Az első VR headset a hazai piacon

A HTC Vive VR mellett hozzá való grafikus kártyák és más érdekességek hardverpiaci összefoglalónkban.

Itt az első VR szett


A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Történelmi pillanatnak lehettünk tanúi a héten, ugyanis befutottak a hazai piacra a HTC Vive VR rendszerének első darabjai. Igaz, már a ’90-es években volt hasonló próbálkozás VFX1 néven, de az elmúlt húsz év alatt óriásit fejlődött a technológia. A Vive VR virtuális valóság készlet két 1080x1200 pixeles kijelzőt kapott, 90 Hz-es frissítéssel dolgozik, a kép létrehozásához számítógépet igényel. Viselője térbeli pozícióját két Lighthouse nevezetű LED és lézer fényforrás, illetve a headseten és a két vezérlőszerven lévő érzékelők határozzák meg. Néhány hete mi is kipróbáltuk ezt a különleges eszközt.

Mi kell a HTC Vive VR-hez? Először is egy nagy adag pénz, ugyanis jelenleg valamivel több mint 360 000 forintért kínálják. Utána célszerű lesz elkülöníteni neki legalább 6-8 négyzetméternyi területet, ahol majd mozogni tudunk anélkül, hogy valamit levernénk, összetörnénk. Végül, de nem utolsósorban pedig ott a számítógép, főként a grafikus kártya kérdése.

Mint írtuk, a Vive VR szemenként 1080x1200, tehát összesen 2160x1200 pixelt jelenít meg, ez nagyjából 24%-kal több pixelt jelent a Full HD-nél (1920x1080), viszont 30%-kal kevesebb a WQHD-nél (2560x1440). Nem olyan vészesen nagy értékről van szó, viszont fontos szempont a 90 Hz-es képfrissítés, ami másodpercenként 90 képkockát jelent. Ezen a rostán már csak a ma kapható csúcskategóriás grafikus kártyák akadnak fenn, vagyis csak az elit Radeonok és GeForce-ok jöhetnek szóba, ezáltal további százezer forint körüli, vagy még komolyabb kiadást kell beterveznünk a virtuális mókához.

Milyen VGA-t VR-hoz?

De melyik grafikus kártya jó a VR-hez? Sajnos erre a kérdésre ugyanúgy nincs egyértelmű válasz, ahogyan általánosan minden játékhoz legjobb grafikus kártya sincs. A VR szettekhez készült fejlesztőkörnyezetek ugyanis – ami a HTC Vive VT esetében a szabványos OpenVR – különböző fejlettségűek, és az OpenVR nagyon alapszintű, legalábbis a konkurens Oculus Rift SDK-hoz képest. Ez annyit tesz, hogy nem túl sok funkció van implementálva benne, ezért a játékfejlesztőknek szinte mindent az alapoktól kell lekódolniuk.

Természetesen a GPU-gyártók elkészítették saját fejlesztőkörnyezetüket, amit persze saját hardverükhöz optimalizáltak. Ezekre az eszközökre pedig fokozottan szükség lesz, mert a VR-megjelenítés sokkal érzékenyebb az egyes képkockák megrajzolása közti késleltetésre, szinkronizálásra, mint a hagyományos játékok, meg míg utóbbiaknál egy kis szaggatást simán eltűrünk, előbbinél hamar fejfájást, hányingert okozhat. Itt pedig a játékfejlesztők a szokásos válaszúthoz érkeztek, el kell dönteniük, hogy melyik hardverhez mennyire komoly optimalizálást készítenek. Azért némi támpontot tudunk adni hardverválasztás terén, bár a legtöbb mostani grafikus kártya tulajdonosai nem fognak ennek örülni.

Az NVIDIA bevett gyakorlatát követte a VR lehetőségek implementálásánál, tehát csak akkor hozott ki ehhez illő hardvert, amikor a VR szettek már a küszöbön álltak. Így aztán a 2014-ben színre lépett és máig meghatározó Maxwell architektúra (jellemzően a GeForce GTX 900-as asztali kártyák) sok esetben csak szükségmegoldásokkal, trükkökkel jók VR-hez. A most piacra kerülő Pascal architektúra (GTX 1000-es asztali kártyák) viszont sokkal ígéretesebb. AMD oldalon jobb a helyzet, ott a GCN3 architektúra – tehát a Radeon R9 Fury család és az R9 380 vagy a vele közel azonos R9 285 már jó választás VR-hez, de azért itt is a legújabb RX 400-as család (GCN4) a legjobb választás, aminek első tagja, a Radeon RX 480 most lép csak piacra, 80-100 000 forint körüli áron.

Végeredményben tehát a VR kapcsán is pontosan ugyanaz a helyzet, mint minden komoly újdonságnál: nem célszerű azonnal az első implementációt – HTC Vive VR-t – megvenni, hanem érdemes kivárni a konkurens – Oculus Rift – piacra lépését, ami leszoríthatja az árakat. Ugyanezt a gyakorlatot érdemes követni a grafikus kártya kiválasztásánál is, a GeForce GTX 1070 és Radeon alternatívája lehet majd érdekes. Nagy kérdés viszont, hogy meddig kell majd várni az árak normalizálódására, ugyanis a vitruális valóság köré akkora kampányt építettek a hardvercégek, hogy óriási az érdeklődés iránta, ezért elképzelhető, hogy az árak hosszú hónapokig, akár az év végéig vagy még tovább is az egekben maradnak.

Monitorok és okosóra

Javában zajlik a foci-Eb végjátéka, igaz, a mi csapatunk fantasztikus szereplés után már itthon pihen. Az Oázis Computer egy akcióval tiszteleg remek szereplésük előtt: az Asus professzionális felhasználásra szánt PA és PB sorozatba tartozó monitorai mellé magyar szurkolói mezt és ingyenes színkalibrálást ad ajándékba. Meglehetősen széles az Asus profi modelljeinek választéka, ami a 23 hüvelykes, mindössze 59 900 forintos PB238Q-val indul és a 32 hüvelykes, 4K felbontású PA328Q-val fejeződik be.

Nagyjából a kínálat közepén szerepel a most akciós árú Asus PB278QR. Típusszámából könnyen ki lehet következtetni, hogy 27 hüvelykes, ehhez a mérethez pedig legjobban a WQHD, vagyis 2560x1440 pixeles felbontás passzol. Talán mondani sem kell, hogy IPS paneles, 100%-os sRGB színtérlefedéssel, állványa pedig tág határok között állítható, akár 90 fokban el is fordítható. Csatlakozóból DVI-D, HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 és még D-Sub is került rá, illetve van két kis hangszórója. Vételára az Asus monitorokra jellemző három év garanciával 142 900 forint.

A Dell háza tájáról két monitorújdonsággal tudunk szolgálni. A 24 hüvelykes P2417H és a 27 hüvelykes P2717H nemrégiben lépett a hazai piacra, mindkettő jó minőségű, de nem olyan vészesen drága modell. Full HD felbontású, IPS panelt kaptak, aminek ráadásul villogásmentes a háttérvilágítása. Állványuk profi monitorhoz illően sokoldalú, magassága állítható, dönthető, elfordítható, emellett pivoltolható is. A csatlakozókínálat elsőrangú, D-Sub, HDMI és DisplayPort szerepel a listán, és van kétportos USB 3.0 hub is. A Dell újdonságok vételára méret szerint három év garancia mellett 60 400, illetve 96 200 forint.

Egészen csinos, kerek „számlapos” okosórával állt elő a svájci székhelyű MyKronoz. A ZeRound leglátványosabb részlete kereksége, amit színes, érintésérzékeny kijelzője is követ. Burkolatát úgy alakították ki, hogy IP56 besorolást kaphasson, tehát porálló és kibírja a ráfröccsenő vizet is, viszont a vízbe merítést nem. Az okos fukciók közül Bluetooth 4.0 kommunikációt és háromtengelyes mozgásérzékelőt kapott, ezen felül van mikrofonja és hangszórója is. Így a teljes híváskezelés megoldható róla, együttműködik a Siri és Google Now hangvezérléssel, illetve tud aktivitást figyelni és lépést számolni, a pulzusunkat viszont nem követi. Egyelőre feketében és fehérben kapható a MyKronoz ZeRound, hozzávetőleg 35 000 forintos áron.

Notebookok

Nem csak a monitoroknál, hanem notebookfronton is indult Asushoz köthető akció. Az USAnotebook minden Asus hordozható számítógép mellé egy strandolási kelléket, strandlabdát, napozógyékényt vagy strandtáskát ad ajándékba. A kínálat pedig óriási, az alapszintű, kijelzőbe dokkolható Transformer Bookoktól az elegáns VivoBookokon át a vállalti Asuspro, illetve játékos ROG gépekig terjed.

Strandoláshoz épp a könnyű, kompakt, ventilátor nélküli gépek illenek, mint például az Asus Transformer Book T100HA. A tízhüvelykes tabletet Atom x5-Z8500 processzor hajtja 2 GB memória társaságában, kijelzője pedig 1366x768 pixeles. Jár hozzá billentyűzet is, ebbe beletámasztva kicsi laptoppá változik. A 64 GB-os eMMC háttértárral és Windows 10-zel ellátott Asus Transformer Book T100HA vételára 107 890 forint. Lényegében ugyanezekkel a hardverparaméterekkel bír az Asus VivoBook E200HA is, viszont 11,6 hüvelykes kijelzője nem vehető le, ára pedig alacsonyabb, mindössze 94 390 forint.

Az Acer kínálatából egy 15,6 hüvelykes középkategóriás, otthonra szánt laptopot emelünk ki. Az Aspire F5-573G természetesen mobil Skylake processzorokkal jön, másik lényeges komponense a GeForce GTX 950M grafikus alrendszer, ami alkalmi játékhoz is elég erős. Jó hír, hogy a kijelző felbontását is a notebook méretéhez igazították, matt felületén 1920x1080 pixel sorakozik, viszont a panel benne csak TN+film technológiás. Modern extraként az USB Type-C aljzatot lehet megemlíteni.

Egyelőre 204 900 forintba kerül az Acer Aspire F5-573G legolcsóbb konfigurációja, de már ebben is Core i5-6200U processzor dolgozik 4 GB memória és 1 TB-os merevlevez társaságában, viszont operációs rendszere csak FreeDOS. Érdemes lehet inkább egy kicsit még rákölteni, és 214 900 forintért megvenni 8 GB memóriával. Az igazán nyerő összeállítás már 234 900 forintba kerül, ebben 8 GB memória és 1 TB-os HDD mellett 128 GB-os SSD is van. Aki inkább 256 GB-os SSD-t szeretne, annak 254 900 forintot kell kifizetnie. A két, SSD-s modell szürke mellett fekete színben is kapható.

rudi

Azóta történt

  • Forró nyári hardvercsokor

    Új grafikus kártyák, különleges házak, akciós notebookok, hatalmas monitorok, hangszórók és sok más a hazai piacról.

  • Viharral jött hardverek

    Processzorhűtőket, monitorokat, tápokat, házat és sok más érdekeséget válogattunk csokorba a hazai boltok választékából.

  • Újdonságok elsősorban játékosoknak

    Grafikus kártyákat, monitorokat és egy csokorra való gamer és multimédiás laptopot tálalunk a hazai kínálatból.

  • Nyári hardveregyveleg

    Alaplapok, monitorok, színes gamer kiegészítők és egyedi összeállítású laptopok kerültek ezúttal a célkeresztbe.

Előzmények

Hirdetés