Hordozható eszközök és a Kaverire készülünk

Alaplapok Kaverihez


A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

A hét legjelentősebb hardveres eseménye az AMD új processzorcsaládjának, a Kaverinek a startja volt. Az előremutató, fúziós megoldás elméletét tekintve inkább a jövőre, semmint a jelenre fókuszál; hagyományos CPU-teljesítménye nem sokat nőtt, viszont még erősebb lett GPU részlege. A modern, heterogén programozás révén érdekes jövőnek néz elébe, feltéve, hogy a szoftverfejlesztők élnek a mérnökök által biztosított lehetőségekkel. Egyelőre néhány darab Kaveri lapka érkezett még csak a hazai piacra. Az A10-7850K nagyjából 53 000 forintba kerül, ám ennyi pénzből pillanatnyilag egy különálló processzor és grafikus kártya kombinációjával jobb teljesítmény hozható ki. A szerényebb grafikus képességekkel rendelkező A10-7700K-t 47 000 forint környékén listázzák.


Asus A88XM-A és Asus A88XM-Plus

Alaplapok terén sokkal jobb a hazai helyzet. Az új processzorok FM2+ aljzatba illeszkednek, ami szintén megeszi a korábbi FM2-es APU-kat, így nem kell hozzá feltétlenül Kaverit venni. Az Asus kínálatában egyelőre két nagyon hasonló microATX-es modell szerepel. Az A88XM-A és A88XM-Plus egyformán AMD A88X vezérlőchipre épül, mindkettőnek négy memóriafoglalata és három monitorkimenete (HDMI, DVI, D-Sub) van, illetve két hátlapi USB 3.0 csatlakozóval rendelkeznek. A különbség köztük, hogy a Plus végződésű lap fejlettebb áramellátó részleget kapott, továbbá hat helyett nyolc SATA 3.0 csatlakozót és egy helyett két hosszú PCI Express aljzatot Ennek fényében jobb választásnak ígérkezik, hiszen három év garancia mellett körülbelül 19 500 forintba kerül, míg az A88XM-A nagyjából 18 300 forintot kóstál.

Az Asrocknál a korábbi A75-ös vezérlőchip köré is építettek FM2+ foglalatos alaplapot, az új aljzatot rendszerint a név végére helyezett + jelöli. Az FM2A75 Pro4+ teljes ATX méretű, 4 + 2 fázisos áramellátási részleggel érkezik és kedvező, 18 500 forintos ára ellenére egészen jól felszerelték: négy memóriafoglalatot, két hosszú PCI Express aljzatot és öt SATA 3.0 csatlakozót kapott, hátlapján két USB 3.0, egy eSATA, három monitorkimenet (HDMI, DVI, D-Sub) és digitális hangkimenet is található. Ráadásul már erre a modellre is három év garancia vonatkozik.

További extrákkal büszkélkedhet az Asrock FM2A88X Extreme6+ modell. A szintén teljes ATX méretű alaplap áramellátó részlege 8 + 2 fázisos, szilárdelektrolitos kondenzátorai pedig aranyozottak, bár ez elsősorban látványban, és nem teljesítményben jelent többet. A négy memóriafoglalat mellett immár három hosszú PCI Express aljzatot találtunk, a nyomtatott áramkörön lévő SATA 3.0 csatlakozók száma pedig hétre nőtt, ezen felül külön bekapcsoló és reset gombot, valamint diagnosztikai kijelzőt is tettek rá, aminek a tuningosok örülnek majd. A hátlapon ezúttal már négy USB 3.0 aljzat mosolyog, monitorcsatlakozóból pedig nem kevesebb, mint öt van (két HDMI, DisplayPort, DVI, D-Sub), a HDMI-k közül az egyik bemenet. Az Asrock FM2A88X Extreme6+ két év garancia mellett nagyjából 24 200 forintba kerül.

Tabletek

Nagyon jól látták meg a Samsungnál a piaci rést a tabletek világában, amikor elkészítették az alapszintű tudással bíró Galaxy Tab 3 7.0 Kids változatát. A kisgyermekeknek szánt, sárga színű héthüvelykes ugyanazt az 1024x600 pixeles kijelzőt és nem túl erős, kétmagos Marvell PXA988 rendszerchipet kapta, mint a fekete vagy fehér alapmodell. Mellé 1 GB RAM és microSD kártyával bővíthető, 8 GB-os háttértár került, továbbá a készüléknek Wi-Fi, Bluetooth és GPS modulja, két kamerája és 15 wattórás akkuja van. Különlegessége az apróságok igényeihez igazított kezelőfelület, ami mellett ott van a klasszikus Android felület is. A Galaxy Tab 3 7.0 Kids kétféle burkolattal kapható, körkörös és a hátlapot is védő tokkal 60 990 forintba, fogantyúként használható állvánnyal és kapacitív tollal pedig 65 990 forintba kerül.

Érdekes, de teljesen logikus fordulatot vett az Asus alsó kategóriás táblagépeinek a sorsa. A jól beárazott, valamivel 50 000 forint fölött kapható MeMO Pad HD 7 mellé tavaly ősszel kissé túl drágán érkezett a nyolchüvelykes MeMO Pad 8 és a MeMO Pad 10 is. Most viszont szépen helyretették a nagyobb modellek árát. A MeMO Pad 8 belsejében RK101 nevezetű rendszerchip dolgozik, ami álruhás Rockchip RK3188 négy darab 1,6 GHz-es maggal és Mali-400 MP4 grafikus alegységgel. Mellé 1 GB RAM-ot és microSD kártyával bővíthető, 16 GB-os háttértárat tettek, az IPS paneles kijelző felbontása pedig 1280x800 pixel. Kapunk még két kamerát, Wi-Fi, Bluetoth és GPS modult, illetve 15 wattórás akkut. A legfontosabb pedig, hogy a vételár 80 000 forint környékéről 62 890 forintra csökkent.

Hasonló paraméterekkel bír a nagyobb, tízhüvelykes MeMO Pad 10 is. A képernyő ugyan méretében megnőtt, de az IPS panelen továbbra is 1280x800 pixel sorakozik, aminek meghajtásáról az RK101-nek keresztelt Rockchip RK3188 gondoskodik 1 GB RAM és 16 GB-os háttértár segítségével. Ezúttal is kapunk két kamerát, GPS, Wi-Fi és Bluetooth modult, az akkumulátor pedig egy picit nagyobb, 19 wattórás. Az Asus MeMO Pad 10 fehér hátlappal 68 609 forintba kerül, szürkével vagy rózsaszínnel egy kicsit olcsóbb, 66 390 forint.

Az Asus Transformer Book T100-as, táblagéppé alakítható notebookja igazán ügyes kis szerkezet lett, és árát sem szabták túl vészesre. Néhány napja befutott nagyobb testvére, a Transformer Book T300, mely minden tekintetben magasabb kategóriát képvisel. Először is nagyobb, 13,3 hüvelykes, burkolatát pedig fémből alakították ki. Belsejében az új Atomnál lényegesen erősebb hardver, konkrétan Intel Core i7-4500U processzor dolgozik. Mellé 4 GB memóriát, és 256 GB-os SSD-t telepítettek, a kijelző pedig IPS paneles és Full HD felbontású, természetesen érintéssel kezelhető. A mellékelt dokkoló nem csak billentyűzetet és touchpadet, hanem négycellás akkumulátort is magában foglal. Sajnos a Transformer Book T300 meglehetősen drága jószág, a fenti konfigurációval 363 090 forintba kerül.

Tévétuner és hálózat

Nagyon érdekes, tabletekhez vagy okostefonokhoz illő digitális tévétunerrel állt elő a Logilink. Az Android TV Dongle USB-n keresztül kapcsolódik a készülékekhez, a földfelszíni szórású DVB-T adást tudja fogni, és mivel nem lehet bele kódkártyát illeszteni, vétele a kódolatlan, ingyenes adókra korlátozódik. A támogatott eszközök listáján szerepel a Samsung Galaxy Nexus, S2, S3, Note, Note 2, Asus Nexus 7, Acer Iconia Tab A510, Archos 101 XS és elvileg az OTG-képes Rochkchip RK3188 hardveres modellekkel is működik. A kompatibilitás kideríthető az ingyenesen letölthető iDTV alkalmazás segítségével. A Logilink Android TV Dongle vételára 17 000 forint.

Szintén a Logilink boszorkánykonyhájából érkezett egy NAS-nak látszó tárgy. Valójában nem hálózati, hanem csak helyi adattárról van szó, ami viszont a Gigabit Ethernet sebességét felülmúló USB 3.0 segítségével köthető a számítógéphez. Belsejében a kis NAS-okhoz hasonlóan két 3,5 hüvelykes SATA merevlemeznek alakítottak ki helyet, a szellőzésről pedig egy kis ventilátor gondoskodik. Nem feledkeztek meg a RAID-ről sem: RAID 0 és RAID 1, illetve JBOD mód választható. Igaz, hogy a Logilink terméke nem olyan okos, mint a NAS-ok, de olcsóbb is náluk, 17 500 forintért vásárolható meg.

Hálózatok kapcsán mutatunk egy olyan terméket – pontosabban termékcsaládot – ami érdekelheti a Wi-Fitől és Ethernet vezetékek lefektetésétől viszolygó hálózatépítőket. Többen biztosan kitalálták, hogy a Powerline-ról lesz szó, mely a HomePlus AV2 szabvány révén már egészen komoly sebességre képes. A dolog lényege, hogy az adatot az elektromos hálózat kábelein keresztül vezeti tovább, jellemzően egy lakáson belül, méréseink szerint optimális körülmények esetén egész gyorsan. A ZyXEL termékei 600 Mbos-os elvi csúcssebességre képesek, és többféle kiszerelésben is kaphatóak.

Az alapcsomagot a ZyXEL PLA5205 jelenti, ami nagyjából 20 000 forintos áron két végpontot kínál. Az egyikkel beköthetjük routerünket az elektromos hálózatra, a másikkal pedig kivezethetjük az adatot egy végpontnál némi Ethernet kábel segítségével. Ha még egy eszközt szeretnénk a PowerLine hálózatra tenni, akkor már elég egyetlen ZyXEL PLA5205 adaptert venni hozzávetőleg 10 000 forintért. Hogy a fali aljzatba dugható eszközök ne vegyék el a helyet a többi elektromos készüléktől, átvezető konnektoros változat is létezik belőlük. A ZyXEL PLA5215 szettben két darabért hozzávetőleg 27 000 forintot kell kifizetnünk. Az egy darab átvezető konnektoros, 500 Mbps csúcssebességre képes ZyXEL PLA4211 adapter pedig nagyjából 10 000 forintot kóstál.

Notebookok

Néhány hete bemutattuk a HP friss, 400-as ProBook családjának kisebb tagjait, most pedig a legnagyobbra, a 17,3 hüvelykes ProBook 470-re hívjuk fel a figyelmet. A több mint 40 centiméter széles, közel három kilogrammot nyomó masina 1600x900 pixeles, matt felületű képernyőt kapott, hardvere pedig Intel központi egységből és AMD grafikus részlegből áll. Kár, hogy a hatalmas géptestben csak egyetlen 2,5 hüvelykes meghajtónak van hely, és szabad mSATA csatlakozót sem kínálnak SSD-bővítéshez. Az Intel Core i5-4200M processzorral, 8 GB memóriával, Radeon HD 8570 grafikus alrendszerrel, 1 TB-os merevlemezzel és FreeDOS operációs rendszerrel ellátott gép három év garancia mellett megközelítőleg 213 000 forintba kerül, és egy táskát is kapunk mellé. A Windows 8-cal felszerelt, de csak 4 GB memóriás változat nagyjából 226 000 forintért vihető haza.

Sokkal kisebb és olcsóbb notebookkal rukkolt elő az Asus. Az alsó kategóriás X család aprósága, az X200CA mindössze 11,6 hüvelykes, 1366x768 pixeles képernyővel bír, háza műanyagból készült. Belsejében Intel hardver dolgozik, mindehhez pedig nagyon kedvező ár társul. A kétmagos, 1,5 GHz-es Celeron 1007U processzorral, 2 GB memóriával, 320 GB-os merevlemezzel, háromcellás akkuval és FreeDOS operációs rendszerrel ellátott összeállítás 1,24 kilogrammot nyom és 74 490 forintba kerül. Ha 4 GB memóriát és 500 GB-os merevlemezt szeretnénk, akkor 84 590 forintot kell kifizetnünk, az Intel Core i3-3217U processzorral, 4 GB memóriával és 500 GB-os merevlemezzel ellátott verzió pedig 114 790 forintot kóstál.

Aki közepes, 15,6 hüvelykes méretben szeretne olcsó notebookot, annak érdemes körülnéznie a Lenovo ajánlatai között. Az alapvető B590 egyik hasznos részlete, hogy 1366x768 pixeles képernyője matt felületű. Meghajtásáról az Intel Core i3-3110M processzorába integrált HD Graphics 4000 grafikus mag gondoskodik, a CPU mellé pedig 4 GB memóriát, 500 GB-os merevlemezt és DVD-írót is pakoltak, továbbá a gépházról nem hiányoznak az USB 3.0 csatlakozók. A Lenovo B590 fenti konfigurációja FreeDOS operációs rendszerrel 119 900 forintba kerül.

Szerényebb processzorral, de erősebb grafikus alrendszerrel érkezik a szintén 15,6 hüvelykes Lenovo IdeaPad G500. Fémburkolatú házában fényes kijelző található, processzora Pentium 2020M, ami mellé 4 GB memóriát és Radeon HD 8570M grafikus kártyát telepítettek. Az adattároló részleget 1 TB-os merevlemez és DVD-író alkotja, akinek pedig ez kevés lenne, bevetheti az USB 3.0 csatlakozókat. A Lenovo IdeaPad G500 szintén FreeDOS operációs rendszerrel érkezik és 119 900 forintba kerül.

ThinkPadek

Lassan, de biztosan megérkezett a piacra a legfrissebb ThinkPad sorozat minden tagja. Éppen a napokban írtunk a 14 hüvelykes T440s-ről, most pedig már itt van a nagyobb, 15,6 hüvelykes társa is, a ThinkPad T540p. Külsőre nagyobb mérete mellett numerikus paddal bővített billentyűzete különbözteti meg a tizennégyesektől, egyébként hozzájuk hasonlóan szürkére változott a színe a korábbi feketéről. A nagyjából három centiméter vastag gépházban megmaradt az optikai meghajtó, ráadásul a régi szokásnak megfelelően cserélhető, és még ExpressCard bővítőhelyet is kapunk.

Jó hír, hogy már most közel egy tucat különböző konfigurációban kapható a ThinkPad T540p. A legolcsóbb modell Intel Core i3-4000M processzorral, 4 GB memóriával, 500 GB-os (percenként 7200-at pörgő) merevlemezzel, 1366x768 pixeles kijelzővel, Windows 8 Pro operációs rendszerrel és három év garanciával 281 490 forintba kerül. Érdekes, hogy az erős közepes összeállítások is 4 GB memóriával érkeznek, például Core i5-4300M processzorral, 256 GB-os SSD-vel és Full HD kijelzővel 409 790 forintért. A csúcsot jelenleg az Intel Core i7-4600M processzorral, 8 GB memóriával, 256 GB-os SSD-vel, GeForce GT 730M grafikus alrendszerrel és 2880x1620 pixeles IPS kijelzővel ellátott verzió képviseli 532 090 forintos vételárral.

Aki ennél is erősebb ThinkPadet szeretne, annak lehet érdekes a W540. Külsőre megszólalásig hasonlít a T540p-re, szintén 15,6 hüvelykes a kijelzője, de szürke gépházába elementáris erőt sűrítettek. Intel Core i7-4900MQ processzora négymagos, nyolcszálas, mellé 8 GB RAM és hatalmas, 512 GB-os SSD került. A kijelző természetesen 2880x1620 pixeles, sőt még kalibráló is jár hozzá, meghajtásáról pedig a professzionális piacra szánt NVIDIA Quadro K2100M grafikus alrendszer gondoskodik. Így aztán nem meglepő, hogy a 100 wattórás akkuval büszkélkedő erőgép három év helyszíni világgaranciával és Windows 8 Pro operációs rendszerrel 832 590 forintba kerül.

Kicsi, könnyen hordozható notebookokat előnyben részesítőknek ajánlható a ThinkPad X240. Az új generációs, 12,5 hüvelykes gép szintén szürke házat kapott, ami mindössze két centiméter vastag és két háromcellás akkuval is csak 1,42 kilogrammot nyom. Természetesen itt sem beszélhetünk olcsó mulatságról. A Core i5-4300U processzorral, 4 GB memóriával, 500 GB-os (percenként 7200-at pörgő)  merevlemezzel és 1366x768 pixeles IPS panellel ellátott alapmodell 3 év garancia mellett, Windows 8 Pro operációs rendszerrel 310 690 forintba kerül. A hazai csúcsmodellben Core i7-4600U processzor csücsül 8 GB RAM és 256 GB-os SSD társaságában, vételára pedig 515 690 forint.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés