Asus My Cinema-U3000 Hybrid
Most, hogy Európában is egyre jobban elterjed a digitális televíziózás, és az analóg műsorszórásról való teljes átállás a küszöbön áll, egyre-másra jelennek meg hazánkban a digitális adások vételére alkalmas tévétunerek. Némelyiket analóg vevővel is felszerelik, hogy addig is nézhessük kedvenc műsorainkat; és – hogy ezt bárhol megtehessük – még a méretre, formára és hordozhatóságra is ügyelnek a gyártók.
Az Asusnak három, USB-re köthető tunere jelent meg: az U3000 Mini, az U3000, és az U3000 Hybrid. A My Cinema termékcsoportba tartozó külső tunerek közül az első kettő csak digitális adások vételére képes, a harmadik viszont megbirkózik az analóggal is. Ezen utóbbit, az U3000 Hybridet vizsgáljuk most meg.
Hirdetés
Ahogy a neve is jelzi, mind az analóg, mind a földfelszíni digitális adások (DVB-T) vételére képes, és ha meguntuk a tévézést, rádiót is hallgathatunk vele a beépített FM rádióvevőnek köszönhetően. A számítógéppel USB 2.0 porton keresztül kommunikál.
A kis, narancssárga-fehér dobozon egy felirat jelzi, hogy a termék Windows Vistára is hitelesítve van, így nem lehet gondunk vele. Tartalmaz mindent, ami kellhet a tévézéshez: a tunert, távirányítót, teleszkópos tévéantennát, koax átalakítót külső antenna csatlakoztatásához, USB kábelt, telepítő CD-ket (driver CD, CyberLink PowerCinema 5), használati utasítást.
Maga a tuner kicsit szokatlan kinézetű az eddigi pendrive-szerű társaihoz képest. Elég kicsi, akár zsebre is rakjuk. Érdekessége, hogy szétnyitható – a felső, fehér fele az FM rádió vevője (a csak digitális vevőjű U3000-en ez a rész beépített tévéantennát rejt). Kihúzható antennája (kb. 14 cm) a jobb vétel elérését segíti, így akár külön külső antenna nélkül is rádiózhatunk.
Az alsó, fekete részben van a tévévevő, és itt vannak a csatlakozók is: a széles oldalon a külső antenna, pontosabban az antennaadapter MCX bemenete van. Vele szemben, a másik oldalon két kis LED található az átlátszó, sötét borítás alatt. Ha a jel rossz, gyenge minőségű, akkor a narancssárga világít; ha jó a vétel, akkor a zöld. A LED-ek mellett a távirányító vevője van. A keskeny végén egy mini-USB csatlakozót találunk. Emiatt a tuner is kisebb lett, a mellékelt kábel pedig elég hosszú, hogy könnyen helyet találjunk neki számítógépünk közelében. Notebook esetében ugye különösen zavaró tud lenni egy USB csatlakozóból kiálló doboz. Az egész szerkezetet jó minőségű, manapság divatos fényes műanyag borítja. Amit hiányolhatunk esetleg, az egy RCA/S-Video bemenet, illetve átalakító.
A távirányító talán a legkisebb, amit eddig láthattunk. 18 gombja van, számok nincsenek. Viszont rákerült a négy iránynak megfelelő, továbbá OK és vissza gomb, így szinte az egész program irányítható vele, akár kedvenc fotelünkből is. Bár a gombok elég nehezen nyomhatóak le, ilyen kis méretnél jobbat nem lehet várni. Maximum 5 méterről használható.
A mellékelt tévéantenna is kihúzható, így hossza megháromszorozódik (15–42 cm). A talpa tappancsos, nem mágneses, ezért nem kell tartani annak (esetleg káros) hatásaitól. 125 centiméternyi kábele van, ezért az elhelyezésével sem lehet gond. A digitális jeleket egy DiBcom chip dolgozza fel, az analóg vevő pedig egy Philips Xceive.
Telepítés, beállítás
A driverek telepítésekor választhatunk Windows XP és Vista (32/64 bit) ill. Vista MCE operációs rendszerek közül. A CD-n megtalálható még a VideoSecurity és a TSSI (jelerősség-kijelző) program. A PowerCinema 5 installálása jó pár percig eltartott, nem is csoda, hiszen 285 MB-ot tett fel, körülbelül 8800 darab fájllal (aminek háromnegyedét PNG képek tették ki).
A front-end szoftver első indításakor a szokásos beállítás-varázslójával fogadott minket. Az analóg és digitális csatornakeresés is eltartott egy ideig, de megtalált minden adót, némelyik többször is bekerült a listára, egymás után. A rádióadóból is sokat talált, a kis antenna jól tette a dolgát. Később természetesen minden csatornabeállítást módosíthatunk.
A PowerCinema 5 megújult elődjéhez képest kinézetben és kicsit talán tudásban is. Tévénézéskor használható a time-shift mód, előre időzíthetünk felvételeket (digitális adásoknál akár az EPG alapján). Közvetlenül is felvehetünk tévéadást; ekkor az egyetlen jel, ami tudatja velünk ezt, a helyi menü jobb alsó sarkában lévő kis piros kör, még a felvétel hosszát sem láthatjuk sehol. A teletext a tévéadás „fölött” jelenik meg, nem külön programban, így például a feliratokat is közvetlenül az adott műsoron láthatjuk. Egyik újdonság a PiP (Picture-in-Picture, kép a képben) mód, ekkor az analóg és digitális vevő egyszerre dolgozik. Az egyik adását teljes képernyőn élvezhetjük, míg a másiké kis ablakban jelenik meg a képernyő sarkában.
A program tudása nem merül ki csak tévénézésben. Rádiót hallgathatunk, DVD-ket és filmeket nézhetünk, a felvett műsorokat kiírhatjuk, képeket nézegethetünk, zenét hallgathatunk, a beépített RSS-olvasóval híreket olvashatunk, megnézhetjük az időjárást. Letölthetünk kiegészítőket, játékokat, új skineket is hozzá. A teljes lista a változásokról itt tekinthető meg.
Tesztelés, értékelés
Az analóg adásoknál a kép nem volt túl jó. A színek kicsit fakók voltak, pedig a „Vivid” üzemmódra állítottuk a színkezelést. A homogén felületeken enyhe zajosodás látszódott. A színváltások határa eléggé pixeles, fűrészfogas volt, ez a szűrő fogyatékosságára utal. A kis tunert kipróbáltuk a ChrisTV legújabb változatával is, de abban előjöttek olyan interlacinges hibák, amiket a PowerCinema helyesen kezelt, és az éles színhatároknál is komolyabb pixelesedést tapasztaltunk.
A digitális képminőséggel kapcsolatban már csak a technológia miatt sem lehetett okunk panaszra, a kis Asus hozta az elvárt szintet. A színek teltek voltak, a kép éles. Videót 704x576-os felbontásban, 256 kbps-os hanggal vehetünk fel MPEG-2-ben .
Mindkét esetben kis fekete keret vette körül a képet (az analóg esetében kétoldalt szélesebb sáv). Egy-egy csatornaváltás 1–1,5 másodpercig is eltartott, de ez jellemző a szilíciumtunerekre. A felvételek minőségének beállításánál Good, Better, Best lehetőségek közül választhattunk, hiába, a front-end szoftverek már csak ilyenek... Az analóg adás felvételénél 1 perc kb. 60 MB-ot foglalt, digitálisnál kb. 30 MB-ot. A képeket még mindig az éppen bejelentkezett felhasználó Dokumentumok/Képek mappájába menti, és szigorúan BMP formátumban. A rádióból WMA-ban vehettünk fel 32, 64, 128 kbps bitrátával.
Az apró tuner hosszú használat után sem melegedett. A program memóriafelhasználása elég tág határok közt mozgott; körülbelül 20–100 MB-ot foglalt el. A processzorterhelés nem ritkán elérte az 50–70%-ot, pedig Intel Core processzoros notebookot használtunk.
Értékelés
A PowerCinemának még mindig lenne hová fejlődnie. Nem igaz, hogy nem tudják megoldani a rengeteg háttérkép és grafikus elem okosabb tárolását, és a processzorhasználat is túl magas, nem beszélve a memóriaigényről. Ettől eltekintve a My Cinema U3000 Hybrid elég ügyes kis szerkezet. Analóg képminősége nem volt túlzottan jó, kicsit több és jobb szűrés kellene rá. A digitális rész viszont megmutatta technológiai fölényét; a képek tűélesek voltak, mentesek mindenféle zajtól és interferenciától. Kár, hogy a technológia hazai elterjedésére várni kell még pár évet.
A My Cinema-U3000, a csak digitális vevőjű tuner már 11 000 Ft körül kapható, míg az U3000 Hybrid ára 17 000 Ft körül alakul. Tudásban és árban is nagy ellenfele az AVerMedia AVerTV Hybrid+FM Volar, mely jobb analóg képminősége és barátságosabb szoftvere miatt előzi meg. Azért a kis Asus is ügyes jószág, nekünk tetszett.
![]() |
Asus My Cinema U3000 Hybrid |
ndavid
Az Asus My Cinema U3000 Hybrid tévétunert az Asus hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.