Megfizethető androidos játékgép és médialejátszó

Popcorn Open Hour Chameleon

A Cloud Media 2014 őszén mutatta be új, többfunkciós, Android-alapú asztali eszközét, a Popcorn Open Hour Chameleont. Ennek különlegessége abban rejlik, hogy nem a cég által fejlesztett operációs rendszert használja, és nem az ismert hardver (SigmaDesigns médiaprocesszor) köré épül. Mivel a gyártó termékei régóta az elismert és közkedvelt médialejátszók közé tartoznak, joggal lehetett bízni abban, hogy az új modell is életképes lesz.

Popcorn Open Hour Chameleon
Popcorn Open Hour Chameleon [+]

Az előzetes információk értelmében ezúttal egy olyan sokoldalú, de megfizethető eszköz létrehozása volt a cél, amely a médiaállományok, köztük akár 4K videók kezelése mellett a 3D-s játékok futtatására is alkalmas, azaz akár egy egyszerűbb játékkonzolként is megállja a helyét. Ez első hallásra ígéretesnek tűnik, kíváncsiak voltunk, hogy a valóságban mindebből mi igaz.

Mi van a dobozban?

A kicsi, 3,5 centiméter magas, 10,5 centiméter mély és 15 centiméter széles, masszív, alumínium készülékházzal rendelkező, gumitappancsokon álló termék a lekerekített éleknek és a szálcsiszolt, szürkésfekete színezésnek köszönhetően elegánsan fest. LCD kijelző nincs rajta, a frontfelületen az infravörös szenzor ablaka kapott helyet egy céglogó és a kontroll-lámpák társaságában. Az egyik oldalára az SD kártyaolvasót és a egy USB 2.0 portot építettek, a hátlapjára került még két USB 2.0, valamint egy-egy micro USB, HDMI 1.4, koaxiális és optikai digitális audió, egy Ethernet csatlakozó, valamint a bekapcsológomb.

Popcorn Open Hour Chameleon Popcorn Open Hour Chameleon
Popcorn Open Hour Chameleon [+]

A dobozába pakoltak még egy infravörös távirányítót elemekkel együtt, egy HDMI kábelt, az operációs rendszert (Android 4.4.2) tartalmazó, 8 GB tárolókapacitású memóriakártyát, valamint a használati utasítást.  Beépített Wi-Fivel és Bluetooth adapterrel nem rendelkezik, de egy USB-n keresztül csatlakoztatott, kiegészítőként megvásárolható külső modul segítségével a vezeték nélküli adatátvitel is megoldott.

Popcorn Open Hour Chameleon
Popcorn Open Hour Chameleon

Maga a készülék RockChip RK3288-as négymagos, 1,8 GHz-es Cortex-A17 processzorral, a legfeljebb 16 magos Mali-T760 grafikus gyorsító négymagos kiszerelésű, T764 (vagy T760 MP4) verziójával és 2 GB RAM-mal rendelkezik. Nincs belső tárhelye, így gyakorlatilag bármilyen operációs rendszer futtatható rajta SD kártyáról, ami ezzel a hardverrel kompatibilis, illetve nyilván a letöltött alkalmazások is ide kerülnek. A SoC az AnTuTu Benchmark mérésén 38 251 pontot ért el, amivel kissé elmarad a Samsung Galaxy Note 4-től, és az LG G4-től is.

Bekapcsolva: OS a kártyán és kezelés

Miért van kártyán az Android?

A gyártó azzal indokolta a döntést, hogy a hagyományos módszer helyett memóriakártyáról fussanak az alkalmazások és az operációs rendszer, mert a felhasználó így bátran kísérletezhet különféle egyedi megoldásokkal, így ugyanis hibás firmware- vagy szoftverfrissítéssel nem lehet tönkrevágni a Chameleont. Ennek köszönhetően ideális megoldás lehet fejlesztőknek vagy akár hekkerpalántáknak is. Ha valamit például ki kell próbálni egy eltérő Android verzión, vagy akár Linux rendszer alatt, elég csak bedugni egy másik SD kártyát, és a probléma máris megoldva.

Popcorn Open Hour Chameleon Popcorn Open Hour Chameleon
[+]

Emellett ez a megoldás lehetővé teszi, hogy többen használják személyre szabott beállításaikkal, programjaikkal ugyanazt az eszközt, azaz a Chameleont. Csupán be kell tenni a saját a kártyát, és máris ott a "privát" gép, nem kell e téren kompromisszumokat kötni. Az SD kártya méretéig, ami maximum 32 gigabájt lehet, nincs korlátozva sem a rendszer, sem a felhasználó rendelkezésére álló tárhely nagysága. Nincs szükség ezáltal a rendszerpartíció átméretezésére sem, ha valakinek erre lenne szüksége, hiszen az akár a teljes kártya is lehet.

Kezelés

Saját grafikus kezelőfelületet kapott, amely teljesen eltér a megszokott, mobilos androidos külsőtől . Itt azzal ellentétben a nagyméretű, stilizált, monokróm ikonok dominálnak, és a letöltött appokat nem lehet tetszés szerint kipakolászni külön képernyőre. Ez egyébként nem különösebben baj, hiszen az egy kattintással elérhető fő menüpontok (média, játékok, eszközök, beállítások stb.) alatt minden viszonylag hamar megtalálható.

Popcorn Open Hour Chameleon Popcorn Open Hour Chameleon
[+]

Természetesen ha valami nem stimmelne, akkor manuálisan módosítható a megjelenítő eszköz felbontása és a képfrissítési ráta, a csatlakoztatott külső hangrendszer kimenete, valamint menedzselhetőek a hálózati beállítások. Emellett, ha valakinek hiányzik a telefonokon már jól bevált androidos menürendszer, azt is előcsalhatja egyszerűen. A rendszer gyors, de nem tökéletesen stabil. Ugyan leállásokat vagy váratlan újraindításokat nem produkált, de néha érthetetlenül lelassult, és olyan is előfordult, hogy egy alkalmazást nem volt hajlandó elindítani, illetve megtagadta, hogy letöltsünk valamilyen programot a Google Playből.

Távirányító, klaviatúra, légiegér, mobil app

Az alapfelszerelés részeként a lejátszó mellé járó távirányító egy szimpla darab, amely az alapfunkciók ellátására ugyan képes, de ha valaki ki akarja hozni a Chameleonban rejlő lehetőségeket, akkor ahhoz már kevés. Az egeret, és pláne az érintőképernyőt képtelen helyettesíteni, de ha valaki csak médialejátszóként használná a készüléket, akkor azért a célnak megfelelő.

Popcorn Open Hour Chameleon Popcorn Open Hour Chameleon
Vezérlőeszközök [+]

Sokkal kényelmesebb a vezérlés USB-n vagy Bluetooth kapcsolaton keresztül csatlakoztatott perifériával, tehát egérrel, billentyűzettel, esetleg egy kombinált eszközzel, pláne ha sikerül vezeték nélküli megoldást találni. Mi a Trust Wireless Keyboard & Air Mouse-t vetettük be, és ezzel nagyon komfortosan lehetett használni. Kipróbáltuk a hivatalos kiegészítőnek számító Open Hour Air Mouse-szal is, azzal is jól működött. Ez egy az egyben olyan, mint a Trust egere, azzal a kiegészítéssel, hogy építettek rá egy mikrofont is, ami a hangalapú internetes keresésnél használható.

Emellett jól beválhat egy gamepad is, például egy Playstation kontrollert is rádugtunk USB-n, és hibátlanul működött azzal is. Elméletileg vezérelhető egy ingyenesen letölthető app, az RK Remote Control segítségével mobil eszközről is, azonban hiába indítottuk el ezt a szoftvert, az elől a Chameleon ügyesen elbújt, hiszen a program nem találta meg, így a párosítás is lehetetlenné vált.

Médialejátszó és játékkonzol

Filmek, zenék, képek

Az előzetesen feltelepített, képnézegetésre, zenehallgatásra és videólejátszásra szolgáló Android alkalmazások az alapfeladatok ellátásán kívül többre nemigen képesek. Az első kettő esetében ezzel nincs is gond, hiszen a JPG, MP3 és FLAC fájlok kezelése az esetek túlnyomó többségében tökéletesen elég, még akkor is, ha bizonyos kényelmi funkciók (lejátszási lista, mixer funkciók, diavetítésnél aláfestő zene, EXIF adatok, ID3 tagek stb.) hiányoznak vagy hiányosak. A mozgóképeknél viszont más a helyzet a formátumtámogatási és minőségbeli (akadozás, zajosodás) problémák miatt, ugyanakkor az Android révén erre is van megoldás, hiszen rengeteg olyan program tölthető le, amely szavatolja a filmek lejátszását.


[+]

Ilyen például a Kodi, azaz születési nevén XBMC, amely jelenleg az egyik legnépszerűbb ilyen app. Ennek jelenlegi verziója viszont még nem nyújt teljes támogatást a Rockchipre épülő rendszerekhez, emiatt a Chameleon gyártója a Kodi egyik módosított verzióját, az SPMC-t javasolja. Ez külön telepíthető más programokkal együtt (pl. MXPlayer) a Package Installer nevű Open Hour alkalmazásból (a v1.0.24-es firmware óta), a 2345-ös kód megadása után.

Azért az SPMC sem tökéletes, mert bár a DTS és Dolby Digital hangok továbbítására képes a kompatibilis erősítők felé HDMI vagy optikai kimeneten, azonban a Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus és DTS-HD 24 bites hangsávok csak sztereóba lekeverve élvezhetőek. Az SMB és NFS protokollok támogatását biztosító program a hálózaton található állományok kezelésére is képes. Erre egyébként lehet használni az előre telepített, DLNA nevű alkalmazást, amely módot ad a Chameleon helyi fájljainak megosztására más DLNA-kompatibilis eszközökkel, például tévékkel vagy projektorokkal.



[+]

Tesztcsomagunk végigpörgetése során azt tapasztaltuk, hogy a TS fájl csúnyán akadozott, az WMV lejátszása pedig pár másodperc után félbeszakadt, a többi fájl viszont teljesen rendben volt, hang- és képhibák nélkül, színhelyesen játszotta le azokat. Egy csúcskategóriás lejátszó esetében egy fokkal gazdagabbak, élettelibbek a tónusok, de azért nagy különbség nincs. A külső feliratok kezelését biztosítja, a karakterek kellően nagyok, és a kódolással sincs gond, így a szöveg mindig jól látható. Biztosított az Ultra HD felbontású videók (H.265 kodekkel) megjelenítése is, azonban a HDMI 1.4 csatlakozó miatt csak maximum 30 hertzes lehet a 4K-s kimenet képsebessége, azaz másodperceként 30 képkocka továbbítása lehetséges. Kipróbáltuk jó pár demó fájllal, és azt tapasztaltuk, hogy ilyenkor néha azért meg-megdöccent a kép.

Játékok, böngésző, YouTube

A Playen keresztül történő letöltés kifejezetten lassan ment, ami csak azért meglepő, mert a mobil eszközöknél ezzel nem sok gond szokott lenni. Például a szegény Asphalt 8 letöltése három órájába került, ami kegyetlen sok idő még másfél gigabájt adatnak is. A forgalmazónál is rákérdeztünk erre, és azt a választ kaptuk, hogy ilyen jellegű problémával még nem találkoztak, úgyhogy lehet, hogy nálunk volt valami zavar az Erőben. Az a rövid tesztidőszak alatt kiderült, hogy még a jobb grafikájú 3D játékok is élvezhető minőségben futnak rajta, tehát nyugodtan lehet játékkonzolként is használni.



[+]

A már említett Asphalt 8-at szokták mutogatni az Android TV rendszert alkalmazó tévégyártók is a különféle rendezvényeken. Ám az ő készülékeiken általában látványosan akad ez az autós program, itt viszont azoknál sokkal-sokkal jobban teljesített.  A Shadow Fighter 2 nevű verekedős játék is szépen futott, és a WorldCraft nevű Minecraft-klónnal se volt semmi problémája. A játékokhoz egyébként a távirányító már végképp kevés, ehhez a legjobb beszerezni egy gamepadot.  A böngészés kellően gyors, belassulás, idegesítő várakozás itt nem nagyon fordult elő.  Szintén fontos, hogy a YouTube videókat is minden gond nélkül jelenítette meg, ezek élvezetét semmilyen zavaró tényező nem hátráltatta.

Értékelés

Az általunk eddig kipróbált, asztali Android-alapú ketyerék között ez az egyik legütőképesebb darab, de azért a tökéletestől távol áll. A kezelés teljesen jó lenne köszönhetően az átlátható grafikus kezelőfelületnek, de az érthetetlen belassulások, az appok indításánál néha tapasztalható anomáliák, valamint hogy a nagyméretű szoftverek letöltésére órákat kell várni, megkeserítik valamelyest a felhasználói élményt. A mellé járó távirányító nem az igazi, viszont ha az ember szerez egy (légi)egeret vagy egy kontrollert, akkor a vezérléssel nincs gond, még akkor sem, ha a mobil eszközre letölthető alkalmazás nem találja meg a lejátszót.

Popcorn Open Hour Chameleon
[+]

A gyártó ugyebár azt ígérte, hogy médialejátszóként és játékkonzolként is beválhat. Ez tényleg így van, viszont az is tény, hogy egyik téren sem teljesít kimagaslóan. Elő-előfordul ugyanis kisebb akadozás egyes videók lejátszása során, még akkor is, ha a javasolt szoftvert használjuk. Az androidos játékok nagy részével semmi gond nem volt, viszont azt nem lehet elhallgatni, hogy ezek nincsenek egy szinten egy Xbox 360 vagy egy PS3 programmal, hogy az újabb generációs eszközökre elérhető szoftvereket ne is említsük. A külső átlagos, kellően kompakt, és nem is csúnya, 56 900 forintos ára pedig a tudásához képest egyáltalán nem vészes. Aki egy sokoldalú, könnyen hordozható asztali eszközre vágyik, az nyugodtan vegye számításba az Open Hour Chameleont is, különösen, hogy most akciósan árulják országszerte, 49 900 forintos áron.


Open Hour Chameleon androidos multimédiás játékgép

elefant

A Popcorn Open Hour Chameleon androidos mini PC-t a Neon Multimedia bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés