Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wnix

    senior tag

    válasz fsb1000 #387 üzenetére

    A "multi-stage" elemek többnyire túl alacsony teljesítményűek. Ezeket viszont lehet nővelni nagy teljesítményű peltierek "házi-barkács" összeépítésével. Nem ok nélkül írogattam arról, hogy 3-4V-on használva egy 437W-os (Hőátviteli teljesítményű) peltier COP-ja messze 1 felett van. A dT ugyan alacsony, de emeletesen megépítve nagyon alacsony hőmérsékletre lehet vele "hűteni". Volt alkalmam "harmatpont"-mérő készülékekkel találkozni, ahol az a lényeg, hogy nagyon alacsony hőmérsékletű felületen mutassák ki, a nagyon alacsony páratartalmú gázok "nedvességét". A felületet ilyenkor peltierekkel hűtik -100C fok környékére, és a gáz nagy sebességgel áramoltatják előtte. Így a gázban lévő nedvesség (a molekulák) viszonylag hamar összegyűlnek a hideg felületen. Ilyen készülékben láttam a peltierek elhelyezését emeletekben...

    A COP táblázatból (ami nagyon tetszik) kiolvasható, hogy I/Imax kb 0.15 körüli értékekig a COP érték 1 felett van. Ez az én esetemben (437W-os peltier, 27V/33A) kb 3V/3A-nak (kerekitettem kicsit, mert erősen peltier-darab függő), és a dT/dTmax kb 0.3 (dTmax=70), ami kb 20C különbségnek felelne meg (elvben). 1V-al mehetne ez elvben odáig is, hogy a dT "csak" 5C fok, viszont a befektetett energia/hőelszállítás aránya 1000%. A probléma ebben csak az, hogy a 437W éppen elegendő arra, hogy 3V-on elég hőt tudjon elszállítani egy CPU "hűtéséhez". Ha a dT nővelni akarom, akkor egyszerűen ezt a peltiert hűtőm 2db ugyanilyen beállítású peltierrel. A dT így megduplázható, megtízszerezhető (csak pénz kérdés).

    A peltiered meghajtására még túl nagy az I/Imax arány 5-6-9V-nál. Ezért természetes, hogy a COP 1 alatt marad. Az I/Imax arány az amit nem érdemes növelni, mert csökken a hatékonyság. Viszont 2db peltiert 4db-al szépen le lehet "hűteni".

    Szóval ideális nekem az lenne, ha találnék egy 1000W-os peltiert, amit 1V-on hajtanék 1A-el (1W), és a 100-200W-ot tudna elszállítani. A dT ezután már emeletbe építéssel nővelhető.

    Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

Új hozzászólás Aktív témák