Nikon D7100 – 24 MP a javából

Működés II.

Az aktív D-Lighting dinamikanövelő funkció ennél a fényképezőgépnél is megtalálható. Összesen öt (alacsony, normál, magas, extra magas és automatikus) fokozat közül választhatunk, vagy ki is kapcsolhatjuk, ha nincs rá szükségünk. A bebukott és/vagy kiégett képrészletek jó része menthető meg vele.

A többszörös expozícióval egy „képkockára” rögzíthetünk legfeljebb három felvételt, így érdekes képi hatást érhetünk el.

Nagyon megörültünk, mikor megláttuk a menüben az időzített felvételkészítést, hiszen már a D800-ban is hasznát vettük ennek a szolgáltatásnak. Azonban némileg csalódnunk kellett, mert bár a funkció részletesen paraméterezhető, az így elkészült fotókat a masina nem fűzi össze a végén mozgóképpé, így azt utólag, külön szoftverrel kell elvégeznie a fotósnak. Első lépésben kiválaszthatjuk az indítási időt (ez lehet azonnal, vagy a megadott órában), majd meg kell határozni, hogy hány felvételt szeretnénk készíteni milyen időközönként. A D7100 a folyamat során azt is mutatja, mikor fog végezni a munkával.

Amint azt már korábban is írtuk, ha két memóriakártyával használjuk a fényképezőt, akkor a menüben meghatározhatjuk a második foglalatba helyezett kártya funkcióját. Ez lehet túlcsordulás (ha betelik az első kártya, automatikusan folytatja a felvételt a másodikon), lehet biztonsági másolat (a második kártya tükörképe lesz az elsőnek) vagy osztott felvételi mód (RAW fájlok az elsőre, JPEG fájlok a másodikra kerülnek). Persze nem szükséges teljesen egyforma sebességű, sem egyforma márkájú memóriakártyákat használni, de a „biztonsági másolatnál” mindenképp érdemes azonos egységeket alkalmazni. Ha az osztott felvételi módot választjuk, ott a nagyobb kapacitású (körülbelül kétszeres méret) és gyorsabb kártyát célszerű a RAW fájlokhoz rendelni.

A Nikon D7100 is tartalmazza az úgynevezett „Picture Control” részleget, ami nem más, mint egy pár előre beállított képi effektus halmaza. Az általános, a semleges, az élénk, a monokróm, a portré és a tájkép sémát akár személyre is szabhatjuk, ahol olyan paraméterek fölött rendelkezhetünk, mint az élesség, a kontraszt, a fényerő, a színtelítettség vagy a színárnyalat. Természetesen el is menthető az egyénre szabott séma.

A D7100 is képes a nem CPU-s objektívek kezelésére. Külön menüpontban rendelhetjük hozzá az egyes optikákhoz az olyan paramétereket, mint a gyújtótávolság vagy a maximális rekesz. Az autofókuszos, modern lencserendszereknél pedig módunkban áll az AF finomhangolására, ha esetleg a téma mögé vagy elé fókuszálna egy-egy optika.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés