Hardverválaszték november közepén

Csúcs grafikus kártyák



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Manapság már nem jelent problémát Full HD-nél nagyobb felbontású, akár 4K-s kijelzőt beszerezni, és most már tényleg a küszöbön topognak a virtuális valóság szemüvegek, úgyhogy időszerű megnézni, mit tehet az ember, ha komolyabb felbontáshoz és/vagy képfrissítési frekvenciához keres grafikus kártyát. Ezen a téren az AMD legújabb csúcs Radeonjai érdekesek igazán, ha nem is abszolút konkurencia nélküli teljesítményükkel, hanem technikai kialakításukkal. Az R9 Fury X-nél és az R9 Nanónál a HBM-nek keresztelt grafikus memória a GPU-val egy tokozásba került, eddig nem látott sávszélességet biztosítva a belé töltött textúrák és egyéb adatok számára.

Ennek a lépésnek a másik hozadéka, hogy különösen kicsire sikerült megcsinálni a csúcskártyákat, az R9 Nano például a ma divatos, kicsi, kocka házakba is lazán befér. De mi a helyzet az árakkal? Mivel nagyon különleges és drága kártyákról van szó, nem pörögnek különösebben a hazai piacon, így az R9 Nano a Gigabyte vagy a Sapphire kínálatában 220 000 forint körül kapható, az Asus pedig annak ellenére adja portékáját körülbelül 250 000 forintért, hogy ugyanazt a referencia verziót kínálja, mint a többiek.

Alapvetően szintén kompakt a csúcs Radeon R9 Fury X, csakhogy a Nano 225 wattos hőtermelését alaposan meghaladó, 350 wattos „fűtőképessége” miatt egy kompakt vízhűtést kapott. Annak pedig 120 milliméteres ventilátorral ellátott hőleadója van, ezt számításba kell venni a megfelelő ház kiválasztásakor. Az R9 Fury X sem lett lényegesen olcsóbb azalatt a néhány hét alatt, amióta a piacon van, de annak ellenére, hogy gyorsabb és komolyabb hűtésű a Nanónál, picivel olcsóbb annál. A Sapphire és a Gigabyte valamivel 220 000 forint alatt adja referencia modelljét, az MSI megközelíti a 230 000 forintot.

Paradox, hogy sokkal nagyobb mérete és hagyományos kialakítása ellenére az NVIDIA konkurens, a GeForce GTX 980 Ti fogyasztásban nem csak az R9 Fury X-et, hanem még az R9 Nanót is alulmúlja, miközben teljesítményben tartja a lépést a legkomolyabb Radeonnal. Ráadásul még valamivel olcsóbb is nála, a Gainward és az MSI picivel kétszázezer forint fölött kínálja saját verzióját.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Hideggel érkező hardverek

    Akciókat, jól árazott monitorokat, notebookokat és más érdekességeket mutatunk a hazai kínálatból.

  • Hardvervásár ősz végén

    Processzorhűtőket, monitorokat, gamer eszközöket, notebookokat és sok további érdekességet válogattunk össze cikkünkben.

  • Új vasak Mikulásra

    Grafikus kártyákat, memóriát, játékos kiegészítőket, notebookokat és további érdekességeket szedtünk csokorba a hazai piacról.

  • Karácsony előtti hardverroham

    Számos újdonság mellett processzort, NAS-t, monitort és temérdek friss notebookot mutatunk be.

Előzmények

Hirdetés