Hirdetés

DeepCool AK400 hűtő: elegancia és hatékonyság

A kínai cég új hűtője nem különleges megoldásokkal, extra RGB-vel, hanem jó ár/érték arányával próbál hódítani.

Bevezető, külső

Az utóbbi időben elég sok különleges hűtő fordult meg nálunk, de legyünk őszinték: bár érdekesek a bővíthető vízhűtések, a speciális hővezetési megoldással rendelkező monstrumok és a hűtőblokkra telepített LCD kijelzők is, a vásárlók többsége inkább csak egy olyan processzorhűtőt keres, ami kedvező ár/érték aránnyal rendelkezik, csendes, kompatibilis az aktuális foglalatokkal és teljesítménye is megfelel a legtöbb kurrens CPU-nak. A DeepCool AK400 ezeket a feltételeket próbálja meg kielégíteni – lássuk, hogy boldogul!

Dizájn

Az AK400 minden szempontból klasszikus, középkategóriás toronyhűtőnek nevezhető: négy hővezető csőre épül, melyeket egy nikkelezett talpba foglaltak, azonban közvetlenül is érintkeznek a CPU kupakjával. Viszonylag keskeny kivitele miatt a RAM- és VRM-kompatibilitással nem lehetnek gondok, egyik terület fölé sem lóg ki belőle semmi, sem a bordák, sem a ventilátor.


[+]

A talp kidolgozottsága átlagos – felülete nem teljesen sík, és nem is tükörsima, de egyik szempontból sem tapasztaltunk túlzott eltérést az ideálistól. Mérete egyébként már utal arra, hogy nem HEDT processzorokra tervezték: 36 x 39 mm-es, tehát kisebb, mint például a Threadripperek.


[+]

A négy hővezető cső 54 darab alumíniumlemezt tart, melyek érdekes, lépcsőzetes formát kaptak, ezzel igyekeznek minél jobban turbulensé tenni a hő elszállítása szempontjából nem kívánatos lamináris áramlást. Maga a bordázat 155 x 45 x 119 mm-es, tömege pedig (a ventilátorral együtt) 668 gram, tehát egyáltalán nem terheli extrém módon az alaplapot. A hűtő tetejére elegáns lezárómodul került, rajta egy igencsak stilizált logóval. Adja magát, hogy ez világítson – de nem teszi, viszont eltávolítható, így az egység magassága 153 mm-re csökkenthető.

[+]

Áttérve a ventilátorra, ez egy hidrodinamikus csapágyazású példány, melynek négy sarkában rezgéscsillapító gumibakokat helyeztek el. A hivatalos adatok szerint 500-1850 percenkénti fordulatszámra és maximum 29 dB-es zajszintre számíthatunk. Világítás itt sincs, mint említettük, az AK400 esetében az ár/teljesítmény a döntő.

[+]

Specifikációk, felszerelés

Az AK400 tervezésekor a DeepCool a kurrens asztali foglalatokra koncentrált, ennek megfelelően az AMD oldalán AM4-re, az Intel oldalán pedig LGA1700-ra, LGA1200-ra és az LGA115x sorozatra szerelhető fel a hűtő. A cég 220 wattos TDP-ig ajánlja, ez praktikusan azt jelenti, hogy például a Core i9-12900K már kifoghat rajta, hiszen itt a max. turbo 241 wattot jelent, a Core i7-12700K 190 wattja viszont még belefér a keretbe. Ryzenek esetében nincsenek ilyen magas értékek, a hivatalosan 105 watt TDP-vel rendelkező processzoroknál például a foglalat által biztosított maximális teljesítmény (Package Power Tracking) csak 142 watt.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése DeepCool AK400
Felszerelhető AMD – AM4(+)
Intel – LGA115x / LGA1200 / LGA1700
Méret (ma x sz x mé) 155 x 119 x 70 mm
Borda anyaga alumíniumlamellák, 4 hővezető cső
Borda tömege (ventilátorral) 668 gramm
Ventilátor 1 db DeepCool FC120P 120 x 120 x 25 mm
Ventilátor fordulatszáma 500-1850 rpm, PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása hidrodinamikus siklócsapágy
Légszállítás max. 105 m³/h
Extrák felső lemez leszerelhető (-2 mm a magasságból)
Gyártó honlapja www.deepcool.com
Termék honlapja DeepCool AK400
Fogyasztói ára 14 000 forint

Felszerelés

Ahogy fotónkon is látszik, a rögzítési rendszer egyáltalán nincs túlbonyolítva: inteles alaplapok esetében a mellékelt hátlapot, AM4-s rendszernél pedig a gyári hátlapot kell alkalmaznunk, majd a másik oldalról erre kell felcsavarozni az univerzális, krómozott tartólemezt, aminek megfelelő pozícióját a színnel és felirattal is megjelölt műanyag alátétek biztosítják.


[+]

A rögzítés ilyen formán gyorsan összeszerelhető, még akkor is, ha az alaplap már a gépházban található, arra kell csak figyelni, hogy a kis menetes szárak (amikhez majd a hűtő rögzül) a megfelelő irányban álljanak.

[+]

Ezután a következhet a borda felszerelése, majd utolsó lépésben a ventilátor rögzítése, ami rugós fém klipszekkel történik. A csomagban két pár ilyet kapunk, tehát ha valaki igényelné, akkor push-pull konfigurációban két légkavarót is felszerelhet az AK400-ra.


[+]

Tesztkörnyezet és mérés

Figyelmes olvasóink az előző oldalon felfigyelhettek egy turpisságra: megszokott tesztmetodikánk egy LGA2011-3 foglalatú alaplapot használ, az AK400 rögzítése azonban nem kompatibilis ezzel a foglalattal. Ezt azonban könnyen át tudtuk hidalni, a DeepCool által tervezett rendszer ugyanis rendkívül rugalmas, tulajdonképpen csak a megfelelő méretű és furatú alátétek kellettek ahhoz, hogy az LGA2011-3-ra is felszerelhetővé tegyük – az ezek elkészítéséhez szükséges adatokat pedig kinézhettük az Intel releváns dokumentációjából. Így már nem volt akadálya annak, hogy megszokott tesztrendszerünkre felszereljük az AK400-at.

Tesztkörnyezet
Videokártya ASUS Strix Radeon RX 570
Processzor Intel Core i7-5960X (3 GHz) – túlhajtva 4 GHz-en
EIST bekapcsolva; C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva, 1,25 volton
Alaplap ASRock Fatal1ty X99M Killer – Intel X99 chipset
Memória 4 x 8 GB HyperX Fury DDR4-2666 HX426C15FBK4/32 memória
Háttértár Toshiba TR200 240 GB (SATA 6 Gbps)
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Acer XB280HK G-Sync 4K (28")
Operációs rendszer Windows 10 Pro 64 bit

Mérésünket a megszokottak szerint alaplapunk ventilátorvezérlésének Silent profiljával indítottuk, az AK400 ebben az állapotban könnyedén vette az akadályt, és 20 °C-os szobánkban 32 °C-on tudta tartani a processzort, miközben ventilátora mindössze 660-670 rpm fordulatszámon üzemelt. Ehhez 14 dB-es zajszint tartozott, ami gyakorlatilag teljesen zajmentes működést jelent; ha nem közvetlenül mellettünk, szabadon, egy tesztágyban összeállítva használjuk gépünket, nem fog a processzorhűtő hangja kiszűrődni a házból.

Bekapcsolva az AIDA64 stressztesztjét, gyorsan melegedésnek indult a processzor. Ez 180 wattos hőleadást jelent, tehát még mindig a DeepCool által megcélzott 220 watton belül vagyunk. Ekkor ventilátorunk 1260-1270 rpm fordulatszáma mellett 21 db-es zajszintet mértünk – ez már észlelhető, de még mindig nagyon halk, teljesen elégedettek lehetünk vele. CPU-nk közben 78-79 °C-ig melegedett. A grafikonon látható kiugrások a vezérlésnek köszönhetők, mely a Silent profilnál 80 °C alatt igyekszik tartani a processzort, és ha úgy érzékeli, hogy ez nem sikerül, akkor egyből maximális fordulatszámra kapcsol.

A Prime95 indítása után már nem volt esélye az ilyen óvatoskodásnak, a 250 wattnak megfelelő fűtés hatására 1850-1860 rpm-re kapcsolt a ventilátor, így tudta az AK400 a processzort 92 °C-on tartani. Ez a maximális fordulatszám 34 dB-es zajszinttel járt – ez ugyan magasabb, mint a DeepCool által ígért 29 dB (ami, tegyük hozzá, valószínűleg a szabadon álló ventilátorra vonatkozik, nem arra, amikor a légáramlás a bordákba ütközik), és határozottan észlelhető is, de még mindig nem különösebben zavaró, és egy jobban szigetelő házzal kombinálva teljesen elviselhető marad. Mindenképpen dicséretes viszont, hogy ugyan a gyártó csak 220 wattig ajánlja ezt a hűtőt, de az láthatóan 250 wattot is „elbír”, igaz, egy kevésbé jól szellőző házban már azt kockáztatnánk vele, hogy 100 °C-ot is meghaladó szintre melegszik a CPU.

Átváltva alaplapunkon a ventilátorok maximális fordulatszámát garantáló profilra, az AK400 végig 1850-1860 rpm-en üzemelt, mely a már említett 34 dB-es zajszintet jelenti. A processzor hőmérséklete terhelés nélkül 28 °C, az AIDA64 jelentette terhelés alatt pedig 71-72 °C volt.

Értékelés

Az utóbbi időben elég sok – akár technikailag, akár csak külsőleg – különleges processzorhűtővel volt dolgunk. Ehhez képest az AK400 az üdítő kivétel: egy klasszikus toronyhűtő, egyszerűen szerelhető, de praktikus rögzítéssel, elegáns, visszafogott dizájnnal és viszonylag kedvezőnek mondható árral. Ez utóbbi 35 euró – ennyi a gyártó által megszabott ajánlott fogyasztói ár, mely körülbelül 14 000 forintot jelent. Ez az árszegmens elég népes, de teljesítményét tekintve, mellyel nagy általánosságban a középmezőnybe tartozik, az AK400 nem vall szégyent a versenytársak között (az, hogy ranglistánkban a vízhűtések és 40 000 forintos léghűtések is megelőzik, igazán nem róható fel neki).

Tesztalanyunk kompatibilitási szempontból sem áll rosszul, hiszen a kurrensnek nevezhető foglalatokkal mind együtt tud működni – ideértve természetesen az LGA1700-at is. Az, hogy például az LGA2011 v3 nincs a támogatottak között, igazán nem róható fel egy alapvetően középkategóriás platformokhoz tervezett, 220 wattig ajánlott hűtőnek.


[+]

Mindent összefoglalva tehát a DeepCool AK400 könnyen ajánlott vétel lehet – hogy tényleg az lesz-e, igazából egyetlen dolgon múlik, ez pedig a hazai ára. Amíg ezt nem ismerjük, nem előlegezzük meg az ajánlott díjat – de az nem kérdés, hogy elnyerte a hűtő tetszésünket. Amennyiben tényleg a 35 eurónak megfelelő forintért kerül a boltokba, akkor érdemes lesz felvenni következő PC-nk építésekor a listába, feltéve persze, hogy nem érezzük óhatatlan szükségét az RGB világításnak, azzal ugyanis nem tud szolgálni.


DeepCool AK400 processzorhűtő

Wombath

A DeepCool AK400 hűtőt a gyártó biztosította a teszthez.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés