Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bubi

    csendes tag

    válasz thyeby #13397 üzenetére

    Mikor 5 éve elkezdtem fával fűteni, én is lelkesen hasogattam fejszével, de hamar meguntam (illetve elegem lett az állandó hajolgatásból, és kaptam olyan fát is, hogy a 3 kilós hasítóval is csak karcolgatni lehetett). A darabolást egy Alko-val csinálom, újan kaptam, soha nem volt még vele gondom, igaz nem is iparszerűen használom, de amikor vágás van, akkor napokig megy reggeltől estig (egyszerre szoktunk rendelni fát haverokkal, egy kocsi az 10 erdei, 17m3, több ilyen kocsit aprítunk fel, segítve egymásnak). Van a brigádban egy öreg Husqvarna is ami biztos jó volt a maga idejében, de ma már nehéz nagyon, nem vág annyival gyorsabban hogy megérje vele szenvedni, berántani sem lehet kézből. Az Alkonak van szervize (ha majd kell egyszer), könnyen indul, pont elég erős, mondom, semmi gondom nincs vele, arra hogy egy évben pár napot menjen, tökéletes. (Vágyom én is egy új Husira vagy Stihl-re vagy Oleo-ra, de pusztán hiúságból, birtoklási vágy miatt.)
    A hasításból viszont elegem lett, tavaly télen csináltam egy kúpos hasítót, amihez adott volt egy 3kW-os motor és egy 30-as szíjtárcsa. Életemben először fogtam hegesztőt a kezembe, de pár délután alatt összehoztam az asztalát zártszelvényből meg lemezből. 5-700 közötti fordulat az ideális, a kúp csúcsának magassága az állítva elé tett kugli magasságának fele és harmada között legyen (vagyis 33-as kuglinál a kúp csúcsa az asztaltól 10-16 centi között). Fontos : ha a kúp tengelyéhez omega csapágyat használsz, a csapágyházat nem elég az asztal lemezéhez csavarozni, nagyon komoly merevítés kell alá (több kísérlet után egy méh-ből kukázott teherautó-vonóhorog zártszelvénye szolgál remekül, kb 50*50-es anyag, valami 8-10 körüli (brutál) falvastagsággal). Ez azért kell, mert lesz amikor elkapsz egy olyan csomós szilt amit láncfűrésszel kell levágni a kúpról, és ami a kúpot fel akarja emelni az asztaltól, és amit az elhatároz, meg is teszi :-) A kúp alá kötelező éket rögzíteni, hogy ne tudjon aláfordulni a fa. Ez nem balesetvédelmi szempont, hanem gépvédelmi : ahogy a kúp magára húzza a fát, egyre kevesebb a hely alatta, vagyis ha a fa egyik fele a kúp alá kerül, menthetetlenül szorulás a vége. Az összes többi információ ami az építéshez kell, megtalálható a neten. Ja, és aki szerint életveszélyes szerkezet, az nagy valószínűséggel csak a youtube-on látott ilyet, vagy ott se. 5-10 perc alatt hozzászoksz a hasadó fa hangjához meg a hasítás tempójához (ezek az első percekben félelmetesek lehetnek), az első szorulás után pedig tudod melyik részébe kell küldeni a kúpot, hová kell célozni ha csomós a fa. Sokkal termelékenyebb és kényelmesebb is mint az olcsó hidraulikus hasítók.

Új hozzászólás Aktív témák