Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 1 among many

    tag

    Üdv!

    Hadművelet: anyósgép karácsonyra project

    A vas:

    Alaplap: M925ALU V7.3

    Intel Socket 478
    P4M266A/8235 chipset

    RAM: 2 x 512 Mb = 1 Gb

    VGA: Embedded ProSavage8 3D Graphics w/ 32M share memory

    CPU: P4 1.80 GHz - 32-bit

    HDD: valami pár gigásat teszek bele...

    Ubuntu 12.04.3 LTS desktop i386 próbálkozás volt eddig. Csinálna valamit, az "Ubuntu 12.04" töltőképernyő a 4 ponttal megjelenik, 1-2 perc után eljutna a GUI-ig, de a vga-val nem szeretik egymást. Nem tudja megjeleníteni, teleszemeteli a képernyőt, használhatatlan.

    Kéne valami, ami elfut rajta.

    Amit tudjon: GUI - nézzen ki akárhogy, 0 effekt, csak fusson, de GUI legyen.
    Leginkább netre lesz használva: bögnésző - NSA személyi nyilvántartás és követés (péniszbúk), gamil, youtube...
    Időnként valami film is lemenne rajta, talán alacsony felbontású xvid-eket még elbír, tehát vmi médialejátszó is kéne.
    Egy Skype-ot fel kéne tudjak rá masszírozni.

    Kb. ennyi.

    Előre is köszönöm a segítséget!

  • 1 among many

    tag

    válasz McSzaby #22672 üzenetére

    Köszönöm a tippet, megpróbálom. Az első hsz alapján a Chakra lett volna az Ubuntu után a következő, amit megpróbálok, de ott szerencsére még egy újabb dvd elpazarlása előtt kiszúrtam, hogy csak 64 bit támogatott. Remélem, ez elindul ezen az évtizedes vason is.

  • 1 among many

    tag

    No igen, az azért remélem, a topik választásból is egyértelmű volt, hogy életemben még nem raktam fel linuxot sehova. Valami olyan cucc kell, hogy berakom a dvd-t, megjelenik, klikkelek, hogy igen, települhet, aztán működik. Odaadom anyósomnak, bekapcsolja, működik tovább. A fentebb írt pár alap funkció kell, az viszont bármiféle varázslás nélkül. Ha a Skype, mivel ms cucc, nincs benne előre, azt megértem, de azt sem fogom tudni feltelepíteni, ha nemtom milyen paraméterezéssel parancssorozni kell, aztán x óra utánaolvasás után még mindig nem tudom, hogy mz/x vagy r2d2 kéne a végére. Karácsonyig nincs időm megtanulni linuxni. Indítom, működjön, GUI-san. Viszont nem is kívánom személyre szabni meg ilyenek. Ahhoz megértem, ha érteni kell hozzá. De így 2014 felé talán már van pár olyan diszt, amit fel lehet telepíteni max annyi gépeléssel, amennyi 1-2 jelszó megadása.
    Anyóspajtás sem fog megtanulni linuxni. Nem debil, azt meg fogja érteni, hogy mostantól máshova kell klikkelni, más ikonra, mint mondjuk a fia win-es gépén, de ennyi.

    [ Szerkesztve ]

  • 1 among many

    tag

    válasz Vladi #22680 üzenetére

    Anyósom rajong értem, sosem jön ide ha nem hívom, viszont mindig küld kaját, ha süt, főz, finomakat. A lányát rendes, engedelmes nőnek nevelte, nem ilyen emanci rémnek, amik most általában rohangálnak. Arra tanította, hogy a párja szexuális, gasztronómiai és általános kényelmi-közérzeti szinten történő kielégítése egyaránt fontos.
    Akik jól ismerik őket, azok szoktak kicsit irigyelni. :)

    Megérdemli, hogy találjunk neki valami jól működő disztet arra a vén vasra, amíg nem tudok neki valami jobbat intézni. :K

  • 1 among many

    tag

    válasz Ph895 #22688 üzenetére

    Köszönöm a tippet, itt valóban van 32 bites változat. A Mate felület ránézésre jóval kevésbé van effektezve, mint a Cinnamon, úgyhogy ősvas szempontból valóban az lehet a jobb.

    Leszedtem ezt: linuxmint-16-mate-dvd-32bit.iso

    Kiírtam dvd-re, remekül bejött a Linux Mint logo a 8 mp múlva auto indul felirattal, majd a Linux Mint 16 töltőkép a 4 pöttyel, ami mellé/alá egy idő után kiírta a következőt:

    [71.678423] via-ircc 0000:00:11:0 device not available (can't reserve [io 0x0800-0x087f])

    Igyekeztem pontosan leírni, nem túl sokáig mutatja. Ezután egy kék, zöld és türkiz téglatestekből álló, színeiben szépen harmonizáló, ámde semmi továbblépésre nem alkalmas mozaikot produkál, és ennyi.

    Ubuntunál még nyomokban felfedezhetőek voltak a narancs és szürke elemei a desktopnak, mielőtt resetelni kellett, itt még annyi se.

    Megpróbálok feltenni egy xp-t, hogy azzal elindul-e. Nehogy egy hibás integrált vga miatt reklamáljak a linuxokra. Aztán jelzem, azzal mire jutottam.

  • 1 among many

    tag

    válasz BluEyes #22701 üzenetére

    Köszönöm, de a "Hardware requirements" alatt ez olvasható:

    "Video card:

    nVidia, ATI HD4000 or better, Intel.

    3D desktop support requires a 3D instructions set compatible card."

    A fentiek fényében nem vagyok biztos benne, hogy érdemes megpróbálni.
    A gépben ugyanis ez van:

    Embedded ProSavage8 3D Graphics w/ 32M share memory

    A win xp elsőre, bármi probléma nélkül felment. Ez pedig eddig 2-0 a win javára.

    Azt hittem, hogy ha nem szempont a 3D, a játék, meg a win specifikus programok, akkor általános felhasználásra csak jobban járhatok egy linuxszal. Közben meg el sem indultak azon a ~12 éves vason, amire az xp gond nélkül felment, egyből monitor natív felbontásán adva a desktopot, pedig még egy drivert sem tettem fel külön. :(

  • 1 among many

    tag

    Előre leszögezem, semmilyen vitát nem akarok indítani. Egyszerűen kissé csalódott vagyok.

    Utálom az m$-t, az összes élősködő multival egyetemben. Minden szempontból sokkal szimpatikusabb a nyílt, szabad szoftverek világa. Tizen éve várom a pillanatot, hogy elkezdhessek átállni vinnyózról, de egyszerűen nem találtam olyan helyzetet az életemben, ahol megérte volna. Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy ne lenne rengeteg ilyen úgy általában, nagyon is sok van, de engem teljesen elkerültek.
    Hobbiból persze bármikor feltehettem volna a win mellé egy 2. os-t, de akkor meg minek? Nem egy plusz hobbira vágytam, hanem a multiktól való (legalább részleges) szabadulásra. Ha meg kell tartanom a wint, mert amin, bár nem szeretem, de egyébként meg tudok csinálni mindent, amit akarok, linuxon meg nem, akkor nincs értelme.

    Most azt gondoltam, hogy ha egyelőre a saját környezetemet esélytelen winmentesíteni, de itt a remek alkalom, hogy +1 masinával javítsam a neten lógó pc-k arányát os terén.

    12 éves gép, gondoltam egy jól optimalizált, erőforráspazarlást mellőző os, amin minden jelen esetben elvárt dolgot meg lehet csinálni, a várhatóan gyengébben muzsikáló winhez képest jó választás lesz. Pont az ellenkezőjére számítottam, mint ami történt. Hogy az integrált vga-hoz nem találok drivert win-re, és csak valami csökkentett módban lesz hajlandó működni, a linux meg, mivel nincs jelen az újabb termék vásárlására ösztönzés kényszere, vidáman támogatja a mai napig a legacy cuccokat.

    Azt is tudom, hogy a semmiből nem könnyű drivert írni, és ha anno nem volt, akkor azóta végképp nem érte volna meg csinálni hozzá. Reméltem, hogy menni fog. Pech.

    BluEyes: "Mondjuk a korukat tekintve az xp ugyebár 2001-es, a próbált linuxok viszont frissek, tehát ebből a szempontból az a korrekt, ha egy win8.1-et próbálsz rá a gépre."

    Itt nem egy régi win "versenyzett" az új linuxokkal, hanem az összes létező os egymással, és (egyelőre úgy néz ki) egy öreg win nyert. Ha tudsz, tudtok olyan linuxot, ami egyidős az xp-vel, elindul ezen a hasonló korú vason, és megfelel a követelményeknek - GUI, winnél nem bonyolultabb install és használat, faszbúk, gmail, youtube, xvid filmek és Skype -, tökéletesen megfelel. Nem feltétel, hogy mai legyen, csak durva, veszélyes ismert hiba ne legyen benne.

    lionhearted: "Hiába nem szempont semmi, a Savage GPU híresen rossz linux driverekben. Onnantól meg burul az egész."

    Ha jól sejtem, ennek tudatában nem sok értelme van a további próbálkozásnak.

    PCLinuxOS LXDE 2013 Desktop - ezt még megpróbálhatom, ha az Embedded ProSavage8 3D Graphics w/ 32M share memory mellé is látjátok értelmét.

    Egyébként természetesen köszönöm a tippeket, és drukkolok nagyon a szabad szoftvereknek. :) A Steam OS-ben bízom, hogy nagy lendületet ad ennek a vonalnak.

    [ Szerkesztve ]

  • 1 among many

    tag

    válasz BluEyes #22703 üzenetére

    Ennek ma még adtam egy esélyt. Egyáltalán nem bíztam benne, de ne ezen múljon felkiáltással írtam egy dvd-t a pclinuxos-lxde-2013.12.iso-ból is. És ő elindult live-cd módban! :)

    Lehet ennek az az oka, hogy előtte már felkerült a gépre az xp? Ha jól gondolom, akkor nem, de nem tudom biztosan.

    Mindenesetre van desktop és egy Firefox is elindult. Valami video lejátszó is van benne, azt láttam. Mást még nem néztem. Ha menni fog rajta a net, youtube, meg tudok rá tenni Skype-ot, akkor örötté bódottá'! :)

    Ph895: Szerintem meg pont a játékok natív futtatásának hiánya miatt nem gyűrte le eddig a linux a wint. Őszintén nem értem, miért gondolod, hogy a halála lenne a linuxnak ez, szerintem pontosan ez adna neki esélyt a win fölé kerekedésre. Én pont ezért drukkolok.

    [ Szerkesztve ]

  • 1 among many

    tag

    válasz Ph895 #22725 üzenetére

    Szerintem ez egyáltalán nem így van / lenne. Tudtommal most is vannak zárt, jogvédett alkalmazások linuxra éppúgy, mint a többi op rendszerre. Amennyire olvasmányaimból emlékszem, ez az egyik fő különbség pl. a Debian és az Ubuntu között, hogy a Debian csak teljesen nyílt és szabad cuccokat épít be a kiadásaiba, míg az Ubuntu tartalmaz külön felhasználói szerződéshez kötött elemeket is.

    Amit írsz, az a legfontosabb eleme, a lényege a linuxoknak, ezzel teljesen egyetértünk. De mitől változna ebben bármi? Magával az op rendszerrel maradna minden az eddigi úton, de a játékfejlesztők elkezdenék ezeken futó variánsait párhuzamosan kiadni a wines verzióval az AAA címeknél is. Ha minden jól megy, egy idő után pedig már a linux lehetne az elsődleges platform. Ezek nyilván nem, legalábbis nagyobb részt nem lennének nyíltak, szabadok pedig biztos nem, hiszen pénzért árulják őket. És? Aki ilyet telepít, az vállalja a kockázatot, hogy olyasmi is történhet a gépén, amiről nem tud. Aki winre van kényszerítve, az a gép bekapcsolásától így él, ehhez képest ez egy nagyon nagy pozitívum lenne, hogy max csak a játékok egy részének futtatása alatt áll(hat) fenn ez az állapot. Akit ez zavar, az továbbra sem telepít zárt forrású szoftvert a nyílt op rendszerére, viszont rengeteg embert, ha hiszed, ha nem, csak az AAA játékok támogatásának hiánya tart vissza a váltástól. Így több nagyságrenddel megnőne a linux felhasználók tábora, hiszen ingyen kapnának kiváló, és számukra mindenben megfelelő op rendszert azok, akik eddig otthon főleg játékra tartottak pc-t netezés mellett (Hatalmas része az otthoni pc felhasználóknak).
    Ez a nagyságrendi növekedés szükséges win lenyomásához, e nélkül mindig csak egy réteg cucc marad a linux.

    Nekem pedig meggyőződésem, hogy az egész emberiség összérdeke, hogy minél inkább a nyílt és amennyire lehet, a szabad szoftverek legyenek az uralkodó megoldások.

    szerk.: Közben páran megelőztek. A zárt-nyílt kérdés terén semmi fenyegetést nem jelentenek a játékok.

    [ Szerkesztve ]

  • 1 among many

    tag

    válasz Ph895 #22738 üzenetére

    Egy op rendszer nem fogja megmenteni a nyomorék 80-90% birkát se önmagától, sem a gazdáiktól. Más sem. Ezt el lehet felejteni. Csak magukat tudnák megmenteni. Ahogy nézem, ezt is el lehet felejteni... Viszont ha minden elérhető Linuxon is, ami eddig csak winen, akkor a maradék 10-20%, köztük én is, megszabadulhat a wintől, és legalább az idő és a programok egy részét tisztább módon használhatja.
    Ne haragudj, nem bántásból mondom, de valahol kicsit félrecsúszott a gondolatmeneted. Attól, hogy valami nem fogja megváltani a világot, de a mostani 1% helyett 10-20%-nak ad jó lehetőséget azáltal, hogy 100% megkapja, de 80-90% nem tud élni vele, az nem egy rossz, hanem egy jó dolog.

    Stallman pedig naiv idealista. Nem fognak dollármilliós fejlesztési költségű játékokat közösségi szinten, pénzkereset után szabadidőben dolgozunk rajta alapon létrehozni, mivel nem megy. Ezek csak fizetős alapon létezhetnek. Most abba ne menjünk bele, hogy ilyen téren is mekkora különbség van korrekt és lehúzós üzleti modellek között, az már nagyon máshová vezetne.
    A lényeg, hogy ezután is fejleszthet bárki ingyenes, szabad forrású játékokat linuxra vagy máshova, semmi nem lesz kevesebb, csak több. És továbbra is lesznek indie fejlesztők, sőt, nekik a szabad alap hihetetlen segítség lenne! Ha végre os szinten a nyílt forrás és a szabad szoftver válna standardá, én sem lennék a winhez kötve. Aztán mindenki maga tudná menedzselni, mit fogad el, mit nem, egy tiszta alapról. Most meg a többségnek eleve a bekapcs gomb megnyomásától bukó van.

    Játékok terén is mindenki maga döntheti majd el, hogy nem kell semmi, marad a tiszta os, vagy veszek 5 buznyákért valami ötletes, korrekten árazott jópofa cuccot egy indie fejlesztőtől, aki mondjuk a kódot is publikálja, mert élni kíván ennek az előnyeivel, és attól még a munkája továbbra is jogvédett marad, vagy megveszem a Kólofbátölfild 8-at, mert márpedig nekem az kell, és napi több órában futtatom a különböző multik és hírszerzők belepakolt cuccait is.

    Tényleg nem értem, mi romlana a mostani helyzethez képest? Semmi, legfeljebb a javulás mértéke nem elég az idealista maximalisták számára. Én is az lennék, de kénytelen vagyok szokni a bolygót, ahova le lettem küldve. :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák