Pendrive-ok USB 3.0-n: második felvonás

Adata, Kingston, Mach Extreme

Tovább folytatjuk a gyors, USB 3.0-s pendrive-ok vizsgálatát. Múltkori tesztünkben a Transcend JetFlash 780 volt az első olyan pendrive, ami árban és sebességben is hozta azt a szintet, amit az új csatlakozótól elvártunk, tehát nem csak olvasásban, hanem írásban is gyors, emellett alig drágább az USB 2.0-s alternatíváknál. Ma további öt versenyző próbálja bizonyítani, hogy felér a Transcend kvalitásaival.

Az Adata jól ismert pendrive-fronton, Superior szériás S102 Pro modellje pedig külsőleg elég közel van az optimálishoz. Nem túl nagy, de nem is könnyen elveszíthetően kicsi. Kupakja ugyan leszedhető, elveszíthető, de némi biztonságot ad, hogy a másik végére rádughatjuk. A tároló háza fémburkolatot kapott, így tartós és mutatós, csomagolását nem bonyolították túl, ára is kellemes.

Az Adata Nobility sorozatba tartozó N005 modellje nagyobb, díszesebb a doboza, de alapvetően ugyanolyan felépítésű, mint az S102 Pro. Burkolata fémből készült, kupakja elveszíthető fajta, de fel tudjuk tenni a másik végére. Valamivel, de nem sokkal drágább társánál, ezért a külső jegyek alapján inkább az S102 Prót választanánk. Mindkét modellnek van akasztós hurokhoz való rögzítőszeme.

Szintén jól ismert név a pendrive-ok porondján a Kingston. DataTraveler Elite 3.0-s modellje egyszerű csomagban kapható, háza műanyagból készült, kivitele kupak nélküli: burkolatának egyik felét kell elcsúsztatni ahhoz, hogy szabaddá váljon gyors, kékbetétes csatlakozója. Szerencsére több Kingston modellel ellentétben az Elite 3.0 normál vastagságú, ezért nem fogja blokkolni a szomszédos USB aljzatokat. Említést érdemel még a végén lévő bújtatófül, amivel kulcstartóra vagy nyakpántra rögzíthető.

Kevéssé ismert még hazai berkekben a Mach Extreme, melytől két pendrive is érkezett mai tesztünkbe. A gyártó komolyabb FX modellje lényegében nem is pendrive, hanem inkább mini SSD, erre utal szokásosnál szélesebb kialakítása és az a tény, hogy 32, 64, illetve 128 GB-os változatban kapható, kisebben viszont nem. Csomagolását és burkolatát is nagyon igényesre tervezték, háza teljesen könnyűfémből készült, nemcsak egy vékony fedőréteg van rajta, ahogyan a legtöbb modellen. Kupakja feltehető a végére, de ezzel blokkoljuk az ott található bújtatófület, úgyhogy ha kulcstartóra vagy nyakpántra akasztottuk, akkor a kupak hátulra felhelyezése bajos lesz.

Egyszerűbb típus a Mach Extreme GX, ezt csomagolásán is látni. Szép hosszú, igényesen fémbe burkolt pálcáról van szó, aminek klasszikus kupakját nem lehet feltenni a tároló végére. Ebből a modellből háromféle méretet, 8, 16 és 32 GB-ost kértünk be, hogy megnézzük, egy típuson belül milyenek a sebességviszonyok. Azért érdekes kérdés ez, mert lehet, hogy a nagyobb kapacitású változat több memóriachipet és többcsatornás vezérlést kap, így nem csak tárkapacitásban, hanem sebességben is a gyakran alig olcsóbb, kisebb társak fölé emelkedhet.

Próba

Érdekes jelenség, de talán csak véletlen, hogy mai tesztünkben több olyan résztvevő volt (Adata N005 és Mach Extreme-ek), melyek az átlagos pendrive-oknál lényegesen hosszabbak. Arra gondolunk, hogy a több memóriachipet igénylő, sokcsatornás vezérlő miatt lehet erre szükség, ami egyúttal a gyors adatátvitel záloga. Azt is észben kell tartani, hogy ilyen nagyobb, jobban kilógó eszközbe könnyebb beleakadni és kitörni a csatlakozóból.

Mai versenyzőinket egy Core 2 Duo alapú, Windows 7 Ultimate-et futtató számítógépben próbáltuk ki, NEC chipes PCI Express x1 USB 3.0 vezérlőkártya segítségével. Minden típusból 16 GB-ost próbáltunk, és ahogy korábban említettük, a Mach Extreme GX esetében 8 és 32 GB-os verziót is lemértük.

Lehet abban valami, hogy a nagy külső méret hatással van a sebességre, legalábbis az olvasási maximumra. Az Adata N005, a 16 GB-os Mach Extreme GX és az SSD-jellegű Mach Extreme FX nagy fájlokkal használva, amikor a sokcsatornás vezérlő ki tudja futni magát, az első három helyen végzett, megelőzve eddigi pendrive és mini SSD tesztjeink legjobbjait. Érdekes az is, hogy a Mach Extreme GX mennyire jól ment pici, 4 kB-os állományokkal, ráadásul a 16 GB-os lényegesen felülmúlta nemcsak a 8, hanem 32 GB-os társát is, melyek egyébként a mezőny végére szorultak az Adata S102 Pro és a Kingston DataTraveler Elite 3.0 társaságában.

Írásban jelentőset változott a kép. Itt talán nem a memóriamodulok mennyisége, hanem a vezérlő milyensége a meghatározó tényező. Az SSD-alapú Mach Extreme FX újfent remekelt nagyobb állományokkal, de a kicsikkel nem volt valami fényes. Mondjuk egy pendrive-nál valószínűbb, hogy megabájtos és nem kilobájtos nagyságrendű állományokkal használják. Kisebb fájlokhoz a Kingston versenyzője volt egészen jó, de nem hozta a múltkori Transcend JetFlash 780 szintjét. A három Mach Extreme GX viszonya ezúttal is érdekesen alakult, ismét a 16 GB-os szerepelt a legjobban, a 8 GB-ost alaposan lehagyta, a 32 GB-os pedig a 32 kB-os állományokkal maradt le. A két Adata csúcssebessége nem volt eget rengető, de érdemes megfigyelni, hogy a 4 kB-os tesztekben milyen jól teljesítettek.

Késleltetésben elég nagy volt a szórás, de ennek a paraméternek nincs túl nagy jelentősége egy pendrive esetében, sokkal érdekesebb az, hogy mit tud valós esetben. Ennek kiderítéséhez fogtunk pár 300 MB körüli fájlt és egy stoppert. Ahogy korábban, most is arra jutottunk, hogy FAT32 fájlrendszerrel, amivel a pendrive-ok többsége érkezik, jellemzően 5-6 MB/s-os írási sebesség érhető el. Ettől csak a 16 GB-os Mach Extreme GX tudott eltérni fölfelé, nála 8 MB/s-ot mértünk, viszont 32 GB-os társa csak 3 MB/s-ot tudott. Átformázva a tárolókat NTFS-re sokat javult írási képességük, így már megközelítették azokat az értékeket, amiket a szintetikus tesztekben kaptunk 8 MB-os állományokkal.

Értékelés

Mai mezőnyünkre, illetve az egész USB 3.0-s pendrive-kínálatra jellemző, hogy egyre kellemesebb árakkal versenyeznek a vásárlók kegyeiért. Még az SSD mivolta miatt szinte kötelezően drága Mach Extreme FX 32 GB-os verziójának 14 600 forintos ára sem olyan vészes, bár igaz, hogy kisebbet nem kapni belőle. Kicsit széles ugyan, de nagyon igényes kivitelű darab, és ami a legfontosabb, hogy nagy állományokkal iszonyú gyors, ezért ajánlott címet kap. Szintén érdekes volt márkatársa, a Mach Extreme GX, és még érdekesebb, hogy ott a 16 GB-os változat remekelt. Sejtettük, hogy a 8 GB-os lassabb lesz, de a 32 GB-os gyengélkedését nem vártuk. A 16 GB-os GX elsősorban olvasásban villantott, talán nem véletlen, hogy közel tízezer forintos árával drágább a 32 GB-os verziónál. A Mach Extreme GX 16 GB-os verziója olvasási sebessége, 32 GB-os verziója nagyon kedvező, 9000 forint alatti ára miatt tetszett.

Sebességével nem remekelt az Adata S102 Pro, viszont van két olyan paramétere, amire érdemes odafigyelni: nagyon kellemes megjelenésű, éppen jó méretű darab, ára pedig igazán kedvező. A 8 GB-os verziót, ami minden bizonnyal lassabb a tesztelt 16 GB-osnál, már négyezer forint körül megkaphatjuk, a 16 GB-os hétezer forint alatt van, a 32 GB-os tizenkétezer forintot alulról nyalogató árát pedig csak a Mach Extreme GX győzi le, ezért az Adata S102 Pro tetszett nekünk. Nem rossz darab az Adata N005-sem, olvasásban a leggyorsabban bizonyult, de kár, hogy írásban nagyon lemaradt, az USB 2.0 sebességtartományából sem tudott kilépni, ráadásul eléggé nagydarab jószág.

Örvendetes, hogy a meglehetősen vaskos DataTraveler Ultimate G2 után van normális méretű USB 3.0-s pendrive-ja is a Kingstonnak. A DataTraveler Elite 3.0 ugyan olvasásban nem mutatott semmi kiemelkedőt, de írásban szépen odatette magát. Pozitív tulajdonsága ügyesen integrált kupakja, és ára sem vészes (a 16 GB-os 7000 forintba, a 32 GB-os 14 000 forintba kerül), úgyhogy nekünk ez a modell is tetszett.

Egy mondat erejéig visszakanyarodnánk előző USB 3.0 pendrive tesztünkhöz. Ott a Transcend JetFlash 780 igencsak jó olvasási tempó mellett írásban is szépen alakított, ma kipróbált vetélytársai nem tudták befogni, ára és kialakítása is rendben van, ezért korábbi ajánlott értékelése elé visszamenőlegesen odakanyarítjuk a különösen szót.

Mach Extreme FX pendrive Adata S102 Pro pendrive
Kingston DataTraveler Elite 3.0 pendrive
Mach Extreme GX pendrive

rudi

Az Adata termékeket a Ramiris Europe Kft., a Kingston DataTraveler Elite 3.0-t a Kingston hazai képviselete, a Mach Extreme termékeket a PC Gear bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés