Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #5708 üzenetére

    "Mi az oka, hogy még mindig parkolópályán van az eszköz?"

    Tulajdonképpen két fő oka van, de akad más is. Egyik, h ez nem úgy működik, mint egy elektromos kézi készüléknél, h elszaladok a boltba, bedobom a kosárba, hazahozom, és már mehet is. Ahhoz tényleg ki kellene találnom, hol legyen a kompresszorom helye, h ne halgassam. Ki kellene építeni egy vezetékrendszert, és a spirálcsövet fentről lelógatni, mert akkor tényleg az történne, amit Márton111 kifogásolt. Téphetem magam után a tömlőt. Annál a vezetékes fúró vezetékje kevésbé zavaró. De nem is ez a rosszabbik akkor, ha nem a falon megy a cső, hanem az, h akkor minden használat után el kell pakolni, mert ha rálépek úgy, h a hónom alatt van épp egy méretes kétcolos bükkfa, hát kitöröm a nyakam.
    Be van az tervezve, h a levegőt beépítem a műhelybe, de régóta nincs időm ilyesmivel szarakodni. Más is kerül rá, mint pl tűzőgép, ütvecsavarozó, persze festékszóró pisztoly. Majd ha egyben lesz minden, fúrógép is lesz ilyen. Most sokkal előbbre való dolgaim vannak, mint pl a jövő évi új termékek kermiztetése, gyártási dokumentációk elkészítése. Ezek nélkül nem lehet dolgozni, levegős fúró nélkül igen. A kocsit ki kellene cserélni nagyobbra, mert már azt is kinőttem. Találtam a nyáron két jó vételt is, de nem volt időm autócsereberével kínlódni. Anélkül se fog igazán menni jövőre a munka.

    A hengerrel lakkozáshoz többet segíteni én sem tudok. Amit tudtam, leírtam. Csak ezt a lakkot használom, de szerintem Vikusznak ez túl matt lenne. Egyáltalán nem látszik a fán, h be van vele lakkozva.

    Segítenél rajtam, ha megmondanád ennek a Jafholz-nak a pontos címét. Ha azon a környéken járok, beírnám a GPS-nek, h vigyen csak oda, mutassa meg nekem. Előfordulhat, h ezért az infóért a hólapátszezonban igen nagy hálával emlegetném a neved. Mindenképp látni szeretném, még ha csak középső rétegnek alkalmas, akkor is.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5709 üzenetére

    Gondolt át ezt újra, Márton, mert hosszan ragozod a sületlenséget.
    Ha valaki évi 5.500 pénzt költ csak a kompresszor víztelenítésére (ami egyedül a festésnél kulcskérdés, ahhoz meg felesleges manőver, hiszen méregdrága vízleválasztót kell iktatni a rendszerbe, ami automatikusan működik), az akkora nagy ipari termelést vág le, hogy ez az évi öt rugó neki annyit sem jelent, mint neked öt forint.
    A kompresszorokhoz, és a levegős dolgokhoz nem sokat értesz. Egy olyan kompresszor, amit 3 kilowattos motor hajt meg, húsz másodperc alatt termel annyi levegőt, amivel egy levegős fúrógép jó negyedórát dolgozik keményen. Ennél olcsóbban egyetlen elektromos fúrógép sem tud működni. (Gépeim zöme 1-2 KW-os. Nem is mennek keveset, és még erősebb gépekre törekszem, (ma délután pl a körfűrészem kétszer oldott le, mert túlmelegedett a 2 KW-jával) de átlagosan havi 10-ből kifizetem a villanyszámlát. Nem kell hát úgy betojni egy 3 KW-os forgómotortól, pláne, ha az 3 fázisú.)
    További előnye a levegős gépeknek, hogy képtelenek erőlködni, akár egy gőzmozdony. (S most nem az én limlom furataimra gondoltam.) Inkább eltörik, mint hogy lassuljon kicsit is.
    Nagyon tartósak. Nem ég le, nem lesz szénkefés, nem is melegszik. Mennek megállíthatatlanul és olcsón. Hidd el, nem véletlenül alkalmazza az ipar.
    Ugyan igazad van abban, hogy egy asztalosműhelyben nem egy megszokott látvány a levegős fúrógép, mdk01nek pedig abban, h minden valamirevaló asztalos műhelyben ott van legalább egy kisebb kompresszor, azonban észrevett valamit Balázs, amit Te nem: Az én műhelyem inkább hasonlít manufaktúrára, kisebb termelőüzemre, mint asztalosműhelyre. Mások a léptékek, és mások így az optimális megoldások. Sorozatgyártásról lévén szó, itt a másodpercekért folyik a harc, az elérhető maximális darabszám előállításáért a legrövidebb időn belül. Ezzel lehet a piacon feljebb kerülni, vagy kiesni onnan. Egyik alappillérem, hogy mindent ki kell próbálnom, és mindenre nyitottnak kell lennem. Kevés itt elképzelések alapján döntéseket hozni, vagy pedig drága. Számolni, mérni kell folyamatosan. Egy üzemszervező ma divatos szavával élve: Monitoring controll.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #5719 üzenetére

    Emlékszem, egyszer idéztem Neked egy marxista-leninista dalocskából: "Hej, te eleven fa gircses görcsös ága, te drága"
    Azt hittem, gondolkodtál rajta. Most idézték Neked a Pallas nagylexikonát.
    Gondolkozz: Nem lehet, hogy aki az iskolában beléd sulykolta ezt a dolgot, annak némileg kocka feje volt? S ezáltal a tanítványainak is?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5725 üzenetére

    Köszi a linket!

    Évekig asszisztáltam egy ládaszegező üzemnek. (raktáros voltam, és egyebek között őket szolgáltam ki) A rendszer tervezésénél, kiépítésénél jelen voltam. Egy kompresszor nyolc tűzőpisztolyt (Atro) szolgált ki. Folyamatos munka mellett úgy ötpercenként kapcsolt be a gép fél percre.
    Nem azt írtam, h 20 sec alatt feltölti a tartályt, hanem azt, h egy levegős gép negyed órai levegő igényét 20 sec alatt megtermeli. Ez gyakorlatilag annyit tesz, h a feltöltött tartály esetén folyamatos munka mellett a kompresszor 15-20 percenként fog bekapcsolni és szűk fél perc alatt végez a dolgával. Ennél persze vannak rosszabb hatásfokú kompresszorok, ám ez még nem is a mai csúcstechnológia.
    15 rugóért még nem létezik jó szórópisztoly. Nekem van egy (nem a legprofibb), 70 rugó volt.
    Jelek szerint kollégáid sem sokat értettek a légrendszerekhez. Ha egy vízleválasztó mellett a pisztoly pöködi a vizet, akkor ott vmi nem stimmel. Vagy valami hobbi vízleválasztót tettetek rá. A legolcsóbb hasznavehető vízleválasztóra ruháztam be, ha jól emlékszem 30 rugó volt, de jobban jártam volna, ha veszek inkább használtan 50-ért egy komolyabbat. Vizet ezzel se pökött még a pisztoly soha. Csak akkor működtetem a vízleválasztót, ha hígítós festéket v lakkot szórok, különben kikerülöm egy váltócsappal.
    Az is egy dolog, h ha a rendszer legmélyebb pontjára teszed a tartályt, és a tartály alján van golyósszelep, akkor egy víztelenítés kb 3 sec, és tíz, húsz liter levegő. Persze kényelmesebb, h kiengedünk mindent a rendszerből esténként használat után, de felesleges is és drága is. Ezt bőven elég havonta egyszer eljátszani, de azt is csak hideg időben.
    Ha valaki 200-ból kiépít egy jó levegőrendszert, az amatőr, és abban ringatja magát, h jó légrendszere van.
    Relatív dolog, h mit nevezünk drága mulatságnak. Pici kapocs lövéséhez 30 alatt adnak profi tűzőpisztolyt. Az már drágítja a dolgot, ha olyan helyre is be akarsz vele férni, ahova egy üvegező kalapács nem fér be.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5729 üzenetére

    Ismétlem, most nem akarok levegőrendszert, se légfúrót, mert még nem nőttem fel olyan nagyra, h annak az előnyeit ténylegesen ki is használjam. Most azért keresek kicsi és megbízható fúrót, mert nem bízok ebben a kurva AEG-ben. A megáll, tudnom kell, hova szaladjak, mit kérjek, mert nem állhat meg a munka, amíg szervizelik. (Ha egyáltalán szervizeltetem majd. Benne van a pakliban, hogy kivágom a kukába, és elfelejtem egy életre ezt a fúrógép bizonytalanságot.)

    Jómagam eleinte idegenkedtem az akkus gépektől. Aztán, hogy kifejlesztették a jó akkus rendszereket, és vásároltam belőle, hát már kedvesebb a szívemnek, eszemnek akkus géppel termelni. A Makita azzal nyert meg magának, h itt a fórumon többen is jelezték, az akku már hatodik éve kifogástalanul üzemel - és nekem is van olyan metibóm, amelyik akkuja lassan tíz éve állja a sarat, igaz, csak 3,6 V.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    Táblásító kézi készülék Madmax fotója nyomán:

    Ha felülre tennénk egy-egy leszorító lécet, nem kellene ez a sok pillanatszorító se:

    gyúródeszka készítés

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5734 üzenetére

    "4db 2,5x 4,5-es élére állított egyenes stafni közé"

    Mi az a stafni? (Gyárilag nem szakmám ez az asztalosság, így folyamatosan bajlódok a szakma német kifejezéseivel.)
    Nem tudod lefotózni a Te eljárásodat? Ha járok nálad, megnézem, hogyan csinálod.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #5735 üzenetére

    :D

    Kezdéskor metebóval szereltem fel a műhelyt. A csalódás majd csak ezután következett. Egyébként ettől a behajtótól tít 4x40 es csavar után már kacska lenne a kezed, és már a harmadik csavar után rémül unatkoznál lassúakat pislogva, mert olyan álmosító a forduatszáma. S racsnija (orsóstop) bár van, de azt nem szabad használni, mert gyorsan a szervízben köt ki.
    Az akkuja jó. Az tényleg kurvajó. Ez a példány már talán ötödik éve muzsikál.

    De megmondom én neked, hol az igazi zavar az erőben:
    Épp tárgyalok, h DeWalt, mitabó, v Felder szalagfűrészt vegyek. DeWaltot kilőttem, mert limlom alu tárgyasztala van, ami 5-10 m3 keményfa felszabdalása után biztosan cserés lenne, ráadásul olyan sarkos az asztal eleje, h megakadna rajta a fűrésznyomnál a fa. Az meg, h Felder, v metebó, hát nem mindegy, h alig 160 rugó műhelyrádióstól (kell a pitsának az a rádijó), vagy 400 talicskakerék nélkül, csiszolóadapter nélkül.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5736 üzenetére

    Bocs a nyelvszaki figyelmetlenséemért, tényleg megszivattalak. A dobozán is jalo.

    Szerintem túlhígítod.Nem mernék annyi vizet tenni bele, de próba, szerencse.

    "akkor már minden meglátszik utána rajta."

    Az utolsó réteget sosem csiszolom. Az már mindig magától jó.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5736 üzenetére

    "bár hajlok az olajozás-viaszolás felé is"

    Nem avatnál be ebbe a dologba? Úgy szépen az elejétől. Nekem nagyon tetszik a viaszolt bükk, de még sose csináltam.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5740 üzenetére

    "Árban milyen kategória ez a lakk?"

    Nem találtam drágának. Ki kellene keresni a számlák közt, mert nem emlékszem pontosan. Úgy rémlik, h 3.500 pénz. Nem szoktam megvenni a hígítóját, mert pont jó a doboz sűrűsége. Munka után a lakkosbödönt folpack-al jól bepólyálom, így nekem egy évig is tökéletes. Biztos tovább is, de nem volt még év, h ne használtam volna el.
    Jelzem előre, h ez annyira matt, h nem is látszik (A teljes száradás után persze. Amikor kened, fénylik, így jól látható, ha buborékosodna.). Figyelnem kell, h amit már belakkoztam, ne lakkozzam újból. A gyalult bükk fényesebb nála. Picikét beopálosítja a felületet. Persze van más lakkjuk is, nem próbáltam még, nekem ez kell. Remélem, nem fogsz csalódni benne.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #5743 üzenetére

    Igen, ezt régebben is írtad. Gondolkodtam is rajta, de nem merem, mert ha eresztene a doboz, aláfolyna mindennek, hát az drága mulatság lenne. Inkább kínlódok a folpack-al, ez is jól megoldja, csak kicsit macerásabb.
    (Ifjú koromban raktáros voltam. Egyszer a culáger néhány doboz festéket fordítva rakott be a polcra. A mínium szép piros balatont csinált a vegyi részlegből. Csúnya látvány, amikor szép lassacskán mindenhova berágja magát a festék. Tanultam belőle. Pedig azok originál, bontatlan dobozok voltak.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5744 üzenetére

    Ühhümm, akkor az a stafni, ami lécnek nagy, deszkának kicsi.

    "Ha az asztal sarkos akkor"

    Nos, amiket írtál, az az üzletben mind átszaladt az eszemben. Vonzó volt az a DeWalt, direkt emiatt átutaztam Debrecenbe (50 km), és letelefonáltam a bolttal, h engedjék kipróbálni. Vittem deszkát, de amint az asztalt megláttam, elálltam a vásártól.
    A sarkosságot nem lehet korrektül megoldani. Vékony eloxált alu profil. Talán 1 mm falvastagsággal. Éle, mint a borotva, hát azon a fűrészelt bükk úgy megreked, hogy na. Az asztal szélére van integrálva (elég pontatlanul) egy vezetősín a párhuzamvonalzónak. S ez a sín akadálya annak is, h legömbölyítsem az élt, és elveszíti funkcióját a vonalzósín, ha rétegelt lemezt teszek a tárgyasztalra, ugyanis a vonalzó néhány tized mm-el van feljebb az asztalnál. Hát olyan vékony rétegelt lemez ha lenne is, már nem járna könnyen a vonalzó. Ok, le kellene mondanom az egykezes, gyors vonalzóhasználatról, és szorítózhatnék fel az asztalra két oldalon vmi stafnit (látod, milyen gyorsan tanulok? :D) Még ha tetszene is a gondolat az idejétbúlt babricsolással, de hát az alu profilhoz ha odatekerem a szorítót, szét is lapítom örökre - ha meg nem, hát nem marad a helyén az avítt divatú vonalzóm. Kicsit többet vártam a márkától is, és ennyi pénzért is. Maga a gép elég fapados. Az én kis Güdém néhány tekintetben felűlmúli a maga húszezer forintjával ezt a negyedmillióról engedményezett őnagyságát.

    A rétegelt lemeznél van jobb eljárás szalagfűrészasztal megbazseválására. Konyhai munkalap. Kurva kemény, lassan kopik, fényes, mint a salamon töke, tehát szalad rajta az anyag, a gyantát pedig egy törlintéssel el lehet tüntetni róla. Cserébe többet veszítel a vágásmagasságból, és ami rosszabb, messzebb kerülsz a vágandó anyaggal a szalagvezető görgőtől. Ha alles zusammen kidobod a régi tárgyasztalt, és munkalapot raksz a helyére, akkor profi minden tekintetbe, kivéve azt, h elveszíted a szögállítási lehetőséget.
    Szóval azt mondtam, nem kell DeWalt! 200 rugóért még butítsam vissza a gépet múlt század eleji masinává, mikor pedig a ma már általános "extrákat" kifizettem?
    Maradt a matabó, v a Felder. (Nem felder az, hanem annak egy olcsóbb vátozata, a Hammer N4400-as. Ezt is Tirolban gyártják, a Felder cég munkája, csak le van fosztva róla a Feldernek járó díj a márkanévért, így jóval olcsóbb. A minősége ugyanaz.)

    Hátha Sopronban kipróbálhatom a jövő héten mindkettőt.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #5747 üzenetére

    Ahháá!
    Ezt a ravszságot akkor nem olvastam. Ha nem is volt írva, jó a szemem, ha írva volt, akkor rossz.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #5750 üzenetére

    A témára emlékszem, csak arra a trükkre nem, h néhány napra fejére állítom, majd visszafordítom, h a kupak száradjon be. Én ezt úgy gondoltam el, h fejtetőn vannak tárolva a dobozok.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5751 üzenetére

    Aha, valamennyire megértettem, Köszönöm!
    S az említett kemikáliákat hol szerzed be? (Amit linkeltél, ott?)

    Nem gyerekjátékra kellene, hanem arra az esetre, ha vmi saját dizájn bútort kellene felületkezelni. A gyerekjátékot paraffinolajjal kezelem, és arra más nem is kell. Az a Kermi vizsgán csont nélkül átmegy.
    Kipróbáltam a paraffint bükk bútoron is. Működik a dolog. Időtállónak is tűnik, és nekem ez gyönyörű is. Tettem paraffint próbaképpen nyír rétegelt lemezre is. A hatása megvan, de a nyírt nehéz tükörre csiszolni. A dolog elmegy, elég pofás is, de porfogó a felületi egyenetlenségek miatt, és az olajhoz jól oda is tud tapadni a por. Magyarul nehezen takarítható.
    Adnak az Ikeában is jóféle pácnak nevezett faolajat - jó drágán (kb 4 rugó/liter)-, de megéri mégis, mert nagyon kellemessé teszi a bükköt. Könnyen takarítható, bársonyos tapintás, gyönyörű szín - mindez egyszerű, gyors, könnyű felhordás mellett. Ha érdekel, kipuskázom a nevét, mert nem jut eszembe.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5755 üzenetére

    "mert van, akit a világból ki lehet üldözni vele."

    :D

    Például engem. Frászt kapok a kókusz, meg a barack sampontól is, és a mások szobában is megérzem, ha életem párja bekap egy poshadtdinnye mentoszt.

    A narancsolajat azért adagolják, hogy terüljön is, ivódjon is az anyag, és maradjon naturális.

    Jó lenne máris kipróbálni az eljárásodat, de sajnos nincs időm rá. Mindenesetre beizgatott a dolog, és mégegyszer köszi az infót. Az ilyesmikért szeretem ezt a fórumot igazán.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5756 üzenetére

    Valójában erre a leírásra vártam titkon. Világos, egyszerű, megjegyezhető és bíztató. Köszi!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ludsimon #5761 üzenetére

    Üdvzletem!

    Ide csatlakozni nem kell se tudás, se bátorság, csak érdeklődés. Elég ha kérdezel, de lassan lesz biztosan olyan is, amit már tudni fogsz, és majd kérdésre válaszolhatsz, véleményt írhatsz.

    A tagság nem stadionnyi, azért van néhány pesti vagány is itt. (Jómagam nyíregyházi vagyok, így nem tudok a kérdésedre válaszolni, de szerintem egy földid se olyan jól informált, h fejből lökje az összes asztalosműhely címét és értékelését.)

    Jó tanulást, és érezd magad jól köztünk!

    Mindkét képed 404-es hibával bedugul.

    próbáld így feltenni a képet:

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5763 üzenetére

    Köszönöm. Ezt jó tudni.
    (Biztosan azért van, mert elég szűkre szabtam a tűzfal bejáratát. Máskor, ha nem jön be valami, megvárom, h más visítson, nem fújok vaklármát. :N )

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ludsimon #5764 üzenetére

    Figyu:

    Bemégy slukkra néhány szimpatikusnak látszóhoz, és megkérdezed ott a culágertől, hogy hogy érzi magát ezen a munkahelyen. Ha jól érzi magát, oda biztosan mehetsz ebből az aspektusból. Akkor már csak a szakmai előmenetelt, sokrétűséget kell kiszagolnod.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ludsimon #5767 üzenetére

    Tiszta logikával és okosan kezded magad felépíteni.
    Szép szakmát választottál. Sok sikert és jó előmenetelt kívánok hozzá.

    "de szerintem már van annyi tapasztalatom, hogy egy nap alatt megtudjam milyen a légkör"

    Lassan a testtel, boy!
    Volt énnekem olyan munkahelyem, ahol három hónap próbaidő alatt sem bújt ki a szög a zsákból - pedig nagyon régóta nem vagyok kezdő.
    Hogy milyen egy munkahely, egy főnök, azt legtöbbször csak akkor tudjuk meg, amikor ott eltöltött évek után másik munkahelyünk, másik főnökünk lesz. És biztos legyél benne: Bárhol leszel alkalmazott, szívás mindenhol lesz. Kérdés, hogy a cumit élvezettel-e, vagy csupán kényszerből dugják a szádba - mert cumi is van keserű, meg mégkeserűbb.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz csemberlen #5770 üzenetére

    Persze, ez is egy nézőpont. Ezért is nem kap teljes bért egy tanuló. Azonban egy dolog kétségtelen: Dolgozik, termel. Ezért bér jár. Egy korrekt mester azt mondja: Nézd, fiam, fizetek neked munkabért abban az esetben, ha fizeted, amit elrontottál. (Így aztán kínosan ügyelni fog erre a részére a dolognak.) Vagy meg fizetem én, egy kereten belül, aztán ha nem tanulsz meg vigyázni gépre, anyagra, ott az ajtó. Válassz!
    És nem kell ott állni egy tanuló mellett. Egy új munkafázisnál öt perc felügyelet és alapos balesetvédelmi hegyibeszéd után magára lehet hagyni. Aki szereti a szakmát, ellesi anélkül, h bármit magyaráznának neki. Mikor vmit nem tud, nem ért, kérdez. Aki nem szereti a szakmát, azt akkor is lapátra teszik még tanuló korában, ha ő (a papája) fizet, csak hogy dolgozhasson.
    Ha engem keresne meg egy tanuló, legkevesebb 30-50 ezret fizetnék neki, de csak miután kitermelte. És ha tényleg jól dolgozik, akkor ennyi bér még csak arra jó, hogy elvegyem a kedvét a becsületes munkától. Akkor emelinteni illik rajta, és minden visszabillen az erkölcsök medrébe.
    A baleseteről pedig ennyit: Minden tanuló jól felfogott érdeke, hogy megmaradjon mind a tíz ujja. Ezt nagyon könnyű beláttatni. Húsz perc munka után meg tudom ítélni, h valaki kellően tiszteletben tartja-e a szerszámélt, a forgó tengelyt, etc. Ha nem tiszteli, akkor vagy villámgyorsan szemléletet vált, vagy ugyanilyen gyorsan bezárja kívülről műhelyajtót. S ahogyan a tanulóvezető nem mehet tanuló korában a 30-as táblánál 31-el, úgy az asztalos inas sem nyúlhat kesztyű nélkül semmihez, nem vetheti a szemét védőszemüveg v plexi nélkül semmire. A gyűrű otthon marad, cigarettázni lehet, de csak a hamuzó mellett ücsörögve, és persze mértékkel. Inni legfeljebb hazafele menet, de azt is be kell fejezni este tízkor. Egy olyan tanulónak, aki komolyan veszi a pályakezdést, ezt mondani sem kell. És ma már (szerencsére) több olyan tanuló van, aki komolyan működik, mint aki nem. Mert még jó és valódi gyakorlattal is nehéz lesz elindulnia önállóan, anélkül pedig gyakorlatilag lehetetlen.

    Hát a másik oldalról ez látszik.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ludsimon #5777 üzenetére

    Tudod, ebben a szakmában a bútorlapos munka nem számít valami előkelő dolognak. Ettől függetlenül annak is soksok trükkje, forsza van. Érdemes elsajátítani, mert szerintem nem létezik asztalos, akitől ne kérnének, rendelnének ilyen munkát. Van, aki ebből él, van (lásd Dósa), aki elvállalja amikor nincs épp jobb munkája, és van, aki már kinőtte, szebben fogalmazva túlnőtt rajta.
    Úgy gondolom, hogy ha oda szegődsz is, sok dolgot lehet ott tanulni. Azt tudomásul kell venni, h a tanulót mindig oda állítják be, ahol a legszarabb munka van. Javaslom, egyet sose felejts el: A legszarabb munka is munka. Tömegek vannak, akik arra is csak sóvárognak. Ne is számíts rá, h azzal kezdik majd a foglalkoztatásodat, hogy az öreg lapszabászt odaállítják a gép túlvégére anyagot leszedni, hogy te megtanulhasd a gépállítást, és tolhasd a bútorlapot. De az elszedő oldalon is mindent lehet látni, megfigyelni, kérdezni, és meglátod, eljön az idő, amikor a főnök meg sem kérdezi majd, hogy meg tudod-e csinálni, amikor az öreg szabadságra, táppénzre ment, hanem kiadja a feladatot, hogy szabd le ezt, meg azt a megrendelést.
    Egy ilyen üzemben termelés folyik. Úgy kell ott működnöd, hogy ne lassítsd, hanem gyorsítsd a termelést. Ha így lesz, mindent kipróbálhatsz majd, amit a forgácslappal csak művelni lehet, de ehhez türelem, és kitartás kell.
    Tény, hogy hamar ki lehet tanulni, és utána már unalmas úgy, hogy másnak csinálod, s nem a saját műhelyed, a saját tervezésed, a saját kalkulációd. De megnyugtatlak: Nem kell innen menned nyugdíjba. Ha ezt kipipáltad, léphetsz tovább.

    Sok sikert, és ne szard össze magad, ha nehéz, tojd le, ha néha megalázó, és fogd fel úgy, h a szakmai tapasztalatodhoz ez is segítség. Másik dolog: Szar, szar így asztalosok között beszélve a dologról, de százszor jobb egy lapszabászatban robotolni, mint mondjuk egy koporsóüzemben remekelni, hiába ott a világon minden kitanulható pedig.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Sanyabá #5781 üzenetére

    Hát az biztos, hogy szerencsésebb lenne.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ludsimon #5786 üzenetére

    "Ez tényleg ilyen valóságos, hogy ilyen kevés az asztalos Budapesten?? :F
    Ez, hogy lehet a mai világban?"

    Sok dologra kell még így rácsodálkoznod ebben a mai világban, míg felnőtté vélsz.
    Keresd azt az aspektusát, hogy ha kevés az asztalos a közeledben, akkor ez nagyon, de nagyon jól fog jönni, amikor végeztél a sulival.

    "netán megutáljam a szakmát ez miatt."

    Aki igazán szereti ezt a szakmát, azzal nem lehet megutáltatni sehogyan.

    "ha esetleg úgy alakul, hogy mégse tud fogadni az Újpesti."

    Így kell! Diplomatikusan és bölcsen.

    "Nem tudja valaki, hogy mennyit kell adnia minimum"

    Fogalmam sincs, bár én úgy gondolom, h ez nincs is törvénnyel szabályozva. Egy dolog fix: Nevén tudok nevezni olyan inast (más szakmában ugyan), aki nem pénzt kap, hanem csillagászati összeget (félévenként negyedmilliót!) fizet azért, h mester keze alatt tanulhasson.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ludsimon #5789 üzenetére

    "Nem gondoltam volna, hogy a mai világban ennyire hiányszakma az asztalos,"

    Ez azért túlzás, h hiányszakma. Fogalmazzunk inkább úgy, h a nagyipar elsorvasztotta ezt a szakmát. Nagyon kevés asztalos képes megélni bútorkészítésből - hacsak nem laminált bútort készít. De az is nehéz kenyér, mert éles piaci verseny van, és Ikea vmint tsai olyan nagyágyúk, akibe nehéz belerúgni. Olyan asztalosok névsorát tudnám fejből hosszan sorolni, akik már elsajátították régen a szakma fortélyait, és folyamatosan megrendelés gondjaik vannak, mert a megrendeléseik nagyon rapszodikusak.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz rétisün #5790 üzenetére

    "konkrétumokra már nem emlékszem"

    Íme a konkrétumok:
    - tűzvédelem
    - érintésvédelem
    - balesetvédelem
    - környezetvédelem
    - zajvédelem
    - alapanyag, hulladék, késztermék tárolása, festékek, és egyéb tűz és robbanásveszélyes anyagok (festékek, lakkok, hígítóik) használatára, tárolására való szabályozások.

    Egyenként is mind szigorúak, drágák, de meg kell, és meg is lehet felelni mindnek.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5794 üzenetére

    "Ha valamit túl pesszimistán mondtam el, majd az asztalosok kijavítanak."

    Sajnos ezen nem lehet mit kijavítani, ez a kiábrándító valóság.

    S az ezt követő javaslatod is bölcsességre vall.
    Talán annyit tudnék még hozzátenni ludsimon számára, hogy akkor elérhetetlen cél csupán egy saját vállalkozás saját műhelyben, ha nem tűzi ki célnak. Ha kitűzi, nyomban elérhetővé válik, bármilyen kilátástalan is a pillanatnyi helyzete.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5795 üzenetére

    "Az informatikusok viszont jól keresnek ,s van is igény a munkájukra"

    Ez így féligazság. (Magam is informatikus vagyok, így hát merem kijavítani.) Vannak informatikusok, akik jól keresnek. (Ahogyan vannak orvosok is, akik jól keresnek.) A többség azonban gyenge átlagbérért dolgozik. Ez a szakma azzal jár, hogy folyton túl kell vállalnod magad, már fiatalon karikás szemmel élsz, ott is csak alkalmazott vagy, és a munkád mindig bizonytalan, mert erre a szakmára az a jellemző, h projektek alakulnak feladatokra. Mikor egy projekt lefutott, nem tudhatod, mikor indul a következő? Vállalkozásban csinálni pedig nem jó szakmaismeretre van szükség, hanem jó kapcsolatokra.
    Budapesten valóban van igény erre a szakmára, de túlképzés van. Itt Szabolcsban gyakorlatilag semmi igény nincs rájuk.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ludsimon #5796 üzenetére

    "Egy vállalkozást beindítani hány millió gépekkel együtt?"

    Nna, ez jó kérdés volt, fiam! Hol szeretnéd? A Rózsadombon, Csepelen, vagy Ohatpusztakócson? Mit gyártanál? Sámlit, sakktáblát, stílbútort, vagy cirkuszkerítést? Milyen gépeket akarsz? Feldert, metabót, vagy hyundai-t?

    "Érettségivel valamennyivel többet keres az asztalos alkalmazott, vagy több lehetőség lesz, vagy miért mondta? :F"

    A picsa tudja, mire gondolt. Meg kellett volna kérdezni tőle.
    Nem keres többet. Alkalmazottként semmiképp. Önállóként talán hangyapucával jobb rálátást szerez a világ egyéb dolgaira is, így jobban tud tárgyalni, kalkulálni és vállalni.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz csemberlen #5797 üzenetére

    Odaírtam ezt is: érintésvédelem. Ami előírás erre vonatkozik, azt mindent be kell tartani. Nem írtam, h a tűzvédelem jelenti azt is, hogy saját tűzoltót kell tartanod (nem tűzoltókészüléket - persze hogy azt is -, hanem tűzoltóbácsit.), hanem csak ennyit, hogy tűzvédelem. Jelenti ott azt, hogy minden tűzvédelmi vonatkozású szabályozót, törvényt be kell tartani. Csak ezt az egy pontot oldalakon át lehetne tételesen taglalni.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ludsimon #5798 üzenetére

    Ez is egy alternatíva. De ne ringasd magad, h a csomagfutárok Rolex órát hordanak, és golfozni járnak.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz csemberlen #5802 üzenetére

    Ez így rémül ijesztő.

    Kérdezze csak meg Madmax kollégát, hogyan lett műhelye? (Az reálisabb, és nem csak elképzelt számítás, hanem megvalósított vállalkozás.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5803 üzenetére

    "Vonatvezető állás azt hiszem nem fizet rosszul, de nem tudom mennyire nehéz ott elhelyezkedni."

    Elhelyezkedni könnyű. Nem is fizet rosszul. Az a 24 - 48 munkarend is stimmel, csak azzal nem dicsekedett a barátja, hogy laksz Pesten, véget ér a szolgálat Szegeden, és 48 óra múlva kezdjél Győrben. Na, és Szajolnál ne hajts gyorsan! Nem fusizni, aludni is alig marad időd, ha gyereket is nevelsz.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz takee27 #5843 üzenetére

    Elvileg minden élezőműhely foglalkozik ilyen pósz-pász dolgokkal is.
    (De ha nem, akkor biztosan meg tudja mondani, h legközelebb hol szerezheted be.)
    Milyen géphez kell? Kiskőrösi?

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5845 üzenetére

    :D talán nem okvetlenkedek ezzel a kedves novellával itt a fórumon:

    Móra Ferenc

    A nagyétkű kórogyi

    Nagyétkű Kórogyi nem volt valami deli levente, akinek vitézi tetteit ország-világ ismerte volna. Jámbor kukta volt a Nagy Lajos király udvarában, s késnél, villánál egyébbel nem tudott hadakozni. Azzal azonban igen tudott bánni. Amelyik sült malacra ráfogta a fegyverét, abból egy porcogó sem maradt meg magnak. De még egy kemence rétest is megevett rá, s egy tarisznya diót azon hajastul elropogtatott utána. Akkor aztán azt mondta, hogy most már elverte az éhét.

    Az udvari apródok sokat elévődtek a nagyétkű kuktával, hanem a főszakács egyszer megunta a tudományát. Megjelentette a királynak, hogy nem lehet meggyőzni a Kórogyi Péter étvágyát.

    - Föleszi az egész udvari konyhát, királyom - panaszolta félig bosszúsan, félig nevetve.

    Lajos király nem szerette maga körül a sok léhűtő népet, de a nagyétkű Kórogyi dolgán mégiscsak elnevette magát.

    - Amúgy békességes, jó fiú?

    - Nem vét az a légynek se, uram király, csak éppen az étvágyával nem bír. Semmit rá nem bízhatok a konyhán, mert amit süt-főz, mind maga éli fel.

    - Sebaj - nevetett a király -, ennyit csak elbír még a magyar király udvara. Viseljétek gondját, hogy panasza ne lehessen ránk. Ritka tudomány az övé, hátha még hasznát is vehetjük valamikor.

    Ettől fogva igazán gyöngyélete volt a nagyétkű Kórogyinak. Most már nemcsak az éhét verhette el, hanem jól is lakhatott kénye-kedve szerint. Ki is gömbölyödött, mint a duda, s mikor az olasz hadjáratba indult Lajos király, gurítani kellett a táborban a nagyétkű Kórogyit, mint a hordót. Rimánkodott is a főszakácsnak, hogy hadd maradhasson ő otthon házőrző pásztornak, de azt meg nem indította a könyörgés.

    - Minden gulyánkat fölennéd, mire hazakerülnénk! Kiinnád rájuk a Duna vizét. Gyere velünk, atyámfia, böjtöld meg egy kicsit a sok dínom-dánomot.

    Nem is szenvedte meg úgy senki az olasz hadjáratot, mint a nagyétkű Kórogyi. Maga a király is akárhányszor csak úgy körme közül ebédelt, s bizony a jámbor kuktának se igen terítgettek asztalt. Csak akkor volt jó neki, ha egy-egy narancserdőbe bevehette magát. Úgy ette az aranyalmát, mint más ember a cseresznyét szokta. Hanem azért mire Nápolyig leértek, csak úgy csörgött már a csontja. Egyéb húsféléhez nemigen jutott az istenadta, hacsak varjút, verebet nem nyilazott. Utoljára pedig azok is kerülték a magyar tábort, annyit riasztgatta őket a nagyétkű Kórogyi.

    Három hétig tartott Nápoly ostroma, mikor a szorongatott olaszok követeket küldtek ki Lajoshoz egyezkedés végett. Nagy kísérettel jöttek a követek, válogatott hadinéppel, szálfatermetű vitézekkel. Mutogatni akarták a magyaroknak, hogy nincs nekik mit félni a magyaroktól.

    Maguk fitogtatására vitézi tornát is játszottak a mezőn, dárdát hánytak, kopját törtek, s utoljára egy toronytermetű olasz levente nekiugrott a tábor mellett legelésző gulyának, fölkapta a legerősebb ökröt, s odatette Lajos király elé.

    - Ilyen legényeket nevel az olasz föld, magyar urak! - fordultak oda kérkedve a nápolyi követek a királyhoz.

    Csudálkozó morgás futott végig a magyar urakon, Lajos király azonban kicsinylőleg legyintett a kezével.

    - Különbet tudnak ennél a magyar legények! A legkisebb kuktám is megeszi azt az ökröt, amit ti megemeltetek!

    Az olaszok nevettek a tréfán, azonban Lajos király komolyan előparancsolta a nagyétkű Kórogyit. Éppen sáskákat szedett az istenadta a mezőn, s átkozta az olasz földet, hogy különb húst nem terem.

    - Készülj az ebédre, Péter fiam - mondta a főszakács -, meg kell mentened a magyar becsületet. Meg kell enned az ökröt.

    Azt mondta rá Péter kukta, hogy ő arra mindig készen van, csak az ebéd készen legyen. S addig is, míg elkészül, megevett elöljáróba két kukoricakenyeret. A követek közül pedig az egyik kiment a konyhába, vigyázni, hogy elkészítik-e az egész ökröt. A másik meg odaült a nagyétkű Kórogyi mellé, hogy ugyan hova teszi azt a tenger húst.

    Hát biz azt nézhette egész estig, ahogy Péter a gallérja mögé hajigálja. Remekelt a főszakács, csinált vagy harminc fogást az ökörből. Sütötte pecsenyének, főzte becsináltnak, készítette borsos lével, tárkonnyal, tejfölös mártással, gyömbérrel, kavarta káposztával, keverte mindenféle fűszerszámmal. Péter pedig ette lélegzet nélkül, az egyik szája végén tömte befelé a húst, a másikon szórta kifelé a csontot, s mire mindent leeresztgetett a horpaszába, alig látszott ki a csonthegyek közül. Akkor aztán azt mondta nagy alázatosan:

    - Tán hozhatnák is már azt az ökröt, mert ez a sok mindenféle pósz-pász majd el találja venni az étvágyamat!

    Lajos király olyan jóízűen nevetett, hogy a könnye is kicsordult bele, a követek pedig ész nélkül takarodtak vissza Nápolyba, s kinyitották a város kapuit a magyarok előtt. Olyan emberekkel nem lehet harcolni, akik közül a legalábbvaló is egy ökröt eszik meg egy ültében, s még akkor azt kérdezi, hogy hol van a többi.

    Így vette hasznát Lajos király a nagyétkű Kórogyi tudományának, s volt rá gondja, hogy többé ne kelljen neki tücskön, verében élni.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5848 üzenetére

    Jól jött le, azt is jelenti. Valahogy így: apróság, encsembencsem

    Abban igazad van, h egy jó szalagvezető, nem kifejezetten apróság, ha az árát tekintjük, ám ha hozzávesszük, h azon szalagfűrészek ára, amelyekben preciziós megvezetés van, horribilis, hát talán mégis belefér ez a szóhasználat.

    "Soha nem hallottam máshol, csak tőled. Hangulatos szó egyébként."

    Móra Ferenctől, kedvenc novellistámtól loptam, nem saját "találmány". :N

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz takee27 #5850 üzenetére

    Oké, legyen!
    Ez például kicsit drága, de nem írtad meg, mit is akarsz? Milyen szalagfűrészhez kellene?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz takee27 #5850 üzenetére

    Ha beregisztrálsz ide , itt szoktam látni korrekt áron görgős szalagvezetőt.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz takee27 #5854 üzenetére

    Nalátod!
    Ha ezzel kezdted volna, már régen tudnád a frankót. Azért mielőtt megmondanám azt a frankót, pontosítsunk:

    Így oldotta meg metibóbácsi a szalagtámasztást? És az a bajod, hogy a görgő már nem görög, mert belevágott a fűrészlap a csapágyba?

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ludsimon #5856 üzenetére

    Háát, Kisfiam, ha Neked ennyitől berág az agyad, és ennyit nehezen viselsz, akkor még kurvasok kellemetlenség vár rád úgy az egész életben, és léptékkel nagyobb kellemetlenségek.

    Figyu, megmondom, mire gondoltam, amint figyelmesen végigolvastalak.

    Szakmát választottál, de nem túl nagy elhivatottsággal. Komoly bért vársz, lehetőleg a szomszéd utcában, és korrekt legyen minden más is. Ahhoz, hogy vállalkozásban gondolkozz, nem fűlik a fogad. Külföldi munka nem zsenát. Nem is ismered még, akivel tárgyalsz, de azt már tudod, hogy "vaskos pénzeket" fog a te verejtékeden zsebre rakni.
    Nos, nem élsz a nagy magyar valóságban. Örülnöd kellene, hogy akad, aki egyáltalán szóba áll veled, és tárgyal arról, hogy alkalmazzon. Munkanélküliség van Fiam, aki munka közelébe férkőzhet - és bármennyire szarért, pittyért, az ma Magyarországon már egyféle rangot jelent. Így van ez Budapesten is, ahol legkönnyebb munkához jutni. Viszont sehol máshol nem is látni egymás hegyén hátán annyi hajléktalant, mint épp a lehetőségek hazájában, az otthonodban. Ma a magyar asztalosok javarészt sínylődnek. Nagyon nagy tévedésben ringatod magad, hogy vaskos pénzeket keresnek ezek az asztalosok. Ha hozzám elszegődsz, és kifizetek neked évente körülbelül félmillió forint bért, kifizetem utánad a munkaadói járulékokat, és te erre azt gondolod, hogy vaskos pénzeket termeltél cserébe, hát úgy kirúglak vazze, hogy a lábad a földet nem éri. Gondolkozz csak el azon pucukám, hogy mennyi munkát kell ahhoz végezned, hogy termelj nekem évi 7-800 ezer forint tiszta pénzt? És ha ennyit termeltél csupán, azon nekem még egy kanyi vasam sincsen, csak a vesződés veled a gyönyörűszép szemedért! Hát menj el vállalkozónak, és termeltesd meg ezt a pénzt tanulókkal! A többi vaskosból pedig élj vígan, boldogan!
    Néven tudok nevezni olyan asztalost, akinek nem sikerült kijutnia külföldi munkára, de bevállalta egy szerény ház hitelét. Amíg kint tudott dolgozni, ment is az élet, de mikor lejárt a szerződése, itt maradt a hitele, és öngyilkos lett. Szerette a szakmát, szépen, jól és gyorsan dolgozott. Magyarul megfelelt a német elvárásoknak. Ehhez több, mint jó szakmaismeret, gyakorlat és hozzáállás kell. Már halott, pedig nem úgy állt a munkához, mint te, nem idegesítette fel az, hogy személyesen kellett a bizalmas információt megbeszélni, s nem telefonon. Két árva gyerek siratja.

    Egy szónak is száz a vége: Mesében élsz, és fingod sincs arról, hogy milyen nehézségek várnak rád, ha vinni akarod valamire. Már apróságokon megtorpansz. A lényegre nincs szemed, ha mutatják, mondják neked a lényeget, akkor sem érted meg. Majd megérted biztosan, amikor már eső után köpönyeg lesz.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz takee27 #5859 üzenetére

    Nos, nekem egy kis limlom güde van. Azon csapágy, s nem acélkerék. A csapágynak nem a közepén fut a szalag, hanem kicsipicit a központ mellett - így forgatja a szalag. Eleinte én is szenvedtem attól, h ez a csapágy a szivárván minden színében játszott, mert megszorult, és bevágta magát oda a szalag, megakasztva így a forgás lehetőségét. És alul, felül így jártam.
    Idővel rájöttem, hogy először is: szar, sorjás kínai csapágyat le, MGM csapágyat fel (ZZ csapágyat!). Másodszor: Üresjáratban ne forgassa a szalag, vagy ha mégis, hát éppcsak érintse. Néhány tized mm-t hagytam hézagnak. Harmadszor: Amíg új a csapágy, addig eleinte oda kell figyelni, hogy forog-e munka közben. Néhány üzemóráról van szó, amit érdemes felügyelni, utána a szalag gyönyörűen bekoptatja magának a forgó csapágyat. (Hogy lássam, forog-e, ezért piros alkoholos filctollal rovátkákat rajzoltam rá. Ha munka közben láthatóak a rovátkák, akkor áll a csapágy.) Negyedszer: Vékony anyagok fűrészelésével járattam be, alig-alig előtolással. Merthogy már elég sokat fűrészeltem 6mm-es szalaggal, merem osztani az észt: Még a vastagabb anyag vágásához is elég a kicsi előtolás. A vágás nem lesz gyorsabb, ha nyomjuk neki, mint süket a csengőt, csak nem lesz se iránytartó, se szép vágáskép.
    Lényeg a lényeg. A metebódon ez a fém korong bizonyára állítható (a fűrészlap szélességekhez, ugye), éspedig egy imbusz hernyócsavarral. Valószínűleg egy furatban jár-kel, ha kioldod a rögzítést.
    Nos: Nem kell neked precíziós csapágyas szalagvezető csodára beruházni, komám! Kiszeded a korongodat, esztergáltatsz egy tüskét, aminek az egyik vége a furatban lészen, a másik vége pedig egy akkora csapágyban, ami sacc per kábé olyan külső mérettel bír, mint a most benne lévő prémijum metibó alkotás. Fent eljártak szerint bejáratod, és soha többé nem lesz bajod vele. Nekem már több, mint két éve megy egy pár csapággyal, pedig szó szerint kilométerekben lehet mérni, hogy mit vágtam vele.
    Ha nem releváns vmi miatt a javaslatom (mert hál'isten, nem ismerem ezt a BAS-t - de Sopronban komolyan meg akarom nézni a nagytestvérét, mert igen leárazták), akkor pontosítsunk, hogy mi nem úgy van, ahogyan elképzeltem. Tegyél fel néhány fotót, amiről jól megérthető a lényeg, és kimódoljuk, miként lehet olcsón, korrektül kijavítani ezeket a balfék matabóékat.

    Egyébként had kérdezzem meg: Mennyire vagy elégedett ezzel a géppel, milyen hibáit nem szívlelsz, mi tetszik rajta, és mire képes ez a kis BAS?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz hapro #5862 üzenetére

    "Végül is akkor hogy lett Madmax kollégának műhelye?"

    Dolgozott egy cégnél, ahol használt gépekkel csereberéltek. Itt hitelt szerzett a munkájával, és félig kp, félig hitel alapon vásárolt egy gyalugépet, meg összevakart néhány hobbi gépre valót, amivel már ha kínlódva is, de el tudott indulni. Elindult. Lejtős pályán, ami nem a javára lejtett, és visszaforgatott, fejlesztett, meg félretett. Beleásta magát a munkába, így mára odáig jutott, h van saját műhelye, nem nélkülöz semmi eszközt. Amikor túlvállal, már tud beugrót fizetni, és olyan munkákhoz is megnyerte a bizalmat, amiről a legutóbbi asztalos szíveket melengető fotókat beküldte ide.
    Nem panaszkodott a mesterére, hanem úgy igyekezett, hogy most épp a mester kérte az Ő segítségét. Kitartásának gyümölcseként kezd egyenesbe rázódni, de hogy az öröme ne legyen felhő nélküli, fiatalon elment a papája.
    Sokszor kihasználták. Amíg nem volt más választása, nem panaszkodott, nem berágott, hanem csinálta lehajtott fejjel, hogy egyszer majd lehessen választási lehetősége. S lőn eredménye.

    "Apropó pesten nem tud valaki olyan állást amiből két gyereket el tudok tartani? "

    A MÁV-nál tudok állást: A lemaradt utasokat kellene vigasztalni. És a MÁV nagyon jó végkielégítéseket fizet, ezt meg a tévéhíradóból tudom.

    Mekkora az a két gyerek, és milyen színvonalért hajtanál? Nem tudom, mi fér bele Neked. A BKV pl folyamatosan képez buszsofőröket. Túlélő módban ott is el lehet tengődni. Ja, és ott is nagyon jó végkielégítéseket fizetnek! :D
    Mégis, milyen állás lenne számodra optimális?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz takee27 #5872 üzenetére

    Ahh!
    Nem tudtam, h a nagyobbik BAS birtokosa vagy. Épp ezt a típust nézegetem két hete már. Van itt egy cég Nyíregyházán, ahova eladott a kereskedőm tavaly egy példányt. Már kétszer jártam ott, hogy láthassam élőben, esetleg fűrészelhessek vele egy 12 cm-es bükköt, de valószínűleg tönkrement a cég, mert a bejárati ajtón nyitvatartási időben rendre a ZÁRVA feliratba botlottam. Ez akár jó is lehetne, ha megfelelne a gép, és megvehetném használtként nyomott áron.
    Szóval nagyon érdekel, és nem tudtam eddig felhajtani élőben egy példányt. Túlzás, hogy emiatt megyek most Sopronba, de ott semmiképp nem múlasztom el ennek a megstírolását.
    Most 160-ért adják egy ajándék metibórádijócsodával, amire ugyan semmi szükségem, de hátha találnék egy bolondot, aki féláron, harmadáron átvenné - úgy már csak 150-be lenne a gép. Ez nagyon meggondolandó, mert egy 440-es Felder ára 400 ezer fölött van, mire mindent megveszek hozzá. Igaz, az sokkal többet tud, mint a mitabó.
    Az megtorpantott kicsit, hogy 10 cm fölött már nem jól teljesít. Igaz, hogy én zömmel 7-10 cm-t fogok vágni vele, de sosem árt az erőtartalék. Bár számítottam rá, hogy az a 16 cm vágásmagasság csak egy marketingduma lesz, mert nem néztem én se ki 8-10 cm-nél többet egy ilyen pici szalaghossztól, ekkora motorral. Függetlenül ettől, még mindig nem hoztam döntést. Nem akarom elhamarkodni.
    Dolgoztam egy 450-es maszekbarkácsolású szarral úgy fél évig. Az 1 KW-jával az úgy vitte a 10 cm bükköt, mint a vajat. Azzal más baj volt. Megmérgesedtem rá, eladtam. Azóta a vastag vágásokat bérbe csináltatom meg. Már kifizettem egy ilyen BAS árát bőven a bérmunkáért. Igaz, hogy akkor nem kellett a stafni gyártásával bajolni, de azért az a pénz jobb helyre is visszaforoghatott volna, mint külső munkabérre.
    Főbb dolgok, amik érdekelnek, és valószínűleg választ is tudsz adni rá:
    - 10 cm felett a motor is belassul? Vagy csak a vágás lassul, de a motor bírja?
    - 1, v. 3 fázisút vettél?
    - Az öntvény tárgyasztalról: Alu öntvény, v szürke gépöntvény? A szélei le vannak gömbölyítve? Magyarul nem akad meg a fa, ha egyenesvágást tolsz rajta?Nem véletlenül teflonbevonatú innovácijó?
    - A felső vezetést amikor közel viszed a vágandó fához, akkor azt fogasléc tekeri le, v csak kézzel kell emelgetni a sínben a felső támasztókat?
    - mennyibe kerül, és meddig tart egy metebó szalag? Mekkora fogosztása van ennek a szalagnak? (magyarul mennyi két fog közötti távolság?)
    - Vágtál-e keményfát is vele már, ami kicsit vastagabb?
    - mennyire hatékony a porelszívása?
    - ékszíj viszi át az erőt a motorról, v közvetlen meghajtású?
    - mennyire korrekt az a szalagfeszesség kijelző?
    - csendes üzemű?
    - mennyi a tárgyasztal magassága a földtől mérve ha állványon van?
    - szériatartozék-e a tologató szerkezet hozzá? (amivel az egész gépet arrébb tolhatod)
    - Csiszoltál-e már vele, a csiszoló feltét tartozék-e?
    - Ha vékony (2-3 cm) anyagot kanyarintol vele, milyen a vágáskép?
    - Összességében véve elégedett vagy vele? Szereted?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz takee27 #5872 üzenetére

    Megnéztem újfent a Vén Pista boltjában a marketinglistát:

    "* Hosszú profilú párhuzamvezető,hátul és elöl szorítózárral. Kétoldali alkalmazhatósággal beépített nagyítóval."

    Akkor hát ez nem igaz?
    A kis asztali körfűrészükre ilyet tettek, és az nekem nagyon tetszett. Könnyen, gyorsan és pontosan lehetett beállítani. Sőt, azon csak elöl volt gyorsszorító, ami hátulról is korrektül megszorította a vezetővonalzót. És a kis encsembencsem güdém is tudja ezt! (Azon meg az nem tetszik, h egy kis szirszar alu tárgyasztala van, amire ha nem előre gyalult egyengetett fát tolok, akkor úgy pattog az 5 cm-es keményfa rajta vágás közben, mint kecskeszar a deszkán. Nna, az jó, amikor egy bivajerős motor pörget egy pengeéles fűrésztárcsát a kezedtől egy arasznyira! Meg a műanyag burkolat is kifejezetten ellenszenves.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #5876 üzenetére

    "Péntek reggel mentek és este jöttök"

    Pontosan így lesz.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz takee27 #5875 üzenetére

    Köszönöm Öregem, most nagyon aktuális és hasznos információkat kaptam tőled!

    Ha én azt tudtam volna, h földim vagy, lehet, h már rég a műhelyemben lenne ez a gép. Ráadásul Az öcsém kisvárdai, most hétvégén is lehet, h találkozok vele.
    Pénteken én épp Sopronba megyek. Ha nem ez lett volna a hétvégi terv, hát lehet, elgurultam volna veled Várdába kipróbálni a gépedet. Minden esetre megnyugtat, hogy ha Sopronban nem lesz kiállítva, akkor biztosan megmutatod nekem a tiedet.
    Már az is sokat jelent, amit írtál róla.

    "Amúgy nem is tudtam hogy lehet csiszolni a szalagfűrésszel?"

    Méghozzá fenemód hatékonyan. Egy ilyen hosszú csiszolószalag nem kopik el szinte soha, gyorsan, szépen hordja lefele az anyagot, és nagyon finoman lehet igazgatni a tárgyasztalon. Gyakorlatilag merőlegeset csiszol, ha nem nyomod meg, és ér annyit, mint ha másolómaróztad volna az anyagot. És ha megnézed a Vénszer honlapján, írja, h :

    "* Gyorslazító kar a gyors fűrészlapcseréhez és a gépnek szalagcsiszolóvá való átszereléséhez."

    Úgy nézem, h ez opció.

    "A lelassulás oka általában nekem az, ha megfeszül a szalag, ilyenkor az esetek nagy többségében meg is áll az egész, és lekapcsolom, nehogy leégjen."

    Akkor a gép bírja. Valószínűleg nagyon nyomod neki, mert akkor szokott megszorulni a szalag.
    Ha pedig ki kell kapcsolni úgy, h a szalag benne van a félig átvágott anyagban, hát azt keserves dolog úgy kiszedni, h a szalag ne sérüljön. Valószínűleg megelőzhető ez a bajod azzal, h gyengébben tolod, vagy pedig nagyobb fogosztású szalagot raksz fel, ami nem vág olyan sima felületet, viszont jobban harap.
    Ha magszorult, akkor azzal soha ne próbálkozz, h visszahúzod a forgó gépből az anyagot. (Ezt akkor se szabad tenni, ha meg se szorult!) Mi több, amikor így elkajlult a vágás, okosabb vágandó vonal másik végéről folytatni a vágást, mert egy ferde vágást a szalag már ritkán tud egyenesbe hozni.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák