Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • I'am Dony

    őstag

    válasz Gtaati #34513 üzenetére

    Ez hasznos volt. Köszi:)
    A cikk alapján pont 0 értelme van a spéci elosztóknak. Elég egy jó tápkábel.

  • hcs57

    őstag

    válasz Gtaati #34513 üzenetére

    A Skin hatás:
    A skin-effektus NEM arról szól, hogy maguk az elektronok szorulnának ki a felületre, hanem hogy az elektromos áram szorul ki. (Valószínűleg az elektrosztatikából ismert árnyékolási-effektus miatt gondoltok most is az elektronokra. Ott tényleg arról van szó, hogy egy elektromosan vezető anyag felületén gyűlnek össze a szabad töltéshordozók.)

    A skin-effektus lényege a következő:
    Ha van egy váltakozó elektromágneses tér, akkor az elektromos áramot indukál, mégpedig vákuumban csak az ún. eltolási áramot, de ha van egy közeg, amiben akadnak szabad töltéshordozók is, akkor azok áramlását is. Az érdekesség ott kezdődik, hogy ez az elektromos áram maga is létrehoz némi elektromágneses teret, mégpedig Lentz törvénye értelmében olyan előjelűt, ami csökkenti a kiváltó hatást, vagyis az indukciót okozó elektromágneses teret és annak változását. Így a gerjesztés a vezető anyag belseje felé egyre csökken, mégpedig minél jobb vezetőről van szó, annál inkább (árnyékolás). A skin-effektus frekvenciafüggése az indukció frekvenciafüggése miatt lép fel.

    A dolog dinamikáját ezek után úgy képzelhetjük el, hogy ha nagy hirtelen bekapcsolunk egy elektromágneses gerjesztést, akkor az (vagy annak legalább az eleje) legeslegelőször átmegy a vezető anyagon. Kisvártatva azonban fellép a szabad töltéshordozókkal kapcsolatos indukció, ami az örvényáramok révén olyan járulékos elektromágneses tér megjelenéséhez vezet, ami ellentétes a vezető anyag belseje felé tartó gerjesztéssel, ezért azt egyre inkább csillapítja. Hogy a "kisvártatva" pontosan mennyi időt jelent, az a szabad töltéshordozók mozgékonyságától függ. Az elektronok pl. vagy 4 nagyságrenddel mozgékonyabbak, mint az ionok. A mozgékonyság függhet a frekvenciától, a hőmérséklettől, a tér nagyságától, stb. Mindenesetre, ha túl gyorsan váltakozik a gerjesztő elektromágneses tér, akkor a "szabad" töltéshordozók nem fognak elég mozgékonynak bizonyulni, amiért is lényegében elmarad a skin-effektus. Ez az oka annak is, hogy amíg a röntgen-sugárzás elég jól átmegy egy fémlemezen, addig a mikrohullámú sugárzás határozottan fennakad.

    Talán arról is írhatna, hogy miért tesznek a tápegységbe a diódák után 100nF-s zavarszűrő kondenzátorokat? :R

    [ Szerkesztve ]

    Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

  • junkpod

    veterán

    válasz Gtaati #34513 üzenetére

    Amúgy már a bevezetőben baromságokat írnak a frekvenciakrol.
    Még hogy az infravörös fény frekvenciája a GHz-ekhez van közel ...
    " A légkörben a több GHz-es tartományt alkalmazzák adathordozásra, amely az infravörös fényhez közeli frekvencia."
    OMG
    Meg, hogy nincs már szabad frekvencia mert elfogyott... OMG azért a spektrum nem ilyen kicsi...
    Ezek után gondolom a többi része is butaság.

    Box's don't touch!

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés