Milyen vasat rakjak a Rise of the Tomb Raider alá?

IGP-s tesztek, értékelés

A kétmagos CPU-k alapból hendikeppel rajtolnak, és az agyig csonkolt „sima” Intel HD Graphics sem vált a kis Pentium G3258 előnyére; értékelhetetlen teljesítményt mutatott a használt legalacsonyabb beállítási szint ellenére. A megfelelő menüpontokra sem tudtunk az egérkurzorral rábökni, annyira akadt már a menü is, de becsületére legyen mondva, legalább elindította a játékot. Billentyűzettel navigálva, egy-egy kurzormozgató nyíl leütése után pár másodpercet várva le tudtuk mérni a fenti, gyászos tempót. Természetesen itt szinte lehetetlen játszható beállítást elérni, csak érdekességképpen szerepeltetjük. A másik két Intel processzor sem tudott játékra alkalmas sebességet produkálni, hiába számoljuk ki, hány száz százalékkal bizonyultak gyorsabbnak. A GCN-es R7 Radeont tartalmazó Godavari APU, az A10-7870K állta egyedül a sarat. Az egységes kép kedvéért mindegyik IGP-s mérést 1866 MHz-re belőtt, kétcsatornás memóriabeállítással végeztük el.

Összegzés, végszó

Összességében nem lehetne okunk a panaszra, ha minden játék ilyen minőségben kerülne a játékosokhoz, főleg hogy a jövőbeni patch-ek fényében további fejlesztés is szerepel a napirenden. Az előre meghatározott beállítási szintek szépen skálázzák a teljesítményt, és még a legkisebb szinten is csak vállalható mértékben kell a grafikai minőség romlásával a futtathatóság érdekében kompromisszumot kötnünk. A méréssorozat tanulsága, hogy a CPU-órajelre relatíve igénytelen motor a négy- és többmagos processzorokat szépen kihasználja. A HT-t nem igényli, sőt sok szálnál már kicsit visszább is veti, így a Core i5 és a Core i7 számára szinte ekvivalens. A Core i3-ak Hyper-Threading megoldása viszont életmentő, mert a két önálló szál bizony kevéske (noha játszható beállítások azért elérhetők), ez az AMD processzoroknál is szem előtt tartandó, ahol a kisebb egyszálú teljesítmény miatt jobban kell a négy mag. Ha a memória elegendő (legalább 8 GB), akkor a single channel sem zavarja.

Videokártya terén, ha egy AMD Radeon R7 260 / 260X-szel vagy egy NVIDIA GeForce GTX 750-nel rendelkezünk, vagy bármi ezeknél erősebb típussal, akkor biztosan tudunk olyan beállítást találni, hogy a játékélményre lehessen koncentrálni az akadás helyett. Természetesen ennek feltétele, hogy a CPU kritériumok is teljesítve legyenek. Full HD-n, IGP-n csak a legerősebb APU-k tulajdonosainak célszerű próbálkozni, de még a tesztben ugyan nem szereplő Intel Iris Pro grafikás Haswell, illetve Broadwell chipek használói is érhetnek el sikereket, hiszen ezek néhol az A10-7870K IGP-jét is túlszárnyalják.

04ahgy

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés