Interjú: látogatóban bacsisnál

Hogyan lett Orsovai Sándorból logoutos bacsis

Péntek tizenharmadika egy különleges dátum. Ezúttal a szokványostól eltérő témával foglalkozunk, közösségünk egy érdekes tagjával. A fórumunk vagy a Logout olvasói biztosan találkoztak már bacsissal, aki hardvereket gyűjt és extrém tuninggal foglalkozik. Ellátogattunk hozzá Fülére, hogy megnézzük a múzeumát, ami egyben a tesztlaborja is.

PH: A Logout olvasói tudják már, hogy könnyed stílusod ellenére nem vagy azért annyira fiatal. Huszonnegyedik évedet taposod, ebből mennyit töltöttél számítógépekkel, mikor történt meg a nagy találkozás a vassal?

Bacsis: „Nem vagy annyira fiatal”, köszi, ezt még senki nem mondta. Négy éves koromban találkoztam először számítógéppel, egy Videoton TVC-vel, azon tanultam meg írni is, így mikor iskolás lettem, már ismertem a betűket. Na meg a Gombócfaló nevű játékot. A PC-zést kicsit később kezdtem. Az első saját gépemet tíz éves koromban kaptam, azaz körülbelül tizennégy éve. Egy 25 MHz-es 486-ost, ami már akkor sem ért semmit. Akkor még a floppy lemezről sem tudtam játékot másolni.

De az egész PC-s világ magával ragadott, elkezdtem jobban nekifeküdni, s az idő haladtával jutottam el oda, ahol most vagyok. Persze napjainkban is nagyon sokat tanulok, köszönet ezért a K6-III topicnak és tagjainak. Például két napja tudtam meg, hogy a hatmagos, Dunnington magos CPU nem is LGA771 tokozású, hanem Socket 604.

PH: Gondolj csak bele, vannak olyan olvasók, fórumozók, akik még meg sem születtek, amikor te már PC-t kaptál.

Bacsis: A korral kapcsolatban van egy történetem. Tizenegy lehettem, mikor kaptam egy Seagate winchestert, egy 420 megabájtosat. Keményen jumperelni kellett az akkori IDE-s merevlemezeket, persze az enyémet is. Igen ám, de ezen a Seagate-en – mint akkoriban az összesen – mini jumper volt. Illetve az kellett hozzá, de egy sem volt rajta, így hát a sógorommal elmentünk Budapesten venni. Ki is néztünk egy számtech üzletet, akkoriban még nem volt minden utcasarkon. Mondta, menjek be. Bementem. A két eladó: jaj de aranyos kisfiú, az apukádat keresed? Nem, csak a Segate HDD-mhez szeretnék venni mini jumpert. Na, akkor dobtak egy hátast, és ingyen adtak egy marékkal.

PH: Mennyi idő alatt jutottál el addig, hogy rendben itt a PC meg a floppy, de vajon mi van benne? Mikor belezted ki az első gépedet?

Bacsis: Nem beleztem, hanem építettem, 14 évesen. Ehhez a géphez még a sógorom segített összeválogatni az alkatrészeket, de egyedül raktam össze, fejlesztgettem tovább, onnantól kezdve lettem e téren teljesen önálló. A vas kezdetben egy 366 MHz-es Mendochino magos, Socket 370-es Celeron volt (28 000 Ft), az alaplap valami Acorp modell, már nem emlékszem a típusára (24 000 Ft). Akkor éppen félelmetesen drága volt a memória, így 32 MB SD RAM-ért 16 000-et fizettem. A VGA egy S3 Savage 3D volt 12 000 forintért, a merevlemez 850 MB-os WD. Az egészet egy 286-osból maradt AT házba tettem.

PH: Ezt a gépet ugye már masszívan tuningoltad?

Bacsis: Természetesen! Ahogy illett akkoriban, 366 MHz-ről felraktam 550-re. A Windows 98 állandóan azt írta ki, hogy a himem.sys hibát észlelt ezért leállt. Három-négy újraindítást igényelt, mert mindig ezzel jött, mikor töltött volna be, de amikor betöltődött utána már betonstabilan ment

PH: Gondolom, a következő meghatározó élményed az internet volt, ugye?

Bacsis: Az internetet tizenkét éves koromban fedeztem fel. Nagy nehezen rábeszéltek, hogy próbáljam ki, akkor még a bátyám gépén, mert nekem még mindig a 486-osom volt. Eleinte csak mértékkel neteztem, számomra kevés érdekes oldal volt, talán azért is, mert bő 10 éve még nem volt annyi gyerekeknek szánt weblap. De volt már teveclub, na, oda regisztráltam, s lett egy saját tevém is, ezzel megjelent a világhálón az első bacsis, egy teve formájában.

PH: Miért éppen bacsis?

Bacsis: Már nem tudom, honnan és mikor, de megtetszett a bacsi szó, régen elég sokat használtam jelzőként, úgy kb. mindenre. Leültem regisztrálni a teveclub-ra, hmm…, vajon mi legyen a teve neve? És egyből rávágta édesapám, hogy bacsi! Jó, legyen, de kiírta, hogy a név már foglalt. Bizony, 98'-ban már volt olyan nevű teve, hogy bacsi! Hát, akkor legyen bacsis. És elfogadta; na onnantól kezdve vagyok mindenhol bacsis.


bacsis és avatarja

PH: Mikor találtál rá a Prohardverre?

Bacsis: Nem emlékszem pontosan, de a középiskolában már nagy prohardveres voltam. Úgy saccolom, nagyjából hat éve vagyok rendszeres olvasója elsősorban a processzoros, alaplapos, memóriás, grafikus kártyás teszteknek. A fórumra körülbelül négy éve regisztráltam.

Hűtés fura dolgokkal

PH: Gondolom, innen már csak egy lépés volt a Logout. Ahogy elnézem, ott tavaly nyáron szaladt el veled a ló – szigorúan jó értelemben. Addig mondhatni klasszikus bemutató és összehasonlító cikkeket írtál, aztán jött a hardcore tuning meg a lekvár. Mi vesz rá egy embert, hogy ételt kenjen a processzorára, jeges vízzel, mozsárral és egyebekkel hűtse?

Bacsis: Ismét a sógorom jön a képbe, és irány 1998, mikor összeraktam első PC-met, a 366-os Celeront. Akkor mondta, hogy a lekvár is jó hűtőpaszta helyett, megmosolyogtam, és gyorsan el is felejtettem. Aztán időnként eszembe jutott, és mondtam másoknak is, akik persze kinevettek. Mikor már elkezdtem a Logoutra írogatni, akkor is megemlítettem a munkatársaimnak, akik szintén kinevettek. Na, mondom, most akkor le is tesztelem. Kíváncsi voltam, mi lesz. Gondoltam, jót nevetnek majd az olvasók, ha kiteszem a Logoutra a tesztet. Hihetetlen nagy sikere lett, a kimagasló eredmény pedig csak hab a tortán. Akkora sikere(m) lett, hogy folytatást kellett csinálnom, akkor képbe jött már a saját fantáziám is, és kipróbáltam sok mást. Tehát így kezdődött. A mozsár viszont teljesen egyedi ötlet, megláttam ebédelés közben, és tudtam, hogy annak biza nem a polcon, hanem a procin van a helye.

Sokszor a tesztek álmomban jelennek meg. Múltkor például azt álmodtam, hogy a sörösüvegben lévő gumitömítés milyen jó lenne a hővezető paszta helyettesítésére. Aztán mikor magamhoz tértem, rájöttem, hogy vagy tíz éve nincs is gumitömítés a sörösüvegek kupakjában. A porszívós hűtés is így jött. Felkeltem: nahát, ott a Rakéta porszívó, azzal jól lehetne szívni a meleg levegőt a bordáról! Kipróbáltam, és mivel ennek tényleg volt értelme, publikáltam.

A jeges víz az még semmi, most már fagyállóval nyomom, arról rövidesen készen lesz az írásom. Ez is teljesen egyedi, minél jobb hőfokot akartam kicsikarni a hűtőrendszeremből, hogy még jobban menjen a tuning. Folyékony nitrogént vagy szárazjeget nem tudok szerezni, de az „extrém” tuningot imádom, így muszáj volt valamit kitalálnom.

PH: Ismered ugye a mondást, hogy nincs lehetetlen, csak tehetetlen? Legalább egy kompresszoron elgondolkodhatnál!

Bacsis: Kispénzű ember vagyok én, így marad az olcsó költségvetésű fagyállós hűtés. És különben is, honnan tudod, hogy az én megoldásom mire képes? Egy kis ízelítő:

PH: Az írásaidban olvastam, hogy elég sok processzort meg egyéb hardvert fogyasztasz az extrém kísérleteid során. Honnan van utánpótlásod?

Bacsis: Azért annyira nem pazarlok, mert amikor a fórumokban ez kerül szóba, mindig írom, hogy nem nagyon vágok tönkre semmit sem. Nagyon minimális a veszteség, egy kezemen meg tudnám számolni, hány hardverelemet vágtam tönkre a kísérleteim miatt.

PH: És a BE6-II meg a cD0 steppinges Celeron sem halt meg ugye? ;)

Bacsis: A BE6-II nem halt meg. Igen, először azt hittem, hogy vége van, de mégsem. Nincs semmi baja, pedig volt víz, hó, jég, tojás és egyebek. A cD0 steppinges Celeronnak tényleg vége van. Azon kívül még egy procim ment tönkre, amikor tojást sütöttem rajta. Nem bírta a stabil 110 fokot.

Szóval a HardverApró a fő beszerzőhelyem, és mostanában egyre több fórumozó ajánl fel cuccokat a tesztjeimhez

Kedvenc vasak

PH: Ezúton én is megköszönöm a közösség nevében a felajánlásokat, és biztatok erre mindenkit! Mi volt a legnagyobb fogásod? Mármint melyik vételedre vagy vételeidre vagy a legbüszkébb?

Bacsis: Ilyen például az 500-as K6-III+, ami 30 000 forint volt és Amerikából jött. Vagy az Abit IC7-MAX3, ami szintén nagyon ritka, de örülök a Socket 939-es DFI NF4-es lapomnak is ami full tartozékos és csak 10 000 forint volt.

Illetve az Asus típusú NVIDIA kártyáimat is szeretem, azok mind nagyon ritkák.

Na meg a Dual P3-as szerver lapom is kedves, szóval lényegében az összes cuccom vétele nagyon emlékezetes, és nagyon örülök nekik. Mert ezek mind válogatott, presztízs hardverelemek, amik nincsenek minden utcasarkon.

PH: Azért kedvenced csak van?

Bacsis: Ez mind nagy kedvenc, külön fő kedvenc nincs, az összeset imádom.

PH: És akad olyan, amelyik nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket?

Bacsis: Van egy 486-osom, alaposan felgyúrtam. A kategóriáján belül nagyon bika gép, 160 MHz-re húzott proci, 128 MB RAM, öt HDD van benne, ebből három SCSI, három Optikai meghajtó, ebből kettő CD-író, dupla LAN, modem, 3D-s grafikus kártya, USB kártya, plexi oldallap és még neoncsövek is vannak benne. Nagyon sok időt öltem bele, de mindig volt valami baja. A sok ISA-s kártyának meg a Windows 95-nek köszönhetően minden ütközött állandóan mindennel, mindig volt valami, ami nem stimmelt. Két-három évet biztosan foglalkoztam vele, s lényegében most már vagy két éve csak áll – belefáradtam.

PH: A munkáid közül melyikre vagy a legbüszkébb? Gondolom, legalább olyan nehéz választani, mint a hardverek közül.

Bacsis: Konkrétan leírom:

Socket 478-as csúcskonfig

  • Abit IC7-MAX3 lap
  • 3,40 GHz-es Prescott
  • 2 x 1 GB 500 MHz-es Corsair RAM
  • AGP-s Radeon HD 3850 grafikus kártya

Dual Tualatin konfig

  • 2 x 1400MHz@1740MHz Tualatin CPU lábtörős moddal
  • 1,5 GB DDR RAM
  • AGP-s HD 3850 nagy nehezen működésre bírva
  • 5 x 18 GB SCSI HDD és egy 33 GB-os, mind 10 000 rpm-es

AMD K6-os konfig – ez is csúcs a kategóriáján belül

  • Epox MVP3G5 alaplap
  • AMD K6-III+ 500 MHz-es proci
  • 512 MB SD RAM
  • Geforce2 Ti grafikus kártya

Socket 939-es konfig – ami még nincs száz százalékosan készen:

  • DFI NF4 S939-es lap UV aktív csatlakozókkal
  • AMD Athlon64 X2 4200+ Socket 939-es processzor, 3,00 GHz-et tud léghűtéssel
  • 4 x 512 MB Corsair XMS PRO világítós RAM
  • most még csak egy GeForce 6800 Ultra van benne, de szeretnék bele még egyet

X48-as konfig – amire nagyon-nagyon-nagyon büszke vagyok, ez a legmodernebb:

  • Gigabyte X48 DQ6 lap
  • Core 2 Duo E8500
  • két Radeon HD 4850
  • 4 x 1 GB A-Data RAM
  • teljes vízhűtés, amin csak lehet, a világítás is pofásan megcsinálva

Ezt a gépet 2006 decemberében találtam ki, hogy ilyen legyen nekem. Persze akkor még csak X38 volt, meg HD3870-es Radeon, de az is alig. Már akkor elterveztem, hogy lesz egy csúcs LGA775-ös konfigom is, csakúgy, mint a többi kedvenc gépem a kategóriájában.

Tehát lényegében én komplett platformokat gyűjtök, mindegyik platformból a csúcsot akarom összerakni. Csak hát ez sok pénz, így nagyon lassan megy a fejlesztés, de ahogy pénztárcám engedi, bővülgetnek a gépek.

PH: Szóval projektekből is az összes kedvenc. És emellett vannak még ugye a különböző hűtési megoldások. Ezeknek az ötlete honnan jön?

Bacsis: Ezeken a gépeken átlagos hűtések vannak, kisebb-nagyobb – inkább nagyobb – teljesítményűek. Ha viszont tuningolni akarok egyet, csak úgy hobbiból, akkor belerakom a kiválasztott procit egy hozzá passzoló lapba, és rátolom a fagyállós hűtést, mert jelenleg ez a leghatékonyabb. Az ötlet teljesen egyedi, ahogy fentebb írtam, olcsón akartam minél komolyabb hűtést. Mikor megvolt a tuning, szépen elcsomagolok mindent, a fagyállót újra visszahűtöm, hogy újabb tuninghoz bármikor be lehessen vetni.

Tisztelgés a múlt hardverei előtt

PH: Akkor most ugorjunk egy nagyot – hardvermúzeum. Amikor nálad jártunk, rengeteg régiféle alkatrészt és komplett számítógépeket láttunk. Honnan ez a vonzalom az öreg vasakhoz?

Bacsis: Őszintén szólva erre nem tudom a választ. Valamiért össze akarom gyűjteni az összes régi és új platformot, de hogy miért… Mindig eltervezem, hogy amilyen korú a gép, olyan korú játékokat fogok játszani, és az úgy nagyon nagy élmény. Fel is telepítem őket, kipróbálom, jaj de jól megy rajta az adott játék, majd elcsomagolom, s van, hogy hónapokig nem kapcsolom be.

PH: Csak működőképes alkatrészeket gyűjtesz?

Bacsis: Hibás alkatrészekkel nem tudok mit kezdeni. Szeretem a vasakat nézegetni is, sőt többet nézegetem, mint amennyit használom őket, de úgy jó nézni, ha tudom, hogy működnek is.

PH: A falon lévő alkatrészek mekkora hányada működőképes?

Bacsis: Minimális. A falra csak a hibás alkatrészek kerülnek ki, de azok nem is a gyűjteménybe tartoznak, csak dekorációk.

PH: Hogy tolerálja ezt a szenvedélyt a család?

Bacsis: Így fogadott el a párom, édesanyám pedig szimplán hozzászokott. Na meg lényegében ebből élünk. Ha nincs ez a mániám, akkor nincs a jelenlegi állásom sem, vagy legalábbis nem az, ami.

PH: Kifejthetnéd kicsit bővebben, mert biztosan sokan vannak, akik nem olvasták a munkahelyeddel kapcsolatos írásodat.

Bacsis: Lehet, hogy mire olvassák ezt a cikket, addigra már munkanélküli leszek. Sajnos bármelyik nap az utcára kerülhetek, de jelenleg még hibaelemző technikus vagyok a székesfehérvári Foxconnban, ahol egészen pontosan IBM szervereket, illetve Blade centereket javítok.

PH: Ezt szomorúan hallom. De váltsunk valami vidámabb témára. Mutasd be nekünk ezt a hat laptopot!

Bacsis: Említettem, hogy komplett platformokat gyűjtök. Elterveztem, hogy laptopfronton is elkezdem. Sajnos ez nagyon gyerekcipőben jár, de már van pár szép és érdekes darab. Balról jobbra az első egy HPC (Handheld PC), egy HP Jornada 720, amelyen Windows CE fut. Mára nagyon kevés maradt belőlük, és a „jornadázás” szinte vallássá vált.

Mellette már egy teljes értékű laptop, egy Toshiba Libretto látható. Pentium MMX 233-as proci van benne, és az érdekessége abban rejlik, hogy kisebb mint a legkisebb netbookok és persze könnyebb is. Magyarországon szintén ritka darab. A következő egy Compaq Contura Aero. Semmi extra, de mégis érdekes, hiszen lassan tizenöt éves, de kifogástalan állapotú és színes LCD kijelzője van. Ez az ő korában nagy szám volt. Mellette egy Siemens Nixdorf noti látható, amiben 100 Mhz-es 486-os dolgozik. De van benne hangkártya, hangszóró, infra, és TFT kijelzős! A korai pentiumos laptopok sem voltak ilyennel felszerelve, de némelyik P3-as gépnek sem volt még TFT-je. Ja, és jó az akksija, ami szintén ritkaság. A következő a sorban egy 120-as Compaq. Ez olcsó volt, 5000 forint, annyiért vettem meg. És a jobb oldali a mostani laptopom, egy Dell Latitude D630. Természetesen ezt is tuningolom.

PH: Ugye a Jornada szerepel az aláírásodban („Én még a PDA-m processzorát is tuningolom”)?

Bacsis: Igen, őróla van szó.

Bacsis a Logouton

PH: Mit tartasz az eddigi hardveres, tuningos pályafutásod legnagyobb eredményének?

Bacsis: Ami a visszajelzést a prohardveres csapattól és közösségtől kapok, az elmesélhetetlen, és már-már túlvilági érzést ad. Racecamnek is sokat köszönhetek, sokat segített, hogy az írásaim a lehető legszebb külalakot kapják.

PH: Tényleg, mi vitt rá arra, hogy a Logoutra írj?

Bacsis: A kíváncsiság. Amikor felfedeztem az oldalt, hogy: jé, ide bárki írhat? Hát akkor megpróbálom, aztán lesz, ami lesz. Írásról írásra egyre jobban belejöttem, a fórumozóknak köszönhetően csiszolódtam.

PH: Örülök, hogy a kezdeti kritika nem vette el a kedved az írástól. Ha adódna rá lehetőség, kipróbálnád magadat a Prohardveren is?

Bacsis: Persze, ez életem egyik legnagyobb álma!

PH: Milyen téma tetszene? Gondolom, nem TFT-bemérés.

Bacsis: A Prohardver az, amit én imádok, tehát igazából nem nagyon van olyan téma, ami ne érdekelne. Az IT Café és a Fotorend már más világ. Nézd, a TFT-bemérés sem egy rossz dolog, legfeljebb abban nem vagyok annyira jártas. Nekem a hardverek jelentik az életemet, imádok ezekkel foglalkozni, ennek a hatása meglátszik a magánéletemben és a munkahelyemen is.


Prohardveres fórumozók látogatóban

Az alaplapok, processzorok, memóriák, VGA kártyák, hűtések, illetve hűtőeszközök, azaz ventik, vízhűtések esetleg, meg ehhez hasonló témák izgatnak. A különleges kiegészítők is érdekelnek, például az USB-s kütyük, amikről a múltkor írtatok. Olyanokkal én is el szoktam itthon néha molyolni, ha valaki hoz valamit hozzám. Laptopok; azokról is jó kis teszteket tudnék csinálni, még a merevlemezek is elég érdekes témát jelentenek. Most így hirtelen ennyi.

Illetve vannak olyan tesztek, amiket hiányolok a Prohardverről sok más társammal együtt. Azok pótlása sem lenne rossz. Azon írásaim, amik nem extrém, elvetemült tesztek és annyira nem is retrók, mind azért készültek, mert szeretnék kideríteni az adott hardverről valamit, de a Prohardveren, sőt az egész interneten nincs róluk teszt. Így hát elkészítem én.

PH: Mondj egy példát!

Bacsis: Pillanat, hadd vegyem fontolóra. Most így hirtelen az X48 alaplapteszt nagyon bejönne. Pont most akarok csinálni én is egy alaplaptesztet, igaz, az Socket 939 lapokról szólna. Egy csúcs Asus egy csúcs Abit és egy csúcs DFI mérné össze a tudását, hogy bírják a tuningot stb. A Core i7 EE vs. Phenom II Black téma szintén igazi ínyencség.


Amikor teret görbítettünk bacsisnál

PH: Ez így kettő, de legyen. Viszont most írd le azt – és tényleg az egyetlen – konfigot, amit magaddal vinnél egy lakatlan szigetre (amire természetesen üvegszálon megy az internet)!

Bacsis: Az X48-as, Core 2 Duós gépemet. Mert ezen az összes játékommal tudnék játszani, s ha rá lennék szorulva, ezen tudnék játszani a tíz éves kedvenceimmel, de a tíz éves gépemmel nem tudnék játszani a mostani kedvenceimmel.

PH: Még pár gyors kérdés a végére, amire egy szóban, gyorsan válaszolj, kérlek!

Hardver vagy szoftver? - Hardver
Intel vagy AMD? - AMD
GeForce vagy Radeon? - Radeon
SSD vagy HDD? - egyelőre HDD
Overclock vagy Underclock? - Ezt most nem kérdezed komolyan, ugye?
Szilikonpaszta vagy lekvár? - Lekvár

PH: Köszönjük szépen bacsis, hogy bemutattad a tesztlaborodat, és válaszoltál a kérdéseinkre! De még ennél is jobban örülünk annak, hogy értékes tagja vagy közösségünknek!

Bacsis: Én köszönöm, hogy befogadtatok magatok közé! És különösen köszönöm, hogy eljöttetek hozzám!

ndavid és rudi

Előzmények

  • A LOGOUT őszi gyümölcsei

    Bár lassan megkezdődik a nagy karácsonyi vásárlási szezon, mégis inkább közösségi portálunk őszi terméséből válogatunk.

  • Cikkek a LOGOUT-ról

    Közösségi portálunk egyre bővülő kínálatából válogattunk.

Hirdetés