Olvasóink írták: Strobist kezdőknek

Bevezetés, vaku(k)

Szükségünk lesz minimum egy, de jobb esetben kettő, vagy több vakura. Mi egy SB-600-as, és egy Yongnuo 462-es vakut fogunk használni. Továbbá be kell szereznünk a vakukhoz állványokat, fénymódosító ernyőket, kioldókat, fóliákat, vaku-ernyő tartókat, és még néhány kiegészítőt.

A listából azt lehetne gondolni, nem fogjuk olcsón megúszni a dolgot. Azonban ha utánajárunk az áraknak, vagy elolvassuk ezt a cikket, meglepve tapasztalhatjuk, hogy egy egyvakus szettet össze lehet válogatni kb. 21 000 forintból (exkluzíve vaku). A kis vakukkal való fotózást más néven strobist-nak is nevezik. A strobe szó a fényt, világítást, lámpát jelenti, innen származik a kifejezés. A szót David Hobby "találta fel", aki egy blogot is vezet ezen a néven. A következőkben egyenként haladva végigvesszük a különböző eszközöket, ahol szükséges tapasztalatainkkal is segítjük az olvasót. Lássuk.

A Vaku(k)

Mindenképpen olyan vakut kell választanunk, amelyiknek szabályozható a fényereje. Ez a legfontosabb dolog. Minél nagyobb a teljesítménye, annál jobb (kulcsszáma, ha kb. 30-as, az már nagyjából elég). Ha forgatható-dönthető a feje, az csak előny lehet, a nagy látószögű adapter úgyszintén. Ezek a hordozható kis vakuk általában 4 db AA (ceruzaelem) méretű akkumulátorral működnek. Érdemes több garnitúra akkut beszerezni, nehogy a fotózás kellős közepén maradjunk villantó nélkül. Okos döntés újratölthető NiMH elemeket venni, ugyanis ezek gyorsabban töltik fel a vakukat, mint a hagyományos elemek, ezen kívül további nagy előny, ha a villanón van vakuszinkron kábel csatlakozó, mert ebben az esetben nem kell külön vaku-papucsadaptert beszereznünk (csak egy szinkron kábelt, és ha nincs adapter a vaku és az állvány között, sokkal stabilabban fog állni a villanó).

Ebayen kapható a Yongnuo 460 nevezetű villanó, amely 33-as kulcsszámú, és szállítással együtt mindössze 9000 forintba kerül, míg a hasonló fényerejű Nikon SB-600 például használtan is 50 000 forintot kóstál, tehát jól meg kell gondolni, szükségünk van-e az eredeti, gyári vakura. Ezekre a szempontokra figyelve szerezzük be az optimális eszközt.

Állvány, vaku-ernyő tartó

Állványból nem kell megvenni a legdrágább, több tízezer forintos, profi változatokat, elég egy kicsi teherbírású, olcsó eszközt venni. Ezek ugyan nem olyan stabilak, mint profi társaik, de árukhoz képest elfogadható teljesítményt nyújtanak. Az ilyenek általában két méter magasra húzhatók ki, ahol már nem annyira stabil a kiállásuk, ezért jobban járunk, ha soha nem a legmagasabb pozícióban használjuk őket. Külső helyszínen mindenképp le kell súlyozni, mert a szél könnyedén feldöntheti a cókmókot. Állványtáskát is célszerű használni, a szállításnál igen jó szolgálatot tehet. Ha stabilabbá szeretnénk tenni az állványt, könnyedén megtehetjük egy kis otthoni barkácsolással, lássuk hogyan:

Ahhoz, hogy fénylágyító ernyőt tudjunk helyezni az állványra, szükségünk lesz egy vaku-ernyő tartóra. Ha csak vakut szeretnénk a statívra tenni, akkor is szükséges egy ilyen adapter. Az Ebay ebben az esetben is nagy szolgálatot tehet, ugyanis 2 db ilyen eszközt kb. három ezer forintért lehet beszerezni, míg itthon egyetlen darab kerül 4000 - 5000 forintba.

Fénylágyító eszközök

Kétféle ernyő közül választhatunk: reflex (fehér, arany, vagy ezüst), vagy pedig áteresztő. A reflexernyő külseje általában fekete, belseje a fent említett módon bevont, ezért nem engedi át a fényt, hanem teljes egészében visszaveri. Attól függően fog változni a fény színe, hogy milyen bélésű az ernyő. Ha arany, akkor erősen sárgás színű lesz, ha ezüst, akkor hideg, fehéres, ha pedig fehér, szintén fehér lesz, ám sokkal lágyabb, mint az ezüsté. Ebből következően az ezüst több fényt ver vissza, ám annak hatása keményebb is lesz. El kell döntenünk, hogy számunkra melyik a fontosabb. Az ernyő mérete majdnem olyan fontos, mint a bélése. Minél nagyobb, annál lágyabb, kevesebb fényt ad tovább / ver vissza. Az ideális méret valahol 80 - 120 cm között van.

Ha a vakunkban van nagy látószögű adapter, hálásak lehetünk, ugyanis ez itt nagyon nagy előny. Ha kihúzzuk, akkor biztos, hogy az ernyő egész felületét fogja érni fény, tehát ki tudjuk használni annak teljes méretét. Mi két ernyőt használunk, egy 80 cm-es és egy 120-as fehér-fekete reflex ernyőt. A 80 cm-eset az Ebayről szereztük be kb. 4500 forintért, a 120 cm-eset pedig a Mikrosat biztosította 8800 Ft ellenében. Ernyő helyett használhatunk kisméretű, 60 x 60 cm-es softboxot is, azonban ez a fénylágyító eszköz mérete miatt nem ad olyan lágy fényt, mint a nagy ernyők, és sokkal többi ideig is tart felállítani, valamint a szállítása is macerásabb.

Kioldó

Most következik a dolog legdrágább (de akár az egyik legolcsóbb is lehet) része, a kioldás. Választhatunk méregdrága, márkás PocketWizardot (1 darab kb. 60 ezer forint), ami tud TTL jeleket közvetíteni, de megelégedhetünk a sokak által, nagy elégedettséggel használt, Phottix PT-04 II rádiós kioldóval. Mi az utóbbit választottuk, 1 adó és 2 vevő beszerezhető (szintén) az Ebayről körülbelül 6800 forintért - ja, igen: szállítással együtt értendő. Szép díszdobozban (amiben az egységeken kívül mellékel a gyártó elemeket, stúdióvakukhoz való átalakítót, leírást) érkezik a készlet, így ajándéknak sem utolsó. Mivel rádiójellel kommunikál, ezért kültéri használatra is ideális. "Nagyon messziről" is tökéletesen működik.

Színes, zselés fóliák

Azt gondolhatnánk, ez a dolog egyáltalán nem fontos, azonban ez nem igaz Ezen kiegészítők nélkül "szinte értelme sincs" nekiállni a fotózásnak. Ezek a kis fóliák a vakufej elejére helyezhetők, és segítségükkel a villanónk fénye színezhető el. Modellfotózásnál szinte mindig ajánlatos használni az 1/4-es CTO-t (Color Temperature Orange – narancsszínű fólia), mert így szép, természetes árnyalata lesz a modellünk bőrének.

Ha irodában, beltérben fotózunk, úgyszintén nagy hasznát vehetjük ezeknek az olcsó kiegészítőknek. Egy irodában, vagy sportcsarnokban általában neonfénnyel világítanak, és ha azt szeretnénk, hogy a vaku fénye ne üssön el a környezeti fények színétől, akkor célszerű a zöld színű fóliát használni. Ha különleges fényhatásokat szeretnénk elérni, szintén hasznos társaink lesznek a fóliák. Itthon egy 10 darabos (3 kék, 3 zöld, 3 narancs, 1 sötétítő) szettet tépőzáras rögzítővel és tokkal együtt 2000 forintért vásárolhatunk.

A lista itt nagyjából be is fejeződik. Egy modellfotózás közben azonban hasznunkra lehet sok kisebb, olcsóbb kiegészítő is, mint például nagy teherbírású csipeszek, befőttes gumi, szike, erős szigetelőszalag, nagy utazótáska, hogy a fotóstáskán kívül csak egy batyut kelljen vinni. Érdemes olvasgatni a strobist.com blogot is, ugyanis itt sok hasznos tippet-trükköt olvashatunk - hátránya, hogy angol nyelvű. Azonban nemrég indult egy magyar fotós oldal, a fenyertek.hu, ezt is érdemes nézegetni.

Ha van valami kérdésed, amire nem kaptál választ, nyugodtan írd meg a kommentek között, hátha tudok segíteni!

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Előzmények