Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mrszitya

    senior tag

    válasz #65675776 #1409 üzenetére

    Nem tudom csak elírtad-e, de vettünk nagyobb vasat is.

    A fontosabb dolgok eddig:
    * 44db Leopard 2A7+ harckocsi (legfrissebb variáns 2010-től, amely elsődlegesen az RPG-k és IED-ek elleni védelem tekintetében lett továbbfejlesztve)
    * 12db Leopard 2A4 harckocsi (kiképzési célokra)
    * 24db PzH2000 önjáró löveg

    * 20db Airbus H145M típusú könnyű helikopter (moduláris HForce fegyverrendszerrel, azon belül is a legmagasabb szintű variánssal)
    * 16db Airbus H225M típusú, közepes méretű helikopter (ezzel akár 28 fő is szállítható, szintén HForce fegyverrendszerrel, max. felsz. súlya 11 tonna)

    * Kézi fegyverek cseréje / fegyvergyártás itthon (cseh CZ): CZ P-07, P-09 típusú pisztolyok, CZ BREN 2 típusú gépkarabélyok, CZ SCORPION EVO 3 típusú géppisztolyok

    * SAMOC légvédelmi rakéta-vezetési rendszer (Airbus)

    * Egyebek: tehergépjárművek, buszok, terepjárók folyamatos cseréje és beszerzése (Rábák, Suzuki Vitarák, stb.), mobil hangár a Gripenekhez (Kecskemét átalakítása miatt szerezhettük be), tavaly jelentették még be a Gripenek fejlesztését MS20 szoftvercsomaggal - repülési idejük is nőtt

    [ Szerkesztve ]

  • mrszitya

    senior tag

    válasz #65675776 #1411 üzenetére

    Én csak azt tudom, hogy kifejezetten örülök a bevásárlásoknak... Anno a hírhedt "elmútnyócév" idején szinte kizárólag leépítésekről hallhattunk, aztán a most elmúlt nyolcban is maximum "szinten tartásról" beszélhettünk, némi vagy sok jóindulattal - legalábbis a technika tekintetében.

    Most végre látni valódi szándékot és hosszabb távú stratégiát, aminek nyilván az is része, hogy itthon is gyártsunk haditechnikát.

    Hogy ebből mi sül ki? Majd meglátjuk. Az biztos, hogy jó magyar szokás szerint, minden lépést kritizálnak az emberek (van sapka, nincs sapka). Ha engem kérdeznének, én például keveselném a mennyiségeket a "vasból", míg a másik véglet szerint a NATO megvéd mindentől(?!), mindez pénzkidobás és korrupció.

    Az biztos, hogy a fizetéseket nem ártana végre a megfelelő szintre emelni még a következő években, ha embert akarnak hosszú távon a gépekhez. Pláne ha még ezeken felül is lesz majd bevásárlás. Most van rá költségvetés.

    A gyártott fegyverek minősége? Nem tudom, erről most valamiért az jutott eszembe, hogy még a kétezres évek közepén az egyik (már külföldi) tulajdonú Vas megyei cégnél, ahol pár hetet eltölthettem, a tengelyvégcsavar, amit gyártottunk (egyébiránt friss száz milliós gyártósoron), a tökéletesre sikerült darabokat Japánba szánták, a jókat Németországba, a maradékot itthonra. :D

  • mrszitya

    senior tag

    válasz #65675776 #1413 üzenetére

    2010-es kormányváltás után, azért ne felejtkezzünk el a 2008-as gazdasági világváltságról, csődközeli hazai helyzetről, az IMF-hitelről, stb. Egyébként inkább GDP arányosan esett jelentősen a honvédelemre szánt keret így is, mintsem összeg szerint (neten fenn a táblázat 2000-től). De teljesen igazad van, mostanáig nem volt prioritás a haderő fejlesztése és bezony voltak (vagy vannak még) súlyos problémák az üzemeltetésben.

    Az eddig bejelentett beszerzések alapján viszont, szerintem joggal lehet bízni a szemléletváltásban. Most tényleg újra növekszik a keretösszeg (GDP-arányosan is). A most kinevezett miniszter korábban betöltött pozíciója is arra utal, hogy változtak a célok. A megvalósítást, majd meglátjuk... :)

Új hozzászólás Aktív témák