Shark Zone gamer egér, egérpad és headset

Shark Zone H10 headset

Be kell látnunk, hogy az átlagos magyar PC-játékos anyagi lehetőségeit tekintve nem tartozik abba a kategóriába, amit az elit gamer márkák, mint a Razer, a Roccat vagy épp a Logitech megcéloz 20-40 000 forintos egereivel, billentyűzeteivel és headseteivel. Éppen ezért kaptuk fel a fejünket, amikor a Sharkoon kínálatában először megláttuk az új Shark Zone szettet, melyben a H10 headset, M20 egér és P40 egéralátét együttesen kerül annyiba, mint máshol egy közepes játékos egér. Külsőre látszik, hogy egymáshoz igazodó termékekről, egy családról van szó, amire nem csak a citromsárgával megbolondított szín, hanem a cápauszony által ihletett logó is felhívja a figyelmet.

Mondhatni logikus, hogy a legnagyobb dobozból a Sharkoon Shark Zone H10 headset bukkant elő. Le sem tagadhatná gamer mivoltát, vaskos, párnázott fejpántja és fülpárnái vannak, mindkét részen műbőr burkolattal, hogy hosszú órákon át viselve is kényelmes maradjon. Igaz, a fejpánton lévő Shark Zone és a kétoldalt látható Sharkoon embléma is fehér, de a fülhallgatókat tartó és egyúttal magasságukat állító fémdrót és a fülpárnák külsején és belsején lévő logó is rikító citromsárga.

Sárga a szokatlan módon gumis bevonatú, 2,5 méteres kábel is, mely két jack csatlakozóban (fejhallgató és mikrofon) végződik; természetesen hangerőszabályzó is került rá vaskos megtörésgátlókkal és mikrofonnémítóval. Mutatós kiegészítő a kábelt összefogó, Shark Zone emblémás tépőzár, a dobozban pedig egy szállításra szolgáló, fekete zsákot és egy kilincsre akasztható „ne zavarj játék közben, ha kedves az életed” jellegű feliratot is találtunk.

Felcsapva fejünkre a 285 grammjával közepes súlyú headsetet azonnal érezni lehetett a fülpárnák burkolatán, hogy itt nem huszonezres árhoz kellett anyagot választani, ami az ideálisnál merevebb, árkategóriájában viszont elfogadható (a H10 ára 7000 Ft). Megfelelő határok között állítható az eszköz, nagyobb fejre is fel lehet tenni, tapasztalatunk alapján tényleg nem nyom még több órányi játék után sem, bár kánikulában valószínűleg jobban izzadni fogunk vele, mint egy szellősebb bőr vagy szövet megoldással.

Hangzását alapszintű gamer igényekhez szabták, összetettebb zenében már bizonytalanná vált a basszus tartomány, ami a robbanásokkal és puskaropogással viszont szépen megbirkózott. A magas tartomány inkább fékcsikorgás és nem mondjuk egy operaária szopránjának megszólaltatásához való, de pl. egy akciófilmhez azért jó partner lehet a H10-es. A hangerőre viszont oda kell figyelni, mert zárt rendszere ellenére nem szigetel túlzottan, így kihallatszik a hangja és a környezeti zajokat sem zárja ki.

A bal oldali fülhallgatóból kiinduló mikrofonnal elégedettek voltunk, tisztán, gerjedésmentesen tette a dolgát. Ha nincs rá szükségünk, felhajthatjuk, a vezetéken pedig ott a némító gomb. Ez a hangszórószabályzóval egybeszabott kezelőszerv viszont elég bumfordi, egyeseket – hozzánk hasonlóan – zavarhat majd a himbálózása.

Shark Zone M20 egér

Kifejezetten szerény árazással érkezik a Shark Zone M20 egér is. Árcéduláján hétezer forint körüli összeg szerepel, doboza, külseje és adatlapja láttán viszont a kétszeresén sem lepődnénk meg különösebben. Az igényes csomagolás szokatlan részlete, hogy a többi Shark Zone termékhez hasonlóan magyar felirat is található rajta, belsejéből pedig az egéren kívül egy szállításra való zsákocska, tartalék csúszótalpkészlet, telepítő CD és a headset mellett is látott kilincsre akasztható tábla bukkant elő.

Az M20 egy rövidke (mindössze 106 mm-es), nem túl magas (39 mm), de elég széles (74 mm), jobb kézhez formált egér, így nem vitás, hogy ujjas vagy karmos fogáshoz való. Ehhez igazodik az alacsony, csupán 100 grammos alapsúly, ami viszont nehezékekkel további 20 grammal növelhető. Hátát a szokásos, kissé gumis felülettel vonták be, amit tapintásra, körömmel kicsit megkarcolva nem éreztünk olyan vastagnak, mint amilyen az elit egereken szokott lenni, de érintésre ez is kellemes. Az oldalt található vájatokkal díszített, rideg műanyag viszont jelzi, hogy itt-ott azért spórolni kellett.

Kifejezetten látványos az egér szokásosnál vékonyabb, zsinóros bevonatú, 180 centiméteres sárga farka, aminek egyik végén aranyozott USB csatlakozó, másikon pedig megtörésgátló van, és elektromágnesesen árnyékoló ferritgyűrűt is tettek rá. Szinte biztos, hogy asztalon húzogatva elég hamar koszos lesz majd, tesztpéldányunkon még a mellékelt tépőzáras kötegelő is nyomot hagyott. Nem vagyunk híján további, hivalkodóan sárga látványelemeknek, ilyen ugyanis a felső és két oldalsó gomb, illetve a jobbra hátul található, súlyozó rekeszt nyitó gomb is. Az öt darab, fejenként 4 grammos nehezéket az egér rövidke, keskenyedő farába tehetjük. Alatta és az egér elején is találunk pár nyílást, melyek sárgán világítanak, és a görgő is fényárban úszik, oldalt pedig négy sárga LED jelzi az éppen beállított érzékenységi szintet.

Rengeteg, összesen kilenc gombja van az egérnek. Ebből kettő a szokásos fő gomb Omron mikrokapcsolóval, egy van a görgő alatt, egy mögötte, a hüvelykujjas részre pedig a két sárga mögé még két feketét is tettek. A legérdekesebb az a felső részből induló, jobbra, a gyűrűsujj alatt elhelyezett kilencedik gomb, amihez hasonlót eddig talán még nem is láttunk. A szokásosnál valamivel kisebb, gumis bevonatú görgő nem dönthető oldalra.

Ahogy egy gamer egérnél illik, az érzékelőt a hossztengelyre, szinte pontosan középre tették. Optikai Pixart 3305DK szenzorról van szó, melynek maximális felbontása 3200 dpi, emelési magasságát pedig a gyári adatok szerint átlagos 3 mm-re hangolták be. Az érzékelő előtt és mögött egy-egy vaskos csúszótalpat helyeztek el, amiből tartalék is van a csomagban. Nagy méretük miatt várhatóan lassabban fognak elkopni, mint a több kisebb darab szokott.

Shark Zone M20 egér próbája

Szoftveres téren dicséret jár a Sharkoonnak. Számos nagyon ügyetlen beállítóprogramot láttunk már kedvező árfekvésű gamer egereknél, de a Shark Zone M20 konfigurálója nem ilyen. Kellemes megjelenésű, három lapra osztott felületet kaptunk, az elsőn a fő beállítási tételek szerepelnek, mint a gombok funkciói, az érzékelő felbontása és az USB lekérdezési frekvencia. A gombok beállításánál hívható elő a fejlett makrórögzítő.  A második lapon sorakoznak a sárga világítás lehetőségei, a kikapcsolás mellett a lüktetés sebessége is állítható. A harmadik lapon finomhangolási opciók kaptak helyet, külön állíthatjuk a két tengely érzékenységét, az egérmutató sebességét, a gyorsítást és az érzékenységet, illetve a görgő és a duplaklikk sebességét.


Bár alapvetően tenyeres stílusban játszunk, kimondottan tetszett nekünk az M20 súly-forma kombinációja, ujjas és karmos fogáshoz nagyon jó. A 100 grammos alapsúllyal és a nagy, korrekt minőségű talpakkal szerintünk a süppedősebb szövetpadokon érdemes használni, kemény szöveten mi inkább beletettünk még 16-20 gramm nehezéket, mert egyébként túlzottan fürgének éreztük. Forma kapcsán egyedül az új, gyűrűsujjas gombbal volt némi problémánk. Alapvetően jól kézre áll, viszont amikor középső ujjunkkal a görgő felé nyúltunk a gyűrűset vagy levettük a gombjáról és utána kicsit tapogatni kellett, hogy visszataláljunk, vagy az extra gombon hagyott gyűrűs ujjunktól kényelmetlenül el kellett feszíteni a középsőt. Ugyanakkor sokan még játék közben is mutatóujjal használják a görgőt, így azoknál ez a probléma nem fog felmerülni.

Határozottan meg voltunk elégedve a Shark Zone M20 fő gombjaival, melyek fölösleges holtjáték nélkül járnak, Így, új állapotban az Omron mikrokapcsolók is szépen teljesítenek, pontos típusukról és ezáltal várható élettartamunkról viszont nincs információnk. Érezhetően másképp, olcsóbban kattant a gyűrűsujjas és a görgő mögötti gomb, de ezek is rendben voltak. A hüvelykujjasak viszont már túlzottan olcsó hatást keltve járnak, az viszont jó hír, hogy az egér rövidségének köszönhetően még a hátsó feketék is elérhetőek minimális nyújtózkodással. Kár, hogy a görgő alatti gomb is elég kemény, megnyomásakor gyakran aktiváltuk az optimálisnál kisebb ellenállással járó kereket.

Bár a felhasznált Pixart 3305DK optikai érzékelő nem tartozik az abszolút legjobbak közé, több komly gamer egérbe is ezt szerelik. Szerintünk a kis M20-ban is derekasan helyt állt, bár mi 1600 dpi-nél (3-as állás) magasabbra biztosan nem kapcsolnánk, mert ott már heves rántásoknál bizonytalankodni kezdett, de 400 és 800 dpi-n a játékosok döntő többségének tetszeni fog. Jó hír, hogy kikapcsolhatatlan egérgyorsítással nem találkoztunk, viszont egy nagyon kevés angle snappinget mintha felfedeztünk volna, ám mértéke szerencsére egyáltalán nem vészes.

Kicsit fura volt a dpi-ben megadott felbontás és az érzékenység (sensitivity) állításának egymásra hatása. Az egyes dpi szintek fix alapot jelentenek, közvetlenül állítani sem lehet őket. Ha viszont levettünk az érzékenységből, akkor minden dpi-fokozaton lassult az egérmutató. Némi kísérletezésser arra jutottunk, hogy nem érdemes az érzékenységet piszkálni, jobb, ha maradunk 800 dpi-n, és inkább magukban a játékokban végzünk finomhangolást.

Shark Zone P40 egéralátét és értékelés

A Shark Zone szett harmadik darabja, a P40 egéralátét is kifejezetten igényes csomagolásban érkezik, pedig egy mindössze háromezer forintos, tehát relatíve olcsó termékről van szó. A szép fekete kartondobozra is került magyar felirat, a benne található szövetpadot pedig vékonyka, szállításra szolgáló mappába tették, ami viszont hajlékonysága miatt nem túl praktikus.

Maga az egéralátét egy klasszikus, fekete szövetpad átlagosnak mondható 355 x 255 milliméteres alapterülettel és mindössze 2,5 milliméteres vastagsággal. Némi sárga színt is vittek bele egy pici Sharkoon címke formájában, de nekünk jobban tetszett volna, ha az egyik sarokban lévő, szinte alig látható Shark Zone logót húzzák ki hangsúlyosabban. Tetszett, hogy gondoltak a sérülékeny perem védelmére, gondosan körbevarrták a padot, és természetesen az alsó, csúszásgátló gumiréteg sem hiányzik.

Kifejezetten jó párost alkotott a könnyű Shark Zone M20 egér és a P40 egéralátét. A pad a szokásos szöveteknél kissé ridegebb, merevebb, műanyagosabb hatású, így számunkra kevésbé volt kellemes a tapintása, de ez csak egy nagyon apró, szubjektív megérzés. Arra viszont mindenkinek tanácsos odafigyelnie, a hogy a peremet védő varrásra még véletlenül se tegyen tépőzárat! Nálunk sajnos találkozott az egér kábelkötegelőjével, ami egy kicsit kiszőrösítette a finom szálakat. Kedvező ára miatt tetszett díjat kap tőlünk a Shark Zone P40 egéralátét.

Hasonló okokból díjaztuk tetszett címmel a Sharkoon Shark Zone H10 headsetet is. Ugyan a fülpárnák anyagminőségét és a hangzást tekintve is vannak sokkal jobb megoldások nála, de nem a hétezer forintos árkategóriában. Aki csak ennyit szán hangra, mikrofonra, és bejön neki a sárga-fekete formaterv, mindenképpen vegye számításba a Sharkoon megoldását.

A trió legerősebb darabja szerintünk egyértelműen a Shark Zone M20 egér. Formája révén azoknak ajánlott, akik karmos vagy ujjas fogáshoz keresnek kisméretű, könnyű egeret, de nem akarnak egy vagyont költeni rá. Leglényegesebb játékos tulajdonságaival, tehát mozgásával és fő gombjaival meg voltunk elégedve. Érdekes, bár szerintünk inkább nagyobb, tenyeres fogású egerekhez illik a gyűrűsujj alá tett gomb, nekünk a további nyolc mellett nem igazán volt szükségünk rá. Nyilván a csúcs Logitech ér Razer modellekkel nem veszi fel a versenyt, de a maga hétezer forint körüli árával, jó alapteljesítményével és extráival árkategóriájában nagyon erős alternatívának tartjuk.

Shakroon Shark Zone M20 egér Shakroon Shark Zone H10 headset
Shakroon Shark Zone P40 egéralátét

rudi

A Sharkoon Shark Zone termékeket a Cédrus Számítástechnikai Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés