Az LG új, 4K felbontású LED-es projektora, a HU70LS

Kipróbáltuk a webOS okostévérendszert használó házimozi vetítőt.

Képminőség

Az LG már régen elkötelezte magát a DLP képalkotási eljárás mellett, és így nem túl meglepő módon a CineBeam HU70LS is erre a technológia épül. A Texas Instruments által gyártott chip valós felbontása 1920x1080 képpont, és a termék az XPD technológia révén, az úgynevezett pixeleltolás segítségével képes megteremteni a 4K felbontást. Ennek teljesítménye teljesen meggyőzőnek tűnt, tényleg markánsan érződik a különbség a Full HD és a 4K anyagok között. Az persze simán benne van a paklikban, hogy ha egy "valódi" 4K felbontású vetítő mellé tennénk, akkor gyengébbnek éreznénk a pixeleltolással létrehozott kép minőségét, de erre most nem volt módunk.

[+]

Bár a vállalat az elmúlt egy-két évben elkezdett kacsingatni a lézeres fényforrások irányába is, de azért még kínálatuk meghatározó részét a nagy élettartamú LED-es vetítők teszik ki, és ez a projektor is közéjük tartozik. Azonban a vállalat itt már a hagyományostól eltérő, négycsatornásnak nevezett rendszert használ, amelyben az RGB LED-ek mellett helyet kapott egy negyedik, általuk "Dinamikus Zöldnek" nevezett csatorna is. Ennek köszönhetően elméletileg ragyogóbbak lesznek a színek, nagyobbnak érezzük a fényerőt és jobb a kontraszt is.

Nos, a kép minőségére nem is nagyon tudunk rosszat mondani. A tónusok tényleg vibrálóbbnak, átütőbbnek tűnnek a megszokottnál, fátyolosságnak nyomát sem lelni. Normális beállítások mellett a színek természetesek, valósághűek, de természetesen a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű feketéről le kell mondani. Még a kritikusnak számító hullámzó víz vagy emberi bőr megjelenítése során sem tapasztaltunk anomáliákat. A kontrasztosság rendben van, így nem is láttuk értelmét a Dinamikus Kontraszt bekapcsolásának, amely ugyan markánsabbá teszi a különbséget a világos és sötét képrészletek között, ám cserébe a finomabb részletek eltűnhetnek.

[+]

A maximális fényáram 1500 ANSI lumen, ami kiemelkedőnek távolról sem nevezhető, viszont ideális körülmények között, tehát egy besötétített szobában, helyiségben bőven elég. Amennyiben nem sikerül teljesen kiszűrni a fényt (ez például gyakori egy irodában), tehát félhomályban, szűrt fényben használjuk, akkor is egészen jó, látható képet produkál, elfogadható tónusokkal – filmezésre, játékra vagy pláne egy prezentáció megtartására ilyenkor is tökéletesen alkalmas marad. Viszont ha nem sikerült elállni a fény útját semmivel, akkor a vetítő gyakorlatilag használhatatlanná válik.

A modell támogatja a nagy dinamikatartományú filmek, videók és játékok megjelenítését, viszont a viszonylag alacsony maximális fényerő miatt a HDR effekt nem különösebben látványos. Mozgásmegjelenítés terén a készülék nagyon jól teljesít, akadozást, a képelemek duplikálódását nem tapasztaltuk, és az objektumok körül sem tűnt fel remegő aura. De ha mégis akadna valami probléma, készen áll bevetésre a TruMotion nevű interpolációs technológia, ami virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé. A rossz minőségű forrásból származó, alacsony bitrátájú tartalmaknál tapasztalható enyhe zajosodás, ez viszont hatékonyan orvosolható a Zajcsökkentés aktiválásával.

A készülékből nem spórolták ki az előzetesen beállított képprofilokat: nyolc darab áll a felhasználó rendelkezésére, melyek már nevükkel (Élénk, Eredeti, Színház, Sport, Játék, HDR, Szakértői világos szoba, Szakértői sötét szoba) jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé ajánlja őket a gyártó. Ezek kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól az aktív képmódosító funkciók, a fényesség, a színhőmérséklet és úgy általában a képvilág tekintetében, így jó eséllyel mindenki talál köztük olyat, amelyik passzol ízléséhez, elvárásaihoz. A szúnyogháló-effektus csak nagyon közelről vehető észre, a szivárványhatás nevű jelenséggel (amikor egy pillanatra mindhárom alapszín látható) nem találkoztunk.

[+]

Az LG CineBeam HU70LS  a közepes vetítési távolságú projektorok közé tartozik: 1 méterről 31 hüvelykes, 138 centiméterről 42 hüvelykes, 182 centiméterről 55 hüvelykes kép megteremtését teszi lehetővé. A 65 colhoz 217 centiméterre, a gyártó által ajánlott legnagyobb képmérethez, a 140 colhoz pedig 471 centiméterre van szüksége. Motoros fókusszal rendelkezik, amely manuálisan szabályozható, és minimális mértékű nagyításra (1,25x) is van mód. A Keystone névre hallgató trapézkorrekció (csak vertikális) segítségével korrigálható a vetített kép torzulása. Ennek van automata opciója is, amely teljesen jó munkát végez, így ezzel nem kell feltétlenül vacakolnia a felhasználónak. A zajszint Eco módban 25 dB, Normál módban pedig 30 decibel, ami azt jelenti, hogy teljes csöndben bizony hallható egy kicsit a működése.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés