Hirdetés

Canon A 1000 IS – a felturbózott klasszikus

Bevezető, külső

Aki jól kézbesimuló, az átlagtól nagyobb tudású, és jó képminőséget produkáló digi-kompaktot keresett, mindig is jól járt a gyártó A-sorozatának tagjaival. A Canon A 1000 IS sem kivétel.

Külsőleg az „ezres” is követi a sorozat tagjainak többségét: kellemes tömegű, jól megfogható kis buci gépváz igényes kidolgozottsággal és csinos színű gúnyával. Kék, barna és ezüst közül választhatunk, mindhárom esetben a választott szín kétféle árnyalatát (sötét: markolat, világos: váz többi része) kapjuk. Ízlésekről lehet vitatkozni, de nekünk a barna tesztpéldány jött be leginkább.

Az előlapon a szokásos alkotóelemekkel találkozhatunk: optika, segédfény, vaku és az optikai kereső, amely nagyításával követi a zoomoláskor változó gyújtótávolságot. Az A 590 IS-el szemben itt az optikát körülölelő króm-gyűrű csak díszítőelem.

A hátoldalt a 2.5”-es LCD-kijelző uralja, sokkal nagyobb el sem fért volna. A kis hangszóró, melynek légnyílásai jobboldalon fent láthatók, pont takarásba kerül hüvelykujjunk által, ha megmarkoljuk a gépet. Nem tragikus, hiszen kép-, vagy videók visszanézésekor van csak szerepe a hangkeltőnek, akkor amúgy is általában két kézzel fogjuk a fényképezőt.

Mellette a „visszanézés” nyomógombja terpeszkedik, aminek alternatív funkciója a közvetlen nyomtatás. Természetesen átprogramozható a gomb, így nem csak a nyomtatás közvetlen elindítására alkalmas, de erről később.

A kombinált vezérlőegység most ennél a modellnél megint kör alakú lett – a korábban említett A 590 IS-nél pedig négyirányú gombok formáját öltötte magára. Funkcionalitását nézve jelentősége nincs, pont ugyan olyan jól működik az egyik, mint a másik.

Alul a gyakorlatlanoknak csak két kézzel nyitható akku- és elemfedél, valamint a műanyagból készült állványcsatlakozó található, amely a masina közepére került, de sajnos nem az optikai középvonal alá.

Hirdetés

Adatlap

Canon PowerShot A 1000 IS

 

Érzékelő típusa, mérete

CCD 1/2.3"
Effektív felbontás10 MP
OptikaCanon Zoom Lens (35 - 140 mm ekv.) 4x
Optika fényerejef2.7 - f5.6
Záridő15 - 1/1600 mp
LCD2.5" - kb. 115 000 képpontos felbontással
Belső memórianincs, 32 MB-os SD-kártya mellékelve
Támogatott memóriakártyák SD, SDHC, MMC, MMCplus, HC MMCplus
AF típusa TTL
AF módokAiAF (Arcfelismerés / 9 pontos), 1 pontos AF (rögzített középpontú vagy Arc kiválasztása és követése funkció)
AF élességállítási tartománya3 cm-től végtelenig
ISO érzékenység-tartományauto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600
Fénymérés módjakiértékelő (az Arcfelismeréses AF funkcióhoz kapcsolódik), középre súlyozott átlagoló és szpot (középponti)
FehéregyensúlyTTL - automatikus (beleértve az arcfelismerést), napfény, felhős, izzólámpa, fluoreszcens, fluoreszcens H, egyedi
Vaku30 cm - 4 m
Vaku üzemmódokautomata, be és ki
Exponálásegy kép, önkioldó (1-től 10 mp-ig másodpercenként, majd 15-20-30 mp), sorozatfelvétel
Üzemmódokautomata, P, egyszerű, videó, különleges téma (naplemente, lombozat, hó, vízpart, tűzijáték, éjszakai, akvárium, ISO 3200)
Scene üzemmódokportré, tájkép, éjszakai pillanatfelvétel, beltéri, gyermekek és állatok
Kép elkészítésének ideje2.6 mp
Két kép közötti idő2.05 mp
Felbontás3648 x 2736, 2816 x 2112, 2272 x 1704, 1600 x 1200, 640 x 480, 3648 x 2048, 320 x 240
Effekteksaját színek (saját színek mód kikapcsolva), élénk, semleges, szépia, ff, egyéni szín
Video felvételvan, AVI
Video minősége640 x 480 @ 30 fps, 320 x 240 @ 30 fps, 160 x 120 @ 15 fps
Video maximális hosszamax. 4 GB, illetve 1 óra
Egyedi beállítási lehetőségekképek kategorizálása, hangjegyzet (max. 60 mp képenként)
I/O interfészA/V, USB
Áramellátás2 db AA ceruzaelem
Mérete95.4 x 62.4 x 31.0 mm
Tömege155 gramm

Külső - második rész, működés

Az összes csatlakozó a gépváz jobboldalára került egy műanyag ajtó mögé. Ezek nevezetesen a külső táp, az A/V és az USB csatlakozók.

Amint a képen látható, a csuklópántot egy fémhurokba fűzhetjük – a készülék tömege biztosan nem fogja eltörni ezt a pöcköt.

Végül fent, a gép tetején a kisméretű, süllyesztett bekapcsoló, a jó fogású, határozottan és passzentosan működő módválasztó tárcsa és a zoomgyűrűvel körbeölelt exponáló gomb található.

A működés

Amint azt már a többször felidézett A 590 IS esetében is írtuk, nagy mancsú felhasználók körültekintően használják a gépet, mert – bár a helyzet itt egy fokkal jobb, mint kisebb társánál – középső, vagy gyűrűs ujjunk könnyen az optika útjába kerülhet. Baj szerencsére ilyenkor sem történik, mert az elektronika érzékeli, hogy blokkolva van az optika mozgása, így azt még a mozgatómotor és az objektív sérülése előtt visszahúzza.

A készülék összes kezelőszerve határozott, kényelmes nyomásponttal rendelkezik. Fotózni egy kézben tartva is kényelmesen lehet, de a fényképezőgép összes funkcióját inkább két kézben tartva tudjuk kihasználni, mert a kezelőszervek elérése csak úgy lehetséges, ha jobb kezünkkel is a váz szélét fogjuk, így hüvelykujjunkkal hozzáférhetünk a gombokhoz.
Az összes fontos paramétert elérhetjük a „func. / set” gomb megnyomásával. Nem kell menükben mászkálni és keresgélni, hanem minden ott van egyből szem előtt, mint például a fehéregyensúly, a felbontás, a tömörítés minősége, a színsémák, a fókuszpontok, hogy csak párat említsünk. Sőt, az ISO külön dedikált gombot is kapott.

Az objektív működése halk, és megfelelő sebességű. A teljes négyszeres átfogást 1.52 másodperc alatt abszolválja a léptetőmotor. Mint a kategória több tagjánál, az A 1000 IS esetében is azt vettük észre, hogy a gyútáv változtatásakor az optika középpontja elmászik, azaz a kapott kép közepe máshol lesz nagylátón, mint telén. Bekapcsolás után az első képet 2.6 mp után lőhetjük, két egymást követő, teljes felbontású kép között pedig 2.05 másodpercnek kell eltelnie.
Külön említést érdemel az önkioldó szekció, ami nem csak a szokásos 2 és 10 másodperces késleltetésre képes, hanem egytől tíz mp-ig lépésenként, majd 15, 20 és végül 30 mp is megadható a gépnek.

A kis vaku közepes fényerővel bír, a gyártó nem ad meg kulcsértéket.

Menürendszer

A Canon A 1000 IS menüje követi a bevált, és megszokottat. Kellemes, hogy magyarul is elérhető a rendszer. Felépítése egyszerű, s könnyen áttekinthető, követhető. Mint ilyen, csak két menüpont van: általános beállítások és a gép működésére hatással lévő paraméterek.

Az első pontban olyan funkciókat találunk, mint az autófókusz, a digitális zoom, a vaku beállításai, az időzítő, s hasonlók. A második fülecske alá kerültek a kevésbé érdekes dolgok, mint a kezdőkép (gép bekapcsolásakor mi jelenjen meg a kijelzőn), a hangerő, az energiatakarékosság, dátum, idő, stb.

Korábban említettük, hogy a „direct print” gomb funkcióját egy listából választhatjuk ki, így az más feladatot is el tud látni, mint a közvetlen nyomtatás. Összesen nyolc választási lehetőségünk van.

Összességében leírhatjuk a menü működéséről, hogy nagyon gyorsan lehet benne mozogni, és hamar kiismerhető. Nem sűrűn kell majd ide tévednünk, ha egyszer mindent szájunk íze szerint belőttünk, hiszen a képalkotásért felelős paraméterek mind menün kívülről állíthatók.

Képminőség

A Canon A 1000 IS fehéregyensúlya a kategóriához képest stabil, magasabb ISO-értékeken is ugyan azt a WB-t produkálja az automatika, mint alacsonyabbakon.

A kép részletei még ISO 1600 mellett sem vesznek el, a tesztábrán a legfinomabb vonalak is jól elkülönülnek egymástól.

Ha nem tesztábrát fotózunk éppen (s miért is ne használnánk valóvilág témákra is a gépet?..), akkor egészen ISO 800-ig nyugodt szívvel elmehetünk. Sem a zaj mértéke, sem a képminőség romlása nem zavaró.

Lenti képen szépen látszik, hogy a képzaj a sötét részeken is visszafogott. A Canon nagyon jó munkát végzett, az érzékelő és a képalkotó algoritmus viszonya valószínűleg igen harmonikus.

Az optikáról is csak jókat írhatunk. Nagylátón (ami a maga ekvivalens 35 mm-es gyútávjával nem nevezhető extrém nagylátószögűnek) észrevehető, de nem zavaró a hordótorzítás. Kár, hogy nem indul lentebbről az optika.

Kimentünk a természetbe, s lőttünk pár képet erős napsütésben. Az optika alsó végén is csak minimális CA volt látható, ott is csak a kép jobb felső csücskében, ahol a legerősebb volt a napsütés hatása.

Az „ezres” alapbeállításai szerint minimális túlszaturáltságot mutat, de ennek hatása inkább kellemes, mintsem zavaró. Jó felbontás, igen nagy részletgazdagság jellemzik az A 1000 IS-el készült képeket.

A kis masina makrózásra is pompásan alkalmazható, hiszen a tárgytávolság akár három centiméter is lehet.

Nem maradt ki a képstabilizáció sem az ezresből; kétféle módon történhet a bemozdulások megakadályozása: vagy folyamatosan, vagy exponáláskor lehet aktív az IS. Próbálgatásaink alapján az exponáláskor aktív képstabi nyújtotta a legjobb eredményeket. Hatékonysága nem volt rossz, de továbbra is a Panasonic Mega O.I.S. viszi a pálmát.

Mozgóképek, végszó

Annak idején a Canon A 590 IS nem győzött meg minket filmfelvevő tudásával, s bár a nagyobbik testvér, az A 1000 IS sem a legjobb ilyen téren, már jóval használhatóbb ilyen célokra, mint elődjei.

A kép és a hang minősége jó volt, a fényviszony-változások követése is a fürgébbek közé sorolható. A gyártó azt a gyakori bibit, hogy a zoomolás hangja belehallatszik a felvételbe egy egyszerű, de elegánsnak nem nevezhető módon oldotta meg: csakis digitális nagyítás érhető el mozgóképek rögzítése közben. Kár.

Egy felvétel hossza maximum 60 perc, illetve terjedelemre 4 GB lehet. A legnagyobb felbontás pedig még mindig csak 640 x 480 30 képkocka/mp sebességgel.

Értékelés

A Canon A 1000 IS egy remek kis masina: nagyon jó képminőségével, kategórián belül meglepően alacsony zajszintjeivel, gyönyörű színvilágával szinte azonnal belopta magát tesztelőink szívébe. Ergonómiája jó, képstabilizátora működik - egyedül a mozgóképek terén van még mit fejlődnie a gépnek. Jelenleg bruttó 40 ezer forint körül kapható, s ennyi pénzért jó vétel.

Ami tetszett:

  • nagyon jó képminőség,
  • moderált felbontás (10 MP),
  • jó fogás, jól működő kezelőszervek,
  • nagyon alacsony zajszint,
  • adekvát ár.

Ami nem tetszett:

  • zsenge vaku (közepes),
  • videózni nem az igazi,
  • a nagylátó vége lehetne nagylátóbb.

Tételes értékelés:

  • Ergonómia: 82%
  • Képminőség: 87%
  • Ár/Érték: 80%
  • Összesített érték: 84.6%

A Canon PowerShot A 1000 IS fényképezőgépet a Canon Hungária Kft.-től kaptuk bemutatóra.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Canon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés