Otthonokosító készlet a Logilinktől

Logilink SmartHome

Ma már minden sarkon okos dolgok jönnek velünk szembe: okos a telefon, a tévé, az óra, a bankbetét és még sorolhatnánk. Persze sok esetben az okos szó nem az eszköz extra agyi képességeire utal, hanem arra, hogy okostelefonnal kezelhető. Ezt tudja a Logilink SmartHome, vagyis ΣCasa termékcsaládja is, ami nemrégiben érkezett a hazai piacra, így vetettünk rá egy pillantást.


Logilink ΣCasa termékcsalád

Sajnos a hazai kínálat még nem teljes, így két érdekes elem, a villanykörte és a mozgásérzékelő kimaradt a merítésből. Kaptunk viszont okos elektromos dugaljat, időjárás-állomást, ajtónyitás-, ablaktörés- és füstérzékelőt. Az egyes komponenseket a ΣCentral nevezetű központi egység köti össze, illetve ezen keresztül kezelhető az egész rendszer iOS (8.0 verziótól) és Android (4.3 verziótól) operációs rendszert futtató készülékekkel. A vezérlődobozka alig nagyobb egy gyufásskatulyánál (70 x 70 x 22,6 mm), tetején egy kék gyűrűvel megvilágított gomb, hátulján pedig egy Wi-Fi antenna és micro USB tápellátás van, amihez egy mobiltöltő jellegű tápot kapunk.


ΣCentral központi egység

Meglehetősen kompakt darab a Logilink ΣPlug okos dugalj. Nagyjából akkora, mint a kisebb utazó konnektorátalakítók, szinte alig lóg majd ki az aljzatból, amiben használni fogjuk. Erre is került egy gomb, amire a központi egységgel párosításkor lesz szükség, a kommunikációra pedig Bluetooth 4.0 technológiát használ. Külsőre nagyon egyszerű a ΣWeather időjárás-állomás is. Egy tenyérnyi, kerek műanyag korong, aminek az áramellátásáról két mikro ceruzaelem (AAA) gondoskodik. Itt is elmaradhatatlan kellék a Bluetooth párosításhoz szükséges pici gomb, amit alul találunk. Az eszköz a hőmérsékletet, légnyomást és páratartalmat méri.


Balra ΣPlug dugalj, jobbra ΣWeather időjárás-állomás

Két részből áll az ajtó nyitását érzékelő ΣDoor/Window készlet. Az egyik elemet az ajtóra (vagy ablak keretére) kell tenni, a másik pedig a tokozáson jelzi majd, hogy mikor közelítette meg (vagy távolodott el tőle) az első fél. Az érzékelés mágneses, a központi egységgel kommunikálás természetesen itt is Bluetooth, ehhez egy gombot és kis állapotjelző LED-et is előkészítettek. Az áramellátásról a nagyobb részbe tehető, nem annyira elterjedt szabványú ER1425 elem gondoskodik, aminek több mint egy év az élettartama. A legkisebb ΣCasa okosság a ΣShock ablakbetörés-érzékelő. Ebben a kb. három centiméter átmérőjű kerek apróságban háromtengelyes gyorsulásérzékelő van, ez jelez be, ha nagyobb rázkódást érzékel. Az áramot CR2032 gombelem adja neki, a kommunikáció itt is Bluetooth.



Fenn ΣDoor/Window ajtónyitás-érzékelő, alatta ΣShock ablakbetörés-érzékelő

Végül, de nem utolsósorban a ΣSmoke hő- és füstérzékelőt is megkaptuk. Ez a legnagyobb eszköz a kínálatban, kerek, 120 mm átmérőjű és felfogatójával együtt 53 magas. A mellékelt két tiplivel és csavarral lehet mennyezetre vagy falra rögzíteni műanyag alapját, majd ebbe lehet finom csavarintással beletenni magát az érzékelőt. Az európai EN 14604 és az amerikai UL 217 füstmérési szabványnak, illetve az EN 54 tűzvédelmi szabványnak is megfelel. Áramellátásáról (a nem túl elterjedt) CR123A elem gondoskodik, amivel több mint egy évig üzemképes. Sajnos nem jutott el hozzánk a ΣLight LED fényforrás, ami 10 wattos fogyasztás mellett 720 lumen meleg fehér fénnyel világít 180 fokos sugárban, foglalata pedig hagyományos E27-es. Szintén nélkülöznünk kellett a ΣMotion mozgásérzékelőt, pedig a lámpával együtt biztosan egész jó trükkökre képes.


ΣSmoke füstérzékelő

Beüzemelés, szoftver

Mint a legtöbb okos eszköznél, a Logilink ΣCasa megoldásainál is a mobil app telepítésével kezdődik a beüzemelés. Ennek megtalálása eltartott egy ideig, mert a mellékelt dokumentációban lévő, nagyjából egy négyzetcentiméteres QR kódot nem akarta megenni a telefonunk, így az egyik bemutató szórólapból sikerült csak megtudni, hogy a Google Play áruházban a Sigma Casa appot kell keresni. Ennek telepítése után már ment minden, mint a karikacsapás; nyilván egy jobb kamerájú telefonnal nem lett volna ilyen gondunk.

Először egy ΣCasa fiókot kell készítenünk internetes kapcsolat segítségével, utána Bluetooth segítségével kapcsolódtunk az ΣCentral központi egységhez, megadva, hogy melyik Wi-Fi hálózattal kerüljön összeköttetésbe. Végül elneveztük a központot, és szinkronizáltuk előbb elkészített felhős fiókunkkal. Egy fiókhoz egyébként több központi egység is hozzárendelhető. Ezután jöhetett az egyes érzékelők beazonosítása. Egy központra legfeljebb 16 egység köthető Bluetooth kapcsolattal, tehát a hatótávolság szabadban közel 100 méter is lehet, de beltérben, különösen több fal esetén inkább 10-12 méter a reális. Az egyes modulok párosításához a párosító gombot kell megnyomni, majd egy hatjegyű pint írhatunk be, ami az adott érzékelő burkolatán taláható.

Az app előkerítése, telepítése, majd a központi egység és az öt érzékelő beüzemelése nagyjából fél órát vett igénybe, és lényegében nem volt a műveletnek olyan mozzanata, ahol elvesztünk volna, persze ehhez nem ártott némi angol nyelvtudás sem. Az app futtatásához később is szükség volt a Wi-Fi és Bluetooth kapcsolatra is, előbbi nyilván a felhős fiók, utóbbi a központi egység elérése miatt kell. A kezdőképernyőn időjárás-előrejelzést (szintén internetes forrásból) és az egyes érzékelők állapotát láthattuk.

Közülük szerintünk a meteorológiai állomás a leghasznosabb; ez a hőmérsékletet, páratartalmat és légnyomást mutatja. A konnektoros dugalj tudja mérni az aktuális leadott teljesítményt, és a hosszabb idő alatt elfogyasztott energiát is. Pontosságáról annyit mondhatunk, hogy a 60 wattos égővel szerelt asztali lámpára 70,2 wattot mutatott, ami egy kicsit soknak számít. Az ajtónyitás-érzékelő a nyitott és zárt állapotot mutatja, a törésérzékelő és a füstérzékelő pedig rendszerüzenetet küld, ha jelentenivalója van. Kapunk még némi konfigurálási lehetőséget is, például az egyes érzékelőket elnevezhetjük és csoportokba rendezhetjük.

Próba

Az okos eszközök legfőbb érdekessége, hogy együtt tudnak működni. A Logilink ΣCasa csomagjában az alkalmazás ΣLink részében található a feltételhez kötött események szerkesztője; itt az egyes eseményekre válaszreakciót adhatunk meg. Ha például ha a hőmérő túl magas páratartalmat érzékel, akkor bekapcsolhatja a dugaljat, amibe a párátlanító gépet dugtuk. Vagy érdekes lehet egy olyan kapcsolat is, hogy ha nyílik a hűtő ajtaja, akkor elkezd visítani a füstérzékelő több mint 100 dB-es szirénája.

Ezeknél a szabályoknál megadhatunk időzítést is, hogy az egyes események csak meghatározott időszakban történjenek – például reggeli-, ebéd- és vacsoraidőben lehessen szirénázás nélkül is kinyitni a hűtőt. Aktív GPS-sel azt is be tudjuk állítani, hogy akkor végezzen el a rendszer valami akciót, amikor közeledünk a központi egységünkhöz – például hazaérkezéskor a konnektoros aljzat segítségével felkapcsolja a lámpát.

Az egyes szenzorok működése alapvetően stabil volt, formátumok kapcsán csak az ajtónyitónál kifogásoljuk, hogy a pusztán mágnest tartalmazó, kisebb része elég bumszli, ezt szerintünk elegánsabban is meg lehetne oldani. A nyitást és zárást 1-3 másodperc között változó késéssel érzékelte, amiből arra következtetünk, hogy kb. három másodpercenként kérdeződik le az állapota.

Kifejezetten ügyesnek bizonyult az ablakbetörés-érzékelő, és mivel háromtengelyes giroszkóp van benne, más, rázkódással kapcsolatos riasztásra is használható, ráadásul itt nem tapasztaltunk az ajtónyitóhoz hasonló késleltetést. Az időjárás-állomás nem igényelt kalibrálást, ezen felül csak annyit tudunk róla mondani, hogy nagyjából jól mér, de nem időjárásálló, ezért célszerű beltérben használni. Bár nincs ilyen eszközzel tapasztalatunk, a füstérzékelő úgy működött, ahogy elvártuk tőle. Egy cigaretta füstjére és az alá tartott öngyújtóra is 100 dB-t valamivel meghaladó sípolással reagált.

Mivel az egyes egységek Bluetooth révén kommunikálnak, falakkal határolt lakásban 8-12 méteres hatótávval dolgozott a ΣCasa rendszer, ezért a központi egységet erősen ajánlott nevéhez illően valami központi helyre tenni. Nagy bánatunkra viszont a rendszer nem kompatibilis semmiféle külső alkalmazással, mint amilyen például az IFTTT, amivel más eszközökkel is összekapcsolható lenne, így a Logilink megoldása csak saját termékeivel használható. Annak viszont örültünk, hogy miután elkészítettük a megfelelő szabályokat, már nem kellett többet vacakolni a telefonnal, a ΣCenter szépen levezényelte a dolgok működését.

Értékelés

Számoljunk egy kicsit, mielőtt ítéletet mondanánk a Logilink ΣCasa okosotthon-rendszeréről! Az egész alapja, a ΣCenter központi egység 30 000 forintba kerül, és tizenhat egység köthető rá. Tehát egy összetettebb rendszerbe akár kettő-három is kellhet belőle, ezeket egy fiókból, egy hálózatban lehet vezérelni. A legolcsóbb érzékelő az ablakbetörős, giroszkópos nagyjából 9000 forintot kóstál, de egy átlagos lakásba kell belőle vagy hat-nyolc darab, ha minden nyílászáróra tennénk. Az ajtó- vagy ablaknyitás-szenzor 13 500 forintba kerül, ebből szintén kellhet több is.

A meteorológiai állomás és a dugalj 19 000 forint környékén kapható, nagyjából ennyiért láttuk külföldön a ΣLight villanykörtét is. A füstérzékelő és a tesztünk után a magyar piacra befutó mozgásértékelő majdnem annyiba – tehát 30 000 forintba – kerül, mint a központi egység. Summázva tehát egy komplett lakást felölelő Logilink ΣCasa rendszer költségei több százezer forintra rúgnak, ami rengeteg pénz. Komplex rendszerben valószínűleg olcsóbban jöhetünk ki, ha ajánlatot kérünk egy lakásautomatizálással foglalkozó cégtől.

Működés kapcsán egyébként semmi kifogásolnivalót nem találtuk ezekben az eszközökben, őszintén szóval lényegesen hektikusabb viselkedésre számítottunk. A vezérlő app nehézkes megtalálásán kívül néhány napos tesztünk alatt nem futottunk semmi furcsaságba, sikerült hasznos és mókás akció-reakció szabályokat összeraknunk. Egyedül azon szomorodtunk el, hogy a Logilink rendszere zárt, bár van egy látszólag külső eszközök felé vezető kapcsoló, de az IFTTT-t vagy hasonló szolgáltatásokat nem támogatja.

Felmerül a kérdés, hogy van-e olyan csomag, amire érdemes lehet befizetni? Az időjárás-állomás szerintünk egészen ügyes, annyira nem is drága, és a rázkódásérzékelő is érdekes, ráadásul a nagyon óvatosnál határozottabb ajtónyitásra is beriaszt, így kiválható vele a drágább ajtó-/ablaknyitás-érzékelő. Sajnos az okos dugalj és a mozgásérzékelő meglehetősen drága, pedig ezekkel lehetne igazán ügyes dolgokat megvalósítani. Az egész rendszer költségeit pedig alaposan megdobja a központi egység, így még kicsiben is drága mulatság a Logilink ΣCasa – persze konkurensei sem olcsóbbak. Abban viszont teljesen biztosak vagyunk, hogy idővel lejjebb fog majd menni az okos otthon megoldásoknak az ára.

rudi

A Ligilink ΣCasa okos otthon eszközöket a Mobil Digital Kft. bocsátotta rendelkezésünkre

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés