát). persze cd van, de nem próbáltam ki, h fdd-re másolva vmelyik foldert eszi-e a win inst.

  • borg315

    aktív tag

    válasz liksoft #2113 üzenetére

    Ennyi pénzért mit vársz? Egyébként a CD megfelelő könyvtárának floppyra másolása után korrekt módon installálható.

    Ez nem szopás, csak tudni kell, hogyan megy fel az OS az adott konfig esetén. Ezért vannak szakemberek. Tudod a számítástechnika is egy szakma, amit meg kell tanulni.


    ezt most nekem kopted ide? mert akkor szerintem neked a k[MODERÁLVA].

Új hozzászólás Aktív témák