Hirdetés

Shark Gaming 8G17-70: a cápás notebook

Erős hardver, ismeretlen márka – ez a Clevo alapokra épülő gép akkor lehet sikeres, ha nemcsak gyors, de olcsó is.

Bevezető, dizájn

A notebookvásárlásban gondolkodó felhasználó általában az olyan, ismertebb cégek kínálatával találkozik először, mint az Acer, az Apple, az ASUS, a Dell, a HP, a Lenovo vagy az MSI. Nem véletlenül, hiszen a piac nagy részét valóban ezek a gyártók uralják, de azért szép számmal marad hely az olyan márkáknak is, amelyek sokszor csak a nevüket, logójukat, illetve az adott régión belül kialakított disztribútori, bolti hálózatukat adják valamelyik nagy távol-keleti ODM gyártó termékéhez, de a dizájnban, pláne a gyártásban egyáltalán nem vesznek részt.

Ezen márkák közül sokak számára ismerősen csenghet a német nyelvterületen elterjedt XMG vagy a Schenker, melyek elsősorban a Clevo által készített alapgépekre építkeznek, és ilyen az inkább a skandináv országokban hódító Shark Gaming is. Ez a cég elég sokféle terméket kínál, a játékosoknak szánt székektől a komplett PC-kig, de a portfóliójukban megtalálhatók a – szintén Clevo-alapú – noteszgépek is. Ezek egy része hazánkban is elérhető már – közülük egy felsőkategóriás, 17”-es változatot teszteltünk.

Külső

A 8G17-70 névre hallgató, de a Clevo NP70-es szériájából származó gép erejét meghazudtolóan jellegtelen házban lapul meg. Ez vérmérséklettől függően lehet előny vagy hátrány, de tény, hogy illeszkedik abba a trendbe, hogy még a kifejezetten játékosoknak szánt notebookokról is eltüntetik a túlhangsúlyozott szellőzőnyílásokat, nem használnak színes betéteket, óriási logókat.


[+]

Jelen esetben a burkolat alapvetően selyemfényű, fekete, díszítésektől mentes műanyag, melynél egyedül a kijelző hátoldalán tűnik fel a márka logója, illetve a képernyő keretének alsó részén olvashatjuk a nevét. A nagy méretű, 17”-es kijelzőnek (is) köszönhetően egy nagy, vaskos és nehéz noteszgépet kapunk, 396 x 263 x 29 mm-es mérettel és 2,88 kg-os tömeggel. A hordozhatóság tehát nem a legjobb, amit csak tetéz a gyenge üzemidő.


[+]

A masszív ház szerencsére elég jól összerakott, nem nyekereg, a kijelző egy kézzel állítható, nyitható, a billentyűzet pedig kellően merev. Az unalmas, szögletes burkolaton csak a hátul és oldalt is megtalálható szellőzőnyílások utalnak valamennyire a belül lapuló hardver erejére – és a réz bordázattal enyhítik kissé a teljesen egyforma fekete tömeget.

A gép oldalain bőven találunk csatlakozókat: balra egy USB 3.2 Gen 2 Type-A és egy USB 2.0 interfészt, illetve két 3,5 mm-es hangcsatlakozót láthatunk, jobbra pedig Gigabit Ethernet, microSD kártyaolvasó és egy Thunderbolt 4 kivezetés áll rendelkezésre. A Shark Gaming/Clevo szerencsére odafigyelt arra is, hogy egy ilyen notebookot általában asztalon, gyakorlatilag helyhez kötve használnak majd, ezért hátulra is került néhány olyan port, amivel a külső kijelzőhöz, dokkolóhoz, áramforráshoz csatlakoztathatjuk gépünket: HDMI, mini DisplayPort, tápcsatlakozó és USB 3.2 Gen 2 Type-C konnektor várja a kábeleket.


[+]

A gép alján egy sor csavar kioldása után tudjuk felnyitni a burkolatot, amivel a mai világban meglepően jól bővíthető belső térhez férünk hozzá: a memória két SO-DIMM foglalatban tartózkodik, nem forrasztott, a háttértárak számára pedig két M.2 slot áll rendelkezésre. Ezeket még hőelosztó lemezekkel is ellátták, így valamennyire csökkentik az SSD-k melegedését.

[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés