Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #00137984

    törölt tag

    Házimozi térhangzás létrehozásához és képi megjelenitéséhez alkalmas eszközökről és ezek kezeléséhez, egyszerűbb hibaelháritásokhoz nyújthat támpontokat ez a topik. Belépőszintű rendszerekhez, netalán első házimozi készülékek beszerzéséhez és továbbfejlesztéséhez kaphatsz tanácsokat. Belépőszintű készülékeken való zenehallgatás és filmnézésen átlépve, magasabb minőségű készülékekhez ajánlott topikok: [link] Házimozi [link] Hi-Fi

    Házimoziról. Lejátszó: pl. Blu-ray vagy DVD-játszó asztali vagy PC forrásból, médialejátszók, hálozati lejátszók, stb.
    Képmegjelenítő: vetítő és vászon, monitor.
    Hangleképző alkotóelemek: Házimozi erősítő, dekóder beépítve az erősitőbe vagy külső dekóder, hangfalak és ezen komponensek kábelezése. Soundbar és egyéb 2.1 hangrendszer is tartozhat ebbe a csoportba, ha tartalmaz valamilyen hangprocesszort. PC-n multimédia lejátszó hangkártyáról és HTPC is alkalmas erősitőn keresztül többcsatornás hangot előállitani. Hangkártyákkal külön topik is foglalkozik [link]

    Az erősítők felépítése.

    Az erősítők felépítése lehet: félvezetős, elektroncsöves és hibrid. Házimozihoz kevés kivétellel a félvezetősöket használják a gyártók. Működési elv szerint lehetnek:
    - ”A” osztályú, amikor a kimeneti áramkör állandóan félig nyitásban van, ezt legtöbbször az audiofil kategóriában használják, hangminősége a legjobb, de nagyon rossz a hatásfoka (legfeljebb 50 %, de általában jó, ha 25 %).
    - ”B” osztályú, amiben nem folyik nyugalmi áram, csak ha kimeneti jel megfelelő polaritásban van, hangminősége nem a legjobb, nagy keresztmodulációs torzítást okoz a működési elv, hatásfoka jó (80 % feletti).
    - ”AB”osztályú, amikor csak nagyon kis nyugalmi áram folyik, ezzel azt érik el, hogy kis hangerőnél (ahol a B osztályból adódóan nagy lenne a keresztmodulációs torzítás), „A’ osztályúként működik, nagyobb hangerőnél viszont „B” osztályba lép át (itt már nem számít jelentősen a „B” osztályú erősítők torzítása). Így működik a legtöbb házimozi erősítő. Hatásfokuk közepes (78 % körüli).
    - "D" osztályú, itt digitálisan, impulzusszélesség-modulációval oldják meg az erősítést, ezt jelenleg a Panasonic, Pioneer és egyes Sony erősítők használják (valamint sok, professzionális erősítőben, és mélynyomókban is találkozhatunk vele). A lehető legjobb hatékonyságú erősítők (95 % körüli is lehet). Hátrányuk: rossz kivitelezés és felépítés esetén a hangminőség nem a legjobb.
    - További osztályokat ma már nem használják házimozi alkalmazásban (Pl. AA, H, E, C, G és F).

    Rendszerek csoportosítása:

    Kompakt rendszer: amikor az erősítő a hangdobozokkal egybecsomagolva, nem ritkán lejátszót is tartalmazva mindent egyben vehet meg a vásárló.
    - Előnyei: Könnyebb üzembehelyezés és az alacsony ár. Külön kábelezés az egybeépített részegységek miatt nem szükséges.
    - Hátrányai: hangminőségük általában elmarad a többrészes házimozi rendszerekétől, nehezen vagy egyáltalán nem bővíthetőek. Az ebben a kategóriában általánosan alkalmazott szatellit hangszórók találhatók bennük, amelyek leginkább a felső hangtartományok leadására képesek. A dizájnra nagyobb hangsúlyt fektetnek, mint a hangminőségre, ezért nem a valós tartalmat, tudást fizeted ki.
    Házimozi (AV) erősítő: melyhez a hangfalakat külön kell megvenni. Ezek megvásárlása és használata a legelterjedtebb. Azért nevezik AV erősítőnek, mivel nem csak audio, hanem videó részt is tartalmaznak.
    Külön processzor/előerősítő és végerősítő: a legmagasabb ár és minőségi kategóriát képviselik, hangjuk audiofileknek is megfelelő, teljesítményük és tudásuk az AV erősitőket meghaladja.

    Erősítőről amit tudni érdemes!

    Létezik sztereó és házimozi kivitel. A sztereó zenehallgatási célokra, házimozi inkább filmek élvezetére szolgál. Hangminőségükre általában a 2:5 szabály érvényes, amely szerint a 80 ezres sztereó erősítő szól olyan szinten, mint a 200 ezres házimozi erősítő.
    A házimozi erősítők ára kb. 40 ezer Ft-tól indul, határ a csillagos ég.
    A legtöbb AV erősítőt gyártó cég több termékággal foglalkozik, de itt is különválaszthatók a prémium kategóriás és a tömeggyártásra szakosodott, valamint a high-end cégek.
    Kommersz gyártók pl. a Denon, Harman/Kardon, Marantz, Onkyo, Pioneer, Sony, Yamaha, stb. amelyek folyamatosan fejlesztenek, évente dobnak piacra újabb modelleket, hangminőségük alapvetően jó vagy kiváló. Ezeket érdemes első körben nézegetni.
    Prémium gyártónak nevezhető az Anthem, Arcam, Cambridge Audio, NAD, Primare, Rotel, stb. Megemlítünk néhányat a high-end kategória képviselőiből is, szintén a teljesség igénye nélkül: Audionet, Classé, Lexicon, Parasound, Krell.
    Ne riadjunk a használt termékek vásárlásától, különösen akkor, ha anyagi kereteink korlátozottak!

    Egy márkán belül létezik több különböző modell is, de amit mindegyik erősítő tud: analóg és digitális audio jelek fogadása, szétosztása 5 vagy több hangfalra, alap hangnormák dekódolása, saját kijelzőre és/vagy OSD tehát a TV képernyőre történő információ kiírás.

    A házimozi erősítőket több kategóriára oszthatjuk:
    - Belépő kategória: általában 40-100 ezer Ft-os vételár között, amely az előbb felsorolt tulajdonságokon felül kevés plusz szolgáltatást ad, hangminőségük általában közepesnél rosszabb.
    - Középkategória: áruk kb. 100-tól 200 ezerig terjed, itt már több csatlakozó, több és jobb minőségű szolgáltatás, beállítási lehetőségek (pl. automatikus kalibráció saját mikrofonnal) és nagyobb kimenő teljesítmény jellemzi.
    - Felső-közép kategória: kb. 200-300 ezerig itt már sokoldalú beállítási lehetőséggel találkozhatunk, széles a szolgáltatás kínálat, pl. internet elérés és frissítés lehetősége, jobb hangminőség jellemzi őket.
    - Csúcskategória: a lehető legtöbb szolgáltatást tartalmazzák, amit az adott évben bele lehet építeni, és általában a legjobb minőségben kerülnek bele ezek a szolgáltatások. Minőségi, akár audiofil alkatrészeket tartalmaznak, így nagyon jó hangminőség és pontos hangleképzés jellemzi őket.

    Erősítők teljesítménye: a belépő készülékek kisebb szobába, nagyobbak nagyobb szobába, terekbe elegendő teljesítménnyel rendelkeznek, és hogy ezt leadják-e nagyban függ a rájuk illesztett hangdobozok tulajdonságaitól, úgymint méret, érzékenység, elhelyezkedés. Mindenesetre ne a rájuk „akasztott” százakárhány W/csatornát vegyük alapul. Ez csak egyetlen meghajtott hangfal esetén lenne érvényes, és ez a gyakorlatban a legritkább esetben fordul elő. Jusson eszünkbe hogy 30 W/csatorna leadott teljesítmény már bőven elég sztereó hallgatásnál is. És ezt szinte mindegyik erősítő tudja a legolcsóbbak kivételével. Azok inkább egészen apró szobákba valók.

    Audio formátumok:

    - Dolby Atmos: Egy olyan hangformátum és kódolási rendszer, ami egyszerre teszi elérhetővé a magassági információk megjelenését és a hagyományos és házimozik pontosabb térleképezését. Dolby Atmos technológia veszteségmentes tömörítést használ, elméleti határa 128 különálló hangsáv és 64 hangszóró. Visszafelé kompatibilis így elegendő az erősítőnek tudnia, de már önálló kódolásként is létezik. Házimoziban az Atmos legfontosabb újdonsága a 2 vagy 4 db plafonhangszóró, más néven magassági csatorna, ezek helyettesíthetők megfelelő szögben felfelé sugárzó hangszórókkal.. Dolby Atmos másik újdonsága a saját önbemérő rendszer, mely nem csatornákhoz (például bal hátsó) kötik a hangokat, hanem a hangokhoz társítanak elhelyezkedési információt. Így az erősítőnk a szobánkban elhelyezett hangszórók tényleges pozíciójához igazíthatja a hangzást. Otthoni használatra 5.1.2, 5.1.4, 7.1.2, 7.1.4, 9.1.2 lett bevezetve A .2 vagy .4 az adott számú magasági csatornát használja, jelölésük erősitőn hangfalkimenetként: LSR, RSR, LTS, RTS
    - Dolby Stereo (Dolby Surround): sztereó jelbe ágyazott, passzív mátrix-szal dekódolható 4 csatornás hang. Nincs centersugárzó a rendszerben, a két háttércsatorna jele azonos, tehát monó.
    - Dolby Pro Logic: A Dolby Surround kiegészítése, mely aktív mátrixos, és már dekódolható a centersugárzó jele is. Gyakran a sztereó jelből a mélyeket összegezve és leválasztva egy szubbasszus (mély) csatorna is társult mellé.
    - Dolby Pro Logic II-IIx: bármilyen sztereó jelből 5.1 vagy 6.1 csatornát képes dekódolni.
    A Pro Logic IIx-nél a hátsó surround csatornák - a Pro Logic II és a Dolby Digital 5.1-hez hasonlóan - a teljes 20 Hz-20 kHz tartományt biztosítják. Itt is a Pro Logic II mélycsatorna kalibrációs rendszerét alkalmazzák, így szükség esetén a háttérsugárzók alacsonyabb frekvenciái is átirányíthatók a mélysugárzóra.
    Az új rendszer hangsúlyosabb térhatást, jobb mélységérzetet, a fejlettebb irányhatást és nagyobb kiterjedésű hallgatási területet biztosít.
    - Dolby Digital (AC-3): ez az első Dolby formátum, ami teljesen digitális. A tömörítés veszteséges, viszont 5 teljes sávú hangcsatornát tartalmaz (2 front, 1 center, 2 surround), valamint egy limitált sávszélességű mélyhang-csatorna (LFE) is helyet kapott benne.
    - Dolby Digital EX: 6.1 hangcsatornát tartalmaz. Visszafelé kompatibilis a Dolby Digitallal. Ezt George Lucas találta ki és egyik hangmérnöke Thomas Homlinson alkotta meg, a Dolbyval közösen. A Dolby Digitallal szemben itt egy vagy két plusz háttérhang csatorna jelenti a többletinformációt, amit a Dolby Pro-Logichoz hasonlóan a két surround csatornából, mátrixolással kevernek ki. A Csillagok Háborúja I. epizódja volt az első film, ami ezt a technikát alkalmazta (1999).
    - Dolby Digital Plus (E-AC-3): A Dolby Digital hangtömörítési hibáit csökkentették ezzel a megoldással. A korábbi max. 640 kBit/s (HD esetén, DVD-nél max. 448 kBit/s) helyett itt akár 6144 kBit/s is lehetett a sávszél és akár 13.1 csatornát is tud kezelni. Visszamenőleg nem kompatibilis a Dolby Digitallal, viszont legtöbbször képes DTS/Dolby Digital transzkódolásra a Dolby Digital Plus dekóder.
    - Dolby TrueHD: a HD rendszerek egyik alapvető formátuma, veszteségmentesen tömörített. Akár 18 Mbit/s adatátvitelre és 14 csatorna továbbítására is alkalmas 24 bit/96 kHz-es felbontásban. A Blu-ray lemezeken (és HD-DVD-ken) 8 csatornára van korlátozva a Dolby TrueHD.
    - DTS: Digitális hangformátum, 4 évvel a Dolby Digital után jelent meg, először Steven Spielberg használta a Jurassic Park c. filmnél. Nagy előnye a Dolby Digitallal szemben, hogy bár ez is 5.1 csatornás és veszteséges tömörítés (természetesen más eljárást használ, mint a Dolby), de sokkal nagyobb sávszélességgel dolgozik (1509,75 kBit/s), bár sokszor a csökkentett sávszélességű verzióját használják (754,5 kBit/s).
    - DTS-ES (DTS Extended Surrond): kétfajta verziója van: a DTS-ES Matrix hasonlóan a Dolby Digital EX-hez, 5.1 csatornán tárolja az adatokat, majd egy mátrix-szal dekódolja a plusz háttércsatornákat. A másik verzió a DTS-ES Discrete 6.1 különálló csatornát tárol.
    - DTS Neo:6 újabban DTS NEO:X: hasonlóan a Dolby Pro Logic IIx-hez, sztereó jelforrást alakít át 5.1 vagy 6.1 csatornára.
    - DTS 96/24: 5.1 csatornás, 24 bit/96 kHz-es jel továbbítását teszi lehetővé ez a formátum. Lehetséges 2 csatornás 24 bit/192 kHz-es jel továbbítása is ebben a tömörítési változatban.
    - DTS-HD High Resolution Audio: Ez már a HD formátumokhoz kapcsolódó tömörítés, maximum 7.1 csatornás, 24 bit/96 kHz-es jel átvitelére képes, maximum 6 Mbit/s-es sávszélességgel. Ez még veszteséges tömörítést alkalmaz. Általában akkor használják, ha nincs elég hely a lemezen a DTS-HD MA-nak.
    - DTS-HD Master Audio: elméletileg végtelen számú csatorna kezelésére képes, gond nélkül lekonvertálható 5.1-re vagy 2.0-ra is. A BD-ken 8 csatornára van limitálva a használható sávok száma, 24,5 Mbit/s-es sávszélesség mellett (HD-DVD-nél 18 Mbit/s). Képes veszteségmentes tömörítésre is, 2 csatornán 24 bit/192 kHz mellett, vagy 8 csatornán 24 bit/96 kHz mellett. Minden esetben tartalmaz egy hagyományos DTS magot (1,5 Mbit/s) a kompatibilitási okok miatt (ha az erősítő nem tudja a DTS-MA-t, akkor ez kerül dekódolásra).

    Csatlakoztathatóság

    Két fő csoportot különböztethetünk meg: analóg és digitális jelforrást.
    -Az analóg jelforrásokat legtöbb esetben hagyományos RCA-val csatlakoztatjuk. A kimeneti oldalon audio out felirat található, Ezeket akkor célszerű használni, ha nem áll digitális forrás a rendelkezésünkre, vagy pedig a lejátszó/dekódoló oldal jobb minőséggel alakítja analóggá az adott hangot.
    De vigyázat: hagyományos („bakelit”) lemezjátszót csak Phono feliratú csatlakozóba dugjunk, mivel ezek feszültsége jóval alacsonyabb 775mV, valamint speciális RIAA korrekciót kell használn, ezért kellemetlen meglepetés érheti azt, aki nem ügyel erre.

    -Digitális csatlakozók:
    Általában ezeket kell és célszerű használni, mivel csak itt kapja meg a kódolt digitális jelet az erősítő, és innen képes dekódolni a többcsatornás mozihangokat.
    Általában 3 verzióval találkozhatunk:
    - Koaxiális: itt 75 ohmos kábelen történik az átvitel, egy RCA csatlakozón keresztül. HD audio formátum továbbítására nem alkalmas.
    - Optikai: optikai szál az átvivő közeg. Előnye, hogy semmilyen elektromos kapcsolat nincs az adó és a fogadó oldal közt, illetve teljesen érzéketlen a környezeti zavarokra. HD audio formátum továbbítására nem alkalmas. Hátránya a kétszeri átalakítás miatti hangminőség romlás.
    - HDMI: itt a hang mellett a kép is átvitelre kerülhet. Többféle szabványa létezik, jelenleg a legfrissebb az 1,4a, amely képes 3D képet és visszatérő (ARC) hangcsatornát, 4K felbontást is kezelni. Ez olyankor hasznos, ha a TV-re az erősítőn keresztül küldjük a video forrás képét, viszont külön kábelezés nélkül szeretnénk a TV hangját is hallani az erősítőn keresztül. Természetesen ehhez mindkét oldalnak 1.4 verziószámúnak kell lennie. A HDMI csatlakozás képes DRM kezelésre, valamint alkalmas a HD audio formátumok továbbítására.
    Az erősítők választásánál azonban egy dologra nagyon figyeljünk: a régebbi, főleg belépő kategóriás modellek csak HDMI passtrough-ra, jel átengedésre képesek, azaz nem veszik le a hangot a HDMI csatlakozóról.
    Videóra a HDMI-n kívül az alábbi csatlakozókat használhatjuk még:
    - Kompozit: egyetlen sárga RCA. Ez adja a legrosszabb képminőséget.
    - S-video: itt már külön van a világosság és a színjel továbbítva, jobb képminőséget ad, mint a kompozit.
    - Scart: egy 21 tűs csatlakozó, mely többféle analóg átvitelre képes. Van adatcsatorna lehetőség is, így lehetővé teszi a műsorforrás automatikus kiválasztását.
    Legjobb képminőséget ezzel a csatlakozással RGB módban érhetjük el, de támogatott a kompozit videojel és sztereó hang továbbítása is mindkét irányban teljes bekötésű csatlakozónál.
    - Komponens: ami 3 db különböző színű (kék, zöld, piros) RCA. Analóg csatlakozások közül ez adja a legjobb képminőséget.
    A hangdobozokat erre a célra gyártott vezetékkel csatlakoztatjuk az erősítőhöz. Egyszerűbb esetben egy hangfalra egy érpár jut, de alkalmazhatunk kettős kábelezést vagy kettős erősítést is (külön erősítjük a mély és magas hangokat). Ez a legfelső kategóriáknál ad hallható pluszt.
    Nagyon fontos a vezetékek polaritáshelyes bekötése! Ha nem vigyázunk, nem alakul ki a térhangzás!

    Hangdobozok és elhelyezésük:

    Mikre figyeljen tehát, aki hangdobozokat keres?

    1. Elhelyezés.
    Ez nagyon lényeges kérdés, mert vannak alapszabályok, amiket érdemes betartani a hangsugárzók elhelyezése során. 20 nm alatti szobában legritkább esetben szólhat jól egy nagyméretű álló hangfal, e-feletti szobákban pedig kisebb monitor dobozok (sokan tévesen polcsugárzónak nevezik ezeket) feltehetően már nem nyújtanak teljes értékű élményt. Különösen fontos, hogy a kisméretű hangdobozokat - monitor sugárzókat – lehetőség szerint az erre a célra készített stabil állványra helyezzük el ne a falon.
    A hangdobozok többsége nem szereti a falak közelségét, tehát azzal is számolni kell, hogy a négyzetméteren felül milyen a szoba kialakítása. Milyen távolságra tudjuk elhelyezni egymástól, az oldalsó és a hátsó falaktól a hangdobozt, mekkora távolságban fogunk ülni tőlük. Ha majdnem rá kell tolni a hátsó falra a dobozokat, akkor jobb eséllyel lehet megfelelően elhelyezni egy zártat, vagy első reflexest, mint amelyiknek hátra felé ásít a reflexnyílása. Másik fontos elhelyezési szempont a hangfalak által bezárt szőgek. A bal és jobb front hangsugárzókat szimmetrikusan, a képernyőtől jobbra-balra azonos távolságban 60°-ban kell elhelyezni., a hátsó surround hangfalak 120°-ot zárnak be. A center sugárzót mindig a kép közvetlen közelében, annak függőleges középvonalában kell elhelyezni alulra vagy szabad hely hiányában a kijelző főlé. A subwoofer elhelyezése a faltól 80-90 cm távolságra szobánként eltérő lehet, ezért kisérletezgetni kell a megfelelő hely megtalálásához. A mélyhangok poziciónálása kevésbé kritikus mint a frontok vagy surround hangfalak elhelyezése. Rengeteg példát lehet találni a subwoofer elhelyezésére.

    2. Milyen zenék hallgatásához keresel hangfalat?
    A szoba és hangfalak paramétereinek ismerete mellett a másik legfontosabb kérdés, hogy milyen zenéket szeretne hallgatni a megvásárolandó hangfalon. Sajnos a kedvező áron megvásárolhatóak közül csak nagyon kevés hangfal igazi mindenes. Vannak kifejezetten finom hangú monitor hangfalak, amik jók lehetnek jazz és akusztikus zenék meghallgatására, esetleg kisebb kamarazenekari művek megfelelő minőségű visszaadására. Ezeken a - többnyire kisméretű audiofil - hangfalakon általában elég kompromisszumosan szól az elektronikus, a rap, pop és a legtöbb rockzene. Egy méretes álló hangfal már nagyobb szabadságot ad a felhasználónak a zenei stílusok közötti válogatásra. Kevésbé kifinomult zenékhez nem kell feltétlen drága hangfalat venni, elég, ha az megfelelő dinamikával, érzékenységgel tud megszólalni. Ezeket meghatározhatja a hangszóró (drive) és hangváltó minősége és a hangfal megépitésére forditott nagyobb odafigyelés. Persze ehhez a szoba mérete, és a hangfal megfelelő elhelyezése is nagyon fontos.

    3. Melyek a rendszer további elemei?
    Ez is nagyon fontos kérdés, mert egy hangfal megfelelő illesztése az erősítővel nagyban befolyásolhatja a végeredményt. Vannak közismerten ideális párosítások, de szinte minden hangfalhoz - vagy ha már megvan az erősítő, akkor fordítva - meg lehet találni a megfelelő, szinergikus társat. Ezt aztán tovább lehet hangolni, finomítani kábelekkel, készülék állványokkal és csak az anyagiak és a rendszer többi eleméhez képest odaillő legjobb minőségű forráskészülékeket kell megtalálni.

    4. Mennyi pénz áll rendelkezésre a hangfalakra, netán a rendszerépítésre?
    Fenti ismérvek után, de már csak a rászánandó összeg ismeretében jöhetnek az általánosságok helyett konkrét tanácsok. Bátran ajánlható használt hangfalak megvásárlása, de csak alapos átvizsgálás és meghallgatás után.
    A döntés felelősségét természetesen nem vehetjük le senki válláról. Úgy ne vásároljon senki, hogy a, b, c hangfal közül melyikre érkezik több szavazat. Mindent meg kell hallgatni, mert hiába ajánlunk mi bármit, ha a leendő tulajnak mégsem tetszik a hangja. Senki se sajnálja az időt és a fáradtságot elutazni valahová meghallgatni egy hangfalat, és ha teheti, akkor ne csak a jól ismert, kedvenc lemezeit, filmjeit, hanem az erősítőjét és esetlegesen a hangfalkábelét is vigye magával. A meghallgatás során alaposan vegye szemügyre a hangfal aktuális elhelyezését, és hasonlítsa össze az otthoni lehetőségeivel. Az ideális nyilván az volna, ha döntés előtt a saját otthonában próbálhatná ki, erre biztos többen adnak is lehetőséget letét ellenében.

    Elhelyezés beállitása.

    A házimozi rendszer hangsugárzóinak elhelyezésénél célszerű alapvetően hasonló elrendezést követni, mint amit a stúdiókban (és mozikban) használnak, így biztosítva, hogy ugyanazt halljuk, mint amit a sokcsatornás surround hangot keverő hangmérnök.
    Mindhárom elülső hangdoboz magassugárzójának nagyjából az ülő ember fülével azonos magasságban (kb. 90-110 cm) kell(ene) lennie, és a hangszórók hossztengelyének a hallgatókra (nézőkre) ajánlott irányulnia. Ez utóbbi szabály alól léteznek kivételek. Az emberi irányhallás az elölről érkező hangok 7°-nál nagyobb függőleges eltérést már képes érzékelni, ezért a centersugárzó és a frontsugárzók magasságbeli különbsége lehetőleg ne legyen ennél nagyobb.
    A hangok lokalizálhatósága érdekében a surround hangsugárzók sugárzási tengelyének is a nézőre/hallgatóra kell irányulnia, nagyjából az ülő ember fülénél 60-90 cm-rel magasabban kell elhelyezni azokat. A legjobb térhatást dipól vagy bipól kialakítású háttérsugárzók biztosítják, viszont alkalmazásuk nem minden esetben célravezető.
    Center hangsugárzót kivetítetőnél ideális egy hangáteresztő vászon mögött elhelyezni. Az aktív mélysugárzó (subwoofer) is fontos, mivel alapjaiban befolyásolja az élményt. Hiánya esetén az erősítőre hárul a mélyfrekvencia leadása is, ez jelentős terhet ró rá, mivel a mélyhangoknak legkisebb az impedanciájuk, így legnagyobb az energiaigényük.
    Kis szobába alacsonyabb, nagyobb szobába magasabb teljesítményű mélynyomó szükséges, valamint figyelembe kell venni a többi hangsugárzó mélyfrekvenciás képességét is.
    A Phase kapcsolót pedig a centerhangszórótól és a hallgatási ponttól való távolság függvényében állítsuk: 90 cm különbségig hagyjuk változatlanul, azaz 0 állásban, és 180 (tehát fordítsuk meg), amennyiben 90 és 270 cm közötti a különbség, de ezt is próbával tudjuk meghatározni. Mérőmikrofonos beállítás esetén semmit ne állítsunk a mélysugárzón!
    Mivel minden hallgatási környezet más és más, így az egyes hangfalak késleltetését hozzá kell igazítani az aktuális környezethez. Ezt az olcsóbb erősítőkben manuálisan, a távolság megadásával tehetjük meg, komolyabb készülékek automatikusan, mérőmikrofon segítségével végzik el a beállítást. Utóbbi lényegesen jobb eredményt hoz, mert a processzor korrigálja a hallgatási környezet hatásait a hangképre, megfelelő fázis és hangszínszabályzás (ekvalizáció, EQ) segítségével.

    Technikai tudnivalók.

    A hangdobozoknak, hangszóróknak nincs teljesítményük, ugyanis passzív eszközök. Sokan tévesen teljesítménynek nevezik a terhelhetőséget, amit watt-ban ad meg a gyártó.
    Hangdobozok impedanciája: a mai erősítők nem kényesek rá, és nem győzzük elégszer mondani: és nincs pl. 6 vagy 8 ohmos erősítő! Csak éppen akkora impedanciára van megadva a kimenő teljesítmény és a torzítás. Ráadásul ez nem egy egzakt érték, mivel a terheléssel és a frekvenciával együtt változik, méghozzá minél alacsonyabb a leadandó frekvencia, annál kisebb az impedancia. Természetesen egy határ alá nem érdemes menni (általában 4 ohm). A modern erősítők figyelik a kimenő portjaikat (is), így nagyon nagy baklövést nem tudunk elkövetni (rövidzárlatot és túlterhelést is túlélik). Az erősítők elhelyezésénél lehetőleg mindig tartsuk be a gyári leírásban megadott polc-távolságokat a megfelelő szellőzés biztosítása érdekében. Különösen alacsonyabb impedanciájú hangfalak használata esetén és/vagy mélynyomó nélküli rendszerekben. Az erősítők hőfoka, nagy hangerőn történő, hosszabb használat után jelentősen felmelegedhet, de aggodalomra semmi okunk: 50-60 C fokot, de még annál többet is elviselnek az erősítő alkatrészei. Ökölszabály, hogy erősítő tetejére semmilyen másik készüléket tenni nem szabad, Sőt, tilos!

    Ideális hangfal/erősítő teljesítmény viszonya: abból soha nincs gond, ha egy hangfal nagyobb teljesítményt képes elviselni, mint amit az őt meghajtó erősítő lead. Ez esetben egyik sem károsodik. A gond abból szokott adódni, ha a hangfal az erősítő legnagyobb teljesítményénél kevesebbet képes kezelni. Ez esetben könnyen tönkretehetjük a hangszóróinkat. Itt hívjuk fel a figyelmet a hangszórók legnagyobb ellenségére, a torz (négyszög) hangjelre, ami a túlvezérelt erősítőkből származik. Akár a hangszóró névleges terhelhetőségének negyedével is ki lehet nyírni a lengőtekercseket.
    Mindig a szinuszos (RMS) teljesítményt vegyük figyelembe, ne pedig a zeneit! Ellenkező esetben kellemetlen meglepetésben lehet részünk. A zenei teljesítményt csúcsokra és nem tartós terhelésre adják ugyanis meg.
    Figyeljünk a hangfalak érzékenységére is: azonos erősítőt (illetve kimenő teljesítményt) feltételezve egy 92 dB-es szubjektív érzetre kétszer hangosabb lesz, mint egy 86 dB-es.

    Az ideális ár/teljesítmény arányról:

    5.1-es rendszerben, a front-center-surround dobozokra költendő összeg, az erősítő árának körülbelül duplája legyen, figyelembe véve a teljesítményt és természetesen a helyiség adottságait. Ezekhez még hozzá kell számolni az aktív szubbasszus sugárzó (mélyláda) beszerzésének és a kábelezésnek a költségét. Kis szobába állványos dobozokat, nagyobb méretűbe állókat részesítsünk előnyben.

    Egyéb tanácsok, kellékek, kábelek,

    Az aktív mélysugárzó nélkülözhetetlen alkotóeleme a házimozi rendszernek, még abban az esetben is, ha a frontsugárzók basszusban erősek. Kiválasztásakor figyelembe kell venni a szoba méretét és a többi hangdoboz képességeit, erősítő teljesítmény és membránméret szempontjából.
    A házimozi rendszernek szerves részei, a hangszóróvezetékek, analóg és digitális összekötő-, valamint a tápkábelek. Az összes kábelt (beleértve a digitálisakat, még a HDMI-t is) érdemes próbával, meghallgatással kiválasztani. A megfelelő arány, amit vezetékekre költeni célszerű, az összes többi alkotóelem árának kb. 15 százaléka, aminél több lehet, kevesebb nem.Ügyes, hozzáértő választással, rendszerünk hangjának-képének javulását, de ha elővigyázatlanok vagyunk ugyanúgy drasztikus romlását is elérhetjük, A mellékelt gyári madzagok többsége csak arra alkalmas, hogy kipróbáljuk, működik-e a készülék. Ismert és elismert, megbízható gyártóktól származó kábelek közül válogassunk. Egyre több forgalmazó és bolt ad lehetőséget, hogy letét ellenében hazavigyünk tesztelésre kábeleket. Ha nem tudunk különbséget tenni, vegyük a legolcsóbb, jó minőséget biztosító kábelt, a többit vigyük vissza.
    A szoba rossz akusztikája tönkreteheti egy csúcsminőségű készülékekből összeállított rendszer hangzását is. Amit lehet, tegyünk meg annak javítására, optimalizálására! Csökkentsük a nagy, szabad falfelületeket! A lehető legrosszabb hatást a hideg burkolat, járólap gyakorolja a hangzásra, de még a csupasz parketta vagy laminált padlóburkoló is drámaian rontja filmek és zenék élvezetét. A megoldás: szőnyeg minden mennyiségben!
    Talán észrevettétek, hogy nem lehet minden helyzetre érvényes ajánlásokat adni, szabályokat felállítani. Ezért a lehető legjobb eredmény elérése érdekében érdemes egy hozzáértő barát, ismerős segítségét igénybe venni, aki jártas a házimozi rendszerek megtervezésében, telepítésében, beállításában.

    Erősítők

    Belépő kategória erősítői:

    Ezen erősítők közös jellemzői: ötcsatornás végfokkal rendelkeznek, listaáruk 50-80 ezer Ft. Az olcsóbb árfekvésű hangfalszettek valók hozzájuk, így nem jelentenek nagy kiadást. HD hang dekódolására képesek, manuálisan megadható a hangdobozok száma, nagyságuk (nem csak fizikai méretről, hanem a mélyhangok visszaadásának képességéről van szó) és távolságának a paraméterei. Csatlakozó kínálatuk szegényes, de mindegyiken megtalálható legalább 3 db HDMI bemenet,1 kimenet,1 vagy 2 optikai, 1 koax és minimum 2 sztereó RCA audio bemenet és 1 kompozit kimenet, képernyőmenü megjelenítéséhez. Skálázót, valamint 5.1 analóg bemenetet nem tartalmaznak.
    A teljes rendszer végösszege 200 -250 ezer Ft többi kiegészítőtől függően.
    Felhasználási kör szerint HDMI-s médialejátszó, játékkonzol (PS3,XBOX.Wii) mellé, tévéműsorok hangjának javítására, olcsóbb BD- vagy DVD-játszó mellé és néhány, korlátozott számú komponenshez (pl. 1 videomagnó) ideálisak.
    Mozira kisebb és közepes szobában alkalmasak, 15-20 nm-en futják jól ki magukat, és megfelelő hangfalakkal bármelyik egydobozos (bögre)szettet felülmúlják, kb. 300 ezer Ft-os kategóriáig. Zenei képességeik a populárisabb műfajok megszólaltatására teszik őket alkalmassá, nem jellemzőjük a részletezés, ezért akusztikus és komolyzenére, jazzre inkább magasabb kategóriás modelleket keressünk!

    Belépő kategória házimozi szettjei:
    Közös jellemzőjük: komplett 5.1 kiépítésűek, a lejátszón és megjelenítőn kívül nem szükséges új elemeket venni hozzájuk. Saját hangdobozaik kb. 12-18 nm-re elég hangerőt képesek kiadni. Csatlakozóik: legalább 3 HDMI bemenet, teljes támogatottsággal és HD dekódolási képességgel, 1 HDMI kimenet, 1-2 optikai és 1 koax bemenet, legalább 3 pár sztereó RCA bemenet, egy HDMI valamint kompozit kimenet, képernyőmenü megjelenítéssel. Kisméretű hangdobozaik nagyobbra cserélhetők, tehát adott a továbbfejlesztés lehetősége. Akkor jöhetnek szóba, ha erősen korlátozott a pénzügyi keret.
    A jellemzően 80-150000 Ft között kapható, "kis hangdobozokkal" rendelkező kompakt szettek, csak a hozzájuk tartozó erősítő szolgáltatásaival és csatlakozási lehetőségeivel nyújtanak többet a hasonló árú, lejátszóval egybeépített kommersz szetteknél, hangminőségben általában nem.

    Alsó-középkategória erősítői:

    Ezen erősítők közös jellemzői: az előzőekben felsoroltakhoz képest, hogy 5.1 vagy 7.1 kiépítéssel használhatóak, amihez 5 vagy 7 hangdoboz és 1 mélynyomó szükséges, áruk 80-150e Ft. 4 ohmos hangfalakkal sem romlik a hangminőségük, jobb minőségű, magasabb kategóriásakkal érzik jól magukat, körülbelül 160-300 ezer forintos szettek valók hozzájuk. HD hangok dekódolására képesek és a különbségek az említett hangfalakkal hallhatóak ki. Pro Logic IIz hangzást hozhatnak létre, minden modellhez bemérő mikrofon tartozik, de manuális „setupra” is van lehetőség. Csatlakozó kínálatuk nagyon jó, mindegyiken megtalálható: legalább 4 db HDMI bemenet, 1 kimenet, 2 optikai, és 2 koax csatlakozó, minimum 4 sztereó RCA audio bemenet, valamint komponens be és kimeneteket kínálnak. 1 kompozit kimenet képernyőmenü beállítására. Skálázót és 5.1 analóg bemenetet 1-2 kivételtől eltekintve még nem kínálnak.
    A teljes rendszer összköltsége 250-400 ezer Ft, a többi kiegészítőtől függően. HD hangformátumok dekódolásra képesek. Már több analóg készülék rájuk köthető, központja lehet egy összetett rendszernek.
    Mozira kis vagy közepes szobában alkalmasak, 16-25 nm-en futják jól ki magukat, nagyfelbontású hangformátumokat csak drágább hangfalakkal adják maradéktalanul vissza. Igényes zenehallgatásra még nem ajánlottak, populáris célra megfelelhetnek, de már kihallható az MP3 és a FLAC közti különbség. Nem jellemzőjük a részletezés, ezért szimfonikus vagy jazz zenére inkább drágább modelleket keressünk.

    Középkategória erősítői:

    Ezen rádióerősítők közös jellemzői az alapkategóriában felsoroltakon kívül: 7.1 vagy 7.2 kiépítéssel használhatóak, amihez 7 hangdoboz és 1 vagy 2 mélynyomó szükséges, áruk 150-250e Ft. Árban és minőségben magasabb kategóriás, 300-500e forintos szettek valók hozzájuk. HD hangformátumok dekódolására képesek, Pro Logic IIz hangzást hozhatnak létre, bemérő mikrofon tartozik hozzájuk, fejlett kalibrációra is lehetőséget adó szoftvereket használnak, így a rossz szobaakusztika javítható általuk.
    Csatlakozó kínálatuk széleskörű, mindegyiken megtalálható: legalább 4 db HDMI bemenet teljes támogatottsággal, 1-2 kimenet, minimum 2 optikai, 2 koax és 4 sztereó RCA audio bemenet. Nem mindegyik kínál kompozit kimenetet képernyőmenü továbbítására. Video skálázót legtöbb modell már tartalmaz, a 7.1 analóg bemenet mindegyiken megtalálható.
    Ezek a legjobban ajánlható vételek. Mindenfajta célra - legyen akár nappali vagy dedikált moziszoba - megfelelnek, nem ismernek lehetetlent, házibuli vagy kisebb rendezvény hangosításához elég hangerővel rendelkeznek. Nagyon sok analóg készülék hozzájuk köthető, központjai lehetnek egy komoly rendszernek, sok modell multiroom funkcióval is rendelkezik. Némelyik internetes rádiót, AirPlay funkciót kapott, lejátssza a hálózatos tartalmakat és/vagy USB-s eszközről hangfájlokat.
    Házimozira, közepes vagy nagyobb, 20-35 négyzetméteres szobában alkalmasak, ideálisak nagyfelbontású hangok megszólaltatására. Zenei kvalitásuk már elég jó ahhoz, hogy nem csak az MP3 és a FLAC, hanem a másolt és eredeti CD, valamint a normál és a HD formátumok közötti különbséget is megmutatják. Átlagos zenei célokra teljesen megfelelnek, szimfonikus zenét és jazzt is élvezhetően adnak elő, a hozzájuk illő hangdobozokkal.

    Topik összefoglaló, BBéci, Sanci38 és KTTech írása alapján

    [ Szerkesztve ]

  • BBéci

    titán

    válasz #09634560 #2116 üzenetére

    Mennyit kapsz a netlomtártól? :U

    A Polk Audio termékek importőre, forgalmazója az Octogon Audio, náluk is megvehető az a szett és garantáltan hozzáértők mutatják meg a tudását. [link]

    Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

  • BBéci

    titán

    válasz #09634560 #2119 üzenetére

    Soha nem küldenék vevőt egy viszonteladóhoz, amikor a forgalmazónál is megtekinthető, kipróbálható, megvehető egy termék. Csak tiszta forrásból!

    Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

  • liszi70

    nagyúr

    válasz BBéci #2120 üzenetére

    "Soha nem küldenék vevőt egy viszonteladóhoz"

    És a viszonteladó szerinted kitől veszi? Ha kizárólagos forgalmazó az általad említett cég, akkor az általad kifogásolt is tőle szerzi be, úgyhogy ugyanúgy megvan rajta a haszon. :) Ha nem kizárólagos forgalmazó, akkor meg nincs is miről beszélni.

    [ Szerkesztve ]

  • patow

    senior tag

    válasz johnywalker #2380 üzenetére

    Köszi ,ntfs-re van formázva és usb3-mas a pendrive és ma du- tán beszéltem az aidánál a magyarországi forgalmazónál egy szakemberrel és azt mondta hogy ép fordítva szokott lenni mármint az hogy pendriv ról szokott jobb minőségben szólni és esetleg küldjem be az erősítőt és bemérik nem e valamelyik pl: kondival van a baj. De gondoltam megkérdezem itt is hátha van valakinek valami ötlete.

    [ Szerkesztve ]

  • Jegesmaci81

    aktív tag

    válasz HolyFire #4083 üzenetére

    Ne gondold hogy szándékos félrevezetésről van szó. Nyilván a boltok a hivatalos forgalmazótól vagy gyártótól, veszik a spec. infókat. Valahol rossz adatok jelentek meg, ezt átvették és a későbbiekben nem lett javítva. Amennyiben szólsz lehet hogy orvosolják a problémád vagy kapsz valamilyen kárpótlást. Amennyiben nem, akkor van jogod itt szidni őket meg fröcsögni. Amíg meg sem kérdezed, hogy kapsz-e valamilyen orvoslást a problémádra nem hiszem hogy köpködni kéne bármilyen üzletet. Főleg mivel majd minden bolt rossz adatokat töltött fel, nyilván nem szándékos csalásról van szó.
    Nem akarom védeni a boltokat de vásárlóként egyre jobbak a tapasztalataim a legtöbb bolttal. Segítőkészek, sokszor akkor is bele mennek cserébe ha nem indokolt és rugalmasak a legtöbben.

  • BBéci

    titán

    válasz Joshi #5754 üzenetére

    Írd be a keresőbe, legalább tízszer volt róla szó. Mármint a forgalmazóról nem a kábelről, mert az sokkal többször volt téma.

    Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

  • fehér_ember

    addikt

    válasz Joshi #5754 üzenetére

    A megadott e-mail címen érdeklődj a Magyarországi forgalmazótól. Főleg az oldal alján lévő Hi-Fi megnevezésűből válassz, esetleg Black vagy Blue series-t.
    Megírod neki milyenek érdekelnének és kapsz róluk árajánlatot. Személyes és futáros átvétel is lehetséges.
    Vehetsz összekötőkábelt (akár szerelve is), és tápkábelnek való is akad.

    [ Szerkesztve ]

  • BBéci

    titán

    válasz Kiskopika #5823 üzenetére

    Értem.
    A házimozis topikok látogatóinak talán 10-15 %-a vetít, mégis igénylik a jó hangot, az nem a képmérettől függ. Az tény, hogy vászon körül még borzalmasabb egy PC-s szett, mint bárhol máshol.
    Csak a szoba átrendezésével tudsz jó hangzást összehozni.

    (#5824) antistati
    Kérdezd meg a forgalmazót. Valami különbség biztosan van a számozáson kívül is. A 15-ös volt nálam, tetszett.

    [ Szerkesztve ]

    Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

  • atosz

    őstag

    Sziasztok,

    Egy kb 25nm-es nappaliról van szó, amihez hozzácsapódik kb 10nm konyharész és 4nm előszoba emlékeim szerint.

    Nem olyan régen használok egy Yamaha NS-P40-es "bögreszettet" - amennyire itt tájékozódtam. :)

    Szerintem egyáltalán nem rossz, de nyilván hallottam már mást is, pl boltban álló Dali Zensort, ami nagyon tetszett. Házimozira nekem több, mint megfelelő, de a design és a zene miatt kicsit updatelnék.

    Amik a keretek:
    - kompakt cuccokat szeretnék (bizonyos okokból a szatelit (bár amiket nézek, azok mind egyméretűek) magassága 20cm legyen max, és a mélynomyó szélessége max 30cm)
    - magasfényű fehér (ha valami más nagyon designos cucc van, akkor azt sem vetem el)
    - hangosan nem tudok zenét hallgatni (azok amúgy sem igazán minőségi felvételek => MP3 / netradio / YT, ilyenek)
    - 100-120e-t szánok rá max (5.1-ről van szó, azaz mélynyomóval együtt)
    - nem gond nekem a használt sem

    Mint látjátok nagyon erősen kompromisszumokra "kényszerülök", amit vállalok.
    Amiket néztem eddig tetszési sorrendben:

    1. Wharfedale DX-1 HCP vagy az újabb SE (mindegy nekem)
    > sajnos itthon marha drága az angol árakhoz képest, és még nem találtam olyat, akik szállítanának, kint akár elérhető 100e-ért kb (illetve 125-ért lehet megkapnám, csak épp nem elérhető, pfff)
    > a szatelitek adatai:
    Description/Format Two-way closed-box system
    High-Frequency Drive Unit 1 x 19mm silk dome
    Mid/Bass Drive Unit 1 x 75mm woven PP cone
    Frequency Response 120Hz – 20kHz ±3dB
    Sensitivity (1W@1M) 84dB
    Crossover Frequency 3.6kHz
    Recommended Amp (RMS) 20 – 80W
    Dimensions (HxWxD) 190x122x123mm
    Net weight 1.8kg
    Accessories Rubber feet

    2. Taga Harmony InMove 5.1
    > ha jól veszem ki, akkor annyira nem egy elterjedt brand, németországban, angliában pl szinte ismeretlen, ha jól olvasom akkor a 90-es években indult, lengyel cég. Komoly cégnek tűnik, nem tudom kinek mi a tapasztalata velük.
    > 115-ért hozzá tudnék jutni, majdnem meg is rendeltem, de kinézetre a Wharfedale jobban tetszik...
    > a szatelitek adatai:
    2-way, 2 drivers,
    12mm MDF TLIE enclosure
    Crossover points 2.4kHz
    High-Frequency Driver: 25mm (1”) TWG faceplate, Silk dome
    Bass / Midrange Driver: 76mm (3") TPAIC, TAVS
    Recommended Amplifier Power: 20-80W
    Frequency Response: 65Hz-20kHz
    Impedance: 6 ohm
    Sensitivity: 85dB
    Dimensions (H x W x D): 20 x 11.6 x 16.9 cm
    Weight (net): 9.7 kg 5.0 set

    3. Canton Movie 160
    > nem vagyok ilyen téren jártas, de a név számomra is sokat mond
    > ha minden igaz, akkor aluházas szatelitek
    > itthon nevetséges 240e az ára, kintről 110e-ből megállna (jellemző ár azért inkább az 500€)
    > ennyit ad meg a gyártó...
    Type
    Engineering Principle
    Front: 2-way closed system
    Center: 2-way closed system
    Surround: 2-way closed system
    Subwoofer: Bandpass system
    Musical output
    Subwoofer: 120 watts
    Crossover frequency
    Front: 3.900 Hz
    Center: 3.900 Hz
    Surround: 3.900 Hz
    Subwoofer: 80...140 Hz (adjustable)
    Woofer
    Front: 1 x 90 mm (4''), Aluminum finish
    Center: 2 x 90 mm (4''), Aluminum finish
    Surround: 1 x 90 mm (4''), Aluminum finish
    Subwoofer: 1 x 200 mm (8''), Aluminum finish
    Tweeter
    Front: 1 x 15 mm, Aluminium
    Center: 15 mm, Aluminium
    Surround: 15 mm (1''), Aluminium
    Nominal Impedance 4...8 ohms

    4. Teufel Consono 25 MK3 (sajnos a nagyobb testvér 35-ös szubja nem férne el)
    > nekem annyira nem ismert a név, de szerintem jó cuccai vannak
    > kb 87e lenne szállítással (itthon nem találtam rá forgalmazót)
    > ez egyedül műanyagházas, ahogy kivettem... nem tudom mennyivel lennék beljebb, de a paraméterek alapján nyilván lényegesen jobb a jelenlegi Yamaháknál.
    > szatelitek adatai:
    Speaker Continuous power handling (IEC - Long Term) 60 Watt
    Peak power capacity (IEC - Short Term) 120 Watt
    Sensitivity (2.83 V / 1 m) 85 dB
    Minimum amplifier output power recommended 10 Watt
    Maximum sound pressure level 103 dB/1m
    Impedance 4 -8 Ohm
    Frequency range from/to 150 - 20000 Hz
    Crossover frequency internal switch 3500 Hz
    Crossover frequency to Woofer (recommended) 150 - 180 Hz
    Miscellaneous neutral tuning
    Tweeter (number per enclosure) 1
    Tweeter (diameter) 19.00 mm
    Tweeter (material) silk
    Midrange driver (number per enclosure) 1
    Midrange driver (diameter) 80.00 mm
    Midrange driver (material) coated cellulose
    Miscellaneous high excursion driver
    Acoustic principle 2-way
    Enclosure type closed
    Enclosure material structure - synthetic
    Enclosure surface impact-resistant lacquer, matte
    Net internal volume 0.70 Litres
    Integrated stand Yes
    Diameter of the stand screw threads 6.00 mm
    Keyhole plate mounted Yes
    Miscellaneous strong walls minimize resonances
    Maximum cable diameter 2.50 mm
    Suitable for AV receiver Yes
    Miscellaneous requires little power for high levels
    Dimensions Depth 9.50 cm
    Width 10.00 cm
    Height 14.10 cm
    Weight 0.72 kg

    5. Ha van bárkinek bármi tippe!

    Fontos kérdésem, hogy a fentiek közül bármelyikkel lényegében előrébb lennék e vagy nem igazán? Utóbbi esetben lehet hagyom a francba. :)

    Bármilyen véleményt, tapasztalatot a fentiekkel, tanácsot szívesen veszek!

    Ja és bocs, hogy marha hosszú lettem! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Valkűr

    őstag

    válasz Norbi 72 #7462 üzenetére

    Ezt kivételesen ismerem, ezt kihagyom. Viszont ha Polk akkor nálam a DSW Pro jöhet csak szóba...Közben azon filózok, ha olyan terméket veszek kintről aminek van hazai forgalmazója akkor itthon nem lehet a garanciát érvényesíteni valahogy?

    [ Szerkesztve ]

    iPhone 15 Pro Max, iTab Air 5

  • Norbi 72

    veterán

    válasz Valkűr #7463 üzenetére

    Hát igen,ahhoz meg kéne duplázni a keretet..

    Gari ügyben én megkérdezném az itthoni forgalmazót.

    (#7464) Maxximus

    Én használtak között keresgélnék.

    [ Szerkesztve ]

  • liszi70

    nagyúr

    válasz Valkűr #7463 üzenetére

    "ha olyan terméket veszek kintről aminek van hazai forgalmazója akkor itthon nem lehet a garanciát érvényesíteni valahogy?"

    Ne félj ennyire a kinti gariztatástól. Ha normális boltból veszed, akár banálisan egyszerű is lehet a kinti gariztatás. Többünknek is van nagyon jó tapasztalata német garanciális ügyintézéssel. (Kicsit nyomozni érdemes, hogy a konkrét kinti bolt, ahol vásárolni kívánsz "normálisnak" számít-e, mert nyilván ott is van szórás. :) )

  • Nemir Ombe

    addikt

    válasz Sz.Miki #7770 üzenetére

    Kérdezz körbe a forgalmazóknál, hogy kinek van készleten. Valakinél csak lesz egy amit meg tudsz hallgatni. ;)

    Hmm ....

  • liszi70

    nagyúr

    válasz Ragadozó #8464 üzenetére

    "én már unom, hogy állandóan bizonyítgatni kell..."

    Állandóan??? Sikerült már egyszer is? :)

    "nekem sokat hozott a rendszeren..."

    Gondolom, milyen behatóan és szakszerűen tesztelted..... Ne haragudj, de fabatkát sem ér a "betetteméshúaztakurvaténylegjobblett!!!"-féle kipróbálás.

    (#8443) "azért rengeteg teszt van..."

    Amire te gondolsz, azok NEM tesztek, hanem termékajánlók. A gyártó és forgalmazó cégek által támogatott tesztnek álcázott marketing írások.

    (#8468) lajthabalazs Három napja linkeltem. Nem kellene elcsépelni. :)

  • Nemir Ombe

    addikt

    válasz azelsomillio #8675 üzenetére

    Azért mert nem fogyott annyira, mint a hazai forgalmazó szerette volna, ezért most "kisebb haszonnal" és akciós elnevezéssel adják.

    Az "atmosphair technológia" lényegében egy jólhangzó marketig elnevezést takar.

    Ha egy belépő szetthez nézel kábelt az Inakustik is jó lehet, vagy nézhetsz ilyeneket is [link] [link], ha "sok" kellakkor pedig pl. ilyet. Belépő szinten is kb ez a minimum, jobb meg szinte felesleges. ;)

    Hmm ....

  • Tadik

    csendes újonc

    válasz Norbi 72 #9044 üzenetére

    Üdv.

    Az tévesztett meg, hogy forgalmazó honlapján (ahol vettem az erősítőt) a paraméterek között ott szerepelt, hogy USB csatlakozó, mely képes hordozható adathordozóról lejátszani. Igaz a címlapon a rövid leírásban szerepelt, hogy USB tápellátásra, de én a részletes adatok fülre kattintottam és ott egyértelműen szerepelt, hogy képes lejátszani USB-ről, így elhittem. Felhívtam az üzletet és fentiek alapján (mivel sztem. megtévesztő volt a hirdetés) lehet kicserélik a készüléket (ez egy piros pont nekik úgy gondolom). Persze tdom. hogy ezek a belépő szintű készülékek nem igazán zenére valók, de nekem megfelel, csak azt nem tudtam eldönteni, hogy lehet e különbség ha közvetlenül tudok csatlakoztatni az erősítőre egy adathordozót vagy egy közbeiktatott készüléken keresztül játszom le a FLAC-et. A véleményekre azért voltam kíváncsi, mert ha nem muszáj nem akarok a cserével bajlódni. Amúgy egy ismerősöm, mivel a Denon x520BT és az Onkyo TX-SR343 paraméterei hasonlóak voltak, azt mondta ebben a kategóriában az Onkyo a jobb választás (filmnézésre). Szerintetek?

  • Norbi 72

    veterán

    válasz Tadik #9049 üzenetére

    Teljesen korrekt dolog a forgalmazótól a hibás adatlap miatt a csere felajánlása. :K

    Van egy gondolatom,mi tévesztette meg őket.Az elődje,a 333-as tudja a Flac lejátszást:

    USB Port (Rear) for Mass Storage Class USB Memory Audio Playback Capability (MP3, FLAC, WAV, Ogg Vorbis, Apple Lossless, DSD)

    Ez elég furcsa...

    A másik: Többen írták,belépő kategória szinte "egykutya",azt kell venni,amelyik szimpatikus,illetve szolgáltatásai neked megfelelnek,persze hibás adatlap nélkül.

    Egyébként talán egy hangyányit jobb filmnézésre az Onkyo,de ehhez össze kéne hallgatni a kettőt.

  • Dorian

    félisten

    válasz Möhe #9341 üzenetére

    Gondolom az Onkyo magyarországi forgalmazójától.

    Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

  • Dorian

    félisten

    válasz kurucz24 #9961 üzenetére

    GEM Kft. a Mo-i forgalmazó, itt többször volt írva Pintér Krisztián elérhetősége. Ha nem találod, megkeresem.
    "HIFI széria" típusúval vannak jó tapasztalatok.

    Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

  • liszi70

    nagyúr

    válasz Lacielvtárs #10456 üzenetére

    "a magyar szinkron minőségével és nyelvtanával nincs is bajom, mert világhírű..."

    :D Ez egy nagyon régi, humoros nonszensz, a "világhírű magyar szinkron". Mégis, hogy a bánatba lehet világhírű, ha szinte csak a 15 millió magyar tudja megérteni és minősíteni? :D

    Egyébként tényleg jó színvonalú volt a magyar szinkron, amíg nem volt felhígulva a sok-sok új szinkronstúdióval, és volt még pénz is az igazán jó szinkronrendezők és színészek megfizetésére.

    A mai napig vannak nagyon jó magyar szinkronok, ezt leginkább a rajzfilmeken lehet lemérni. Szerintem butaság ÁLTALÁBAN lehúzni a magyar szinkront. Lehet utálni a más szájmozgást, lehet szeretni és elvárni az eredeti színész hanglejtését, én is tartalmasabbnak, a film szempontjából értékesebbnek gondolom az eredeti hangot, de úgy kell felfogni, hogy a szinkron kényszermegoldás, ha úgy tetszik szükséges rossz, amit a saját keretein belül lehet jól és rosszul is megcsinálni.
    A technikai paraméterek megint más kérdés, azt én sem értem, miért nem lehet pl. nagyobb bitrátával megcsinálni a szinkronos hangsávot. Valami forgalmazó, vagy jogtulajdonos általi kötelező korlátozás lenne? :F

    [ Szerkesztve ]

  • kpykpy

    tag

    válasz fehér_ember #10784 üzenetére

    jogos!

    én is néztem amazonon is, de sosem rendeltem még ezekről az oldalakról és gondolom ez is lenne pár hét mire ide érne...

    ...és ha hdmi-n menne ki a video jel akkor gondolom az picit jobb minőség lenne, ellenben a fent linkelt kábellel.

    itthon egyetlen forgalmazónál láttam és ott 8e körüli összeg volt kiírva. De amúgy is tervezek házimozit kiépíteni mert zavar h soxor a stereo-nál a beszéd halk, a robbanások hangja meg kiüti a falat....

    Yamaha RX-V3900 erről esetleg vkinek tapasztalat?

    Milyen lehet sztereóban? (örülnék ha egy rendszerrel letudhatnék mindent és nem kellene külön stereo rendszert, csöves fejhallatóerősítő és házimozit is fejlesztgetni...

    Oh long Johnson...

  • Quetz

    őstag

    válasz Karel666 #11554 üzenetére

    Érdemes lehet még megkeresni az SVS hazai forgalmazóját. Adnak némi kedvezményt ha két subot veszel egyszerre, illetve ha egy éven belül rájönnél, hogy kevés a sub, akkor cserélhet nagyobbra és csak a különbözetet kell kifizetned. Ilyen feltételek mellett szerintem nem tudsz mellényúlni náluk.

  • liszi70

    nagyúr

    válasz Jegesmaci81 #12682 üzenetére

    "Ha jól olvastam az AVX fórumát pont az volt a probléma, hogy találtak különbségeket."

    Így van. Persze, hogy találtak "különbségeket", az emberi agy már csak ilyen. Csak az a bibi, hogy amikor azt hitték, a drága kábel van bent, akkor sokszor az olcsó volt és fordítva. :D Színtiszta pszichológia ez, semmi egyéb. És ebből marha jól megélnek sokan. Tudatos átbaszás, ferdítés, önigazolás, gigantikus túlzás megy ezerrel, aminek a kereskedők, forgalmazók a haszonélvezői, és az ilyen fórumok a táptalajai. :)

    [ Szerkesztve ]

  • arcitec

    addikt

    válasz pici6 #13214 üzenetére

    Elvileg minden Magyarországon árusított termékhez jár magyar nyelvű leírás(jogilag). Ez így van az Onkyo esetében is, a forgalmazó ad egy "szűkített" használatit. Benne van a dobozban, a többi papír közt, mint pl a garancia, illetve az eredeti használati stb. Így kaptam anno a TV-hez is bár ott beépített magyar van és mindenhez.Célszerű elkérni azt is használt készülék vásárlása esetén(mert miért ne lenne meg, hiszen nekem is megvan. ;) ( Csak nem 805). Persze azt mondom, nekem elég az angol nyelvű is ...(Azt max én fordítom félre)

    [ Szerkesztve ]

  • BBéci

    titán

    válasz arcitec #13958 üzenetére

    Ez ügyben volt egy hosszas eszmecserém a Sunfire forgalmazókkal, akik meggyőztek, hogy digitális (aktív) keresztváltás esetén a maximumra tekert potméter kikapcsolja a szűrést, ami végeredményben, hatásában egyenlő az elkerüléssel.
    Az SVS is DSP vezérlésű.

    [ Szerkesztve ]

    Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

  • arcitec

    addikt

    válasz liszi70 #13969 üzenetére

    Igen, az enyémen is(tegnap megnéztem), na de akkor mi mi pontosan, esetleg nem túlzó erre az esetre a y használatára az ellenvélemény?- (Nekem a forgalmazó adta, hogy ide ez a jó és hogy semmiféle hangminőség rontó hatása nem lehet-). De jó lenne tudni a tutit. :U

    [ Szerkesztve ]

  • arcitec

    addikt

    válasz arcitec #14646 üzenetére

    Oppá lehet az az USB csak kimenet,Akkor lehet erre nem is lesz firmware ... Bocsi.. Ez nagyon alap gép...
    MMC hivatkozást nem találtam a doksiban.(Firmware-t sem). Kérdezzed meg a forgalmazót. Tuti választ fogsz kapni. Rendesek, már konzultáltam velük én is... Csak hívd fel őket ...

    [ Szerkesztve ]

  • BBéci

    titán

    válasz dhcodoki #15199 üzenetére

    Amikor találok egy tényleges hibát, azt sosem hallgatom el, úgy leírom, hogy csak úgy zörög. Az már megesett 1999 tavasza óta tartó pályafutásom alatt, hogy a forgalmazó a sok negatívum miatt nem engedte megjelenni a cikket.
    Másik verzió az előzetes szemre vételezés, meghallgatás. Ami akkor nem megy át a rostán, azt nem is teszteljük, a fenének van kedve vacak termékről folyamatos fikázást írni. Volt erre példa Philips és LG tévékkel.

    [ Szerkesztve ]

    Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

  • liszi70

    nagyúr

    válasz BBéci #15381 üzenetére

    "múltkor bemásoltam pár korábban ellenző, majd megvilágosodó, tapasztalatokat szerző fórumtárs írását."

    Ja. Egyikük később azt írta, hogy amikor mondták neki mit kell hallani, akkor hallott különbséget, amikor beszélgettek és pár perc csend volt, akkor 0, azaz nulla volt a különbség. :D Ennyit az ilyen színvonalú meghallgatásokról. :)

    "Mindenki próbálja ki otthon, vagy baráti társaságban, ne mások véleménye alapján vásároljon kábeleket (mást se)!"

    A "kipróbálásos" módszer nagyon jövedelmező a kereskedők, a forgalmazók és a belőlük élők számára. Jól hangzik, hiszen semmire nem beszélsz rá közvetlenül senkit ezzel, csak azt a tényt "felejted el" közölni rendszeresen, hogy a felületes kipróbálásoknak (főleg "baráti társaságban" :D ) igencsak erős lehet a pszichés befolyásoló hatása. :)

    [ Szerkesztve ]

  • johnywalker

    őstag

    válasz Nemir Ombe #15694 üzenetére

    Ráadásul most hazai forgalmazónál, itthoni garival is jobb áron elérhető volt aki szemfüles...[link]

  • arcitec

    addikt

    válasz migabi24 #15911 üzenetére

    Az AV Shop az teljesen jó, vásároltam már tőlük az SVS sub hazai forgalmazója, profik. Ha az ár is megfelel rendelj tőlük, mindig akcióznak valamit..

    Hoppá 10 m ??? :U De ha 10m akkor annyi. Nekem pont tőlük ez van : [link]

    [ Szerkesztve ]

  • arcitec

    addikt

    válasz Gabesz87 #15918 üzenetére

    Bármelyik jó .. Ha nincs érv bármelyik mellett vegyed azt ami neked szimpi ... Az enyém y az SB2000-hez forgalmazói ajánlásra...

    [ Szerkesztve ]

  • arcitec

    addikt

    válasz Lacielvtárs #16173 üzenetére

    Érdekes, mert az amerikai-ra írja a 4 ohm-ot minimum állításra, egyébként 6-16 ohm. Nem tudom miért van így.
    Az tény ellenben- hogy az RZ900-ra 4-16 ohm-ot ad. Valószínűleg 6 ohm a minimum a 710-en.Persze azért még bírnia kellene(állítólag, ezt nem én állítom). Mit mond az AIDA a forgalmazó, vagy a szervíz?
    Akkor a 710-en nincs ilyen lehetőség ... NEMIR talán többet tud erre is ... Mindenesetre a 616-on volt-van 4 ohm lehetőség. A 810 is dettó

    [ Szerkesztve ]

  • claire78

    senior tag

    válasz johnywalker #16470 üzenetére

    Nem!
    Volt ilyen erősítőm és nem ment át a 4K rajta.
    Írtam a UK H/K-nak és a magyar forgalmazónak, mindkét helyről nagy elnézések kíséretében közölték, hogy az oldalon téves a kiírás. NC. :U

  • BBéci

    titán

    válasz Nemir Ombe #16558 üzenetére

    Gyártójának (forgalmazójának) szégyene, ha 1000 Ft/m árért nem képesek a sima villanydrótnál jobbat adni.

    Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

  • sinci01

    aktív tag

    Nincs valakinek Harman Kardon AVR 151 magyar nylevű használati útmutatója, scannelt formában? A neten nem találok sehol, és az Extremeaudio, mint hivatalos forgalmazó felajánlotta, hogy 5.000 Ft-ért küld egyet! Milyen aranyosak. :Y

  • sinci01

    aktív tag

    válasz Dorian #17858 üzenetére

    Miért? Mert mondjuk egy e-mail nem kerül semmibe, másrészt hivatalos forgalmazók. Jártam már így más termékkel és egyszerűen a forgalmazó küldött egy használatit emilben és megköszönte, hogy a terméküket használom. Nem kérdezte, hogy tőlük vettem, vagy máshol, pusztán segített egy emberen, csupán csak ezért! De köszönöm az okos kommenteket, nem azt kértem, hanem használatit. Ha van valakinek és akar segíteni elküldi, ha nem így jártam.

    [ Szerkesztve ]

  • Nemir Ombe

    addikt

    válasz sinci01 #17860 üzenetére

    Igen .... és ha rajtad kívül ezt még többszáz további ember is "elvárja" akkor szerencsétlen forgalmazó csak erre a célra tartson fenn egy külön alkalmazottat .... rossz országban laksz és rossz nyelvet beszélsz azzal van baj, nem a forgalmazó hozzáállásával .... :D ;)

    #17862:

    Nem az ő terméküket vásároltad meg, hanem a gyártóét és igen a fordítás, szerkesztés, stb még akkor is pénzbe kerül, ha email-ben küldik tovább .... de látom Te is úgy gondolod, hogy ami email-ben jön vagy a neten megtalálható az "ingyen van" .... ;)

    [ Szerkesztve ]

    Hmm ....

  • Dorian

    félisten

    válasz sinci01 #17862 üzenetére

    Ízlelgesd a szellemi termék és az üzleti érdek fogalmakat.

    (#17863) Nemir Ombe :
    És a hazai forgalmazónak ráadásul az az érdeke, hogy tőle vásároljanak az emberek, nem pedig okosba'

    [ Szerkesztve ]

    Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

  • junkpod

    nagyúr

    válasz Nemir Ombe #17859 üzenetére

    És persze semmi marketing támogatást nem kapnak a gyártól erre... Pitiáner dolog és sajnos a magyar forgalmazók többsége ilyen. Az eszébe se jut, hogy legközelebb talán tőle vennénk valamit.

    17864 Dorian: ezek után szerinted fog tőle venni bármit? A magyar kereskedők többsége kifejezetten hülye a kereskedelemhez.

    [ Szerkesztve ]

    Box's don't touch!

  • johnywalker

    őstag

    válasz junkpod #18075 üzenetére

    Ez a kapitalizmus 90"-óta...A "szegényebb" nyugati forgalmazók a kisebb Áfa, és adótartalom miatt tudnak egész Európába forgalmazni..!

  • BBéci

    titán

    válasz arcitec #19008 üzenetére

    A DALI dán, egy halom hangdobozukat, egyebüket teszteltük, az OPTICON-t is.
    Ha a hazai forgalmazó nem ad tesztelésre terméket, például B&W, akkor nem tudunk mit tenni. A Tannoyt hagyjuk, ott súlyos válság van.

    Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

  • VoidXs

    Topikgazda

    válasz Lacielvtárs #19032 üzenetére

    Rövid esettanulmány következik "Miért nincs Atmos szinkron?" címmel. Minden filmek forrása a mozi. Ahhoz, hogy egy filmet egy forgalmazó osztogathasson, egy "apróbb" összeget előre ki kell perkálni a kiadónak. Ezen az összegen természetesen méret, vetítések száma, vagy bármi egyéb metrika alapján osztoznak a magyar mozik. Ha egy sima 5.1-es sávú filmet az ország összes mozija vetít, amiből pontosan 109 darab van kertmozikkal együtt, ez az összeg elhanyagolható lesz még a legkisebbek számára is.

    Atmossal más a helyzet. Természetesen a forgalmazók behoznák, de mivel jelenleg egyedül a CinemaPINK rendelkezik Atmos teremmel, és ők is csak kettővel, nekik kellene kitermelni az utolsó fillérig. Hiába az ország egyik legjobb mozija, ha a megítélése a kezdeti durva hibái miatt nem éppen áll azon a szinten, ahol kellene, így még kevesebb esélye van ezt az összeget nemhogy megtéríteni, de egyáltalán kifizetni. Ahhoz, hogy egyáltalán eredeti sávot hozzanak be, kell sok-sok Atmos terem. Most ott állunk, hogy Dolby demót hallgathatsz film előtt, mert otthagyták a DCP-t, amikor kalibrálták, és ennyi a magyar Atmos műsor.

    Ahhoz, hogy a szinkronipar frissítse a jelenlegi, a legnagyobb stúdióban is 6.1-es rendszerét, az Atmosnak nagyon be kell futni, annyira nagyon, amennyire biztos nem fog. Amennyire Magyarországon hazavágta a mozikultúra megítélését a Cinema City, az emberek már nem azért járnak, mert minőségi technikával, jól kalibrálva adnák le a filmeket. Sokmilliós befektetés ez, és az eddigieken túl a szinkronokat így is összecsapják, mert nagyon spórolós az az ipar.

    A lemezes verziókat ne említsük. Senki nem fizet érte.

    TL;DR: nincs terem, nincs érdeklődés, nincs pénz.

    [ Szerkesztve ]

    W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

  • sixpak

    nagyúr

    válasz deja vu #19328 üzenetére

    Vizio van máshol is, attól függetlenül, hogy US gyártó, mondjuk itthon nincs forgalmazó...ahogy néztem a Samsung féle parasztvakító qled-nél nem rosszabb.

    https://www.flickr.com/photos/86396338@N05/

  • jaszy76

    aktív tag

    válasz Gabesz87 #20601 üzenetére

    Szia!

    Anno az enyém is búgott. Bármit csináltam vele, bárhova, bárhogyan csatlakoztattam, búgott.
    Leveleztem a Tagával (tudtak az általános problémáról), aztán megszületett a megoldás: a búgás a trafó nem megfelelő (nem kellően jól elcsatolt a kabinettől) rögzítése okozza. Nálam legalábbis ez volt a hiba forrása.
    Nekem (ill. a hivatalos forgalmazónak) küldtek egy javító szettet, amit beépítettek garanciába a trafó alá. Aztán nem búgott többet.

  • johnywalker

    őstag

    Német jó minőségű, és elfogadható áru Sommer kábelek, itthoni forgalmazója: sommer

    [ Szerkesztve ]

  • BBéci

    titán

    válasz Dorian #22551 üzenetére

    Onnan veszi, ahonnan én is.
    Amikor az AVR-2113-at teszteltük, (előbb egyik kollégám, utána én) pontosan ezt tapasztaltuk. Amikor a forgalmazó hazai illetékesével, vezetőjével beszéltünk a számunkra furcsa, nem éppen denonos hangzásról, akkor elmesélte, hogy a tervezők az Onkyo hangzás irányába próbálták vinni a belépő és az alsó középkategóriás modelleket. Ezt a márka kedvelői nem fogadták pozitívan, ezért felhagytak a loudnesses hangzás erőltetésével és visszatértek a gyökerekhez, a természetességhez.

    Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

  • Steady74

    addikt

    válasz hcs57 #22928 üzenetére

    Kevesen vannak szerintem akik sz@rt akarnak eladni. avx.hu-n pl.azt látom, hogy relative kicsi a közösség, tudják ki mit és miért ad el. Onkyo erősítők típushibája ismert pl.így érdemes azokat elkerülni, a többi cuccra általában vigyáznak. Vagy tudsz németo-i webshopból rendelni, azzal az itthoni használt árak felett leszel ugyan de mégis csak újat veszel. 10-40%is lehet az eltérés az itthoni árakhoz képest, lefelé.

    Avonline-hoz: tehát a modell lényege, hogy forgalmazók fizetnek embereknek azért, hogy az általuk piacra dobott termékekről csak jókat írjanak, rosszat ne. Ezért ezek a jomunkás emberek (lehet nem kevés) pénzt is kapnak, hogy segítsenek az átb@aszásban. És végül mindenre az a válasz, hogy meg kell hallgatni tetszik-e. Ez rendben van de akkor minek a termékbemutató? Szándekosan nem írok tesztet, mert a teszt szerintem arról szól, hogy a megadott paraméterket tudja-e az adott készülék, és ezt használat közben derítik ki.

  • BBéci

    titán

    válasz Steady74 #22929 üzenetére

    Nem az a "modell lényege" :(
    Egyetlen forgalmazó sem szólhat bele abba, hogy mit írjunk. Elég lenne egyetlen eset, amikor kiderül, hogy elferdítettük a tényeket, utána lehúzhatnánk a rolót.

    Egyáltalán nem vagy tisztában a lehúzás jelentésével. Mindegyik bolt annyiért adja az áruját, amennyiért akarja, amennyiért megveszik. A vevők pontosan tudják, mennyibe kerül például a Marantz erősítő és senki nem kényszeríti őket, hogy megvegyék. Szabad akaratukból kötnek üzletet. Hol itt a lehúzás? Külföldön olcsóbb? Ott kell megvenni.
    Az egyik hazai importőr ki van akadva, mert az egyik brit gyártó termékeit többért kapja,mint a németországi kiskereskedelmi ár.

    [ Szerkesztve ]

    Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

Új hozzászólás Aktív témák