Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz wnix #388 üzenetére

    hehe... 1000W-os peltier!
    Az nekem is kéne. Ha lenne szerintem már minden PC-t azzal hűtenének COP=5..8-val, vagy akár az elméleti Carnot körfolyamatnál jobb jóságfokkal.

    A 437-re (TEC-12730?) vonatkozó számításaid elég pontosak (gondolom táblázatból nézted ki), mert a TEC calculátor is kb ennyit adott.

    A 437-es igen nagy peltier, de letettem róla mikor utána olvastam.
    Egyrészt a felülete jóval nagyobb mint a TEC-12726-é és ez rendkivül növeli a hőcserélő árát is mert a réz fajlagosan nagyon drága.
    Másrészt 437 wattot csak Th= 50°C-nél tud (illetve az ebből származtatott Qcmaxokat I/Imax-nál), de 25°C-s meleg oldalnál már jóval kevesebbet.

    Persze a kisebb peltierek Max teljesítménye is csökken alacsonyabb Th-nál, de nem ennyire drasztikusan.
    Nem tudom mi ennek az oka, de biztos a felépítésében keresendő.

    A "multi-stage" kialakításnak szerintem leggyengébb pontja a hidegoldali elem.
    Ugyanis oda akkora peltier(ek) kénének, amik nagy COP-val (>1) is el tudják szállítani a hőt.
    Ez még 65W-os TDP-nél OK, de 130W-os tuningnál már nem teljesíthető.

    Ha 3 emeletes "peltier-farmot" alkalmazunk és minden szinten legalább COP=1, akkor a melegoldalon 8x hőt kell elszállítani.
    Ez C2D "sima" loadnál 8x65=520W. Tuningnál a duplája. No persze nagy dT-vel ami a fő cél.

Új hozzászólás Aktív témák