Meteor Lake ASUS-módra: Zenbook 14 OLED 2024 notebook

Elsők között tette elérhetővé az Intel új platformjára épülő notebookjait az ASUS, le is teszteltük az itthon elsőként kapható modellt.

Bevezetés, dizájn

Tavaly decemberben mutatkozott be az Intel Meteor Lake platformja, legalábbis annak notebookokba szánt része, lassan pedig érkeznek a boltokba is az ezzel szerelt hordozható számítógépek. Ezek közül az egyik első, legalábbis hazánkban mindenképp, az ASUS Zenbook 14 OLED szériájának legújabb, UX3405 névre hallgató tagja, melynek lokalizált verzióját teszteltük.

Külső

Az ASUS a 2024-es széria kedvéért nem igazán dolgozta át az előző generációs Zenbook 14 házát, így elsőre csak minimális különbségeket fedezhetünk fel a most tesztelt UX3405MA és a 2023-as változat között. A másfél éve vizsgált, még Alder Lake P-re épülő UX3402-vel összehasonlítva az vehető észre, hogy megváltozott a zsanérok kialakítása, illetve a notebook alján is több a szellőzőnyílás, de például a csatlakozókban alig van eltérés (ami van, az pedig negatív: eltűnt a microSD foglalat.


[+]

Az általános formaterv továbbra is szögletes (bár az élek kicsit jobban kerekítettek) a külső pedig visszafogott – messze vannak már azok az idők, amikor a Zenbookok mindenféle speciális szálcsiszolással hívták fel magukra a figyelmet, itt egyszerű, sima, selyemfényű a bevonat, a kijelző hátlapján a már megszokott, nagyméretű ASUS logóval. A kijelző keretét természetesen a lehető legvékonyabbra húzták, melyben felül a Windows Hellóval is kompatibilis webkamera-rendszer, illetve a különböző, MI-alapú trükköket is ismerő mikrofontömb is megbújik. A webkamera – az üzleti felhasználókra való tekintettel – mechanikusan is letiltható egy apró csúszka segítségével, mely két vörös pöttyel is jelzi ezen szolgáltatás aktiválását.

A szinte a teljes hátoldalon végigfutó zsanér, mely már nem Ergolift rendszerű, 180 fokban mozgatható, és természetesen egy kézzel is tökéletesen állítható, beleértve a kijelző felnyitását is.


[+]

A gépház alján szellőzőnyílásokat, a hangszórók rácsait, illetve gumilábakat találunk – illetve meglepően kevés, mindössze hét darab csavart, melyek kioldása után a hátlap némi feszegetéssel eltávolítható. A bővíthetőség persze ultrabookosan szegényes, tehát felnyitás után az akkumulátort cserélhetjük, kipucolhatjuk a hűtést, illetve fejleszthetünk az SSD-n.

[+]

Csatlakozókkal a 14 hüvelykes új Zenbookot jobban is elláthatták volna: bal oldalon egy USB 3.2 Gen 1 interfészt (Type-A konnektorral), jobb oldalon pedig két TB4-et, egy HDMI 2.1-et (TMDS kompatibilis) és egy kombinált hangcsatlakozót találunk. Mivel a tápellátás az egyik TB4 portot elfoglalja, így asztali üzemben igazából csak egy Type-A és egy Type-C konnektor marad szabadon, ami az igények nagy részét ugyan kielégíti, de szerintünk szerencsésebb lenne, ha legalább még egy USB port rendelkezésre állna, amikor nincs a közelben valamilyen dokkoló.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés