Hirdetés

Bemutatkozik az Intel 848P chipkészlete

Tesztek II.

3D és játékok

A Quake III nagyon memória-sávszélesség igényes, ez az eredményekből jól látható, hiszen a kétcsatornás RAM-vezérlő hatására a 865PE alapórajelen majdnem olyan fps-értékeket mutat, mint a 848P tuningolva. Az UT2003-nál már kicsit más a helyzet, mert bár a 848P itt is lemarad, de nem olyan mértékben, mint azt várnánk: mindössze ~10%-os a különbség. A 3DMark alapvetően videokártya benchmark, mi azért egy ATI Radeon 9700-zal megkockáztattuk a méréseket. Az i848P 6 és 3 százalékkal marad le a 865PE-től, 3 GHz-en valószínűleg már VGA-limitált a teszt. Ez az első cikkünk, amelyben az Aquamark3 programot is használtuk: a konklúzió, hogy inkább VGA-függő a program (sejtettük...), nem skálázódik olyan nagy mértékben, mint a játékok - legalábbis ebben a tesztben nem. A különbségek itt is jelen vannak, de nagyon minimálisak.

Tömörítés/konvertálás

A Lame wav konvertálásánál ismét kiderült, hogy teljesen processzorfüggő. A WinRAR tömörítés ugyanakkor jól kihasználja a memória-sávszélesség növekedését, ami abban nyilvánul meg, hogy alapórajelen közel 18%-kal, míg tuningolva közel 10%-kal gyorsabban tömörítette be az anyagot a 865PE. A Windows Media Encoder bár gyorsul egy kicsit, ha nagyobb a memória-sávszélesség, az időkülönbség "nem nagy" (1%).

Konklúzió

Az i848P chipkészlet összehasonlítása a 865PE Springdale-lel érdekesen alakult, hiszen kiderült, hogy bizony nem olyan súlyos a lemaradása, mint azt a teszt előtt hittük. A szintetikus teszteken kívül sehol nincs jelentősebb különbség a chipsetek között, igaz, vannak alkalmazások, amelyek jobban szeretik a nagyobb memória-sávszélességet. Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy a 848P egy olyan chipset, amely elsősorban az olcsóságával szándékozik meghódítani a vevőket, a teljesítményre éhezőknek ott van a Springdale vagy a 875P Canterwood. Mindezek miatt, ha a 848P köré épülő deszkák tényleg olcsóbbak, mint a kétcsatornás memóriavezérlővel megáldott társaik, akkor érdemes elgondolkozni a beruházáson (már ha régebbi chipkészletű a jelenleg használt alaplap), hiszen egy rendkívül feature-gazdag lapkakészlet birtokába juthatunk (ezesetben nem a most bemutatott alaplapra gondoltunk...), amely sebességben is megállja a helyét.

A tesztben szereplő Albatron alaplap igencsak "fapados", a hangon kívül nincs integrálva semmi. Tuningra is csak megszorításokkal alkalmas, ugyanakkor teljesen stabil rendszert lehet köré építeni. Tipikusan az az alaplap, amely irodai számítógépekbe tökéletes választás lehet, esetleg olyan felhasználóknak is ajánlott, akik nem nyüstölik a gépet, nem foglalkoznak a tuninggal, csak összerakják, hadd menjen. A 23000 Ft-os bruttó ár már nem olyan barátságos -- emlékezzünk: az i865PE köré épülő alaplapok között voltak nagyon olcsóak, amelyek szintén kevés integrált szolgáltatással rendelkeztek, ám mégiscsak egy gyorsabb chipsetet cipelnek. Mindezen érvek következményeként a PX848PV-t csak átlagosnak tudjuk megítélni. Más gyártók házatáján is érdemes körülnézni, hiszen láttunk már nagyon szépen felszerelt i848P chipkészletes alaplapot is.

fLeSs

Az Albatron PX848PV alaplapot a Flash Point Kft. biztosította tesztünkhöz. Köszönjük!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés