Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • S-IW

    tag

    válasz Fire/SOUL/CD #21053 üzenetére

    A beállításszerkesztőben van mindkettő. Külön is ki lehet őket kapcsolni. Én nem tiltottam le egyiket sem. Szerintem nem ír emiatt sokat az SSD-re a Windows.
    Prefetch
    Superfetch

    [ Szerkesztve ]

  • SirRasor

    őstag

    Nah akkor egy kis tisztába rakása a dolgoknak, mert ahogy látom sok kavar van a prefetch és superfetch között.

    A kettő két teljesen külön dolog, ne keverjétek őket! A prefetch azt nézi, hogy melyik fileok hogy használódnak és mennyire vannak törve, hogy aztán a gyorsabb programindítás eléréséhez egymás mellé tudja pakolni ezeket a fájlokat, tehát az általa gyűjtött adatokat a töredezettségmentesítő szolgáltatásnak irányítja át, ami elvégzi a szükséges töredezettségmentesítést és mozgatást. SSD-nél ennek annyi létjogosultsága van, mint magának a töredezettmentesítésnek, tehát teljesen fölösleges, mert a defrag úgyis le van tiltva.

    A superfetch pedig egy előtöltő szolgáltatás, ami annyit tesz, hogy a gép nézi, hogy mit hogy használsz, és amit gyakran használsz, azt indításkor a megkérdezésed nélkül betölti a háttértárról a memóriába, hogy még gyorsabban tudjon indulni. SSD még mindig nem olyan gyors, mint a memória, tehát szerintem ezt fölösleges kikapcsolni, mert praktikus dolog. Erre mondják, hogy a win megtanulja, hogy mit használsz, és azt gyorsítja.

    Remélem elér érthetően fogalmaztam.

    Akinek a fentieknél pontosabb leírás kell, annak:
    Prefetch
    A superfetch meg evidens :)

    Make Love not war!

  • Re-Tech

    aktív tag

    Üdv mindenkinek!

    Tegnap üzemeltem be egy Kingston SVP96-ost és az lenne a kérdésem, hogy normális dolog-e, hogy egy friss Win7 SP1 64 bites oprendszernek a bootideje 1:40 mp legyen? Előző winchesterem ennél sebesebben töltötte be az 1 éves telepítést ugyanebből...

    Érzetre eddig csalódás, nem hozta meg a hűb*** érzést, sőt ez a bootidő elég aggasztó. A program telepítések gyorsnak tűnnek, de ennél azért többet vártam. Alignálás rendben és minden nem kellő dolgot kilőttem a winben (prefetch, stb.). Crystaldiskmark szerint hozza az elvárt sebességet.

  • cszn

    őstag

    válasz lajosx #21631 üzenetére

    Az első hsz. végén van két cikk azokat olvasd el!
    Pár pontban, hogy mi a legfontosabb:
    1. AHCI módban legyen a vezérlő
    2. Partíció kezdetének eltolása stimmeljen
    3. Ellenőrizni, hogy az automatikus töredezettségmentesítés ki van e kapcsolva
    4. Prefetch / Superfetch kikapcsolása
    Ezek a leglényegesebbek (az intel is ezeket ajánlja). A többi beállítás feleslegesnek bizonyul. Driverekkel se nagyon érdemes vesződni. :)

  • SirRasor

    őstag

    válasz soldi3r #22355 üzenetére

    Ha a samsung a superfetch kikapcsolását ajánlja, akkor vagy keveri a prefetchhel, vagy rohamuk van :DD

    Make Love not war!

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz Gorneck #22363 üzenetére

    Azt nem értem esetedben, hogy mindig azt javaslod, hogy a töredezettségmentesítés legyen kikapcsolva, nyilván tudod is az okát miért, de a SuperFetch (prefetch továbbfejlesztett változata, leánykori nevén előtöltés) esetén ezt miért nem fogadod el. :F (Superfetch egyik feature-je, hogy töredezettségmentesíti a gyakran használt fájlokat) ;]

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • amok

    csendes tag

    Superfetch/Prefetch

    Idézet az Intel_SSD_Toolbox_User_Guide-ból

    Superfetch/Prefetch: In Windows 7 and Windows Vista, Superfetch* tracks and copies your most frequently used applications to system memory to reduce load times. Superfetch is based on the similar Prefetch feature available in Windows XP. Superfetch/Prefetch is not needed on an Intel SSD and should be disabled for optimal performance.
    ReadyBoost: In Windows Vista, ReadyBoost* is a feature that uses any flash memory device connected to your system as a drive for disk caching. It is also used to facilitate SuperFetch. In Windows 7, ReadyBoost is part of SuperFetch; in Windows XP, ReadyBoost is not installed. ReadyBoost is not needed on an Intel SSD and should be disabled for optimal performance.

    [ Szerkesztve ]

  • Hacsek

    csendes tag

    dear mindenki,
    remelem nem offolok nagyot de szuksegem lenne nemi infora:

    swap filet meg talan chrome lesz rajta, szoval bongeszo tempjet szeretnem a RAMba atrakni, csak nem talalok ilyen progit amivel lathatova teszem a rendszernek a 8GB rammot.
    Tud valaki valami jo Ramdisk progit?

    masik dolog pedig h olvastam itt valahol a prefetchrol h hol lehet leelenorizni h kivan e kapcsolva, de registriben nulla helyett nekem 7es szerepel tahat gyanitom h nem oks. Utbaigazitana valaki hol tudom ezt kiloni?

    egyebkent 320as 80GBos Intelrol van szo, amire 2x dobtam fel 7es Wint egyet tesztbol minden szar driver installal amit alaplap meg ilyen olyan oldalakon kaptam, aztan egy masikat a szuksegesekkel . . . eddig tip top

    elore is koszonom :R

  • radi8tor

    MODERÁTOR

    válasz Hacsek #23050 üzenetére

    Prefetch-et én services (szolgáltatások) alatt szoktam kilőni, sose néztem még registryben.

    ⭐ Stella

  • Gorneck

    titán

    válasz Hacsek #23050 üzenetére

    2. Prefetch és SuperFetch kikapcsolása:

    Start menü/ futtatás keresőjébe be kell írni azt hogy "regedit" A Registry Editor bal oldalán menj a
    HKEY_LOCAL_MACHINE - SYSTEM - CurrentControlSet - Control - Session Manager - Memory Management - PrefetchParameters kulcshoz, és jobb oldalon keresd meg az EnablePrefetcher kulcsot, majd kattints rá duplán. A megjelenő párbeszédablakban a kulcs értékének - az eredeti 3 helyett - adj 0-át. Egyel alatta ott a SuperFetch is azt is ugyan így állítsd be!
    0 - Kikapcsolja a prefetch szolgáltatást,
    1 - Csak a bootolás idejére engedélyezi a prefetch-t,
    2 - Csak "alkalmazásindítási" prefetch engedélyezett,
    3 - Mind a boot-, mind az alkalmazásindítási prefetch engedélyezett.

    A SuperFetch másképp:

    1.Start menü/ futtatás keresőjébe írjuk be: services.msc
    2.Keressük meg az Előtöltés szolgáltatást és katt rá duplán!
    3.Az Indítás típusa legyen Letiltva, majd katt a OK gombra.

    Gorneck#1239

  • #59070464

    törölt tag

    Milyen Windows beállításokat ildomos alkalmazni egy SSD használata során? Én eddig ezeket állítottam be:
    - TRIM parancs beállítása (CrystalDiskInfo-val supported illetve "fsutil behavior query disabledeletenotify" parancsra hozta 0-t a cmd)
    - Kikapcsolva: töredezettségmentesítés, prefetch, SuperFetch és az indexelés.
    - Eszközkezelő/Lemezmeghajtó/SSD-meghajtó neve ablakban a "Házirendek" alatt a "Windows írási gyorsítótárhoz tartozó puffer ürítésének letiltása az eszközön" bepipálása megtörtént.

    Van még valami tweak, amit érdemes beállítani? Amiket eddig átállítottam, azzal nem tettem rosszat? :)

  • Bitlisz

    aktív tag

    válasz pschio #23471 üzenetére

    Én spec kb eszerint jártam el.
    De valószínű a prefetch-t visszakapcsolom.
    És megerősítve, hogy a gép max össz 8GB-ot támogat (2x4GB).

    [ Szerkesztve ]

  • Jack@l

    veterán

    válasz föccer #23521 üzenetére

    Csak elméletben vitatkoznék ezzel, nem mindegy hogy 512k-t 4 Kbytonként 80 cellából olvas, vagy 1 cellából. Gyakorlat viszont azt mutatja hogy nagyon minimális előnye van a töredezettségmentesítésnek, viszont az életttartamot simán megfelezi... :)

    Kérdésem is lenne: prefetch (only applications) inkább jó ha be van nyomva, vagy inkább ne legyen? (Kingston 96-os az ssd-m nem sebességrekorder)

    A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

  • Jack@l

    veterán

    válasz föccer #23523 üzenetére

    Nem azt mondtam, hogy közeleb kerülnek, hanem egy memóriablokk-ba vag cellába, mittomén minek hívják. A lényeg, hogy az a blokk jóval nagyobb a logikai 4K-s ra formatált cluster méretnél (ha jól emlékszem 256, 512, vagy 1024K)
    Lomha az uj firefox indítása most nálam, miután kikapcsoltam a prefetch-et, azért kérdeztem. De már nyomozok a windows disk cache beállítós finomhangoló után, :)

    A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

  • wolandino

    tag

    sziasztok,
    tudja valaki, hogyan kell chrome-ban átírni az előzmények mappát?
    Illetve a prefetch és superfetch leállítása mennyit számít a gyakorlatban?
    Köszi,
    W.

  • wolandino

    tag

    ha az ssd élettartama és gyorsasága érdekében megvűltoztatok pár dolgok, lapozófájl, prefetch, stb. az okozhat gondot a win 7 frissítésekkel?
    van erről valakinek valamilyen tapasztalata?

  • zetecR

    addikt

    válasz knbs #25073 üzenetére

    Mi a se környezet?
    Meg pl prefetch, superfetch ki van kapcsolva?

  • knbs

    senior tag

    válasz zetecR #25074 üzenetére

    se kornyezet? Bocsi nem ertem :) prefetch ez a biosban keresendo?

    64-bit Win 7 van, 24 GB memo(AE-hez hasznalom) I7-920-as.

    Locsi: mar olvasom is koszonom szepen!

    [ Szerkesztve ]

    A bugyi nem a legjobb dolog a világon. De közel áll hozzá

  • Jack@l

    veterán

    válasz samu74 #25260 üzenetére

    Ja, már emlékszek, nálad volt hogy az "ssd" belassította a játékot, érdekes elgondolás, nemtom még mindig hova tenni. Nálam nincs ilyen.
    Illetve lehet igen, ha jó az align és a swap máshova van rakva, prefetch, superfetch kikapcsolva, chipset driver fent akkor abszolut nem kéne előfordulnia.
    (rossz align + a fentiek valamelyike viszont már okozhat ilyet, vagy szimplán egy hibás darabot fogtál ki)

    [ Szerkesztve ]

    A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

  • _csanesz

    csendes tag

    Sziasztok!

    Új rendszert építek (végre), aminek rendszer partíciója egy Kingston SSDNow V+100 96 GB SSD lesz.
    Végigolvastam (újra) Win7-es vonatkoztatásban a ajánlott beállításokat és felmerült bennem egy kérdés:
    A Prefetch és SuperFetch kikapcsolása csak SSD-k esetében ajánlott, ugye? Namármost, a konfigomban 3 HDD is lesz. Azokkal mi lesz? Valahogy úgy tűnik, hogy ezek tiltása globális érvényű, és nem meghajtó specifikus...?
    Ennek ellenére jó tiltani, vagy félreértettem valamit?

  • Jack@l

    veterán

    válasz _csanesz #25275 üzenetére

    Prefetch superfetch sokat irkál a c-re, de javarészt az ott található programokhoz, még nem láttam hátrányt vinyónál se, ssd-nél meg főleg. Még indexelés nélkül is sokkal gyorsabb a wsearch is ssdvel. Emiatt ne parázz. (viszont nem kerregteti feleslegesen, mint régen a vinyót idle-kor...)

    A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

  • ro_bert17

    őstag

    Sziasztok!
    Bár elkezdtem olvasgatni, egyelőre nem lettem okosabb.
    Lett egy ilyen: [link]
    A trim W7 szerint beállítva, a crystaldiskinfo szerint megy is. Az intel (acronis) szoftverével migráltam az előző hdd-m partícióit. Számolgatás után elvileg az alignálás rendben. A W7 ütemezett töredezettségmentesítőjét kikapcsoltam (prefetch-t, superfetch-t és az indexelést egyelőre még nem).
    Nos a kérdésém: magától az ssd gyorsaságától nem f..tam össze a bokám, így mértem egyet: [link]
    Ez rendben van?

  • lalakov

    senior tag

    Elnézést, lehet kicsit hosszú lesz, de nekem szájbarágósan kell beadni a dolgokat, hogy meg tudjam csinálni. :W Remélem lesz valaki, aki hajlandó végig olvasni és válaszolni. :R

    Lassan ideje áttérnem XP-ről Win 7 64bitre, de akkor már legyen teljes a gyorsulás és jöjjön a HDD helyett az SSD. Pontosabban maradna az XP a HDD-n és mellé tennék be egy SSD-t a Win 7(64)-nek. A kérdés melyiket?
    A gépem:
    Asus P5K-E, Intel Q6600, 4 GB/800 DDR2 GEIL, MSI 9800GTX+
    Csak rendszer és a programok lesznek rajta.
    Olvasgattam a topikot az "Átfogó elemzés" leírást és a Kingston SSDNow V+100 96 GB tesztjét. Ez a Kingston árban megfelelne. Mindenképpen kell/ajánlott FW-t frissíteni vagy jó alapból is? Ez a terület nekem kínai :( , olyan SSD kell amihez nem kell hozzányúlni.

    Kezdjük az elején, megvettem az SSD-t beteszem a gépbe. Hová is? Csak "5,25-ös helyem van és egy üres floppy hely, az talán megfelel a "2,5-nek?
    Szóval betettem, bekötöttem.
    "Először is a BIOS-ban a SATA vezérlőjének módját állítsuk AHCI-ra"
    1. Nem gond, hogy lesz mellette egy HDD-s XP rendszer is?
    2. Én 10 évente 1-szer járok a BIOS-ban, szóval hol találom ezt a beállítást?
    Ha ez megvan mentés és kilépés, indulhat a Win 7 lemeze, amiben kiválasztom az SSD-t mint telepítő helyet. A Win 7-t elvégzi a formázást/particionálást (nem tudom mi kell, nem akarom felosztani, maradhat egyben)?
    Felmegy a Win 7, jöhetnek a driverek, amik nincsenek rajta a lemezen :( , így felmentem az ASUS oldalára és leszedtem őket. Csak tudnám mi mire való. Még a hálókártyát és a hangkártyát meg tudom különböztetni a többitől, de a többit... Indítsam el az összes Asussetup.exe-t? :W Lehet jobban járok, ha Eszközkezelőben megadom neki melyik meghajtón találja a drivert és keresse meg maga a megfelelőt?
    Ha ezzel is meglennék, jöhetne ez:
    "Az SSD-nek nincs szüksége a töredezettségmentesítésre, a prefetch-re, a SuperFetch-re és az indexelésre."+ a hibernáció(mert erre nincs szükségem) Hol találom ezeket?
    Ha ezzel is megvagyok, akkor készen is leszek. :))
    Akkor talán már csak egy kérdésem maradt, a CCleanert használhatom időnként a szemét kitörlésére?

    Köszönöm előre is a türelmet. :R

  • Jack@l

    veterán

    válasz Dictator^ #25690 üzenetére

    Superfetch, prefetch, search mehet mind a levesbe, semmi szükség rájuk ssd-nél, az az MS-es csóka nem tudta mit beszél... (arról nem is beszélve hogy vagy 4-5 éves ssd-kel próbálhatta) Azok a fetch-ek arra jók hogy a vinyón sűrűbben indított programrészeket átmásolgassa egy olyan cache file-ba, ami nem töredezett, hogy aztán még egy kis memóriacache-el is megtámogatva "pöccre" induljanak. SSD-n a töredezettség alig számít, megnéztem még a search(off) is jóval gyorsabb(legalábbis a start menüben) mint hdd-n minden bekapcsolva. Nekem ne írogassa a cache fileokat egyfolytában a win, vinyónál is a falra másztam tőle. Virusirtó maradhat a helyén, mert az javarészt csak olvas, attól nem lesz baj.

    A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz Jack@l #25695 üzenetére

    "Superfetch, prefetch, search mehet mind a levesbe"
    Kizárólag SSD szempontjából igaz, viszont az ezen szolgáltatásokat használó alkalmazások szempontjából viszont már közel sem. Ez a kijelentés úgy helyes, hogy csak akkor, ha nem használsz olyan alkalmazást, amelyek ezen szolgáltatásokra támaszkodnak, ezeket (ki)használják
    Pl Outlook és a Windows Search igen komoly kapcsolatban vannak, mint ahogy az 3ds MAX indításán és működésén is tekintélyes nyomot hagy az előtöltés tiltása.
    (Az a registry turka értelmetlen, az előtöltést a szolgáltatásoknál (start->szolgáltatások vagy start->services.msc) lehet tiltani, superfetch néven is erre hivatkoznak, nem másra)

    "SSD-n a töredezettség alig számít"
    Konkrétan semmit, mivel minden blokkot ugyanakkora eléréssel és ugyanakkora sebességgel képes írni/olvasni az SSD. Az időzített töredezettségmentesítést azért célszerű kikapcsolni, mert amit a defragment megcsinálna számára optimálisan, azt a GC úgyis "összekócolja"... :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • deicide

    veterán

    válasz djmisi123 #26266 üzenetére

    Az AHCI módot a biosban tudod beállítani valamelyik menüpontban (ez biosonként változó). A feladat az valóban csak annyi, hogy rádugod, telepíted a windowst és használod. A firmware-t nem kell frissíteni, csak ha valami problémát érzel az eszközzel, ha minden oké, akkor felesleges. Ezen kívül windows alatt érdemes pár dolgot kikapcsolni, erről az első HSZ-ben olvashatsz (automatikus töredezettségmentesítés, prefetch, stb). Ettől eltekintve minden olyan, mintha egy HDD-re telepítenél, csak az érzés más, amikor elkezded használni.

    Live fast - On high - Repentless - Let it ride

  • Wind-Storm

    őstag

    Kíváncsiságból feltettem a samsungnak azt a bizonyos SSD magician gagyiságát...
    Annak ellenére, hogy a superfetchtől a prefetchen át az ütemezett töredezettségmentesítésig mindent kikapcsoltam, hasonló kép fogadott:

    Ez tényleg ilyen szar...? vagy a rendszer ilyen tré?

    [ Szerkesztve ]

  • Jack@l

    veterán

    válasz Müszi #28657 üzenetére

    Prefetch, superfetch, search, swap kikapcsolva? (akkor valószínű garbage collector, vagy virusellenörző dolgozik a háttérben)

    A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

  • KrAt

    veterán

    válasz zetecR #30063 üzenetére

    Nem jó hír.. Mi lehet a gond?

    Friss rendszer, a szokásos dolgokat (prefetch, superfetch kikapcsoltam már, stbstb) megcsináltam, amúgy minden default..

  • HarryPotter

    őstag

    Sziasztok! Ahogy itt olvasom a teszteredményeket, sajnos egyre csalódottabb vagyok. Nálam egy 64 GB Kingston dolgozik, de ezek szerint nagyon gyenge eredményekkel (gép: lenovo x120e, amd brazos e240): [link]
    ahci megvan, prefetch, superfetch nulla, mi lehet a baj...? Vagy ez anyit tud egy laptopban? :F

    az alsó kép a superfetch-prefetch kikapcs előtt, a felső utána (javult valamit)

    [ Szerkesztve ]

    my three wishes to god , the salvation of the souls of mankind , an elevator to heaven and one night with Aphrodite, in no particular order

  • emzeperix

    tag

    Üdv mindenkinek!

    Az egyik kérdésem az lenne, hogy a windows search illetve indexelés kikapcsolása mellett érdemes-e a helyi lemez tulajdonságoknál a "A fájltulajdonságok mellett tartalomindexelés engedélyezése a meghajtón levő fájlokhoz" menüpontot is kikapcsolni? Az OCZ fórumban valahol ezt javasolják.

    A másik, hogy a superfetch mellett a prefetchet is érdemes-e kikapcsolni? Ezt csak egy-két helyen említik.

    A válaszokat előre is köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • Anfänger

    őstag

    válasz emzeperix #30736 üzenetére

    Hi! Igen a prefetchet is érdemes kikapcsolni! Elég sok helyen említik,legalábbis,ahol én olvasgattam. Èn is kikapcsoltam!

    Nichts ist unmöglich? Dann schlag mal ne Drehtür zu! :)

  • zoleeno1

    addikt

    válasz Anfänger #30793 üzenetére

    prefetchet-et ki kell, azt én is úgy olvasom mindenhol. Viszont superfetch-el már bizonytalan vok... Itt is van aki szerint ki kell, van aki szerint nem, akkor most mi az igazság? :F

    Honor Magic5 Pro; konfig: http://zoleeno1.atw.hu

  • Giovanny

    őstag

    Biztos már volt róla szó hogy mit kell ki/be kapcsolni SSD esetén. Én a következőket tettem:
    Kikapcsoltam: Töredezettségmentesítést,hibernálást,indexelést,lapozófile-t lecsökkentettem 400Mb-ra,Prefetch,Superfetch,Windows search (services.msc alatt) Trim aktív.

    Talán ennyi,ha esetleg kihagytam valamit,vagy nem úgy csináltam,kérem javítsatok ki.

    Zero Defect.No Compromise !

  • strebacom

    senior tag

    Sziasztok!

    Van valami olyan program amivel egyszerűen be tudom állítani az windows beállításokat(cache áthelyezés,prefetch letíltás,stb), és müködik force gt-vel is!!
    Köszi!!
    :R

  • Bogyó bá'

    nagyúr

    Sziasztok!

    Egy marha nagy kérdésem volna: az 1. hozzászólásban linkelt Gaabbaa-féle SSD-beüzemelési tippek 8-9. pontjának mi a valós célja? Idézem:

    "8. Prefetch és SuperFetch kikapcsolása:

    Start menü/ futtatás keresőjébe be kell írni azt hogy "regedit" A Registry Editor bal oldalán menj a
    HKEY_LOCAL_MACHINE - SYSTEM - CurrentControlSet - Control - Session Manager - Memory Management - PrefetchParameters kulcshoz, és jobb oldalon keresd meg az EnablePrefetcher kulcsot, majd kattints rá duplán. A megjelenő párbeszédablakban a kulcs értékének - az eredeti 3 helyett - adj 0-át. Egyel alatta ott a SuperFetch is azt is ugyan így állítsd be!
    0 - Kikapcsolja a prefetch szolgáltatást,
    1 - Csak a bootolás idejére engedélyezi a prefetch-t,
    2 - Csak "alkalmazásindítási" prefetch engedélyezett,
    3 - Mind a boot-, mind az alkalmazásindítási prefetch engedélyezett.

    A SuperFetch másképp:

    1.Start menü/ futtatás keresőjébe írjuk be: services.msc
    2.Keressük meg az Előtöltés szolgáltatást és katt rá duplán!
    3.Az Indítás típusa legyen Letiltva, majd katt a OK gombra.

    9. Eszközkezelő/Lemezmeghajtó/SSD-meghajtó neve ablakban a "Házirendek" fül alatt a "Windows írási gyorsítótárhoz tartozó puffer ürítésének letiltása az eszközön" bepipálása."

    Amiért érdekelne: egy nagyon gyönge procival (Brazos E-450) rendelkező Lenovo E125 netbookba tettem át az asztali gépből a régi, öreg A-DATA S596T-64GB-os SSD-met. Jóval gyorsabban indulnak a programok, de még így is néha nagyon lassú szegényke (oprendszer indulása, programok indulása). A gépben 8 GB ram van, swap-file OFF, hibernáció OFF, a fent linkelteken kívül minden ajánlott tipp beállítva.

    Az SSD-t nem óhajtom kímélni, tehát a fentiek erre gyakorolt hatása nem érdekel, csak a valós sebességben mutatkozó különbség. Ennek fényében kikapcsoljam a Prefetchet és SuperFetchet, vagy sem?

    Előre is köszi minden valós tapasztalatot!

    [ Szerkesztve ]

    Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

  • attila9988

    őstag

    Nem rég került hozzám egy ocz agility 3 60gb. Nos, én soha nem voltam egy nagy ssd barát, nem nagyon szeretem az olyan hardware elemeket amire oda kell figyelni. Azt szeretem ha teszi a dolgát, és kész. Ne kelljen nekem élettartam csíkokat nézegetni, meg azon aggódni, hogy akkor ma másolhatok -e még rá plusz 10gb -ot, vagy sem.
    Éppen ezért nem is nagyon tudtam hirtelen mire lehetne értelmesen felhasználni. Annyi biztos, hogy az olvasási sebesség valóban nagyon meggyőző egy ssd esetében, tulajdonképpen ez az egyetlen olyan tulajdonsága, ami miatt érdemes vele foglalkozni, mert ezen túlmenően a sz@rkupac NAND technológia nyűgjei miatt nem igazán ér semmit.

    Többektől hallom, hogy "jajjj de jó van egy ssd -m, de nem akarom tönkretenni, ezért helyezzük át ezt, kapcsoljuk ki azt, meg jajjj a böngésző cache az tönkreteszi, és a page file -t is rakjuk át, mert még a végén írni fog a lemezre. (igaz, ezzel adunk a szarnak egy pofont, hiszen ha átrakom hdd -re, akkor mi a francnak van az ssd?)... stb stb..."

    Aztán pár hónap elteltével így is megy vissza gariba egy csomó... :DD

    És akkor most jöhet az én megoldásom, ami ebben a topikban szentségtörésnek fog minősülni... NEM erre teszem az operációs rendszert. Hogy miért:
    Eddig is több hdd volt a gépben, amik elég gyorsak is, és külön volt az os -nek sajátja, ergo nem nagyon volt gond a műveleti sebességgel ha egyszer az egyiken volt az os, a másikon meg a programok. Oké, a boot idő gyorsabb az ssd -vel, ez igaz. De kérdés hogy mennyivel, illetve hogy tényleg ez -e a legfontosabb dolog... Én szerintem nem. A mostani rendszerlemezem több mint 5 éves, és semmi baja. RENGETEG adatot mozgatok rajta. Ezt csak azért írom, hogy lássátok, van használva a cucc rendesen. Kényelmesen elférek rajta, van hely bőven. Ez fontos. Boot idő is kevesebb mint fél perc. Az os műveletek gyorsak, pláne manapság, amikor van prefetch, meg preload (os függő melyik). Ezzel tehát gond nincs, kímélni sem kell.

    Hol kell igazán a sebesség? Hát a programoknál amiket használok. Tehát az ssd lett a program lemez. Erre kerülnek a nagy méretű programok, amik ezek után megfelelően gyorsak lesznek. Ez így bele is fér 60gb -ba. Az os, és minden átmeneti állomány maradt a hdd -n. A két darab játék, valamint a számtalan apró állományt tartalmazó nagy méretű programok meg mentek az ssd -re, a page file -al együtt.. (igen, a pagefile amit mindenki inkább leszed az ssd -ről, holott ezt a leghasznosabb rátenni, és még csak nem is rongálja túlságosan, a működési elvéből fakadóan.

    Így megoldottam minden gondot. SSD -re nem kell figyelni, a fontosabb programok gyorsan indulnak, a swap is gyors, minden más maradt a régiben. Ha besz@rik, megy vissza gariba, és semmi nem lesz rajta, ami pótolhatatlan, ergo nem kell backup sem róla. A boot vagy 10sec -el lassabb, mint ha ssd -n lenne a rendszer. Na bumm. Cserébe viszont a 60gb -on sokkal több program fér el, és nem kell foglalkoznom az ssd -vel, nem kell bűvészkednem az OS -ekkel sem...

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz Guszti #37606 üzenetére

    Azt nem értem minek a ramdrive. Szerintem ilyesmire nem nagyon jó, hacsak nincs vagy 30gb ramod.
    Ellenben az os sebességével kapcsolatban nincs igazad. Ki is próbáltam ezzel a meghajtóval is, és egyáltalán nem vagyok elájulva tőle. Ennek oka az lehet, hogy a jól bejáratott rendszerem a prefetch miatt eddig is behúzta a ramba amit be kellett neki, és utána alig nyúlt a rendszerlemezhez. Ezzel szemben a programokra meg várni kell valamivel többet, pedig ott jönne ki igazán a lények, hiszen azok használat után jórészt törlődnek a ramból, mert kell a hely a másik programnak amit épp be akarok tölteni.
    Azzal hogy a 60gb csupa hasznos programmal van tele, sokkal többet nyerek, mint az os -el. Persze ez nem azt jelenti hogy egy pl 200 gb -os lemez esetében azt nem lehet rátenni, hanem csak azt, hogy ha választani kell, akkor nem biztos hogy az os -el jársz a legjobban, főleg hogy az ssd megbízhatósága fasorba sincs egy hdd -hez képest. Ez a dolog meg addig nem is fog változni, amíg vacak NAND MLC -t használnak hozzá. Majd ha jön valami ettől sokkal ütősebb, akkor lehet majd megéri a hdd -t nyugdíjazni, de addig biztosan nem. Elvileg van 3 - 4 jelentkező a normális ssd -k megalkotásához, de egyik sem érett meg a piaci bevezetésre.
    Én meg addig is naponta akár 40gb -ot is megmozgathatok a lemezeken akár apró kis pár kb méretűekből is... ;]
    A browser cache is azért van mert kell, nem viccből.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • Guszti

    aktív tag

    válasz attila9988 #37610 üzenetére

    "Azt nem értem minek a ramdrive. Szerintem ilyesmire nem nagyon jó, hacsak nincs vagy 30gb ramod."
    Ha nem használtál még ramdrive-ot, akkor plz ne mondj véleményt róla. Szerintem manapság 16 giga ramot nem pénz megvenni, és abból le lehet csípni ramdrive-nak.

    "Ellenben az os sebességével kapcsolatban nincs igazad. Ki is próbáltam ezzel a meghajtóval is, és egyáltalán nem vagyok elájulva tőle. Ennek oka az lehet, hogy a jól bejáratott rendszerem a prefetch miatt eddig is behúzta a ramba amit be kellett neki, és utána alig nyúlt a rendszerlemezhez. Ezzel szemben a programokra meg várni kell valamivel többet, pedig ott jönne ki igazán a lények, hiszen azok használat után jórészt törlődnek a ramból, mert kell a hely a másik programnak amit épp be akarok tölteni."
    Te is írod, hogy van egy jól bejáratott rendszered, ugye nem azt akarod összehasonlítani egy olyan rendszerrel, ami az első napokban órákat csak dolgozik mint az állat, próbálja kitalálni, hogy hogyan optimalizálja számodra a működést, és minden programindítást akkor húz éppen be a lemezről, míg a másikon ott áll a ramba az egész cucc...

    "Azzal hogy a 60gb csupa hasznos programmal van tele, sokkal többet nyerek, mint az os -el. Persze ez nem azt jelenti hogy egy pl 200 gb -os lemez esetében azt nem lehet rátenni, hanem csak azt, hogy ha választani kell, akkor nem biztos hogy az os -el jársz a legjobban, főleg hogy az ssd megbízhatósága fasorba sincs egy hdd -hez képest."
    Ha kevés a 60 giga, akkor lehet választani kicsit nagyobbat, csak az OS-nek elég 20giga plusz, szerintem ha már beruház az ember, akkor tegye rendesen.

    "Én meg addig is naponta akár 40gb -ot is megmozgathatok a lemezeken akár apró kis pár kb méretűekből is... ;]"
    Ezt egy 60-as SSD is elbírja azért néhány éven keresztül.

    "A browser cache is azért van mert kell, nem viccből."
    Ezt most nem értem hogyan jön ide???

  • attila9988

    őstag

    No... volna egy kérdésem is. Terjed egy olyan városi legenda, mely szerint a winsows 7 superfetch szolgáltatását ki kell kapcsolni, mert az ssd -nek arra nincs szüksége. Na most érzésem szerint ez a nézőpont egy félreértés miatt terjed. A superfetch ugyanis nem egyenlő a prefetch -el. Ez utóbbi, a boot közben betöltendő file -okat optimalizálja, hogy azok gyorsabban töltődhessenek be. Ez valóban felesleges egy ssd -n. A superfetch viszont nem erre való. Az feltölti az éppen üresen álló ram -ot gyakran használt állományokkal, így azokat nem kell a lemezről olvasni, amikor éppen kellenek.
    Nem értem hogy ezt a szolgáltatást miért kellene kikapcsolni, ha egyszer tárolótól függetlenül mindenképpen hasznos dolog.

    Tehát ha valaki a windows 7 -et használja az ssd -n, annak csak az enableprefetcher -t kell(ene) kikapcsolnia, de a superfetch -et nem.

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • #41133696

    törölt tag

    válasz mobal #38505 üzenetére

    A Prefetch és a SuperFetch kikapcsolása SSD-nél lassulást okoz, ezt saját tapasztalatból tudom, miután kikapcsoltam 6-7 mp -el lassult.

    41-41

    és vannak akik megkérdőjelezik egyébként is, mivel olyan bődületes írást nem produkál. Főleg ha az ember csak ritkán kapcsolja ki a gépét, és inkább altatja.

    34-34

    42-42

    46-46

  • Sütiand

    csendes tag

    Sziasztok!

    Holnapután lesz 1 hónapos az ssd-m. A neve OCZ Agility3 120 GB. A többi hardware elem: ASUS P68Z-V, INTEL CORE I5 2500K, 8GB RAM, WD EcoGreen 1 TB HDD.
    AZ OS-em Windows7 ultimate 64 bit.
    Az SSD beszerelése után gond nélkül feltelepítettem a fenti OS-t, majd az SSD optimalizálása cikk alapján beállítottam a szükséges dolgokat (Trim, Prefetch,defrag, stb...). Ezután felraktam az általam használt progikat, majd csináltam egy 128MB-os(ajánlás szerint) RAMDISK-et a firefox cache-nek. Rendszeresen használom a Handbrake progit és a mikrotorrentet, ezeket az 1TB-os HDD-re irányítottam át.
    A kérdéseim a következőek: 1 hónapos használat után az ssd-m ezt a képet mutatja (.
    A 319 GB-os írás nem sok-e ennyi idő alatt? A 128 MB-os firefox cache rendszeresen elfogy majd a CCleaner progival tisztítás után kb 70 MB-ra ugrik vissza. Mennyit kellene beállítanom a RAMDISK-nek hogy ez ne forduljon elő, illetve helyes-e a CCleaner tisztító futtatása?

    Bocs, ha kicsit hosszú voltam, de remélem érthetően fogalmaztam.
    Előre is köszi a tanácsokat és a segítséget.
    Süti.

    [ Szerkesztve ]

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz Pityu. #39838 üzenetére

    "Már csak arra leszek kíváncsi hogyha felteszek valami vírusírtót hogyan regulázom meg"
    Sehogy, de nincs is rá szükség, szóval ezen nem kell meditálnod. A mai SSD-ket ugyanúgy lehet használni(mindenféle SSD optimalizálás nélkül), mint a HDD-ket, mindössze 3 dolog van, amit célszerű beállítani/betartani
    1. Időzített töredezettségmentesítés letiltása az SSD-n(mert SSD esetén teljesen értelmetlen)
    2. Prefetch, szolgáltatás szinten történő tiltása(mert SSD esetén teljesen értelmetlen)
    3. Megfelelő mennyiségű üres hely fenntartása az SSD-n vagy külön Over Provisioning alkalmazása

    Én nem kímélem az SSD-t(nem tudom mennyi volt eddig az írt adat, mert nem ad vissza ilyen infót az SSD), a klónozó tesztnek is szenvedő alanya volt, nap mint nap tesztelgetek rajta különböző szoftvereket, vagy újabb backup/restore/clone alkalmazásokat stb stb. [link]

    rigo88
    Ne a JMicron vezérlőre kösd az SSD-t, hanem az AMD-re(szürke SATA csatik a deszkán). Ha ez megvan, akkor meg ezt telepítsd fel (AMD Chipset) és minden rendben lesz. (Remélem legalább AHCI üzemmódban vannak(legyenek) az AMD sata portok)

    Ha elolvastad volna a bejegyzésem, akkor fel sem merülhetett volna ez a kérdés vaze. ;]

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • Core2duo6600

    veterán

    válasz HXY #39919 üzenetére

    Én ilyen esetre az öreg hdd re bíznám a dolgot, egy progi van rajta, az meg szépen bemászik a ramba a prefetch nek köszönhetően, szerintem nem érdemes erre pénzt áldozni !

    Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

  • Asanto

    tag

    Sziasztok. Egy ilyen csoda birtokosa vagyok: BUFFALO 64GB SATA2 2,5" MicroStation SHD-NSUH64G-EU
    Mostanában homokórázásra lettem figyelmes, főleg a böngészőn (Opera, néha Mozilla).
    A youtube hd videók is szoktak akadni. Van hogy addig fajul a dolog hogy kifagy az Opera. (egyszer már elkezdtem ezt az üzenetet és úgy jártam hogy kifagytam)

    Átnyálaztam az átfogó elemzést, beállítottam a dolgokat (pl: temporary files,prefetch, töredezettségmentesítés), de a "Windows írási gyorsítótárhoz tartozó puffer ürítésének letiltása az eszközön" részt nem sikerült bepipálni.

    Láttam képeket sebességtesztekről és feltűnt hogy az utolsó két írási értékem nagyon lassú.

    Amúgy is egy budget termék, de gondoltam hátha tudtok megoldást a lassúságra.

    Nem tudom mennyit számít, de registryben, majd biosban ahci módra váltottam ide módból. Ugyanaz maradt az érték az újabb tesztnél, ezért nem tudom hogy egyáltalán számít-e milyen módban van.
    Annyit kiszűrtem még hogy a trim-et nem támogatja.

    [ Szerkesztve ]

  • Mankó

    veterán

    válasz smiti #40391 üzenetére

    Én is meglestem most az enyémet. A 4k és 4k qd32-es eredmények nekem is hasonlóak, mint neked az első képen. Viszont nekem sata 2-es slc, de még így is jóval, mondhatni sokszor gyorsabb a rendszerem.

    Az beállítás és gép függő is, Ezen különben én is agyaltam, hogy miért megy egyikben így, a másikban kevésbé jól. Attól nagyban függhet, hogy milyen optimalizációkat állítasz be. Prefetch, Superfetch-eket használsz-e stb. Erről megoszlanak a vélemények. Én is méregettem az elején, de orbitális különbségeket nem éreztem. Most pl. mindkettő ki van kapcsolva.

    [ Szerkesztve ]

  • attila9988

    őstag

    válasz Tirexi #40558 üzenetére

    6 év alatt nem volt rá szükségem akkor most sem lesz.

    Ezt mondják azok is, akik nem kapcsolják be a biztonsági övet... ;]

    Az, hogy ki hogyan barmolja el a rendszerét az az ő dolga és az olyanok meg is érdemlik

    Én ezt megértem, és még egyet is értenék vele, ha valami nehézkes megoldásról volna szó. Csak hogy a windows rendszervisszaállítás megoldása egy csaknem észrevétlenül működő szolgáltatás, aminek semmilyen hátránya sincsen, ezért nem igazán tiszta hogy miért kellene kikapcsolni, vagy milyen gondot okoz neked a hétköznapokban.
    Ha kaphatsz egy plusz biztonsági "kapaszkodót" akkor miért kellene azt elhagyni? Csak mert pár agyatlan szerint ezzel megnövelhető az ssd élettartama? Elárulom neked, kb semmivel nem lesz hosszabb életű ha egy ilyen kisigényű alkalmazást kikapcsolsz, és semmilyen hasznod nem lesz ebből. (ha meg nem akarsz írni az ssd -re, akkor mi a fenének vetted?)

    Sokan azt sem tudják mi az a Csoport házirend vagy az msconfig. Ezekben én már csukott szemmel ellavírozok és csuklóból kapcsolom ki a haszontalan memória zabáló programokat mint Előtöltés meg Windows Search és társaik. Feleslegesek, sőt SSD-n ki is kell őket kapcsolni. (angol weboldalak szerint)

    A windows search az egyáltalán nem haszontalan, és bár vista -n kezdeti időben sz@r volt, de manapság semmi baja. Egy indexelt adatbázis mindig sokkal gyorsabb, mint akármelyik ssd, ÉS a hdd -n lévő tartalmat is érinti, így mindenképpen hasznos. A sok idióta aki mindent át akar helyezni a hdd -re, az találja ki ezt a sok marhaságot is. (mi a francnak az ssd, ha nincs lassan rajta semmi???) A prefetch, és a superfetch, valamint a defrag tényleg nem kell, bár előbbiekkel azért még van pár érdekes kérdés, pl hogy ha neked van hdd -d is, akkor pont nem biztos hogy jó ha a superfetch -et is kilövöd, mert az bizony betöltene előre sok hasznos dolgot a hdd -kről is, ami viszont hasznos. Ezzel szemben a sok hülye meg elkezd ramdisk -ekkel trükközni, holott ott van a megoldás ami automatikusan működne, és nem rövidítené meg az ssd -d élettartamát SEMMIVEL. Ami tényleg nem kell, az a prefetch. Az valóban haszontalan ssd -n.

    SSD esetében meg úgy tudom, hogy tilos futtatni mert csak tönkre vágja arra való a TRIM funkció ami ezt helyettesíti.

    ŐŐŐŐŐŐ itt van egy nagy tévedés. A trim -nek semmi köze a defrag -hoz. Az igaz hogy ssd -t nem kell töredezettségmentesíteni, de a trim -nek ehhez semmi köze.

    Tehát. A rendszervisszaállítás hasznos, és ha neked nem kell, azért ne terjeszd el nagyon hogy kapcsolják ki, mert........ mert marhaság. Bocs. :D

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • J.J. András

    őstag

    válasz Faterkam #40956 üzenetére

    nem, a BIOS-ban ha van ilyen amit írtál, tedd Disabledre, ahogy radiátor írta, mert akkor megy.
    Amúgy nincs RAMDISK-ed, ami tölti bootoláskor az image-fájlt ?
    vagy a superprefetch vagy prefetch ki van lőve, és vinyóról töltődik az OP-rendszered ?

    üdv :R

    '' ...Client Estwood bekaphatja, hóóó....''

  • vati182

    aktív tag

    Az lenne a kérdésem, hogy végig olvastam, itt az összes ajánlott beálítást
    "SSD beüzemelése a gyakorlatban!"
    most ott tartok, hogy a böngészési előzmények, áthelyezése merevlemezre, az előttelevőeket már megcsináltam, viszont itt bajban vagyok, mivel laptopról van szó, mint előzőekben is már írtam, ezért csak az ssd lenne benne, viszont akkor, hogyan helyezem át a böngészési előzményeket külön HDD-re mikor, az csak usb-n van csatlakoztatva néha néha amikor kell.
    Azt muszáj áthelyezni valahova?

    meg ez mi fontos kikapcsolni?
    "Prefetch és SuperFetch kikapcsolása"

Aktív témák