Luxustermékek, beszélgető autók, butafon

Heti café: okos és buta megoldások, konzultáció

Csütörtökön a többi vezetékes szolgáltató számára már-már megalázó bejelentést tett a DIGI: újabb sávszélesség-emelést, illetve a korábbiaknál is kedvezőbb havidíjakat ígértek. Legjobban a jelenleg 50/30 Mbit/s sebességgel rendelkező ügyfelek járnak, nekik a fel- és a letöltést is jelentősen növeli a vállalat, a többi csomagnál az elméleti maximális feltöltés nő a kétszeresére. Teszik ezt úgy, hogy közben az okos csomagban a legkisebb, tehát (az emelés után) 100/50-es csomag 1890 forintba kerül majd.

A hét másik meglepetése, hogy a Telenor negyedmilliárdos büntetést kapott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságtól, mivel a szolgáltató jogsértő módon, az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályoktól eltérően egyoldalúan módosította az egyéni előfizetői szerződéseket. Ezzel kapcsolatban már késő agyalni, azonban azon még sokat gondolkodhatnak a mobilszolgáltatók, hogyan oldják majd meg a tavalyi 250 millióról 2024-re két és félmilliárdra duzzadó, hálózatra kapcsolt eszköz kezelését, ezen belül is leginkább az okosautók kérdéskörét.

Ameddig még nem vezetik magukat az autók (bár arra már zöld lámpát kaptak, hogy beszélgessenek egymással), az idegen helyre utazók jellemzően térképszoftvereket használnak. A Google is rendelkezik saját fejlesztésű navigációval, a Google Maps pedig egy apró, ám hasznos funkcióval bővül hamarosan: már nem csak dinamikusan tervezi majd akár menet közben is az útvonalat a rendszer, hanem arról is tájékoztatja a vezetőt, hogy miért éppen arra viszi, amerre a kék vonal megy. Megtudhatjuk például, hogy feltúrták az utat és építkeznek, vagy egyszerűen csak dugó alakult ki éppen, a lényeg, hogy eggyel kevesebb okunk lesz az idegeskedésre.

A keresőóriás azonban magyarázkodásra és bocsánatkérésre is kényszerült pont a térképpel kapcsolatban, igaz, teljesen más témában. Bizonyos sértő kifejezések olyan híres épületekre mutattak, mint az amerikai Fehér Ház, illetve magyar vonatkozása is volt az incidensnek, a „felcsúti törpe” kifejezésre például a Pancho Arénát társította a Google.

Hamarosan már kényelmesen, otthonról is ellenőrizhetjük, trükköztek-e a megvásárolni kívánt jármű kilométerórájának értékeivel, hiszen a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala bővíti online szolgáltatásait, és minden fontos információt elárulnak az Ügyfélkapuval rendelkező látogatóknak. Lesznek azonban olyan tulajdonságok is, amelyeket csak úgy ellenőrizhetünk, hogy megadjuk azt az adatot, amiről mi úgy tudjuk, helyes, a rendszer pedig megmondja, hogy a központi adatbázisban is az szerepel-e.

Mivel így kevesebb ügyet kell intézni személyesen, az állami ügyintézőknek több lesz a szabadideje, így pedig többet játszhatnak az irodák rémének is tartott pasziánsszal. A játék idén ünnepli 25. születésnapját, aminek örömére a Microsoft globális versenyt szervez. Bezzeg flipperezni már nem sokáig lehet, az interaktív kiállítással büszkélkedő Flippermúzeum ugyanis nagy valószínűség szerint hamarosan bezár, ugyanis a NAV Szerencsejáték Felügyeleti Főosztálya szerint a szerencsejáték-törvényt olyan mértékben sérti az intézmény, hogy még a gépeket is elszállítanák.

A héten kiderült az is, hogy a régi ötletek újszerű köntösben továbbra is kelendőek, így történhetett meg, hogy a Light Phone névre keresztelt, igazán buta telefon már el is érte a kitűzött kétszázezer dolláros célt a Kickstarteren, miközben hasonló eszközöket töredékáron lehet beszerezni gyakorlatilag akárhol netszerte.

Egész más a véleménye a MasterCardnak a mobiltelefonok jövőjéről, szerintük nem hogy butulniuk kéne, hanem egyenesen azt mesélték el, hogy hogyan fogja leváltani idővel a bankkártyát is a zsebünkben lapuló apró készülék. A Huawei pedig az Internet of Things lázában ég, bemutatták saját operációs rendszerüket az internetre kötött eszközökhöz, amit LiteOS-nek neveztek el, nem véletlenül: mindössze 10 kilobyte méretű.

Elindult az Instant.io, az igazán lustáknak (vagy protokollszinten korlátozott géppel rendelkezőknek) szánt webes torrentkezelő, amihez gyakorlatilag még böngészőkiegészítő sem kell, csak Chrome, Firefox vagy Opera, és már indulhat is a (legális) tartalmak megosztása. A héten kezdődött meg a hazai internetről szóló konzultáció utolsó szakasza, melyben a korábban megfogalmazott kérdések alapján meghatározott témákban kell véleményt formálnia az internetes társadalomnak. A kérdések között a torrent is szerepel, de hogy pontosan mi és hogyan csúszott el, arról cikkünkben írtunk részletesebben.

Az InternetKon kérdései között találunk a hazai informatikaoktatással kapcsolatban is felvetést, ami szorosan kapcsolódik az IVSZ által képviselt véleményhez, miszerint sürgősen változtatni kell az informatikusképzésen. Az internetes vállalkozásokat tömörítő szervezet úgy érzi, tagjainak már nem az a legnagyobb problémájuk, hogy termékeiket és szolgáltatásaikat kinek és hogyan értékesítsék, hanem hogy azokat ki fogja megírni, programozni vagy elkészíteni.

Végül zárjuk a hetet egy igazán kellemes hangulatú interjúval, amelyből kiderül, hogy a robotika világában is lehet még újat, érdekeset mutatni akár a magyaroknak is, így tett ugyanis a Smart Brick alkotói csapata, akik büszkén meséltek a folyamat nehézségeiről és a sikeres Kickstarter kampány óta elért eredményeikről.

Daywalker, -szp-

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés