Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Márton111

    aktív tag

    válasz zonusz #14942 üzenetére

    Azt látom lényeges különbségnek, hogy 80 fogú, vagy 24 fogú fűrészlapot kapsz (fogak számától függ egy lap ára, ez dw gyári lapnál kb tízezer Ft különbség, mert a dw drága,adnak-e egyéb tartozékot, pl.: 2db anyagleszorító,és e 3 tétellel a 30000Ft árkülönbség a 2 üzlet közt létrejött...Ami ez összeg felett van az a tényleges kedvezmény :)

    [ Szerkesztve ]

  • Márton111

    aktív tag

    válasz zonusz #14945 üzenetére

    Biztos vagyok benne ,hogy egy századmm pontossággal vágó kiváló gépet vettél.
    (Magam is dw,t vettem,olyant választottam,ami 300mm-t vág át derékszögnél,így igen.alkalmas keresztvágó fűrésznek, (az anyagot átfordítva 500 mm-t is lehet vele pontosan, szépen vágni)azonfelül fejező gérvágó, tehát csapvállazásra is kiváló) .
    Amit vettél,az könnyűfémre is, fára is alkalmas.Az ára is jó, úgylátom.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #14942 üzenetére

    Az az érdemi különbség, hogy a 702 csak elfordítható, a 703 dönthető is.

    Beköltözik vele a műhelyedbe egy annyira pontos gép, amiről álmodozni se mertél. Imádni fogod!
    Nem tudom, hány tíz komolyabb gépem közül két darab van, amire azt tudom mondani, hogy jobbra meg se tudták volna csinálni. Az egyik a Festool domino-ja, a másik pedig a DW702.

    Én is nem ismétlődő nagy akciót fogtam ki vele, 80 alatt vettem. A 703 listaára alulról súrolja a 200 ezret - mondjuk hozzá lehet jutni gyakran 150-ért, de 100-ért a szerencse fia vagy. Jól tetted, hogy nem vártál, hanem gyorsan megrendelted!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #14947 üzenetére

    Nekem egy sűrű fogú Pilana tárcsa van rajta. Kifogástalan, és nagyon finom vágásokat is meg tudok vele oldani. Esetleg ajánlhatom még a Freud-ot, mint a fűrésztárcsák etalonját.
    Azonban ahhoz, hogy tudjunk pontosabban ajánlani, pontosabban kell tudnunk, hogy mire is kell? Mert az tág fogalom, hogy finom vágás.
    Egyébként ebben bbchris a láma. Ha bekukkant, és válaszol Neked, fontold meg a szavait!

    "Eddig Makitákat néztem, de ebben az árban szerintem verhetetlen."

    Használtam egy kis Makita MLS 100 gérvágót. Nem mondom, hogy rossz volt, de ehhez a DW-hez mérve ipari tanuló. Nem volt szerethető. A metebó, az úgy volt szar, hogy amikor megvettem a DW-t, eldugtam egy sötét sarokba, hogy ne is lássam.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Bubi

    csendes tag

    válasz zonusz #15027 üzenetére

    Így igaz. Épp 4 éve történt...

    http://www.bosch-presse.de/presseforum/details.htm?txtID=4019&locale=en

    [ Szerkesztve ]

  • jimy_l

    tag

    válasz zonusz #15027 üzenetére

    Hali!
    Nagy ügy, én is vettem mér Bosch-t meg Freud-ot.. :C

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • mdk01

    addikt

    válasz zonusz #15074 üzenetére

    Használd úgy ahogy azt megtervezték. Nem mondom hogy egészséges és nem is gondolom hogy akkora szerepe lenne egy ilyen körfűrésznél a motorféknek mint egy asztali gépnél, de ez van.
    Élettartam az ugye a használattól függ.

    A 3612C-s felsőmarómba nagyobb motor van és kb 8x ennyit pörög és azt megállítja kb.1-2mp-en belül tehát nem hiszem hogy annál nagyobb az igénybevétele a te szénkefédnek. Ez így nekem 8éve ua. a szénkefe van benne de pl. 3hónapja hozzá se nyúltam tehát nem annyira mérvadó. Használd és kész ne foglalkozz ilyenekkel.:)

  • jimy_l

    tag

    válasz zonusz #15074 üzenetére

    Hali!
    Éleztetni a Boronkainál, és pilanánál érdemes.
    ;)

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • mdk01

    addikt

    válasz zonusz #15076 üzenetére

    Nagyon-nagyon sokat kell sztem azzal vágni, hogy ne bírjon ki ennyit.

    [ Szerkesztve ]

  • Armahun

    addikt

    válasz zonusz #15076 üzenetére

    Azért kell a gyors fék, hogy a következő vágás elött ne kelljen 2 percet várni amíg megáll a lap, hogy pontosan hozzá tudd illeszteni a vágandó anyagot.

    Én pl az esetek zömében nem rajolom be, hogy hol kell vágni, csak ráteszem az anyagra a mérőszalagot hozzáhúzom a lapot és úgy vágom.

    Különben ha mágnesfékes azt ki kehet kötni a kapcsolóból, de nem érdemes.

    [ Szerkesztve ]

    Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #15076 üzenetére

    Nos, a fék, és amit én tudok róla.

    Miért kell, ha ott a védőburkolat?
    - Egy gép annál kevésbé balesetveszélyes, minél kevesebbet forog a vágóél akkor, amikor már nem szükséges forognia.
    - Amikor ceruzavonal mentén vágsz, és pontosan rá akarod illeszteni a vidiát, akkor nem szerencsés, ha az mozgásban van.
    - Amikor az ember a vágáshoz illeszti az anyagot, és rezeg a gép, nem lesz olyan pontos, illetve könnyebb álló korongnál szépen a helyére tenni az anyagot.

    Nagyon sokat vágok a gérvágóval. (Csak saccolom, hogy nagyságrendileg évi tízezer vágás lehet - lusta vagyok most szorozgatni.) Elég sokféle gérvágót kipróbáltam, illetve tartósan használtam. A Makita MLS100 épp a fékje miatt került ki a műhelyemből, ugyanis elég hamar elromlott, ami miatt hátborzongató hangon, és igen erős szénkefefénnyel indult el. Egy ilyen fékjavítás nagyságrendileg tíz rugó, ha nem garanciális már a gép. Sok a szervizidő, amit a termelés megszenved.
    A DW702 fékje eddig (úgy két éve használom) teljesen korrekt. De ami még korrektebb, az a védőburok. Annyira kiszámoltan nyit-zár, hogy gyakorlatilag milliméterekkel az anyag fölött nyit ki.
    Ezt a gépet kemény ipari termelésre tervezték. Tudok olyan szabolcsi bútoripari cégről, ahol ugyanez ELU néven húsz év után került először szervizbe - és még akkor is haláli pontos volt.

    Esetenként szoktam kímélni a szénkefét és a féket. A következőképpen kell ezt elképzelni: Gyártani akarok ezer darab csattogó lepkét. Ehhez kétezer kerék kell, ami ugye minimum ennyi vágás. Ilyenkor nem ütköztetem az anyagot, hanem egy gépre rajzolt vonalhoz illesztem szemre. Úgy másfél méteres rudakat szeletelek fel 2cm széles kerekekre. Ez ugye sacc per kábé nyolcvan vágás. Nos, ezt én gépleállítás nélkül végigfecölöm. Így ugye marad a fék is, a szénkefe is.

    Egyébként mdk01 kolléga nagyon jól leírta:
    Használd úgy, ahogy való - ezt a gépet nemigen fogod tudni agyonütni. És igen, éleztetniBoronkay, vagy Pilana, ahogyan jimy_l írta. Ám igen betyárul kell dolgoznod vele, ha mondjuk öt éven belül élezésre szorulna a lapod.

    Valahol itt a fórumon feltettem egy sorozat fotót a DW-hez készített állványomról. Ha érdekel, átküldöm word dokumentumban (csak jelezned kell, hova mehet), miként készítettem el, abban magyarázatok is vannak - mert ide csak szöveg nékül ömlesztettem egy képsort. Annyit róla, hogy a gyári állványa úgy 70 rugó ennek a gépnek, de nem is tud annyit mint az enyém, és nem is cserélném el rá, pedig az enyém csak fa. Amióta szolgálatba állítottam, azóta passzió a gyors ütközőbeállítás és a pontos vágás.

    Használd a DW-t egészséggel - sok kolléga csak sóvárog egy ilyen után.

    Több fa van, mint asztalos!

  • shaft72

    tag

    válasz zonusz #15221 üzenetére

    A kérdés szerintem elveszett a mondatok között legalábbis nekem nem jött át :D

  • Winner_hun

    félisten

    válasz zonusz #15221 üzenetére

    Furnér alá natúr faforgácslap a legolcsóbb megoldás. MDF-et festeni vagy fóliázni szokás, furnérhoz felesleges.
    Az alsó rész frontja is ugyanúgy látszik mint a felső.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • Winner_hun

    félisten

    válasz zonusz #15225 üzenetére

    Ahol nem látszik ott sima bútorlap 2 mm-es ABS élzárással, ahol látszik ott furnérozott bútorlap. Ha már felhoztad a furnérozást. De ha sok felesleges pénzed van akkor a nem látszó felületet is meg lehet csinálni furnérozva.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • shaft72

    tag

    válasz zonusz #15227 üzenetére

    Ahogy tanult kollégám mondta: bútorlap, akár fehér is, ha nem zavar, az a legolcsóbb, az élzárást meg kérd a front színéhez. Front is mehet bútorlapból, egy jobb minta 2-es élzárással, króm fogantyúkkal jól és modernül tud kinézni.

    Korpuszt érdemes lehet akár az Ikeában is nézni, ha nem zavar az élzárás minősége, mert azt az árat még anyagáron sem lehet kihozni a lapszabászatban.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #16491 üzenetére

    Negyvenötezer pénzért. Azért mertem belemenni bátran a csereberébe, mert elmondás szerint vagy három üzemóra lehet benne.

    Igen, ez egy jó nehéz gép. Több, mint öt kiló. Azt is eltaláltad, hogy asztal alá kerül majd - és a fő feladatát ott fogja végezni. Van ugyan egy ilyen nagy dög gépem már, (Soká kolléga csinált nekem kedvet a megvásárlásához tavaly) de akkor nem kellene kiszerelni az asztalból, ha nagy marószárral akarok kézből dolgozni. Első sorban az ereje miatt van szükségem rá. A láthatárra került egy új termék (mezei öregbot), amin nagyon sok nagy rádiuszú lekerekítés lesz. Előzetes számításaim szerint már a próbagyártás visszahozza így (igaz, bruttóban) az árát dimarkésestől. Ezért aztán még azt sem bánom, ha 12,7-es patronnal kapnám meg, mert szerintem ez egyetlen kést fog forgatni, és az asztal alól csak akkor kerül ki, ha vinni kell csapágyat, vagy szénkefét cserélni.
    Hanem a múltkori linkedet elnézegetve elgondolkodtam rajta, hogy jó lenne bekockáztatni ezt a rádiuszkés készletet. Az a baj, hogy nem tudom, miként működik ez a pajpalosdi, nemtom, miként tudom kifizetni, pedig negyven dolcsi vonzó ár. Mosmeg már sajnálom, hogy ez 12,7-es szárral van. Keresgélni próbáltam én ilyet 12-esben, de nem mozgok otthonosan az ebajon. :(

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #16635 üzenetére

    Nem találtam meg hamarjában ezt a 114 406 9-es maró-t.

    Szerintem arról lehet szó, hogy valamelyik másik mérete 12,7 ominózus marónak. Tegnap vettem egy freud rádiuszmarót. Mondom a boltban, hogy kérnék egy 12,7-es rádiuszmarót, mire azt válaszolta a srác, hogy nem tartunk marót, csak 8-as és 12-es szárral. Jajj, nekem ekkora rádiuszú kellene, aminek 12mm-es a szára.

    Általában a harmadik paraméter szokta jelölni a szár vastagságát, de ez nem ökölszabály. A 12 patronba nem megy bele a 12,7-es szár, ebben bizonyos lehetsz. Pláne, ha kimérted sublerral, és 12 a belmérete.

    Nekem pl azt mondta a telefonba az eladó (mert kértem, nézze már meg pontosan a patron méretét), hogy majdnem 13mm-t mért a patron belső átmérőjének sublerral. Nna, gondoltam, akkor vehetek jó drágán még egy patront is bele, mert ez bizony 12,7-es lesz. Megjött a gép. Első dolgom az volt, hogy ezt megnézzem. Hát pont 12 volt a patron mérete. De akkor hogy mért 13-at ez a faxi? Hát a másik végén valóban annyi. De a 8-asnak is ugyanannyi. Szóval rossz helyen mérte.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #16695 üzenetére

    Most is épp ezen munkálkodok. Ha érdekel, akkor holnap lefotózom a részeredményt, azon jól látszik majd a stabil felfogatás écesze is.

    Tulajdonképpen ahány féle marógép, annyiféle felfogatás.

    Bükkfából készítettem zömmel, de van tölgyből is. Az igazi a gyertyán lenne, de olyanom nem volt kéznél.
    Csinálhatod bútorlapból, munkalapból, de annak a tetejére érdemes felragasztani egy 8mm-es bükk rétegelt lemezt, ugyanis a munkalapot el kell véknyítani a marógép alatt, hogy kiérjen az asztal fölé a maróél teljes hosszában. Igen, ki is marhatnánk, a munkalap sok csúszkálást kibír, de elvéknyítva nem túl bizalomgerjesztó, hogy mennyire tartja majd a síkot. Ráadásul egy rázósabb, nekezebb Budget-féle marógéptől be is repedezhet.

    Így oldottam meg a B&D-t például.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #16726 üzenetére

    Most hullafáradt vagyok, de holnap talán írok, teszek be képet a témáról. Vártam, hogy visszajelezz, nem akartam felesleges köröket futni.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #16726 üzenetére

    Ne haragudj, türelmedet kell kérnem. Néhány próbagyártással nem olyan tempóban haladok, ahogy terveztem, ezért este 9-ig, 10-ig dolgozok, amikoris már olyan fáradt vagyok, hogy alig várom az ágyat. Na meg az ember ilyenkor mindent kitalál, csak ne kelljen semmiért visszamenni a műhelybe, ennyi épp elég volt.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #16749 üzenetére

    No, most fotókkal ugyan nem fogok illusztrálni, de szólok néhány szót a maróasztal építéséről - később majd folytatom, és konzultálunk, ha kérdés vetődik fel benned.

    Legelsőként talán járjuk körbe, hogy mikor szerencsés asztalba épített maróval marni, és mikor nem.
    Jómagam azért használok asztalt, mert sok apró és vékony fát kell lekerekítenem. Ebből sejlik is, hogy amikor pici darabot akarunk marni, akkor azt meg tudjuk oldani úgy, hogy nem a dögnehéz gépet mozgatjuk a kicsi fán - amit ugye nem is látnánk a géptől, és a stabil befogatása is kihívást jelentene. Hogy mennyire kicsit? A Festo dominóit is le tudom így marni, akár 4cm hosszú, cca 2cm széles és pl 6mm vastag kis kockákat teljesen biztonságosan - amikor alkalmas hulladékból rögtönzöm, akkor pl egyenként.

    Melléfog ezzel az elképzeléssel azonban az, aki úgy gondolja, hogy prímán fog tudni marni majd hosszú deszkákat így. Miért? Mert:
    - Szakmai kihívás annyira egyenes hosszú élek kialakítása, amit maróasztalon korrektül lehet marni. Nyilván egy ablak gyártásakor a tűrés enged annyi pontatlanságot, ami itt felmerülhet, azonban egy szép lekerekítés mondjuk egy méter hosszon sokkal könnyebb és szebb lesz egykezes marógépet tolva inkább a deszkán.
    - Amikor az anyagnak nagyobb a súlya, mint a gépnek, akkor szintén nincs értelme asztalba épített kézi marógéppel operálni.
    - Mivel ez az asztal rendre kicsi a hosszú anyagokhoz, libikókázni fog tolás közben szegény alapanyag. Készíthetünk ugyan türelmes munkával korrekt asztalhosszabbítást, de arról tudni érdemes, hogy profi feladat jó síkot, jó egyenest produkálni.

    Arról nem szólok, hogy milyen legyen a marógép, mert az már bizonyára adott.

    Most nézzük, milyen elvárásaink lehetnek egy ilyen home made alkotástól. Szerencsés lenne ugye, ha:
    - Könnyű lenne a gépet kivenni, betenni.
    - Könnyű lenne marófejet cserélni az asztal alatt.
    - Kiérne minden maró az asztal síkjából a szükséges mértékig.
    - Könnyű lenne a pontos pozícionálás.
    - könnyű lenne a gép ki és bekapcsolása, a fordulatszám beállítása az asztal alatt.
    - Lehessen gyorsan, stabilan és pontosan stellert (vezetővonalzót) rögzíteni a maráshoz.

    A jó maráshoz alapvető feltételek:
    - Az asztal sík legyen.
    - Az idők során se vetemedjen.
    - Sok munkát bírjon ki, ne kopjon el hamar.
    - A gép tökéletesen merőlegesen álljon az asztal síkjára.

    Arról nem szólok, hogy milyen szerencsés lenne, ha dönthetnénk a marótengelyt, mert gyakorlatilag szinte kivitelezhetetlen - pontosabban szólva ahhoz már igen komoly tervezési és precíz kivitelezési feladatokkal kellene szembesülnünk. Inkább azt jegyzem meg, hogy a lehetséges döntési irány, ami a marás szempontjából szerencsés irány, ott fog nehézséget okozni, hogy a megvezetés is "dől" a géppel együtt, ami tarthatatlan. Jó macerás kiküszöbölni.

    A gép felfogatása legyen stabil. Nagyon fontos ez, mert a gép nagy fordulaton fog menni, és az így fellépő rezonancia akár a géptalp repedéséhez is vezethet. Ahány gép, annyiféle felfogatási módszer lehetséges. Általában megoldás lehet, ha a géptalpról a kopásálló betétet leszereljük, és az ennek tartására hivatott csavarokkal rögzítjük a gépet. Sok gép esetében azonban ezek a csavarok aprók, kicsi keresztmetszetűek ahhoz, hogy a rázkódó gép súlyát garantáltan tűrjék. Ilyen esetekben körmöket érdemes inkább építeni a felfogatáshoz.

    Most járjuk körbe a nyílást, amin által kibújik az asztal alól a marókés.
    - Szerencsés, ha nincs sok rés a kés és az asztal között, mert:
    - a nagy rés nehezíti a felvezetést
    - kicsi darabok marásánál balesetveszélyt jelenthet
    - bekavarhat az esetleges elszívásunkba.
    - Legyen elég vastag ahhoz, hogy stabil legyen, de elég vékony ahhoz, hogy kiérjen a marókés belőle a lehetséges leghosszabb tartományban.
    - Jó, ha vannak cserélhető betétkarikák a kés köré. Ez nem elengedhetetlen feltétel, csak akkor, ha extrém eltérések vannak a használandó kések átmérőjét illetően. Ha egy 6mm széles egyenes kést is fogunk majd használni, és egy 45mm-es fílungmaró kést is, akkor ugye akkora rés tátong a kicsi késsel maráskor, ami nem hogy nem szerencsés, hanem egyenesen tarthatatlan.

    A következőkben végig fogunk menni a fent elég hosszan felsoroltak megvalósításán, de ezt egy másik alkalommal.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #16999 üzenetére

    Persze, már megvannak a fotók is - nem feledkeztem meg rólad.

    "hogy a lap anyagának megfelel-e a konyhai munkalap, vagy kétszer 15-ös rétegelt lemez összeragasztva."

    Teljesen megfelel a konyhai munkalap. Jó vastag, sík, kopásálló felülete van, és szépen csúszik rajta a fa.
    A rétegelt lemezt jobbnak tartom mégis - pláne, ha a legfelső réteg bükk. Nem kétszer 15-öt, hanem inkább háromszor 8-at, vagy 15+8-at ragasztanék inkább - úgy, hogy a 8 legfelül legyen, mert az egy jó távolság (inkább vastagság) a kés löketének elveszítése szempontjából, de még erős. Majd kitérek rá, miként építeném fel, ha fotókat teszek fel, akkor könnyen érthető lesz.

    Felületkezelés:
    Álláspontom szerint lakkozni felesleges. Ugyan vannak nagy keménységű kopásálló lakkok, mégis, én inkább parafinolajjal szoktam beitatni a natúr fát. Egyszer jó favédő, másszor siklik is tőle a felület, harmadszor a későbbi felület felújítás csupán annyi, hogy ismét megkenegetem (egy-két évente) parafinolajjal.

    Ha megírod pontosan, hogy melyik felsőmarót gondoltad az asztal alá, akkor lehet, hogy nem csak általános, hanem kicsit konkrétabb ötleteket is tudok adni. Ha megírod, hogy milyen marásokhoz használnád, akkor az asztal méretét is jobban meg tudom közelíteni.

    Bizonyára hamarosan lesz időm egy kis fotókkal illusztrált ízelítőre.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17002 üzenetére

    Aha, rémlik, hogy neked is DW625-öd van. Ha így van, akkor ejthetünk szót arról, hogy elpostázok neked alapanyagot, és az asztalba építéshez készített sablonjaimat - amikor végeztél, majd visszapostázod. Vagy marjam ki neked, és úgy adjam postára? Hol laksz? - hátha járok olykor arrafelé. Mondjuk az én asztalom abszolút nem univerzális lett, mert tudom, hogy ez a gép egyetlen kést fog forgatni egyetlen beállítással éveken át.

    "Tisztában vagyok ezzel a hibámmal"

    Ezt több aspektusból sem nevezném hibának. Hiba pl, hogy cigizek, vagy hogy a sógorom iszik. Hiba, hogy Stohl Buci megpróbált ellógni, amikor csinált egy csúnya személyi sérüléses karambolt.
    Amikor egy barkácsoló a nagyobbik gépet veszi meg, azzal tisztán egyet értek. Így minden feladatra megvan az eszköze, s ez inkább igényességet jelent, és megspórolt egy komoly gép árát azért a kompromisszumért, hogy inkább emelgeti a nehéz, de mindent tudó gépet. Hanem amikor ugyanezt egy asztalos teszi meg, akinek nagyon gyakran kell cipelnie, akkor kifizette a konditerem árát ugyan egy ilyen DW625-el, de hogy is fogalmazzak: Könnyebb felhúzott szoknyával szaladgálni, mint letolt gatyával.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17002 üzenetére

    Kérdezted régebben, hogy hol rendeltem szorítóperselyt a DW625-höz. Mondtam akkor, hogy a Betomix Kft-től. Ugyan nem perselyt rendeltem, hanem szimplán csak hollandit persely nélkül, valamint műanyag markolatot. Az imént telefonáltak rám, hogy megérkezett, mehetek érte. Meglepően olcsó volt - mindezért br 4 ezer forintot fizettem. Azért írtam ezt, mert akkoriban majdnem megrendeltem az ebay-ról, ahol is kb 6 ezer lett volna csak a fogantyúpár + 10 dollár postaköltség. Itt én meg sem kérdeztem, hogy mennyit fogok fizetni, azt gondoltam, hogy 10 ezer körül ha megúszom, az már jó.

    Itt jegyzem meg, hogy egy ezresért nem éri meg az egyik a perselyt kipiszkálni a hollandiból, és beleroppantani a másikat, ha más méretű szárat akarunk használni. Próbáltam én thomgrande kolléga bíztatására kiszedni, de kézzel nem jött ki, fogóval meg nem mertem kiszedni.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz zonusz #17008 üzenetére

    Egyszer érdemes jól megcsinálni a maróasztalt. Szerintem a gépet ne közvetlenül az asztallaphoz akard rögzíteni, érdemes áldozni egy közbenső elemre. Hogy ezt acélból, alumíniumból, plexiből, stb. csinálod-e, már pénz és számodra rendelkezésre álló technológia választásának eredménye lesz. Ha megnézed, az igényesebb DIY maróasztalok többsége ilyen.

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17019 üzenetére

    "Szerintem sem kell külön rögzíteni, még ha véletlen nem pontos az illesztés akkor sem fog kimozdulni."

    Persze, ebben igazad van neked is, thomgrande-nak is. Egy ötkilós gépet nem bír felemelni a hold gravitációs ereje.
    Van azonban egy szempont, amit talán nem árt figyelembe venni. A marókést be is kell állítani. Ha csak úgy belepottyantod, akkor fog felemelkedni szegény, amikor picit még feljebb szeretnéd segíteni a kést. Semmi gond, kiveszi az ember a lapot gépestől (de itt azért jusson eszedbe, hogy öt kilóról van szó, ellenben négy csavar csupán pár grammot nyom), és beállítja a kést a gyalupadon, majd visszapottyantja a helyére. De ha mégis rögzítjük azt a betétlapot, elég alányúlni a gépnek két tized mm állítása miatt. Vagy amikor a revolverütközőn a következő fogásmélységre kapcsolnánk.

    Ha viszont nem pontos az illesztés, kimozdulni nem fog, de elmozdulni marás közben igen - ami felettéb bosszantó lehet esetenként.

    És mégvalamit:

    Írt már ide kolléga kétségbeesetten, hogy éjszaka kirámolták a műhelyéből az összes szerszámot, kisgépet. Ha oda van csavarozva egy DW625 egy asztalhoz, az nehezebben mozdítható, úgy egyben be se fér a zsákba. Ha meg kivehető, bajolnia sem kell vele annak a megélhetési bűnözőnek, aki hosszabb távra gondolna megélni.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17032 üzenetére

    Mivel már megint későre jár, ismét csak szeletkével törlesztek az ígéretemen - talán lassan összeáll a kép számodra zonusz.
    Mielőtt belekezdenék, két dolgot leírok, míg el nem felejtem:

    "Ilyen megoldás, kivitel még az álmaimban sem szerepel."

    Merj nagyot álmodni! Tapasztald ki, hogy nem létezik lehetetlen. Amit álmodunk, azt tudjuk csak megvalósítani. Gondold át, hogy számodra milyen is lenne a legideálisabb marófelszerelés. Ha ezt megteszed, egy napon arra kelsz, hogy megvan. Ha nem teszed, lemaradsz. Sok esetben az álmaink tesznek minket úgy igazán irányulttá.

    A vas asztal - pláne az öntvény - rendkívül masszív, stabil, örök életű. Ha valaki ilyet készít, néhány dolgot szerencsés tudni még a tervezési szakasz előtt. Lesz, amilyen lesz, de amikor elkészült, már aligha lesz mód átalakításra, újragondolásra, továbbgondolásra.
    Néhány éve mdk01 kolléga felkínálta megvételre a vas maróasztalát (amit a papája, mint lakatosmester igen igényesen készített), benne egy fájintos Makitával, nagy értékű kontraprofil késpárral. Tetszett nekem nagyon ez a tünetegyüttes, az ár sporttársinak volt mondható. Berezegtem rá nagyon. Már majdnem írtam Balázsnak, hogy tedd félre nekem, küldöm az árát máris, és ha arra járok, elhozom. Mivel már úgy éreztem, hogy megvettem, elkezdtem gondolatban helyt keresni neki a műhelyben, és munkafázisokat gondoltam át rajta. Ekkor villant át az agyamon egy felismerés: Lévén, hogy nagyon sokat marok, igyekszek kényelmes, kevésbé fárasztó testhelyzetet felvenni munka közben, magyarul az apró darabok marásához leülök a gép mellé, és mint a varrónők, nekihasalok, és nyomom, nyomom az anyagot. Ezen a vas lapon nekem igen fázni fog az alkarom, a csuklóm. Mégsem lesz jó megvenni. (Igen, Balázs, neked akkor csak annyit írtam, hogy számomra hideg lenne talán még nyáron is, de ha adom a formámat ahogy szoktam, kis híján megvettem akkor hirtelen felindulásból.)
    Viszont ha neked ez az öntvény jönne be leginkább, ne mondj le róla - segítünk megcsinálni. Úgy láttam nem is olyan rég, hogy Soká mint ha éppen ennek az asztalnak az öntőforma negatívját kínálta volna itt ajándékba. Ha így van, akkor csak vissza kell vinned ugyanabba az öntödébe, vagy hozzád közelebbibe, ahol legutóbb homokba nyomták, és két nap múlva már a hátadra is tesznek egy jó negyven kilónyi szép szürkeöntvényt, amit cipelhetsz a síkmaróhoz. Biztos vagyok benne, hogy Soká fórumtárs végigvezet türelemmel, mit hogyan kell csinálnod, hogy az eredmény az legyen, amiről álmodni sem mertél.

    A DW 625-ösöm asztalba van építve, már hadrafogható. De szólok előre, hogy semmi vezetőrendszert nem készítettem hozzá, mivel tudom, hogy ebben a gépben egy félcollos csapágyas rádiuszkés fog pörögni, és előreláthatólag semmi más. Ha nem jön be annak a terméknek a gyártása, amire vettem, akkor majd továbbgondolom ezt az asztalt.

    Mielőtt belekezdenék annak a bemutatásába, hogy miként készült el, előtte felsorolnám azokat a hibákat, amiket eddigi asztalaimmal elkövettem. Tulajdonképpen ezek a hibák tanítottak arra, hogy hol vannak a határok, és mik a hiányosságok - vélhetően ominózus home made DW asztal nem fog újabb tanulsággal szolgálni, mert igyekeztem mindennek elébemenni.

    Előrevetem, hogy minden asztalt nagy sürgősséggel kellett elkészítenem, ezért éppcsak annyira építettem fel mindet, amennyire a feladat megkívánta. Néhány munkaóránál többet még egyetlen asztalommal sem volt módom elidőzni, pedig de szeretnék elkölteni vagy 4-5 napot azzal, hogy végre csináljak egy univerzális maróasztalt, amit nem olyan behúzott nyakkal mutathatnék be, mint a most következőket, hanem büszkén.

    Első maróasztalom úgy készült hogy egy használatban levő viseltes asztalt kisajátítottam a háztartásból, mondván, hogy vis major - nem tudok most helyette másikat adni, de ígérem, hogy talán majd egyszer. Leszedtem a fenyődeszka tetejét, és egy fellelt antikvitás nagyméretű úgy 16mm vastag tömör tölgy lapot rögtönöztem rá. Érdekessége ennek a tölgy lapnak, hogy nem táblásítva van, hanem egy darabból van (volt) kimunkálva. Mindjárt látni fogod, ez lett a vesztem épp.

    Nem egészen fél év múlva középen végighasadt szinte az asztal teljes hosszában. A fotó eléggé hányavetin készült, de talán látod így is. Megerősítettem ekkor alulról, ami meg is állította a továbbrepedést/szétesést. Tudom ugyan használni, de olykor nagyon zavar, hogy megakad az anyag az asztalon. Már egy tized mm-nyi szintkülönbség is elég ahhoz, hogy akadjon. Ilyenkor kicsit megcsiszolom, és megy tovább a munka.

    A második asztalomnál szintén besikerült egy apró, mégis nagyon bosszantó tervezési hiba. Minden esetben szerelek az asztalra külső kapcsolót - többnyire egy kapcsolós hosszabbító formájában. Ez a hosszabbító összeroppanna, ha a stellert egy asztalos szorítóval épp itt rögzíteném faszán. Ezért aztán a szorító menetes szára csak az asztal alatt érkezhet, hogy kikerüljem így ezt az összeroppanást. Sokszázszor kellett már feleslegesen meghajolnom emiatt a kivitelezési hiba miatt.
    Lehetne ezt orvosolni, én tudom jól. Oda kellene csavaroznom még egy kisebb darab lécet, és nem kellene tovább hajlonganom. Csakhát a mi házunkban az a szokás, hogy ha apa megcsinált valamit, akkor az kész, és ami kész, azt minek csinálja tovább? És ez kérlek, kész. Vagy négy-öt éve kész. (Ne röhögj, járhatsz így te is!)

    Van, amikor a kevesebb több, van amikor nem több

    Ezúttal nem több. Jó tiszteletben tartani az ötkilós gépeket - aki nem teszi, annak így be fog hajlani egy vékony bükk tábla. Ha jól emlékszem, 12mm a vastagsága. Ezen így hosszú egyenest már nem lehet marni, csak tenyérnyi apró pószpászt. Javítható ez is persze, csak ugye amit apa egyszer már megcsinált, az meg van csinálva, és ami meg van csinálva, azt minek csináljuk? Vígasztal, hogy ha a Soká öntvényasztala ennyire behajolna, hát azt jó nehéz lenne kijavítani.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17277 üzenetére

    Nekem a két mitabó teljesen egyszerre adta meg magát. Sajnos azt nem számoltam, hány feltöltést mentek, de azt tudom, hogy valamivel többet, mint öt évet. Volt, hogy hetekig napjában többször is kellett őket töltenem, de volt, hogy hónapokig csak azért voltak előszedve, hogy 5-10 csavart behajtsanak.

    Írd már meg, hogy mióta használod ezeket az utángyártottakat, és mennyire vagy elégedett eddig velük.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17287 üzenetére

    Igen, köszönöm - számomra ez légegi információ. Bizonyára nem csak én leszek kiváncsi rá, ha megírod, amikor tönkrementek ezek a felújított akkuk - már ha akkor el nem felejted megírni.
    Ugye, nem keverem a szezont a fazonnal, most 12V 3Ah NiCd, vagy NiMh akkokról beszélünk?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17292 üzenetére

    "lényegében mi a konkrét gond - az alap fóbiát leszámítva - a Mitabó TS250-essel?"

    Jelen esetben az egyetlen gond az, hogy a TS250 nem az enyém, csak használatra van nálam tavaszig.
    Azért mégis a Makitát vettem meg, mert:
    - olcsóbb
    - egy léptékkel nagyobb az asztala
    - a kisebb teljesítményű motor vékonyabb laphoz van kalibrálva, tehát vágáskapacitás szempontjából nem kevesebb
    - használok jó ideje egy Makita szalagfűrészt, aminek a stellerje és a szögvezetője szinte ugyanaz, és az én tűréshatáromba prímán belefér a pontatlansága
    - van rajta csúszószán

    A metebó javára alapvetően két dolgot tudok írni, ahol is a legelső a steller. Két ponton rögzül, tehát fix. A túlvégen csapágyon fut, ami azt jelenti, hogy finoman fut. Magasabb, robusztusabb stellerje van, mint a Makitának. A másik dolog, hogy a szabványos 3,2mm vágásszélességű korongra kalibrálták. Ez akkor nagyon jó, ha szélesebb hornyot, falcot gondol az ember több menetben - vagyishát a Makitánál kevesebb menetben - kifűrészelni. A motorját nem érzem erősebbnek, habár az, de mint mondottam, a Makita vékony lappal operál. Ez kinek előny, kinek hátrány. Feladatfüggő dolog.

    Korai lenne még összehasonlítani a két gépet, mert a Makitát még nem nyúztam meg úgy istenigazából.
    Elsőre tehát azt mondom, hogy a Makita inkább az én feladaimhoz illő konstrukció. Ez nem azt jelenti, hogy az a jobb. Egyet most mondok: Mindkét gép szénkefés - tehát zsebbenyúlós gondozást igénylő, és mint olyan, ennek folytán egyaránt kurvahangosak.
    Bár mindkét géphez elég komoly vidiás korongok dukálnak, nekem szükségem lesz beszerezni célorientáltabb Freud vágótárcsát. Ezt csak az csinálja utánam, akinek ez a plusz beruházás megtérülő dolog lesz. Mindkét gép gyengéjének sorolom, hogy nem alakítottak ki egy kurva százas elszívó csatlakozást rájuk, pedig egyaránt igényelnék.
    Javára kell írnom a metebónak alapban két folgot rögtön a fűrészlap epszilon környezetében:
    - A betét, ami a tárcsát az asztal síkján körülöleli, az egy masszív acél (Ez nekem sajnos eldeformálódott, de nem a matabó hibája, hanem egyengetés nélkül toltam rá 7 centis bükköt, és úgy odavágta az asztalhoz ezmiatt, hogy kajla lett ominózus betétlap.), míg a Makitán egy semmire se alkalmas műanyag.
    - A feszítőék teljesen az asztal alá süllyeszthető. Ez számomra nagy előny lenne pl géptakaráskor.

    Összegezve így előzetesen, én teljesen megértettem Soká álláspontját, amikor ezt választotta az egyébként nem túl széles felhozatalból.
    S amit még most hozzátennék, mielőtt valaki vásárlásra szánja magát: Egyik gép sem a precíziós kategória. (A DeWalt se 200 felettért. Egyébként a DeWalt gépek fűrészelésben kifejezetten élenjárók ebben a kategóriában is, de ezt csak egy nyílt napi néhány perces tesztemmel támaszthatom alá - ahogyan thomgrande fogalmazott tegnap, legtöbb esetben csak otthon, tartósabb használat után bukik ki egy-egy gép gyengéje, korlátja.) Az majd félmilliótól indul. Valahonnan innen indítanám a precíziós körfűrészeket, s ez még csak a belépő szint. Mindezt azért írtam, hogy 100-200 forintért még senki se várjon csodákat. Viszont az aldi-féle csodagéppel való pofáraeséseknek ezekkel azért elébe lehet menni.

    Attól függ egyébként, hogy mire kell egy asztali körfűrész. Kinek mire, ugye. Mert egy házépítéshez, egy garázs összecsapásához, padlás szigeteléshez teljesen elég az aldis, lidis. Azt a munkát meg is oldja, túl is éli. De aki bútort is szeretne vele alkotni, mint pl pali923 fórumtárs, az rögtön az első illesztési kísérlet után meg fogja kicsit harapdálni a körmeit. Szóval ominózus gépek azt a kategóriát fedik le, amivel már ilyen is megoldható.

    Több fa van, mint asztalos!

  • epmd

    tag

    válasz zonusz #17530 üzenetére

    Rétegeltlemez vágásához sűrű fogú trapéz egyenes vagy holkeres lap jó de abból is a nagyon éles,mert szálirányra nem annyira érdekes de keresztszálra igen.ha kicsit is életlen a lap már szaggatni fog.Elővágó nélkül kicsit kompromisszumos megoldás.A felületkezelésről: a viasz erre nem jó. A Milesi és más gyártó két komponenses termékei szórásra vannak kifejlesztve.Hamar el kezdenek húzni az edző miatt és nincs időd ecsettel vagy hengerrel kenegetned mert rádszárad! Ahoz meg drága a lakk meg a lakkozandó anyag hogy utána kezdhessük előröl az egészet! Az elektromos festékvető meg inkább vizes bázisú anyagokhoz jó mert a higítós dolgokat nem porlasztja úgy ahogy kellene,és nem is lehet belerakni úgy tudom.Azt inkább vidd felületkezelőhöz úgy lesz a legolcsóbb!Vagy marad az olaj ,természetesebb a felület meg szebb. Csak a tömény párát mennyire fogja bírni az más kérdés.,de az otthon kivitelezhető!

    [ Szerkesztve ]

  • hnorbert70

    csendes tag

    válasz zonusz #17573 üzenetére

    Üdv. És erről a gépről mit tudtok? Teljesítmény és precizitásról milyen? Valamint van benne hőkioldó, és a motor indukciós? http://www.onlineszerszam.hu/index.php?kat=2&alkat=79&id=234

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17573 üzenetére

    Csak kapkodom a fejem, hogy hol is tartunk most.

    Milyen gépet vettél?

    Szerintem se az MLT100-ban, se a TS250-ben sincs hőkioldó, mégis megbízhatóak, mert jól vannak az erőviszonyok kiszámolítva rajtuk. Persze ezeket is le lehet égetni.

    De hogy elébe menjünk ennek a leégés dolognak:

    Amikor az ember érzi, hogy belassult a gép, és nehéz tolni a fát rajta, akkor húzza vissza, amíg nem késő. Így sosem fog leégni. Azért lassul be, mert olyan feszültség van a fában, ami összefele húz. Ez keményfánál pláne olyan erős tud lenni, hogy egyetlen vágással le lehet égetni egy izmosabb gépet is. (Persze ezek a 4KW-os nagy dögök más kategóriák, de kinek is van pénze sörpadhoz, képkerethez, anyám tyúkjához mégannyi villanyszámlát fizetni, és sokaknak nincs is még 16 A biztosíték se, nem hogy 25A, vagy felette.) Ha visszahúztuk a fát, és újtaroljuk, már jelentősen csökkenni fog a feszültség, hiszen ismét kivágtunk a résből 3mm-t.
    Feszítőék nélkül sose tolj hosszára fát. (És itt jól beállított, és jó méretű feszítőékre kell gondolni.)
    Ha egy fa összefele zár, akkor megteheted azt is, hogy leállítod a motort, bekalapálsz a feszítőék mögött a résbe egy éket, ami nem hagyja megszorulni a fát.

    Ezek egyébként is alapszabályok (egyebek között balesetvédelmi szabályok is), bármilyen jó géped legyen is.
    Úgyhogy ne rosálj be, nem azt jelenti, ha nincs egy gépen hőkioldó, hogy akkor az tehát le fog égni. A Güdére, Einhell-re ez tisztán igaz persze - azokra nagyon ráfér a hőkioldó. Mert a nagyobb vágásteljesítményért nem tették meg, amit meg klellett volna. Egyszerűen rátettek egy nagyobb fűrészkorongot, és úgy már jól hangzik, hogy 57mm-t képes átvágni. De kellett volna vékonyabb lap, erősebb motor, és főleg minőségi vidiás korong is. Meg még sok más is persze, de akkor már ott tartanának árban, hogy mezei barkácsolónak eszébe sem jutna megvásárolni, márpedig az ő piaci részesedésük főképp erre a szegmensre van kihegyezve.

    Mégvalamit:
    Az, hogy nekem évente többször is megáll a hőkioldó miatt, azért alapvetően két dolognak köszönhető.
    - Tempót kell dolgoznom, ha versenyben akarok maradni. A piaci verseny sokszor nagyon késhegyre megy.
    - Tudom, hogy ott van az az áldott hőkioldó, és megvéd a világvégétől. Így az ember bátrabb persze.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17538 üzenetére

    "Erre a pácra olaj mehet?"

    Fejtsd ki ezt bővebben, mert nem értem.
    Vagy arra gondoltál, hogy a mamád ha kiborítja az étolajat, akkor nyomot hagy-e?

    "Valamivel zárnom kéne a felületet, azt már látom, hogy a lakk nem megy."

    Ezt sem biztos, hogy úgy értelmezem, ahogyan Te.
    Zárni a felületet mi elől? Víz elől? Ez egy olajos pác, ami eléggé vízzáró. Azt valószínűleg nem fogja jól viselni, ha hosszú időn át tocsog a víz rajta, de nyugodtan rácsepeghet a szörp, a víz, az olaj (az ecetet nemtudom?), ha feltörölöd, nem károsodik. Talán még annál is jobb tulajdonságokkal bír, mint a gyúródeszka, vagy a vágódeszka. De javaslom, tegyél próbát vele, és akkor nyugodtan döntesz pro, vagy kontra.
    Úgy kell értenem, hogy a lakk nem megy fel erre a felületre fedőrétegnek, vagy úgy, hogy olyan drága a milézi, hogy az nem fog menni?

    "Végül is ha az ember kiküszködik valamit magából, azt jó lenne magának befejezni,"

    Igen, ismerem az ilyen érzelmi megközelítést - vagyis megértelek. Mégis, azt gondolom, hogy a milézit nem első órán tanítják a piktorinasokkal. No, meg ahhoz kell valami belépőszintű priccolófelszerelés is. De ha rászánod magad, menni fog az is, csak óvatosan kell megközelíteni mindent. Türelmesen próbákat fújni mindenféle felületen, és kritikus szemmel visszaellenőrizni a kapott eredményeket. Ami sikerült, az mehet élesben, ami nem, azt addig próbálni, míg nem sikerül.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17587 üzenetére

    Nyugi!
    Teljesen elégedett leszel a TS250-eddel.
    És nem fogod leégetni. Fingattam én azt 50-es bükkel is, meg se kottyant neki. A másik dolog, meg amit írtál visszakapcsoló gombot - szerintem azt a fordítóirodában egy klitorisz szó szerint átfordította magyarra úgy, hogy soha nem is hallott még asztalosszaki szakszavakat. Tele vannak a magyar nyelvű manual-ok olyan nyakatekert fordításokkal, hogy én évek óta egyetlen gépem magyar nyelvűjét sem ütöttem fel, mert már előre tudom, hogy úgy oda fogom csapni a csapnivalót a sarokba, ha beleolvasok, hogy felverem a port, és nem csak mérgelődni, de sűrjen tüsszögni is fogok. De azt gyanítom, hogy az hőkioldót fog takarni. Mert tulajdonképpen a hőkioldó visszakapcsolja a zelektromosságot a túlmelegedett gépről, és mindaddig várakozik a bimetáljával, míg amaz visszahűl.
    A műanyag burkolattól nem kell félned szerintem. Ne ejtsd le, különösen hidegben. Csavarozd szépen az asztalhoz. Ebben a kategóriában nagyon sok más gyártó is műanyaggal oldja meg a burkolatot.

    Persze, hogy szép hangja van. Én nem arra értettem, hogy nem elég polifónikus, hanem arra, hogy fortessimo. Ehhez képest az aszinkron motorok pianoban dúdolnak, a szél hangjait utánozzák.

    Több fa van, mint asztalos!

  • epmd

    tag

    válasz zonusz #17589 üzenetére

    akkor ez egy kész bútor amit egyben készen kellene lakkozni,vagy most fogod csinálni?Nekem egy kicsit nem világos vagy csak átsiklottam valamin? :F

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17589 üzenetére

    "tehát amit ajánlottál pácot, arra nem kell mást "rákenni"?"

    Ez a pác maga olajos.

    Nem bizony. Nem is tűrné, levetné magáról. Nagyon érdekes felületet ad. Kicsit viaszos. És nekem éppen ettől tetszik annyira. Amikor láttam a húgom konyháját ezzel kezelve, kikönyörögtem, hogy hozzon nekem is ilyen mázat az Ikeából. De lehet, hogy csalódni fogsz benne, mert talán más lesz az ízlésed - vagy a mamádé. Ez nem matt, nem fényes, senem selyemfényű, hanem olyan... puha.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17587 üzenetére

    "nem az új olajzöld Metabo."

    Talán ez csak egy félreértés lesz - de lehet, hogy tévedek.

    Egyszer régen kérdezte valaki itt a fórumon, hogy ez a metabo egyszer kék, egyszer zöld, akkor ez is úgy van, mint a Bosch, hogy a zöld a barkács, a kék pedig az ipari minőség?
    Nem tudtam rá válaszolni, de tudtam, hogy itt nem minőségi kategóriát jelöl a szín.
    Aztán egyszer, amikor eltűnődtem ezen, hogy vajon mi a xart akar a metebo ezzel a két színnel, mint ha rájöttem volna:
    A liláskék az faipari gép, a zöld az fémipari. De lehet, hogy tévedek. Minden esetre én még nem láttam zöld színben a TS250-et, vagy valamelyik klónját.
    Hmm, most jöttem rá, hogy ez sem talált telibe. Van gérvágójuk kékben is, zöldben is, és a kézi gyalugép is zöld. Akkor lehet, hogy mégis minőséget jelöl, és egymillióért barkácsgép az automata emelős kombigyalujuk, mert az is kék, mint az elhíresült lézercut gérvágó? :F

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • pali923

    tag

    válasz zonusz #17597 üzenetére

    Én is úgy tudom, hogy nem minőségi különbség van a két szín között, hanem az EB-vel való kapcsolat miatt volt kék.

    Amikor megvettem azt a bizonyos Metabo KS210 gérfűrészt, megkérdeztem, hogy miért ilyen kék a színe, mikor más Metabot csak zöldben láttam. Elővették az Electra Beckum prosit, ahol megmutatták ugyanezt a fűrészt még EB felirattal. (Már akkor gyanakodnom kellett volna :) ) Csak megvette a Metabo a céget, és egyes termékeket csak átcímkéztek. Ma is van ilyen nevű cég a web szerint, de már szűkebb termékkínálattal.

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • epmd

    tag

    válasz zonusz #17597 üzenetére

    Hát igen a pác csak a színét adja neki! Ecsettel meg hengerrel minőséget elég nehéz produkálni lakkozásnál. Még az lenne a kérdésem hogy van e olyan helységed ahol lehetne szórni meg szárítani?Vagy marad az olajozás!

  • epmd

    tag

    válasz zonusz #17607 üzenetére

    több száz éve nem lakkoztak csak politúroztak!A viasz alá valóban kell olaj,de az inkább dísztárgyakra meg rusztikus fenyőbútorra való. Amiket mondok azok keményebb olajok.Én például tömör gőzölt akác konyhán próbáltam ki a Festool surfix olajozó rendszerét. Nekem nagyon tetszik az olaj minősége és így a feldolgozása is sokkal egyszerűbb és gyorsabb .És sokkal gazdaságosabb a lakkozásnál,csak jobban elő kell készíteni a felületet. You tube-n van róla kisfilm nézd meg Festool surfix! Kisfilm alapján simán meg tudod otthon is nagyobb gond nélkül csinálni! :K

    [ Szerkesztve ]

  • epmd

    tag

    válasz zonusz #17610 üzenetére

    igen most már drága.én a szettet 1 éve akcióban még 30 ért vettem.de a lényeg hogy neked nem mindent kell megvenned belőle.Ami kell az a szivacsos felhordó a dobozzal + pár darab tartalék szivacs meg ha minden felületkezelést ezzel akarsz csinálni,akkor 1 ötliteres olaj.ami több száz négyzetméterre elég,tehát gazdaságos.A zöld csiszoló vilest a Kentech-nél van olcsón darabra. Ha a felületet csiszoláskor felvizezed és 320 as papírral csiszolod utoljára,akkor a fehér polírozó gyakorlatilag felesleges.A törlőrongyot meg kiváltottam jó minőségű Zeva wc papírral(nem foszlik) Nyáron készítettem 14 db tölgy furnéros ajtót,(beltéri ajtó,tokkal,borítással)össz felületük kb 90nm,erre nem ment el 2 liter olaj.Az össz költség az ajtókra így mindenestől 25 ezer, lakkból lett volna vagy 80-100 ezer ft ! :K

    [ Szerkesztve ]

  • epmd

    tag

    válasz zonusz #17625 üzenetére

    Az olaj beivódik a felületről is ott kikeményedik gyakorlatilag,a felesleget meg ugye vissza kell törölni olajozáskor.Én nyáron csináltam és akkor volt a műhelyben vagy 36 fok de ,utána se tapasztaltam "kiizzadást" amikor egy hét múlva vittük szerelni! Most január elején vittem nekik fa karnist és néztem az ajtókat,ugyan olyanok voltak mint nyáron. :DD Úgy hogy nekem bevált!

    [ Szerkesztve ]

  • epmd

    tag

    válasz zonusz #17627 üzenetére

    Igen van több gyártó is. Van az Aurónak meg a Biopinnak is olaja sokkal olcsóbban,csak én azt vettem észre hogy eléggé hőmérkséklet függő olaj .Ha meleg van , nincs időd végigkenni ecsettel mert meghúz , és nem tudod visszatörölni a felesleget mert ragacsos kocsonyás lesz.Meg foltos lesz a felület és kezdheted előröl! A Festoé meg ebből a szempontból igénytelen. Az egésznek a lényege hogy az első felvitt réteg után a zöld csiszoló filcel (excenter csiszológéppel)eloszlatod a felületen az olajat és egyben csiszolod a felületet! a maradékot meg letörlöd és makulátlan a felület!Tehát nem lesz szálkás a felület! :)

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17625 üzenetére

    Nyugi, ezek az olajok általában be is kenik magukat viasszal. Olyan vax-féle löttyöt is kevernek bele, ami ad egy sajátos fényt és tapintást. De mondom, próbáld ki. Ha ez az eljárás olyan sok kompromisszumot követelne, mint pl bekeni a ruhát, a Festo nem tudna vagyonokat kérni a kellékeihez.
    Egyébként próbáld meg azt is, hogy veszel a patikában párszáz forintért mezei paraffinolajat (vagy egy decit), és azzal simán bekened egy nap alatt kétszer a felületet próbadarabon. Így kezelik a gyúródeszkát, a vágódeszkát, a fakanalat, a boroshordót, és nem lesz a ruhánk olajos tőle már másnaptól. Alkalmazom ezt az eljárást, mert (relatíve) remekül konzervál, marad a fa színe és erezete - icipicit barnább lesz, de a fehér bükk ettől még fehér marad. Nedves ronggyal könnyen tisztítható, kevésbé koszolódik, jó tapintása van, szagtalan, és persze egyszerű, olcsó és gyors eljárás.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17802 üzenetére

    Jól emlékszel, megvan. Kifogástalanul teszi a dolgát.
    Tudod, azért kell nekem ennyi tenger sok felsőmaró, mert ha csak egy lenne, akkor a fiatalságom rámenne a késcserékre, és a beállítgatásokra. Így aztán asztal alá teszem őket, mindben benne van a saját (egyébként gyakran használatos marókése), be van állítva mind. Így amikor profilt kell marnom, egyszerűen csak bekapcsolom azt a gépet, amelyikben a megfelelő kés van. A DW625 pedig azért kellett, mert D=12,7mm-es rádiuszhoz azért gyengék lennének a B&D gépek. (Bírják, próbáltam, de tudom, hogy nem való azt azzal.) A kis zöld Bosch pl D=9,5 rádiuszt mar az ezer wattjával évek óta. Kicsit nyög tőle szegény, de hat éve bírja. És úgy éreztem, hogy az a 9,5mm már határeset.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17849 üzenetére

    Hö.
    3,5mm lesz az, nem 35.
    Elég még 1,5mm vastag is-ezt viszont feltétlenül merevíteni kell. Tökéletes dolog egy maróasztalra. Csak egy a baj ezzel a bakelittel: Nem minden kereskedő hajlandó vágni egy szeletet a táblából. Egy tábla 3,5mm vastag bakelit súlya lehet vagy 8-10 Kg szerintem, de ha valaki (pl thomgrande) ki tud segíteni, pontosítson. Ha nem tévedek, akkor a táblaméret 1mx1m. (Én egy 20cm-es csíkot vághattam magamnak a boltban belőle, és hat éve fizettem érte vagy ötezer forintot. Flex-el vágtam, mert nem volt jobb szerszámom, de egy dekopírfűrész szerintem jobb valami fémvágó sűrű fogazású lappal - nem próbáltam persze, csak gondolom. Olyan port kavartam ezzel a manőverrel a vasvilldepóban, hogy az eladóknak még a szempillájuk is kivörösödött tőle - gondolom, hova kívántak szegények. Szóval nem olcsó. De jó, nagyon kopásálló, és jól is csúszik.)
    40x40-nél én már inkább merevíteném - biztos, ami biztos. Meg aztán ha van alatta egy valamiféle tábla, akkor a gép beültetése is jobban megoldható.
    Amit eddig láttam textilbakelites megoldást, mind arról szólt, hogy van egy merev, stabil felület, amire rá van téve egy vékonyabb bakelitlemez - a terhet tehát nem a bakelit hordta.
    De nem vagyok biztos szinte semmiben, amit fentebb írtam (kivéve persze, hogy kopásálló és jól csúszik), ez csak beérzés.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17853 üzenetére

    Télleg. :U

    Nna, ez alá nem kell 40x40 cm-nél merevítés.

    De vajon mennyi az annyi? Mibe kerül ebből egy alkalmas darabka? Van súlya a bakelitnek, azt tudom, de hirtelenül nem leltem egy fajsúlytáblázatot. (És ez a tábla nem is 1mx1m)
    Ki kellene kérdezni az ügyfélszolgálatot, úgy okosabbak lennénk.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thomgrande

    tag

    válasz zonusz #17853 üzenetére

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

Új hozzászólás Aktív témák