Hirdetés

Középkategória csúcs belsővel: FSP Raider táp

Külső

Újabb tápcsaláddal bővült az FSP termékpalettája. A Raider – az Aurum, Hexa és Saga mellett – a külön márkanévvel ellátott típusok közé tartozik, melyekkel a kezdetben csak OEM piacra gyártó FSP a közismert márkák ellen indult harcba. Tesztalanyunk, a Raider 550 a nagyon erős, felső középkategóriában indul, ennek megfelelően látványos dobozba csomagolták, amin ott díszeleg a 80 Plus minősítés bronz fokozata, és egy csomó érdekes tulajdonság, mint az egyben hagyott 12 voltos ág, különleges kábelezés, halk üzem és két PCI Express tápcsatlakozó. Egészen ígéretes termékről van szó, ráadásul a legérdekesebb képességére még nem derült fény, de nem lőnénk le a poént máris az elején.

A dobozból egy meglehetősen szerény táp került elő. Igaz, hogy feketére festették a burkolatát, de 120 milliméteres ventilátorán nem különálló, hanem a fölötte lévő lemezből kivágott – olcsóbb – rácsot formáltak, a fix vezetékeket pedig csak részlegesen harisnyázták be.

Hosszukra viszont nem lehet panaszunk. Az alaplapra csatlakozó fő, 24 tűs köteg 50 centiméteres, a kiegészítő 12 voltos pedig még tíz centiméterrel hosszabb, így alsó tápos házakban sem lesz gond a kábelek megfelelő helyre juttatása. Harisnyát kapott a két 60 centiméteres, 6+2 tűs csatlakozóval ellátott PCI Express VGA-s köteg is, a perifériákat ellátó két ág viszont meztelenül kígyózik. Meglehetősen érdekesek, mert az egyiken négy SATA konnektor sorakozik egymástól mindössze 6-6 centiméteres távolságban, a másikra pedig két SATA, majd két négytűs (Molex) és végül egy floppy áramellátó került, egymástól klasszikus, 15 centiméteres távolságban. Mindkét perifériás kötegen a táptól 55 centiméterre kezdődnek a csatlakozók. Érdekes ez a kiosztás, egy optikai meghajtót és pár merevlemezt használó házban elég lehet a rövidebb, négy SATA-s szál, viszont vegyesen SATA és IDE eszközöket használva problémákba futhatunk.

Ma már nem ritka a középkategóriában sem az egyben hagyott 12 voltos ág, amilyet az FSP Raider RA550 is kapott. Az viszont még nem jellemző, hogy a teljes névleges teljesítmény (esetünkben 550 watt) ilyen nagy hányadát – 504 wattot, vagyis 42 ampert – rá tudja vezeti. Ez a tény modern belsőre utal, még ha a 80 Plus tanúsítvány bronz fokozata korosodó megoldásokkal is elérhető.

Belső

Belül régi ismerősünk, egy tápos viszonylatban kis motorerejű, csúszócsapágyas Yate Loon ventilátor mosolygott ránk, amiről annyit érdemes tudni, hogy új korában kellemesen halk, de idővel a csapágya megkophat, zajosodhat. Különleges légterelőt nem tettek rá, az FSP-nél ez nem szokás.

A témában jártasak számára ismerős lehet az FSP Raider elektronikája is. Bizony, az Aurum csúcsmodell megoldásait építették be ide, melyek közül a bordák majdhogynem teljes hiánya a legszembetűnőbb, de az is érdekes – és az árazás szempontjából fontos – tényező, hogy milyen kevés az alkatrész.

A táp lelke az FSP saját fejlesztésű FSP6600D PFC/PWM szabályozója a saját FSP6601 PWM lapka.


A kimeneti oldalra került még egy WT7579 monitorozó áramkör, a kondenzátorok mindenhol TEAPO márkájúak, ami megfelel a középkategóriának, a bemenetre 85 °C-ost, a kimenetre 105 °C-osakat tettek.

Próba, értékelés

Az FSP Raider RA550 tápot szokásos referenciánkhoz, a Cooler Master Silent Pro M600-hoz mértük, mely szintén 80 Plus bronz minősítéssel bír. Ezúttal is viszonylag elavult, de meglehetősen komoly fogyasztást generáló, Core 2 alapú platformunkkal terheltünk, amiben három energiaigényes GPU és egy alaposan megtuningolt CPU dolgozik, amivel még ma is a legéhesebb vasak közé tartozik.

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 RAM
  • Asus Radeon HD 4890 videokáryta
  • Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez

Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek. Azok a mennyiségek, amit a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít, és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.

Kicsit kibővítettük tesztelési módszerünket, és megnéztük azt is, milyen hatásfokkal dolgoznak a tápok egy átlagos, nyugalomban lévő rendszer fogyasztási szintjén, tehát 60 watt környékén. Modern kapcsolásának köszönhetően a Raider már itt nagyon takarékos volt, több mint 84%-os hatásfokot ért el, ami mögött a régebbi építésű Silent Pro lemarad, nem éri el a 80%-os szintet. Tuningolt tesztgépünk 240 watt körüli nyugalmi fogyasztása egy átlagos konfiguráció terhelés alatti szintjének felel meg, ekkor már 88%-os hatásfok fölött járt a Raider, ismét megelőzve az egyébként nagyon jó Silent Prót. Kedvező hír, hogy az FSP hangban is tartotta a lépést a kimondottan csendesnek nevezhető Cooler Masterrel. Nem csoda, hogy ventilátora nem pörgött fel, hiszen ekkor mindössze 30 wattnyi hővel kellett megküzdenie, tízzel kevesebbel, mint konkurensének.

Termék megnevezése FSP
Raider RA550
Cooler Master
Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 550 W 600 W
PFC típusa aktív aktív
Fogyasztás 60 W-os terhelésnél 71 W 76 W
Fogyasztás üresjáratban 270 W 280 W
Fogyasztás terhelve 485 W 504 W

Teljes terhelésnél kb. 420 wattot fogyaszt a konfigurációnk, ekkor már egy kicsit csökkenni kezdett a Raider hatásfoka, de a 86% fölötti érték még mindig jobb a 80 Plus tanúsítványban megköveteltnél. A konkurens Cooler Masternél majdnem 20 wattal kevesebb hőt termelt az FSP versenyzője, így nem meglepő, hogy a viszonylag kis bordákkal is csendben tudott maradni, a kimondottan halk típusok közé sorakozott be.

Termék megnevezése FSP Raider RA550
3,3 V 3,25-3,33 V
5 V 4,95-5,00 V
12 V 12,10-12,30 V

Kiváló hatásfok és hangbeli teljesítmény után középszerű feszültségtartást tapasztaltunk. Mindhárom vizsgált paraméter, a 3,3, az 5 és 12 volt is a terheléssel felfelé emelkedett. Azért esetünkben a 420 wattos csúcsra hajtásnál még bőven az elfogadható és ATX12V szabvány által megadott tűréshatáron belül maradtunk, de további száz, vagy a nagyobb modelleknél (mert van 650 és 750 wattos Raider is) akár két-háromszáz watt terheléssel talán már felmerülhetnek problémák. Persze nem szabad elfelejteni, hogy 500 wattos terheléshez igencsak komoly hardverre, sok VGA-ra, erős CPU tuningra van szükség.

Értékelés

Végre! Az FSP a középkategóriás Raider szériájába a komolyabb tápsorozat elektronikáját, noha nyilván nem várható el, hogy alacsonyabb áron pontosan ugyanazt kapjuk, ezért itt-ott faragtak, ami elsősorban a feszültségszabályozáson látszik, de ez a megoldás még így is messze túlhaladja a konkurensek korosodó kapcsolásokra épülő középmodelljeinek technikai szintjét.

A mért terheléseknél nagyszerű hatásfokot kaptunk, ami csak kismértékű melegedést eredményezett, így a Raider hűtése halk maradt. Sajnos a legkisebb, 450 wattos modellt nem találtuk meg a hazai kínálatban, a kipróbált 550-es magas, 17 000 forintos árával is ajánlott minősítést kap, a nagyobb 650-es 20 000 forintért, és a 750-es 22 500 forintért is jó vétel a hasonló árú Corsair CX vagy Cooler Master GX konkurensekhez képest.


FSP Raider RA550 táp

rudi

Az FSP Raider tápokat az FSP bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés