Csontrezgéses fejhallgató – az meg mi?

Mi az a csontrezgéses fejhallgató?

A fül- vagy fejhallgatókról mindenkinek egy olyan eszköz jut eszébe, amelyet a fülre vagy a fülbe kell helyezni. Pedig létezik egy harmadik út is, amikor is a hangszórókat a fül közelében kell elhelyezni, hiszen ezek ilyenkor a koponyacsontnak adják át a rezgéseket, amelyek közvetlenül áttevődnek a belső fülre, és ezáltal ugyanúgy kiválthatják az idegi ingerületet, mint a légvezetés útján, a dobhártyán keresztül eljutó hangok.

Audio Bone Aqua
Audio Bone Aqua [+]

Ezt a módszer évszázadok óta ismert, a csontrezgéses hallás első, közismert alakja például a hallását elvesztő Ludwig van Beethoven zeneszerző volt. Ő ugyanis komponálás, zenélés során a zongorához egy dobverőt támasztott, amelynek egyik végére egyszerűen ráharapott. Mikor a hangszer rezgésbe hozta a dobverőt, az a fogain keresztül megrezegtette a koponyáját, és a hangok ezáltal jutottak el a hallóidegekhez. Mint ahogy ebből is látszik, ez egy "kicsit" komplikált megoldás, így aztán az audioeszközök gyártó is maradtak a hagyományos útnál, azaz sokáig kizárólag a fülre építettek.

Audio Bone Aqua
Audio Bone Aqua [+]

2009-ben aztán felbukkantak az első csontrezegtetéses elven működő fejhallgatók, de hogy őszinték legyünk, nem forradalmasították a zenehallgatást, nem küldték nyugdíjba a régivágású fej- és fülhallgatókat. Mostanában viszont ismét megélénkülni látszik ez a szegmens is, hiszen a közösségi finanszírozású oldalakon felbukkant néhány olyan vállalkozás, amely ilyen masinákkal szeretne sikert elérni, sőt van már gamernek nevezett modell is. Talán még az is benne van a pakliban, hogy a közeljövőben elárasztják a világot a csontrezgéses fejhallgatók, úgyhogy eljött az ideje, hogy mi is kipróbáljunk egyet. Alapvetően arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen a hangminőség, mennyire kényelmes, és hogy milyen előnyei, illetve hátrányai vannak ennek a technológiának.

Audio Bone Aqua

A csontrezgéses fejhallgatók legismertebb gyártója az Audio Bone, amely rendelkezik hazai képviselettel is. Azonban a cég sajnos egy ideje már nem állt elő új modellel, aminek hátterében talán az állhat, hogy már nem nagyon tudták továbbfejleszteni az eljárást, így mi is csak az Aqua egyik változatát tudtuk kipróbálni, ami nem egy mai darab.

Audio Bone Aqua
Audio Bone Aqua [+]

Első pillantásra teljesen úgy néz ki, mint egy átlagos, tarkópántos fülhallgató, közelebbről megnézve azonban feltűnik, hogy hiányoznak a megszokott fülpárnák vagy a fülgumik. A súlya 35 gramm, tehát nem nehéz, 120 centiméteres, szokványos hosszúságú kábele végén pedig egy 3,5 mm-es jack csatlakozó található. A legtöbb fej- és fülhallgatótól megkülönbözteti, hogy vízálló, viszont a Bluetooth technológiát nem támogatja, nincs rajta mikrofon sem, így headsetként nem használható.

Használat közben, vélemény

Kényelem

Elsőre kicsit furcsának tűnt, hogy nem a fülre kell tenni, hanem kicsivel elé, de ezt hamar megszokja az ember, viszont különösebben kényelmesnek azért túlzás lenne nevezni, észrevehetetlenné ugyanis sohasem válik. A koponyára szorosan simul, amire szükség is van, hiszen csak így képes átadni a csontoknak a rezgéseket, ennek köszönhetően akkor sem esik le, ha az ember hevesen rázza a fejét..

Hangerő

A hangereje észrevehetően kisebb, mint a hagyományos fej- és fülhallgatóké. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha nagy a külső zaj, akkor már alig hallani valamit, ha csak szimplán a lejátszóhoz, a tévéhez vagy a telefonhoz csatlakoztatja valaki. Épp emiatt javasolja a gyártó is egy külső fejhallgató-erősítő használatát. Mi egy Fiio Fujiyama E06-ot használtunk erre a célra, és ennek alapján megállapítható, hogy ilyen eszközzel már elérhető a kellő hangerő. Viszont ilyenkor előfordulhat, hogy a rezgés túlságosan intenzív lesz, ami egy idő után kifejezetten kellemetlenné válik. Konkrétan olyan érzés, mintha egy mini boxoló folyamatosan sorozná a fülünk környékét.

Hangminőség

Hangminőségben sem veheti fel a versenyt a tradicionális kialakítású, hangokat a fülbe juttató eszközökkel, amit már előzetesen is lehetett sejteni, hiszen a frekvenciaátvitel a hivatalos specifikáció szerint 50 hertztől 12 000 hertzig terjed. Bár torzulásokat nem tapasztaltunk, a dinamika hiányzik, a mély hangokat alig hallani, és a magasak is erőtlenek. A tisztaság sem tökéletes, az összhatás kicsit kásás olykor.

Audio Bone Aqua
Audio Bone Aqua [+]

Akkor mégis mi értelme van?

Joggal teheti fel bárki a kérdést, hogy mi értelme van az egésznek, ha ez a technológia rosszabb hangminőséget és kisebb hangerőt eredményez, mint egy átlagos füles. Viszont azt sem szabad elfelejteni, hogy a fül szabadon marad, aminek következtében a felhasználó hallja a külvilág zajait, ez pedig igen jól jöhet sportolás, például kerékpározás vagy síelés közben, hiszen így a káposzta is megmarad és a kecske is jóllakik. Úszáshoz különösen jó lehet vízálló kivitele révén.


[+]

Emellett nagyon hasznos lehet egy irodában, ahol az ember nem szigetelheti teljesen el magát, de ennek segítségével megoldható hogy egyszerre hallgasson zenét vagy rádióműsort, miközben a kollégákra is oda tud figyelni, illetve észreveszi, ha csörög a telefon. A gyártó szerint egészségesebb, mintha a dobhártyánkat bombázzuk a hangokkal, illetve higiénikusabb is. Erre viszont csak azt lehet mondani, hogy ha az ember odafigyel ezekre a dolgokra, tehát hogy ne üvöltesse állandóan a fülébe a zenét, illetve hogy rendszeresen tisztítsa a fülét és a fülgumit, fülpárnát, akkor ezek a szempontok nem igazán számítanak.

Vélemény

Az való igaz, hogy vannak előnyei a csontrezgéses fülhallgatónak, emiatt létezik egy olyan felhasználói kör, amely számára ez valóban hasznos, és egyedüli megoldás lehet bizonyos szituációkban. Például aki nem tud lemondani kerékpározás közben sem a zenehallgatásról, az sokkal jobban teszi, ha egy ilyen masinát használ, mintha teljesen izolálná magát egy fülhallgatóval, és a hallásproblémákkal küzdők számára is megoldást jelenthet, amennyiben a dobhártyával van a gond. Viszont az is tény, hogy a hangminőség és a hangerő terén is komoly kompromisszumok megkötésére kényszerít egy ilyen eszköz. Kifejezetten kényelmesnek túlzás lenne nevezni, de a viselése nem zavaró, hamar meg lehet szokni. Olcsónak egyáltalán nem mondható, hiszen 25 400 forintba kerül, de úgy látszik, hogy a továbbra is ritkaságnak számító technológiát meg kell fizetni.

elefant

Az Audio Bone Aqua csontrezgéses fejhallgatót az Audio Bone magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés