Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bteebi

    veterán

    Na ezek már jelentős előrelépések lesznek a mai "kommersz" 16-20 TB-os HDD-k tükrében, pláne úgy, hogy SSD-ből még nem nagyon sikerült 8 TB-nál nagyobb (kiskereskedelmi forgalomba szánt, nem enterprise/egyedi gyártás).

    Az élettartam/megbízhatóság az egy jó kérdés lehet, de ha adnak rá mondjuk 5 év garit, akkor annyira nem aggódnék. Ami fontos, azt úgyis masszívan redundánsan kell tárolni, akár több fizikai helyen is.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Trailblazer #43 üzenetére

    Azért becsapós ez a statisztika. A papíron legjobban teljesítő WD-nek van a legkevesebb (darab ÉS típus) merevlemeze a listában, és amúgy kb. a legfiatalabbak IS (28+18+6 hónap). Ezzel szemben a Seagate lemezei közül a legöregebbek 89, 95, 78, 66, 64, 41 hónaposak (7+ és majdnem 8, 6 és fél, 5 és fél év, stb.). És ugye ezek a HDD-k folyamatosan mennek, nem napi 2-10 órát, gondolom ennek is van jelentősége. Szóval amennyi strapát a BackBlaze-nél kap 2-4 év alatt bármelyik HDD, azt lehet, hogy másnál 10-15 év alatt se szenvedné el (és ez nem pusztán annyit jelent, hogy amúgy idle-ben van).

    A hibák meg idővel gondolom egyre inkább előjönnek, szóval egy 6-12 hónap után full jónak tűnő széria is elhasalhat 30-35 hónap után. Pláne, ha amúgy a tápellátásával is van, lett baj, meg mondjuk épp azon a részen nagyobb a rezonancia ÉS magasabb a hőmérséklet is (meg úgy általában több az írás/olvasás).

    Persze ezzel együtt is vannak kirívóan rossz (és jó) Seagate HDD-k is. Nekem amúgy összességében a HGST a legmeggyőzőbb, de nyilván a Toshiba és a WD se rossz. Meg amúgy annyira a Seagate se, akármennyire is nem tetszik.

    Egy 5%-os, nagyon magasnak számító meghibásodási arány azt jelenti, hogy 20-ból 1 HDD megy tönkre. Vagyis jó eséllyel (=95%) az nem pont a tiéd. :)

    Amúgy ha fontos az adatod, akkor backup MINDENKÉPP kell róla, meg amúgy se árt valamilyen RAID is. Ha így nézed, akkor meg sokkal érdemesebb az olcsóbb (mondjuk Seagate) HDD-t venni, mert az is lehet, hogy majdnem kétszer annyi HDD-t (=RAID) kapsz érte, mint mondjuk egy WD Blackért. Ami egyébként ugyanúgy tönkremehet nálad (<1%-os AFR-rel is), mint egy ~5%-os bármi más.

    Ha meg nem fontos az adat, akkor is jobb, ha egy olcsóbb HDD megy tönkre, mert minek adj érte több pénzt, ha úgyis tönkremehet. Ha garancia alatt megy tönkre, akkor tulajdonképp mindegy, hogy tönkrement (ugyebár nem fontos az adat), szóval ez nem növeli a hosszabb távú költségeidet, vagyis még mindig jobban jársz az olcsóbbal, akkor is, ha a jóval drágább HDD a gariideje után tovább húzza.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz #72042496 #51 üzenetére

    Igen, valóban illene. A 12-14 terásak ilyen szempontból nem igazán szerencsések.

    Az a poén amúgy, hogy a betűre végződő szériaszámúak átlagosan jobbak, vagy sokkal jobbak (többnyire 1% alatti AFR) - bár ezek fiatalabb lemezek -, a számra végződőek pedig látszólag rosszabbak (bár ezek inkább az öregebb modellek).

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz ricsip #62 üzenetére

    "Gyakorlatilag meg sok helyen az a szokás ahogy hallottam, hogy úgy veszik a 2000 jan 1. előtt megszerzett nyelvvizsga papír nem ér semmit. Azaz kollektívan mindenkit okirathamisító csalónak tekintenek."

    A "nem fogadják el" részt még esetleg meg tudom érteni (bár nem értek vele egyet), de azért az utóbbi mondatot még viccből se vegyük komolyan. Még akkor se, ha gyakorlatilag azt sugallja az első mondat alapján, amit leírtál.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz KROK640 #73 üzenetére

    "Sokkal érdekesebb lett volna ha mondjuk ilyet kérdezel, hogy ki volt Valerij Bolotov?"

    A méltán híres Bolotov koktél megalkotója, gondolom. :U

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz bryant56 #82 üzenetére

    Micimackó. Winnie the PoH.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz KROK640 #92 üzenetére

    Kétféle ember van. Aki érti a poént, és a többiek. Gondold végig, hogy te vajon melyik csoportba tartozol. :U Clue: ott van még a Winnie the PoH is. ;)

    Nem vagyok nagyon jó történelemből, mert 6 éven keresztül borzalmas történelemtanárunk volt, de azért Molotovot névről még azok is ismerik, akik nem ismerik a finn-orosz háborút. De amúgy azt pont eléggé ismerem is, dokumentumfilmet is láttam róla, sőt a Quorán is olvastam arról, hogy amúgy milyen ügyesen, hatékonyan harcoltak az oroszok ellen.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz KROK640 #101 üzenetére

    "Azzal kezdtem, hogy LOL"

    A LOL egyáltalán nem szükségszerűen arra utalt, egyszerűen kiröhögted/kiröhögtél. Ráadásul jogosan, csak nem azért. :) Szerintem csak belemagyarázod, de papíron persze az is lehetne, hogy én is csak belemagyarázom. (Amúgy nem, de igazából tök mindegy; elég az, hogy mindketten tudjuk magunkról, hogy mit gondoltunk. ;) )

    Én meg odatettem, hogy ":U", mégse volt egyértelmű. (Itt viszonylag szegényes az emotikon felhozatal.)

    "arra az esetre ha mégsem"

    Erre se implicite, se explicite nem utaltál, csak leírtad, hogy ki/mi is volt.

    "Mert ma már sosem lehet tudni."

    Sajnos elég öreg vagyok ahhoz, hogy lehessen tudni. :B Meg amúgy elég értelmes (bár ezt inkább az ismerőseim döntsék el), és többnyire viszonylag tájékozott is vagyok, mert sokat olvasok (és nem csak PH!-t). Ami egyébként az igazi poén, hogy Bolotovot egyébként tényleg nem ismertem. :)) De ilyen esetekben is óvatos vagyok, és inkább rákeresek, akár hosszabban is, csak ne írjak téves infót és/vagy ne nézessem magam hülyének. :DDD

    Szerintem amúgy nagyon kevés ember nem ismeri Molotov nevét, esetleg (névről) még a Molotov-Ribbentrop paktum is megvan sokaknak. A koktélja meg biztosan, bár lehet, hogy sokan azt hiszik róla, hogy olyan, mint a Blue Hawaiian, csak mondjuk rum helyett vodkával.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz worxland #170 üzenetére

    Egy "valamire való" NAS-ban szerintem legalább 4, de akár 6-8 HDD is van, és maga a NAS 0-24-ben megy. 8×5 W + a NAS (legyen 20 W) már kb. 60 W, az 1 nap alatt már 1,44 kWh, egy hónapban pedig 43 kWh (1550 Ft 36 Ft-tal, 70-nel már 3000 Ft). Nem brutál sok, de már azért egy érezhető mennyiség.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz worxland #174 üzenetére

    Jó lesz az az 1 misi többnek is, egy 8 bay NAS inkább 400+ k, mint 200k, sajnos. Nem az a kérdés, hogy belefér-e vagy sem, hanem az, hogy azért már van jelentősége. Még ha nem is olyan sok.

    Egyébként épp a fenti számok miatt otthon nem feltétlenül éri meg NAS-t üzemeltetni. A beker. költség a fenti példánál kb. 1 millió (de inkább több), ott van mellé az áramszámla, meg egy jobb UPS se ártana. Aztán 3-6 év után tönkremennek, vagy kiöregednek a HDD-k, szóval 6 évre, 8 HDD-vel számolva az is újabb 6-800k kiadás. És ekkor még a NAS nem ment tönkre, és semmi baj se volt vele.

    Ehhez kell hasonlítani pl. a felhő árát, ahol ugye nem te fizeted a rezsit, nem a te gondod a HDD-k karbantartása, a zsarolóvírusok, üzemzavarok elhárítása. Persze cserébe (fizikailag) nem nálad vannak az adatok, és ha úgy dönt adatközpontos Józsi, hogy te mostantól nem férsz hozzá az adataidhoz, akkor nem férsz hozzá az adataidhoz.

    #175: Tudom. Szerintem a QNAP is árul olyat, meg talán némelyik külső HDD-t is már-már "NAS"-ként hirdetik, mert van rajta 1-2 alap fícsör. Ehhez képest egy "igazi" NAS szerintem nagyon alsó hangon 2, de inkább 4 lemeznél kezdődik (tehát ha mondjuk már tud RAID 5-6-ot).

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Gargouille #181 üzenetére

    Így van. Meg azért azt is tegyük hozzá, hogy az 1 lemez erős kapacitásbeli korlátokat szab egy mondjuk 4-6(-8) lemezes társához mérten. Persze ha a (látszólagos) biztonság nem számít, és se sok pénz, se sok adat nincs, akkor természetesen egy 1 lemezes NAS is elég lehet, mert fícsörökben alapvetően hasonló. Van webes felület, meg távoli elérés, meg minden. :)

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Solar Eclips #183 üzenetére

    Erősen felhasználás függő. Nyilván nem plain text file-oknak kell 10+ TB tárhely.

    Egy jó minőségű, ~2 óra hosszú HD film viszont 20-50 GB is lehet, egy jobb sorozat egy évada akár 2-300 GB. (Ergo csak egy sorozat lehet akár 1,5-2 TB is.) De saját képek, videók is foglalhatnak TB-okat (a 4K videó viszi a sávszélt). Zenékről nem is beszélve. Szóval azért ki lehet használni egy 6-8 lemezes NAS-t is.

    Nyilván 4 lemezzel is lehet akár 80 TB kapacitást elérni, de az RAID5-ben már "csak" 60, RAID1-ben meg már csak 40 TB. Feltéve, ha támogat akkora lemezt a NAS. (És többnyire nem.) 8-10 TB-os HDD-kkel már eleve csak 24-30/16-20 TB-ról beszélünk.

    Persze ha mindig minden adat-zene-film-sorozat fixen elérhető lenne online (amit én nagyban támogatnék), soha semmit se szinkronizálnának újra, vágnának meg, törölnének a kínálatból, akkor a fenti probléma nagyrészt okafogyottá válna, de sajnos nem ilyen egyszerű a helyzet.

    #184: Igen, úgy sokkal könnyebb a helyzet. :DDD :B

    [ Szerkesztve ]

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz KTTech #186 üzenetére

    Vóv, profi megoldások. :R Nálam (most még) csak egy sima 4 lemezes NAS van, az is csak 4×3 TB HDD-vel (használtan vettem talán 3 lemezzel, leginkább kipróbálásra, és nem akartam/tudtam sokat költeni rá) RAID5-ben. De majd lesz egy másik, talán még idén, vagy max. jövőre (4-8 lemezes, nagyobb HDD-kkel), és akkor a másik majd megmarad offline backup-nak, talán anyóshoz bepakolva. Akkor majd rakok bele nagyobb HDD-ket is, de egyelőre nem tudnám hová lementeni azokat az adatokat.

    Nekem is vannak olyan filmjeim, sorozataim - nem is olyan kevés -, amik ma/egyelőre sehol se elérhetőek, pláne nem azzal a vágással vagy szinkronnal. Meg persze zenében is vannak érdekesebb, akár gyűjtői darabok.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Új hozzászólás Aktív témák